Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-09, 18:29   #496
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Exista GTI Edition 30.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 19:16   #497
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Stiu si eu ca exista, dar nu l-am mentionat pentru ca nu exista un timp pentru aceasta versiune de Golf pe Nürburgring, iar pe singurul circuit pe care au fost testate toate cele 3 masini: VW Golf GTI Mk V, VW Golf GTI Edition 30 Mk V, respectiv Opel Astra OPC am observat ca Edition 30 are cel mai slab timp.

Am adaugat timpii mai jos. Fiind un circuit destul de scurt se observa ca acestia nu difera foarte mult, dar pentru cunoscatorii motorsportului ei spun foarte multe.

2005 Opel Astra OPC - 1:19.2

2005 VW Golf R32 - 1:19.3

2004 VW Golf GTI Mk V - 1:19.6

2009 VW Golf GTI Mk VI - 1:19.8

2005 Ford Focus ST - 1:20.1

2007 VW Golf GTI Edition 30 Mk V - 1:20.3
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 19:29   #498
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Numai faptul ca Edition 30 scoate mai mult ca GTI normal spune multe despre acuratetea testelor alora. Atata timp cat nu sunt testate in aceleasi conditii de ACELASI pilot sunt IRELEVANTE.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 19:39   #499
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Sa sti ca la o masina nu conteaza doar caii putere, factori mai importanti sunt kg/hp, constructia sasiului, distributia maselor, coeficientul cx si altii.
Cat despre cei care au testat masinile sunt mereu aceiasi: Sport Auto. Nu doar niste pustani care se iau la intrecere pe autostrada.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:41   #500
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
Sa sti ca la o masina nu conteaza doar caii putere, factori mai importanti sunt kg/hp, constructia sasiului, distributia maselor, coeficientul cx si altii.
Cat despre cei care au testat masinile sunt mereu aceiasi: Sport Auto. Nu doar niste pustani care se iau la intrecere pe autostrada.
pai tocmai..ca GTI edition..e mai usor..mai rapid .. mai puternic ! Conteaza f mult conditiile si soferul ! iar soferul nu este o revista ! pt ca o revista are mai multi soferi !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 12:43   #501
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai tocmai..ca GTI edition..e mai usor..mai rapid .. mai puternic ! Conteaza f mult conditiile si soferul ! iar soferul nu este o revista ! pt ca o revista are mai multi soferi !
Off topic: Iar vorbesti fara sa te informezi inainte. Nu face nimic. Iti explic cum sta treaba la revistele cu adevarat importante. Ele pregatesc din timp sesiunile de teste cu noile masini, dupa care aduna cat mai multe pretendente si le testeaza 3-4 zile nu 7-8 ore ca la noi (se poate intampla sa fie timp nefavorabil, caz in care sesiunea de teste se prelungeste). Soferul este de cele mai multe ori acelasi (neexistand mai mult de 3 piloti/revista), mai ales pentru masinile care sunt lanaste/testate cam in aceeasi perioada de timp.

Despre expresia "e mai usor..mai rapid .. mai puternic" pot spune doar ca iar ai dat-o in bara, adica ai nimerit 1/3 (mai puternic) si cam atat. NU e mai usor: deoarece GTI=1303 kilograms (2867 lbs) iar Edition 30=1332 kilograms (2930 lbs), iar conform timpilor in nici un caz NU e mai rapid.

On topic:@rozynel si eu (si altii) le-am condus pe toate 3, dar nu vrei sa ne dai si argumente care sa sustina cele spuse de tine?
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 01:07   #502
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Conform timpilor alora idioti nu e mai rapid, nu ca realitatea ar fi asta. In mod normal Edition 30 este mai rapid, in mare parte datorita puterii. Asta e si ideea lui, sa fie mai rapid ca un GTI normal. Ring a bell ? Daca timpii aia sunt mai slabi nu reflecta decat idiotenia alora care l-au testat.

http://www.fastestlaps.com/index.php...=46767cd391964

Quote:
The Answer
VW Golf GTI Edition 30 Mk V is noticeably faster.
End of Story.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:59   #503
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
Despre expresia "e mai usor..mai rapid .. mai puternic" pot spune doar ca iar ai dat-o in bara, adica ai nimerit 1/3 (mai puternic) si cam atat. NU e mai usor: deoarece GTI=1303 kilograms (2867 lbs) iar Edition 30=1332 kilograms (2930 lbs), iar conform timpilor in nici un caz NU e mai rapid.

On topic:@rozynel si eu (si altii) le-am condus pe toate 3, dar nu vrei sa ne dai si argumente care sa sustina cele spuse de tine?
amice..nu stiu de unde citesti tu..probabil din promotor sau de la RAR ( ca numai astia fac greseli grosolane )

Dar .. ia uite ce avem noi aici. http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=150194

http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=122001

e o diferenta fata de datele spuse de tine..nu crezi ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 09:12   #504
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Conform timpilor alora idioti nu e mai rapid, nu ca realitatea ar fi asta. In mod normal Edition 30 este mai rapid, in mare parte datorita puterii. Asta e si ideea lui, sa fie mai rapid ca un GTI normal. Ring a bell ? Daca timpii aia sunt mai slabi nu reflecta decat idiotenia alora care l-au testat.

http://www.fastestlaps.com/index.php...=46767cd391964



End of Story.
Ce sa zic, 13 pt vs 15 pt pe testele de pe circuit, ceea ce se traduce in aproape nimic (daca se va mai face un singur test pe un alt circuit se poate inclina invers balanta, observandu-se alternanta in rezultate), mai ales pentru diferenta de putere intre cele doua modele. Compara insa cele 2 modele cu Astra OPC si vei vedea diferenta NOTABILA in acest caz, adica 153 pt vs 29 pt, fata de GTI si 26 pt vs 2 pt, fata de Edition 30.



@dolb inclusiv aceste date imi dau mie dreptate, GTI fiind mai usor decat Edition 30 chiar si pe siteul mentionat de tine.
Sursa e intradevar cea specificata de @_anaconda_. Daca sursa era problema, imi puteai cere sa o specific, fara a face atata caz pe aceasta problema minora. Sau exista "goagăl", vorba primarului.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 18:33   #505
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

multe date de pe carfolio mi se par destul de inexacte, pt unele cu + si ptr alele cu -.voua nu vi se par!?!?!?
law53 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 18:41   #506
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
multe date de pe carfolio mi se par destul de inexacte, pt unele cu + si ptr alele cu -.voua nu vi se par!?!?!?
Sincer... nu
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 19:39   #507
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si eu am observat ca nu prea coincid unele date de pe carfolio cu altele tot de acolo sau cu cele date de producatori. oricum diferentele sunt f mici.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 21:05   #508
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai nu coincid pentru ca sunt puse de diferiti useri.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 09:48   #509
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Si mie imi par a nu coincite intotdeauna dar sunt cat de cat apropiate de cele ale producatorului. Ce ma deranjeaza la carfolio este, insa lipsa multor date din fisa tehnica a unor masini precum si lipsa imaginilor cu modelul prezentat.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 14:47   #510
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

La masina mea nu coincid multe informatii de pe carfolio: caii putere, greutatea, timpul pentru atingerea vitezei de 100 km/h, g CO2/km, cuplu maxim, astea doar asa la prima vedere, ca nu m-am uitat pana la capat cand am vazut atetea erori.

Last edited by iulian2476; 26-09-09 at 14:49.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -