Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-14, 12:34   #5026
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
Eu la sponsori nu ma pricep dar d.p.d.v. al mediatizării mulţi gazetari nu ştiu ce îi aia viteză în coastă sau circuit sau autoslalom, toate sunt raliu. Şi atunci cine şi ce să mediatizeze, dacă eşti interesat te documentezi şi dai drumu la treaba dacă nu (raliu pe circuit).
Şi atunci ar trebuii să se numească topicul "Când a început raliul pe circuit în România".
O zi faină vă doresc.
Ai dreptate!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 12:47   #5027
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Petrica,asta cu denumirea raliu a fost si pe vremea noastra,poti sati intrebi seniorul,cu toate ca cei mai putini din ei au vazut vreodata un raliu,dar Resitenii incet incet au invatat ce este un circuit sau o coasta,dupa parerea mea problema mare este de fapt ca exista citiva cu bani care au impins stacheta foarte sus,alti nu mai ajung si cred ca si lipsa de sponsori se explica astfel,sumele necesara sint foarte mari si toti fug,daca ceri mai putin,este mai simplu,dar cu bani putini nu poti tine stacheta asa sus si atunci totul se darama
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 13:16   #5028
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Petrica,asta cu denumirea raliu a fost si pe vremea noastra,poti sati intrebi seniorul,cu toate ca cei mai putini din ei au vazut vreodata un raliu,dar Resitenii incet incet au invatat ce este un circuit sau o coasta,dupa parerea mea problema mare este de fapt ca exista citiva cu bani care au impins stacheta foarte sus,alti nu mai ajung si cred ca si lipsa de sponsori se explica astfel,sumele necesara sint foarte mari si toti fug,daca ceri mai putin,este mai simplu,dar cu bani putini nu poti tine stacheta asa sus si atunci totul se darama
Am spus că nu mă pricep la sponsori dar cred că sunt direct legaţi de mediatizare. Eşti mediatizat gen fotbal vin şi sponsorii să-şi facă reclamă la preţuri mai mici faţă de cât costă un minut de reclama la tv. Şi aşa creşte şi nivelul fiecărui sportiv ce îşi găseşte un sponsor care să investească în materialul de concurs. La noi nu este mediatizare nu sunt sponsori şi a mai adus dracu şi criza asta peste noi.
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 15:21   #5029
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Anul trecut a difuzat Digi Sport cate 1h de la fiecare raliu si coasta. Ati vz graficele de audienta? Va spun eu - 0 barat! Vorbind realist, desi nici mie nu-mi convine ca e asa, un potential sponsor isi poate cumpara alta publicitate de N ori mai eficienta in loc sa investeasca in automobilismul sportiv. Deci ramane dupa cum se descurca fiecare, ce relatii are, poate da de unul pasionat de sportul asta si cu posibilitati. "Paraindarat"-ul nu e prea eficient, se scot banii afara din firme inca destul de usor, legea sponsorizarii nu e rea (si o cunosc extrem de putini, atat sportivi cat si patroni!), dar cate firme mai au acum profit, in acte cel putin?! Sa nu mai zicem ca s-a dus vestea ca in sportul asta se dau tzepe...
Revenind la circuit, voiam sa intreb mai demult: cum era pe vremuri cu contactele directe? Cat de mult se practicau, cum erau incadrate dpdv regulamentar? Pt ca mereu am avut in cap startul de la Expozitie, grila parca era cu 2-3-2 (sau 3-2-3), aleea de la pavilionul mare spre poarta, de unde se dadea startul, lata, iar in primul viraj de dreapta greu incapeau 2 masini una langa alta!
P.S. se lucreaza si la Crevedia unde construieste Titi Aur un circuit de rallycross!

Last edited by john17; 23-09-14 at 15:29.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 16:35   #5030
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
.....
Şi atunci ar trebuii să se numească topicul "Când a început raliul pe circuit în România".
O zi faină vă doresc.
Nici vorbă, trebuie să învețe odată cum și ce fel sunt cursele de automobile... Cei care știu sunt „scumpi”.....
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 16:56   #5031
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,este eaxct asa cum spui,trebuie fiecare sa se descurce cum poate si de aceia ar fi ideal sa fie costurile reduse,sa poti face si ceva cu bani mai putini,nici in Germania nu dau la televizor live vreo cursa in coasta,partea proasta in Romania este ca industria auto este foarte slaba,in Germania traiesc peste 40% din angajati din industria AUTO concerne,lieferanti,anvelope,uleiuri,benzina,ateli ere de reparatzii si astia toti vor fa faca reclama
ce vrei sa spui tu cu contacte directe,ciocniri intre piloti dupa start sau in curse sigur ca au existat,primul meu start la Resita in CPP in zona de frinare inainte de primul viraj 90 de grade stinga,au zburat doi peste mine,trag si astazi capul in jos cind imi amintesc.
cred ca locul de start nu era reglementat,deindea de latinea drumului si de organizator
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 22:20   #5032
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=john17;5744658]Cum le stie @racer pe toate!

Se pare ca ai probleme la calculator , eu nu ti-am zis ca a umblat Lucy la masina duminica sau sambata , tu doar ai delirat si ai inteles ce vrei . De sambata Lola nu mergea si a umblat si desfacut la ea , fara succes . Se pare ca iar te f..e grija de cine sunt si ce sunt si tot asa , mai era unul pe aici la fel curios din fire . Ai devenit vad mai tastaturist decat mine si un comentator de prima mana , dar se pare fara succes.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 24-09-14, 08:28   #5033
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
Campulung Muscel VTM ( duminica ) , ati vazut ca se poate , monopostul Lola ( in 6 cilindrii functionali ) a fost batul de Paul ( Andronic ) . No coment
Duminica, mansa 1 concurs: Hora 1 min 29.456 vs 1.30.574 Paul Andronic
Duminica, mansa 2 concurs: Hora 1 min 33.572 vs 1.39.217 Paul (dupa ploaie)

Citat dintr-un articol Motorsportnews.ro semnat Mihai Popescu:
După o primă manşă marcată de oprirea motorului pe linia de start, pe care a terminat-o cu un avans de doar o secundă și o zecime în fața lui Paul Andronic, Lucien Hora a pilotat fără greșeală, deși a doua manșă s-a disputat pe un carosabil umed după ploaia căzută la pauză. A forțat doar unde a avut nevoie și a obținut o nouă victorie la Câmpulung, pe traseul Lerești- Voina, devenind, matematic, posesorul celui de al șaselea titlu de campion național din carieră. Interesant este că Hora a devenit campion folosind piese de ARO pe monopostul Lola B99/50.
Hora: Aștept viza de flotant pentru Câmpulung!
“Câmpulungul mi-a plăcut de fiecare dată. Multă lume iubește motorsportul la Câmpulung, organizatorii se implică foarte mult. Avem și asfalt bun de trei ani. Am alergat o manșă pe asfalt ud, eu sunt dezavantajat, mai ales că nu prea cunosc mașina pe ploaie. Anul acesta a fost prima etapă în concurs pe ploaie, am avut și probleme cu mașina sâmbătă, dar Câmpulungul chiar îmi poartă noroc și am câștigat în cele din urmă. Îmi place la Câmpulung pentru că vine multă lume la poze, chiar mai multă decât acasă la Reșița. Mai urmează să îmi dea domnul primar și viza de flotant la Câmpulung, dar mai trebuie să aștept, din câte se pare, încă un an. Să dea Dumnezeu ca și la anul să venim la aici, din păcate este tot mai greu cu sportul acesta la Reșița”, ne-a declarat campionul Lucien Hora.


QED

Last edited by john17; 24-09-14 at 08:33.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-14, 11:17   #5034
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ce de petreceri or sa fie, cand Lola n-o sa mai fie ... De ce de monopostul lui Dumitrescu nu discuta nimeni?! Pentru ca nu e acolo sus, in top?! Cine e acolo sus trebuie cumva adus cu picioarele pe pamanat ... in loc sa va ganditi ca se poate, ca este posibil, ca el a reusit, ca el a deschis un drum, voi ce faceti? Abia asteptati sa i se strice Lola ... Si vreti la TV, vreti sponsorizari, vreti specatori la etape ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 24-09-14, 11:37   #5035
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dan,trebuie din nou sati dau dreptate,nu este altceva decit invidia catre cel care are succes,este de fapt in natura omeneasca,in loc sasi bata capul ce este de facut,cum sal batem pe pista si nu la masa verde se pling toti
adevarul este,am mai scris undeva,Hora sa orientat excelent cind a achizitionat Lola,dar a avut si curajul sa schimbe de pe limusina la un monopost,lucru care nu este chiar usor sspune singur ca nu are experientza pe ploaie eu cred ca aici este marea probleme,ceilalti au probleme cu "dantura" cind ai trage curentul intrun monopost
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 00:21   #5036
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Toti avem o invidie in noi, cum ai spus si tu, asa suntem noi construiti, dar putem s-o transforma in ceva pozitiv, constructiv, daca cineva ne-a aratat ca se poate, si aici in speta Hora, inseamna ca este posibil. Daca vecinul are o capra, de ce sa-i moara? Ca nu sunt eu capabil sa am si eu una? Nu, imi iau doua capre, pentru ca este posibil. Si ai mare dreptate cand spui ca Hora s-a orientat excelent cu Lola, asta este si parerea mea, omul a stiut ce vrea, a actionat si a castigat!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 10:21   #5037
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dan,atunci in spatele lui Hora a fost Werner Hirschvogel,sau sfatuit impreuna si dupa cite stiu eu Werner la si insotit cind au cumparat masina.
Marele merit a lui Hora este ca a avut curajul sa schimbe pe un monopost,care te rog sa ma crezi nu este chiar usor,sa perfectionat de la cursa la cursa,a invatat sa cunoasca masina,sa o stapaneasca si asta este rezultatul.
Apropo,stie cineva ce motor Cosworth este montat in Lola?V8,3,0l dar mai departe ce tip,ce an de fabricatie,citi cai,ce turatie maxima,cuplul maxim,samd
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 15:33   #5038
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pot doar sa-mi imaginez cum se piloteaza un monopost, banuiesc ca se apropie ca senzatie de un kart, nu?
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 16:45   #5039
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nu chiar,sint multe puncte unde se diferentiaza
pozitia in cart stai aproape drept,in monopost culcat si inaintea nasului nu vezi nimic ci un punct mult mai indepartat
directia la cart este mult mai directa
stabilitatea pe linea dreapta cart este instabil fiind foarte scurt
tinuta de drum in curbe este cu totul alta din cauza diferentialului
cartul sare mult mai mult lipsa suspensie
daca eu as fi proprietarul la Adancata as face rost de un monopost sau chiar mai multe,pentru inceput cu motorizare slaba pe care leasi inchirea,ca sa aiba,cine vrea posibilitatea sa piloteze o astfel de masina,sint convins,clienti ar fi destui si numai asaiti poti face o parere,eu pe vremea mea am oferit masina mea pentru probe,dar nu la toata lumea,ci numai la citiva cunoscuti,piloti licentiati,dar foarte putini au profitat atunci,dar,dupa cum am spus,din alte motive
Dan,tu spui"imi imaginez" ca ar fi asa,numai daca conduci tu poti sati faci o parere,credema
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 20:19   #5040
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Tip de motor nu stiu, doar ca e limitat la 9000 rpm, numai racer viseaza 11... Poate daca ii rescrie el softul!
Imi aduc aminte de un gazetar auto (adevarat, nu din astia care "scriu" in presa romaneasca actuala) francez parca, prin anii 70 testase o masina de formula 1 si a afirmat ca se controleaza pe asfalt uscat la fel de "usor" ca o masina obisnuita pe polei! Asta explica si de ce ne dor dintii
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -