Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-09, 19:37   #676
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Promotor?)) Fi serios...idiotii aia sunt fani bmw de cand se stiu...ohooo, sunt toti precum turma, doar in fata. BMW nu are ce cauta in liga premium cu design-ul ala si toate compromisurile pe care le face. BMW e premium doar la motoare.
Iar in idiotenia aia de video poate n-ai aflat dar Audi-ul era pe anvelope de vara, iar iarna nu e ca vara.
Si nu m-a inspaimantat nici un bmw asa ca las-o moarta cu ideile astea, numai ca nu merge ca un Audi, atat de bine, atat de rafinat, asta spuneam, dar ce sa intelegi tu.
scuze de offtopic, DAR ABEREZI, ABEREZI SI..TOT ABEREZI. sincer am impresia ca te stresezi f mult cu posturile tale lungi si destul de prostesti.

tu incerci sa dovedesti DOAR prin vorbe tot felul de ipoteze, rastalmacesti cuvintele... si pana la urma cred ca si tu stii adevarul.

sunt sigur ca max 20% le place audi MAXIM, si restul 40-40 bmw si mercedes daca spui de design! si mie imi place audi foarte mult, DAR INTOTDEAUNA prefer un mercedes sau bmw in detrimentul unui audi. alta alternativa mult mai buna ar fii lexus

sincer eu zic sa o iei mai usor ca te stresezi prea mult. am inteles ca iti place audi f bine si ai impresia ca este unul dintre cel mai bun dintre cele 3, DAR multi adora(pe buna dreptate si meritat) un bmw sau mercedes in defavoarea unui audi!

un rs mi-as lua(cred?) cand deja am un amg si un m, exact in ordina asta, DAR niciodata un rs in fata unui M sau amg!
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:52   #677
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

E "naspa" sa fii cel mai bun si cel mai rapid din clasa, dar in special cel mai frumos si cel mai de calitate...RS6, TT-RS, R8 V8, R8 V10 si toate S-urile nu au rival de la BMW si nici de la Mercedes. Vine IAA inca odata sa demonstreze ca tot Audi are toate atuurile sa ramana cel mai bun. Nu mai zic nimic, ca voi oricum sunteti incuiati la cap, cand dau anumite detalii pe care "in mintea voastra" nu le-am simtit vreodata e clar ca nu stiti ce vorbiti. Prefer calitatea nu cantitatea, iar asta inseamna Audi.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 20:09   #678
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

doar RS6 e singurul care e liderul in clasa sa si asta doar cu un avans minim la cateva capitole..R8 V10 si-a cam luat-o de la posibila concurenta Porsche Turbo si Nissan GTR Bmw si Mercedes inca nu ofera un concurent..TT-RS iara nu are concurent Z4 35Drive e un model obisnuit nu e pur sportiv la fel si R8-V8...ma intreb daca nici un BMW in special M-urile nu ar mai derapa nici un pic (si asta fara sisteme activate de siguranta) si nu ar mai oferi acelasi feeling oare cati si-ar mai lua BMW..
__________________

Last edited by adrian78bmw; 04-09-09 at 20:20.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 20:41   #679
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu degeaba exista o clasa unde se puncteza motorul cu cei mai multi cai pe litru.
In plus daca e un motor mic scoti puterea usor dar daca e mai mare si un v8 ... e mai greu.
Sa scoti sute de cai din motoare in v de multi litri si cu turbo sau compresoare e usor, pe cand la cele aspirate e nevoie de multa "imaginatie".
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 21:28   #680
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
BMW n-are ce face pe drum umed sau acoperit cu mazga, sa nu mai zic de zapada, asa ca BMW nu e facut sa fie condus zi de zi si te lasa la greu daca vrei sa mergi ca nebunul pe vreme mohorata.
Simplul fapt că şoferii de tractiune faţă nu ştiu să conduca o maşină cu tracţiune spate nu īnseamnă că BMW nu e făcut decāt pentru vreme uscată.
Şoferii respectivi nu-s făcuţi decāt pentru condus de duminică, pe soare, la amiază.
Eu merg doar cu tracţiune spate de 10 ani şi ghici ce? Zero accidente din cauza asta.
Totuşi va rugasem să discutam doar comparativ despre cei trei preparatori, nu doar despre mărcile preparate.

Last edited by aleks; 04-09-09 at 21:31.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 21:32   #681
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ce putere ai pe masina ta si ce model este?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 21:34   #682
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Nu mai zic nimic, ca voi oricum sunteti incuiati la cap, cand dau anumite detalii pe care "in mintea voastra" nu le-am simtit vreodata e clar ca nu stiti ce vorbiti. Prefer calitatea nu cantitatea, iar asta inseamna Audi.
Tine-ti jignirile acasa, in clipa in care 90% din oamenii astia nu sunt de acord cu tine si-iti explica ce gandire obtuza ai (sub o forma sau alta) si tu nu intelegi, imi pun mari semne de intrebare referitoare la IQ-ul tau sau problemele tale psihice.

Ai condus 3 BMW-uri pana la coltul strazii si te-ai speriat si vii sa ne aberezi noua aici.
Acum orice ageamiu a inceput sa faca pe expertul.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 12:16   #683
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Da pana la colt) Foarte desteapta afirmatia ta...Am condus cate sute de km un 320i si stiu ce inseamna! Asta e problema
cu romanii, ca te judeca fara sa te cunoasca! Esti tu convins ca eu n-am condus bmw mai mult timp? Am spus ca nu-mi placecum se conduc si cum arata nu ca mi-e frica! Te rog arata-mi si mie unde am zis ca mi-e frica in bmw?! Hai sa te vad... Cu ce argumente veniti voi cand sustineti sus si tare ca bmw face drege?! Voi sunteti impresionati de niste jafuri derapante care fac scart la4tuning si va mirati ca niste pusti... wow ce tare)) Eu am ras de m-am spart cat de penibil e sa derapezi la 4tuning days, pe mine nu ma impresioneaza decat eficienta si rafinamentul unei masini, nu porcarii de adormit adolescentii! O mai repet odata: o masina ineficienta pierde mereu si in viraje dar mai ales in linie dreapta, atata timp cat 4WD e peste RWD nu mai e nimic de discutat! GT-R, R8, 911 Turbo, LP560-4, etc... 4WD la ora actuala ramane cea mai buna tractiune pt o masina sport, iar daca nu stiati BMW produce RWD doar pt derapaje, ca eficienta e aproape nula! Era un video in care un 335i era testat cu diferentialul de fabrica si apoi cu un LSD si cu LSD era cu 2sec mai rapid, ceea ce demonstreaza ca BMW produce masini doar pt cei obsedati sa "impresioneze" cu derapaje...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 12:38   #684
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

eu zic ca era cu 10 secunde mai rapid cu LSD..
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 13:52   #685
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca erau tari in tehnica puneai LSD pe toate BMW-urile fara X-Drive, ca oricum ei nu investesc decat in motoare si in cutii, in rest se vad cu siguranta reducerile de costuri. Ar schimba total un LSD toate bmw-urile si toti prostii nici n-ar mai intra cu ele in pom, de asta sa fiti siguri.
Apropo noul lor concept e marfa dar sa dea Domnul sa arate macar pe jumtate asa un bmw pe viitor.
Oricum degeaba ai RWD daca n-ai LSD, n-am auzit in viata mea de vreun AM, Ferrari, Porsche, etc fara LSD. Iar cat despre Mercedes cred ca electronica e cel putin la fel de buna ca un LSD ca din cate am simtit eu se simte mai relaxata masina decat un BMW. Ce voi ca fani BMW nu va doriti BMW-uri cu LSD stock?!

Last edited by PvDTranceAddicted; 05-09-09 at 14:20.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 13:58   #686
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

tu stii ce inseamna LSD?
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 14:20   #687
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Limited Slip Differential...adica un diferential cu alunecare limitata si ajuta masina cu adevarata sa se mentina pe trasa si mai ales in viraje unde roata cu cea mai mare aderenta primeste cea mai mare parte din putere, adica daca virajul e la dreapta roata din spate stanga va primii cea mai mare putere pentru a impinge roata in viraj. De ajuns?!
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 14:51   #688
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Limited Slip Differential...adica un diferential cu alunecare limitata si ajuta masina cu adevarata sa se mentina pe trasa si mai ales in viraje unde roata cu cea mai mare aderenta primeste cea mai mare parte din putere, adica daca virajul e la dreapta roata din spate stanga va primii cea mai mare putere pentru a impinge roata in viraj. De ajuns?!
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu stiu unde ai gasit explicatile, care le spui tu, semana cu alea cu "chiloasa"...
A conduce un 320 pe ud e mai siplu decat da duci o Dacia, a conduce un AMG tot la limita e altceva si cred ca daca cineva te-ar duce in trafic cu o asemenea masina la limita ai renunta pentru mult timp la zambet.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 15:12   #689
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Crede-ma am mers cu masini fara sisteme de siguranta pe gheata, am derapat dar am controlat-o din volan, nu ma lasa experienta si simturile la greu. Iar mie nu mi-e frica de nimic si mai ales la volan. Da m-as enerva sa conduc o 1310 ca nu ai ce sa conduci, e o porcarie, iar intr-un 320i nu m-am simtit nesigur dar nu m-am simtit in largul meu ca ma gandeam la Audi cum m-am simtit in Audi si faceam o comparatie la fata locului. Felul in care se simte volanul in Audi si prizele pentru maini si totul se combina mai bine cu ceea ce imi doresc eu.
Plus ca ador volanul plat de la Audi TT, RS6, R8, etc., ceea ce bmw n-are...mi se pare cel mai bun volan de condus sportiv, am simtit-o pe pielea mea si pur si simplu nu te mai poti lasa de un asemenea volan.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 15:54   #690
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ce-ti place tie... este ok, dar nu ne vinde asta ca adevar absolut.
Fara suparare dar eu vreau altceva si simt altceva.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -