Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 06:36   #526
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
da nu am vazut diesel sa nu scoata fum cand bagi pedala
Io am văzut, 2 passaturi 1.9 tdi din '94, de 75 şi de 90 cai. Asta īnseamnă motor neforţat să scoată mulţi cai, şi ani īn care se făceau mai bine.

Quote:
Problema este ca eu nu am mai auzit de multi ani incoace nici la Toyota si nici la alt brand de vre-o masina fara defectiuni in 200k de km
Io am auzit la cāteva branduri. Un exemplu ar fi cineva cu o Kia Rio, care trecuse de 375 de mii.

Dolb:
Quote:
probabil nici acum nu ti-ai dat seama ca eu inca mai suspin dupa astra G , si nu pt ca a fost prima mea masina..ci pt ca a fost cea mai buna dintre toate..
Şi mie mi-a fost simpatică maşina asta. Şi mai simpatică mi-a fost Astra F, de care a avut un prieten cu care m-am plimbat mult (amintiri...). Avea un pluş foarte frumos. Ce nu īnţeleg eu īnsă e de ce nu-ţi iei alta acum, īntreţinută, km puţini, motor mai mare eventual, de 2.0 ...
raman is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 00:29   #527
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Chestia cu cojitul volanului la Astra e reala si chiar suparatoare. A inceput si la mine (dupa 4 ani totusi); deocamdata nu ma supara, nu prea se vede, dar o stiu acolo si ma enerveaza. De asemenea, am mai vazut la multe Astre vechi ca s-au rupt portiunile de cauciuc de deasupra butoanelor de claxon. La Golf am vazut panourile de usi cojite.
Oricum, ideea e ca lucrurile astea apar dupa ani de folosinta, ceea ce pana la urma nu e ceva anormal, nu poti sa folosesti un lucru 5 ani si sa fie la fel ca in prima zi. La Focus nu stiu, n-am avut ocazia sa merg cu multe ca sa observ aspectele astea. Oricum, design-ul interiorului Focus-ului nu mi-a placut niciodata (ma refer strict la design).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 20:04   #528
OviO

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 143
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

stai mai comod in astra g decat in golf???ma refer la pasagerii din dreapta fata spate
OviO is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 00:37   #529
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Dreapta fata nu, dar in soate consider bancheta de pe astra g mai comoda. De fapt, e una din cele mai placute banchete de pe masinile non-premium (dupa parerea mea).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 08:19   #530
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Dreapta fata nu, dar in soate consider bancheta de pe astra g mai comoda. De fapt, e una din cele mai placute banchete de pe masinile non-premium (dupa parerea mea).
Aici ai dreptate, am stat pe o bancheta de astra G un drum de 700 km dus 700 intors si pot sa zic ca a fost foarte comoda, chiar nu ma asteptam la asa ceva de la un Astra G, in Focus nu am stat decat foarte putin, la fel si in Golf deci nu mi-am putut face o parere.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 10:43   #531
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Parerea mea e ca VW intotdeauna a avut scaune fata comode.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 12:47   #532
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post astra

3 persoane in spatele unei astra din '04 numai drum prin oras.... cu treaba, ne-am simtit cam zdruncinati si inghesuiti, nu stiu cum unii pot sa spuna ca este confortabila!

Toate scaunele sunt dure in comparatie cu alte modele ale concurentei! deci... la drum lung... cum sa fie confortabila?

Asta este parerea mea! cine nu ma crede sa vina sa testeze scaunele.
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 12:51   #533
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Un scaun mai dur este mai confortabil la drum lung decat unu moale .La Opel Astra nici mie nu mi plac cele din fata insa bancheta este ok .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 13:32   #534
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: astra

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
3 persoane in spatele unei astra din '04 numai drum prin oras.... cu treaba, ne-am simtit cam zdruncinati si inghesuiti, nu stiu cum unii pot sa spuna ca este confortabila!

Toate scaunele sunt dure in comparatie cu alte modele ale concurentei! deci... la drum lung... cum sa fie confortabila?

Asta este parerea mea! cine nu ma crede sa vina sa testeze scaunele.
Cum ai vrea tu sa fie un hatchback din clasa medie confortabil pentru 3 oameni in spate??? Nu stiu daca ai vazut bancheta Astrei, dar pe mijloc este mai inaltata si mai tare, e gandita sa mearga confortabil 2 oameni.
Cine-si cumpara Astra pentru o familie compusa din 5 membri e putin dilau.
Astra nici macar nu are scaune dure in comparatie cu alti producatori. Si din moment ce un hatchback se vrea si putin sportiv, ar fi fost si culmea sa stai in fotolii.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 14:06   #535
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: astra

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
3 persoane in spatele unei astra din '04 numai drum prin oras.... cu treaba, ne-am simtit cam zdruncinati si inghesuiti, nu stiu cum unii pot sa spuna ca este confortabila!

Toate scaunele sunt dure in comparatie cu alte modele ale concurentei! deci... la drum lung... cum sa fie confortabila?

Asta este parerea mea! cine nu ma crede sa vina sa testeze scaunele.
pai mersi daca iesiti de la scoala si va bagati 10 insi intr-o astra , nu o sa incapeti niciodata!
Astra are 5 locuri, insa e recomandat sa fie folosite maxim 4.
La drum lung, astra mi s-a parut putin mai confortabila decat golf ( in golf oboseam rau ) .

Parerea mea e ca trebuie sa se inchida topicul, asa cum am mai zis, au aparut golf 5, focus 2, astra h, iar acum au aparut golf 6, si trebuie sa apara si noile focus si astra. Nu mai vad de ce ar trebui sa continuam discutia.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 15:06   #536
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

desi nu sunt fanul masinilor cu peste 100 mii km , aseara am mers cu un golf 4 1.9 sdi cu vreo 188 de mii km..care spre surprinderea mea inca mai misca...desi avea cel mai slab motor din gama...pt mine asta spune multe
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 21:29   #537
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

asa este, topicul trebuie inchis. a reiesit ca astra e masina suprema, bate orice ferrari pana in 500 de cai, asta cu 1.7 dti si usurata masina pana la 200 kg, iar doar din soft scoate 200 de cai pt ca ii face pistonu sa se invarta. la confort nu se paote compara nici cu s-klasse, seria7 sau A8 si e rezistenta precum sunt convingerile lui dolb. eu consider ca ar trebui lumea sa uite de toate celelalte marci de masini atata timp cat exista astra, MASINA SUPREMA!
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 21:47   #538
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
asa este, topicul trebuie inchis. a reiesit ca astra e masina suprema, bate orice ferrari pana in 500 de cai, asta cu 1.7 dti si usurata masina pana la 200 kg, iar doar din soft scoate 200 de cai pt ca ii face pistonu sa se invarta. la confort nu se paote compara nici cu s-klasse, seria7 sau A8 si e rezistenta precum sunt convingerile lui dolb. eu consider ca ar trebui lumea sa uite de toate celelalte marci de masini atata timp cat exista astra, MASINA SUPREMA!
ideea e ca eu le-am avut pe toate 3 din topic ca sa am o baza de cunostinte! nu vorbesc prostii ( desi pare ca as vorbi ), ramane la latitudinea ta sa ma crezi sau nu
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 10:06   #539
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu am votat focus. pentru ca am avut placerea de a conduce unul mai multa vreme si chiar mi-a placut, si interior si tot.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 14:56   #540
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu am avut astra cu motorul ala si iarta-ma ca iti zic dar imi bateam joc de 320 D , passat tdi 131, etc iar la feeling.. pai era feeling, iar la sound.. eu nu am auzit motor diesel care sa se auda ca benzina asa cum se auzea 1.7 dti! din pacate masina am vandut-o ... daca o aveam acum ma dadeam cu tine si te faceam lejer!
Asta arata clar si raspicat ca Astra e de departe cea mai buna masina din topic ! Nici nu as mai adauga alte argumente, ar fi de prisos.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -