Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-09, 17:09   #736
balasan

Stage 3
 
balasan's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 86
Default Re: AMG vs. M vs. RS

am votat ///AMG parerea mea este ca la mercedes gasesti tot ce trebuie la o masina:
-Eleganta
-Lux
-Comfort
-Siguranta
-FRUMUSETE
-Viteza
TOT
balasan is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 21:51   #737
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
FQ 400 evo 8 e o editie limitata doar pentru britanici deci are dezavantajul ca are volanul pe partea dreapta..pretul se invarte undeva in jurul la 47000 lire sterline si mai are si un minus consumul cam ridicat plus ca in acest versus nu are ce cauta
Baluba conduce o masina similara dar e evo9 cu performante similare si l-a costat mult mai putin.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:39   #738
riv_gms
Opel Driver

Stage 5
 
riv_gms's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,411
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

am ales Rs -- pentru felul cum atrage privirea
riv_gms is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 13:44   #739
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by riv_gms View Post
am ales Rs -- pentru felul cum atrage privirea
mai degraba iti fura privirea un M sau AMG! sincer nici un audi nu ma face sa ma intorc dupa el, doar cate un a4, care seamana cu ceea ce am avut si eu odata, atat!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 14:31   #740
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

off topic:mah , majoritatea cocalarilor au merts si bmw . mie de asta nu imi mai plac de muult marca BMW si MERCEDES , fiindca sunt cocalaresti . fiecare cocalar/camatar are cel putin un bmw sau un mercedes
nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar foarte rar mai vad un om normal care are bmw sau merts . acu 2 luni am vazut 2 gigolai care incercau sa agata 2 fete , cocalarii erau cu bmw-u si fetele mergeau pe jos , cocalarii mergeau cu 5 la ora , in ritm cu fetele ,si se uitau ca niste ciobani la ele .
on topic: M-u si AMG-u de la dacia is cele mai tzava
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !

Last edited by Bogdan.IS; 08-09-09 at 14:33.
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 14:46   #741
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
off topic:mah , majoritatea cocalarilor au merts si bmw . mie de asta nu imi mai plac de muult marca BMW si MERCEDES , fiindca sunt cocalaresti . fiecare cocalar/camatar are cel putin un bmw sau un mercedes
nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar foarte rar mai vad un om normal care are bmw sau merts . acu 2 luni am vazut 2 gigolai care incercau sa agata 2 fete , cocalarii erau cu bmw-u si fetele mergeau pe jos , cocalarii mergeau cu 5 la ora , in ritm cu fetele ,si se uitau ca niste ciobani la ele .
on topic: M-u si AMG-u de la dacia is cele mai tzava
Dacă nu ştii pentru ce ai primit infr citeşte topicul sticky de pe secţiune.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 14:58   #742
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
off topic:mah , majoritatea cocalarilor au merts si bmw . mie de asta nu imi mai plac de muult marca BMW si MERCEDES , fiindca sunt cocalaresti . fiecare cocalar/camatar are cel putin un bmw sau un mercedes
nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar foarte rar mai vad un om normal care are bmw sau merts . acu 2 luni am vazut 2 gigolai care incercau sa agata 2 fete , cocalarii erau cu bmw-u si fetele mergeau pe jos , cocalarii mergeau cu 5 la ora , in ritm cu fetele ,si se uitau ca niste ciobani la ele .
on topic: M-u si AMG-u de la dacia is cele mai tzava
Esti foarte inteligent, bravo.
Acum o sa ne alegem masinile doar pentru ca am vazut cativa taranusi in bmw sau mercedes, nu? Ia arunca un ochi pe sectiunea masina mea la mercedes/bmw si zi-ne si noua, MAESTRE, care baieti de acolo sunt 'cocalari si camatari' ?
Cocalari vezi in orice tip de masina .. chiar si in marele audi.. daca a ajuns asta un criteriu de alegere a unei masini ..
Brian is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 15:02   #743
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Confundaţi lucrurile, discutati despre bmw, audi, mercedes, la general. Vă repet: aici vorbiţi doar despre diviziile AMG, M şi despre RS, atāt.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 15:26   #744
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by balasan View Post
am votat ///AMG parerea mea este ca la mercedes gasesti tot ce trebuie la o masina:
-Eleganta
-Lux
-Comfort
-Siguranta
-FRUMUSETE
-Viteza
TOT
Pacat ca bun-simt nu iti ofera dupa cum observam in traficul de zi cu zi....unde trebe sa te dai din calea lui ca "are mertzan" si tu cu "harbul tau ai tupeu sa ii tai calea?"scuze de off topic....
On : balasan toate iti ofera de la eleganta....la siguranta si frumusete,eu sunt de parere ca nu putem sa le comparam decat d.p.d.v al pretului....ATAT
__________________
http://www.2shared.com/photo/qhQNcvuq/images.html



"The least likely is the most dangerous"
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:09   #745
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

mai nou cei trei mari producatori se apropie foarte mult unul de altul in tot ceea ce priveste modele, motorizari, performante, etc Audi a venit tare din urma, si pica greu asta celor cu bmw si mb.
S3-ul e peste seria1 sau A-ul de la mb (am luat la comparatie modelele cele mai tari). cand iese RS3 ce fac ceilalti? banuiesc ca sar si ei cu M1 sau vreun AMG

scuze de Off-topic: Bogdan s-a exprimat bine: majoritatea (asta inseamna cei mai multi, dar nu toti, da?!) cocalarilor au mertz si bmw, iar voi ati dus discutia in alta parte: ca toti care au mertz si bmw sunt cocalari

Ca si look, la fiecare ii fura privirea masina care ii place, dar la acesta sectiune de variante sport nu cred ca asta este relevant.

merg pe RS:
https://www.youtube.com/watch?v=dHef5...ture=quicklist
https://www.youtube.com/watch?v=hX-2m...eature=channel
https://www.youtube.com/watch?v=0bdAp...ture=quicklist
https://www.youtube.com/watch?v=98y5Y...eature=related

Quote:
La ce concluzie s-a ajuns pana acum? Care e mai tare?
cred ca alegerea e data de ce marca are fiecare, prin urmare acel poll reprezinta pt mine doar nr-ul posesorilor de audi, bmw, sau mb

Last edited by CLM_Audi; 17-09-09 at 14:17.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:35   #746
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
mai nou cei trei mari producatori se apropie foarte mult unul de altul in tot ceea ce priveste modele, motorizari, performante, etc Audi a venit tare din urma, si pica greu asta celor cu bmw si mb.
S3-ul e peste seria1 sau A-ul de la mb (am luat la comparatie modelele cele mai tari). cand iese RS3 ce fac ceilalti? banuiesc ca sar si ei cu M1 sau vreun AMG
Audi au venit tare avand spatele asigurat de banii de la VW si tehnologia de la Lamborghini..S3 nu intra in discutie aici e produs de Audi nu de Quattro iar referitor la concurenta Bmw si-au exprimat demult pozitia referitor la un seria 1 M si 306cp de pe seria 1 coupe sunt de ajuns..Mercedes A classe e o gluma buna pentru sportivitate e un mini MPV cu valeitati de masina de familie..
nu pot sa zic ca RS nu este bun dar majoritatea blameaza faptul ca obtin puterea doar prin Turbo cu exceptia lui RS4 si R8V10...
__________________

Last edited by adrian78bmw; 17-09-09 at 14:38.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:39   #747
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Fiindca asta e traditia. Cu atat mai frumos e ca obtin din turbo, posibilitati mai bune de tuning pentru end user*, nu ca nu ar putea sa faca lejer un motor de 100cp/litru aspirat (vezi RS4 de ani de zile, 5.2 V10 de 560CP de pe gallardo, etc). Lambo era in faliment, ei i-au salvat, Gallardo e dezvoltat de ei, deci chestia cu tehnologia e relativa, mai mult are Lambo piese / motoare de la Audi decat viceversa.

In plus si acum multi ani era puternic Audi. RS4 B5 vs M3 E36 e un bun exemplu...sa nu mai spun de vechile modele, S (1/2?).

Vine acum RS3 cu motorul de pe TT-RS si s-a terminat distractia la categoria hatchback premium.

* Ai un RS6, un M5 si un E 63 AMG. Se da un buget de cateva mii de euro pentru upgrade la motor. Din M5 si E Klasse...scoti mai nimic, neglijabil. RS6 deja e la 700+++ CP. Chestia cu turbo face toti banii...Mai e si usurinta de exploatare, un motor cu cuplu maxim de la 1500-1700RPM pana pe la 5000 este mult mai usor si placut de exploatat daily use (ca doar nu dormi pe circuit) decat un motor aspirat de turatie, unde ai nevoie de 8000 RPM sa sctoi puterea din motor si ai cuplu mult mai mic care in niciun caz nu e disponibil la turatii de 1500-2000 RPM in cantitati >90%.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 17-09-09 at 14:44.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:43   #748
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Audi au venit tare avand spatele asigurat de banii de la VW si tehnologia de la Lamborghini
Nu inteleg de ce conteaza problema de bani a celor de la Audi? este un concern (VAG) si investesc banii cum vor, care e problema? Ce legatura are asta cu comparatia RS-M-AMG?

Ziceam ca am comparat S3, 1serie si A-klasse fiindca sunt din aceeasi clasa, si am luat de la fiecare motorizarile cele mai tari. Se pot vedea toate datele pe site-urile celor 3 producatori la un afisaj de date tehnice. La aceasta clasa S3 rullz, fara suparare.

@anaconda: eu nici nu am vrut sa mai pomenesc de "batranica avant" RS2 ca se oftica toata lumea
https://www.youtube.com/watch?v=9L3jx4xVt1k
https://www.youtube.com/watch?v=N7tE1xGpPNk
https://www.youtube.com/watch?v=pvYC2P-viK0
https://www.youtube.com/watch?v=UO7vs...eature=related

Last edited by CLM_Audi; 17-09-09 at 14:49.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 17:11   #749
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
off topic:mah , majoritatea cocalarilor au merts si bmw . mie de asta nu imi mai plac de muult marca BMW si MERCEDES , fiindca sunt cocalaresti . fiecare cocalar/camatar are cel putin un bmw sau un mercedes
nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar foarte rar mai vad un om normal care are bmw sau merts . acu 2 luni am vazut 2 gigolai care incercau sa agata 2 fete , cocalarii erau cu bmw-u si fetele mergeau pe jos , cocalarii mergeau cu 5 la ora , in ritm cu fetele ,si se uitau ca niste ciobani la ele .
on topic: M-u si AMG-u de la dacia is cele mai tzava
te contrazic. uitete acum si lasa subiectivismul deoparte si ai sa vezi multe a4 sorcove si multi manelari in audi.
din punctul meu de evdere merc`ul e cel mai polivalent. vezi si cocalari dar si majoritatea celor la costum.
plus de asta in ultima perioada amg`ul a reusit sa faca o masina mai completa si foarte spectaculoasa, si la design interior si exterior si fun si tot tacamul.
asta e parerea mea!!!

Last edited by vacaroz; 17-09-09 at 17:13.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 17:40   #750
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: AMG vs. M vs. RS

un bmw m5 aspirat se tine f bine in fata unui twinturbo de la audi mult mai nou ca si tehnologie, 2004 aspirat vs 2009 twinturbo.
dar cand o sa apara m5 turbo...sau sa fie tot twinturbo sunt sigur ca o sa surclaseze rau rs6-ele.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -