Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-08, 03:35   #376
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

bai ce naiba??? si tu? sa faci cu un 1.8 tdci masini de 200 cp??? da aia ce fac? dorm la volan? si oricum nu ai cum sa ii faci ca ti se strica motoru pana sa apesi acceleratia. si nici macar nu se aude ca un motor pe benzina. oricum diselurile de pe ford nu imi plac, dar astra are niste motoare diesel de vai mama lor. dolb, daca zici ca astra aia e asa tare, ia una, care vrei tu 1.7 dti si vino aici in constanta. iti dau harta unui traseu si care il termina in timpu cel mai rapid. eu am o "plita" ca nu e chiar tigaie, e mai mica pe benzina cu putere mai mica decat astra aia si vedem atunci ce si cum. si in linie dreapta au picat in fata la ford : o octavia 1.9 tdi 90 cp, renault megane 1.5 dci 105 (era si soferu mai prost) si un xsara hatch 1.8 hdi 90 cp (asta e acelasi motor cu tddi de la ford. un astra tot dala de 1.7 cu sound de benzina nici nu a reusit sa se apropie.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 10:07   #377
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

conteaza si soferul .. ca poate tu stii sa schimbi / apesi bine si ceilalti cu care te-ai dat erau niste femei sau poate "doar tu te-ai dat cu ei" .. ei nu stiau
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:47   #378
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai Dark, si alea de 220cp le fac, daca fac la motor (e 1.8i) tuning special, hranindu-l cu chipsuri si pop-corn.Ii plac si ouale ochiuri tari, si daca ii dau, devine si mai harnic.Lasand gluma, daca m-as da cu o masina de 140cp, nu m-as da gandindu-ma vreo clipa sa castig, ci doar eventual ca proba "hai sa vad, ma tin cat de cat dupa el, sau imi da omoru' rau...".Am mai intalnit pe un alt forum pe cineva care pretindea ca pe 60-100 scoate cca 2.8s cu un Hyunday Accent 1.4i 95cp, oricum mai bine decat un M3, "ca el efix in cuplu in intervalul ala"...iti dai seama, avea tot cuplul de 125-130Nm disponbil,nu ca roaba aia de M3 care in intervalul ala are doar vreo 75% din cuplul sau de 400Nm.A fost poreclit din momentul ala "accentul de foc".
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:51   #379
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
BMWM8....unde esti, aici vad ca nu te ataci de o "tigaie" de 75cp, cu puteri latente insa inimaginabile si laudata din plin.Sau pur si simplu numai la Ford reactionezi?
In fine...prea mult pe tema asta...e prea copilaresc.
da..m-am exprimat putin cam acid, dar am facut asta pt ca jijinio zicea sa trecem la daciile noastre...vb de masina lui de parca cinestie ce masina are
nici eu nu am o masini de sperii westul, dar macar nu bat campii mai rau ca masina de treerat pe ogor.

focus a castigat premiul in 2001, acum 7 ani..ahaaa...dar premiul s-a referit la pret/calitate..nu cea mai buna masina la propriu!!!!!!!! CEEA ce este o diferenta crasa!

+ ce tot o mai frecati la rece cu fordul asta..!?
Trebuie sa avem mentalitate de turma sa gandim/simtim la fel??????
asa...cei mai multi asculta manele, DAR asta nu ii face sa fie ******, fiecare are pareri diferite!

toate sunt masini bune, cu + si - de o parte si de alta, iar departajarea este facuta in mare masura de aspectul exterior. pt ca o cunostina a mai avut un Opel, Vw sau Ford care a fost fiabila...asta este valabila cam la 80-85% din cei care isi cumpara o masina.

sunt prea putini care calculeaza toate ecuatiile!

ps: cu 10.000 euro fac dintr-un 20let un monstru de cel putin 600 cp, Dar prioritate mea nu este sa fac weelspin pana la 120-130, ci sa am o masina puternica, care sa consume cat mai putin posibil sa fie fiabila...cam astea sunt asteptarile mele de la o masina!

PACE
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 12:55   #380
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Gresit....e premiu TÜV, care se referea la cele mai putine defecte dintr-un esantion de 1072 de masini, comparativ cu aceleasi esantioane din alte marci la acea data.Esantioanele, indiferent de marca, cuprindeau masini de 1-3 ani vechime, in proportii egale.Am dat un link, cauta-l.Deci sandramaua se referea la fiabilitate, nu avea legatura cu vre-un review despre rapoarte pret-calitate.Deci nenea ala de la service de la TÜV,cu pixul la ureche, si-a consultat registrul de service, in urma urmaririi de-a lungul anului a acestor esantioane si a zis "dom'le, asta e situatia....".Cam la fel cum se intampla acum cu Mazda.
A doua chestie, nici eu nu sunt de acord cu frecatul cu Fordul, sunt destule alte marci bune, unele mai bune.Dar cred ca nu de la Ford a plecat de fapt ci invers.De la afirmatii gen VW e zeu, iar cu Ford te muti la service.Iar cand ii spui omului ca "vorbesti fara sa stii, nu am treaba cu service-ul", se cheama ca nu stii ce vorbesti si o freci cu Fordul.Cand iti spune "golf a fost intotdeauna mai bine vazut" iar tu spui "unde, pentru ca uite, vestul il apreciaza, uite niste referinte", ti se spune iar ca vii cu surse de doi lei si ca iar o freci cu Fordul.

Last edited by carutasu; 14-09-08 at 13:07.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:06   #381
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

ce masina de 115 cp zicu tu ca ai de faci masini de peste 200!?presunun ca cv al draq de mic, usor si incomod!?renault 5!?
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:08   #382
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

conteaza? e ford dar face orice pe lumea asta!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:10   #383
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
ce masina de 115 cp zicu tu ca ai de faci masini de peste 200!?presunun ca cv al draq de mic, usor si incomod!?renault 5!?
zicea in gluma, doh...e greu cu sarcasmu asta
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:10   #384
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

2 posturi formulate cum le-am formulat nu au fost suficiente sa vezi ca era ironie crunta?Simplu fapt ca am spus apoi ca m-as da cu masini de 140cp ca sa vad daca ma bat bine sau ma bat rau, nu a lamurit treaba?Hiperbolizam si eu treaba cu Astra de foc.

Last edited by carutasu; 14-09-08 at 13:38.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:21   #385
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

acum nu prea mai sunt masini proste, doar ca x este putin mai bn ca y(cand este vb de aceeasi clasa) pt ca s-au cam uniformizat!

eu cred ca nimeni nu a spus ca cele 3 contracandidate sunt proaste, doar ca parerile difera si asa este normal sa fie! sunt masini noi, de la case mult mai mari care pica, pt ca este fier da-l draq.la service am vazut tot felul de marci...

Nu ai cum sa ma convingi tu/tuv...oricine sa cumpar masina z pt ca o spui tu!o cumpar pt ca imi place per total!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:23   #386
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Cat despre faptul ca faceai un 320D absolut nu te cred....un Passat....cu noroc si un sofer slab dincolo...poate poate.Un 320d, o masina de 8.2s never.Sa mai scrii si ca "iti bateai joc de el".Sunt curios care de pe topic te crede, s-ar putea face si un poll.Ca pretinzi ca faceai masini de puteri comparabile, ok, ceea ce povestesti tu e mult-mult prea mult.Si eu am avut un trabant tunat care facea un Vectra, ca doar nu ma dor tastele sa scriu asta.Crede-ma ca nu sunt un om vanitos, dar daca as reusi (ipotetic doar vorbind) sa fac un 320d, m-as mai da o data cu el si as face un mic filmulet, sau macar o poza la start si una la finish (s-ar gasi cine sa-mi faca).Nu as rata sa nu am asemenea amintire.Tu ai asa ceva?
Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Dolb, cat supararea poti modifica un motor care stock are 75cp si duce masina la un aprox 12.5-13s pentru 0-100?Il imbunatatesti, de acord, reduci din greutatea masinii (dar cu cat, ca cred ca nu te-ai lasat fara scaune inauntru, n-ai taiat din sasiu, deci si weight reductionul asta are o limita.Sa bati o masina de aprox 8.5 si sa-ti bati si joc de ea trebuie sa ai un 0-100 de 7 si ceva, pina in 7.5.Ai avut tu asa ceva?
Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
2 posturi formulate cum le-am formulat nu au fost suficiente sa vezi ca era ironie crunta?Simplu fapt ca am spus apoi ca m-as da cu masini de 140cp ca sa vad daca ma bate bine sau ma bate rau, nu a lamurit treaba?Hiperbolizam si eu treaba cu Astra de foc.
nu inteleg de unde ai scos datele alea de 8.5 la 100 km/h cand eu pe http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=75064 vad ca scaote 9.9 s .. asta in datele tehnice!

si sa o luam asa logic: o masina de 136 de cp si 1.5 tone care in datele tehnice scoate 9.9 secunde ( adica la cum ii dam noi scoate 10.2 s )

afla ca astra mea avea aproape 115 cp , si greutate de 900-1000 kg si scoatea tot pe la 10 secunde suta

amu eu iti zic ca am facut masinuta aia pt ca LE-AM AVUT PE AMANDOUA! in acelasi TIMP alte contraziceri cu mine pe tema asta nu ar mai fi necesare
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:31   #387
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Si daca te-ai referit la modelul vechi ('98 ) de 320d....tot nu e in regula.Daca zici ca scoteai "tot pe la 10s" ...o fi...puteai fi cel mult egal pina la acei 100km pe ora.De acolo incolo nu cred ca faceai fata rwd-ului si cuplului mai mare al aluilalt....deci pina pe la 135-140 la ora cu cat se termina liniuta te lua.Unde e acea "bataie de joc" de care vorbeai?

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
Nu ai cum sa ma convingi tu/tuv...oricine sa cumpar masina z pt ca o spui tu!o cumpar pt ca imi place per total!
Asta e cu totul alta mancare de peste.

Last edited by carutasu; 14-09-08 at 13:35.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:59   #388
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

era pusa pe ea cutia de pe vectra de 85 cp sau ceva de genul si avea rapoarte destul de scurte ! e drept nu prindea mai mult de 170-180 insa prindea f f repede trust me .. cunosc masina aia ca in palma .

Si in plus putea fi soferul de vina eu tot ce stiu e ca am trecut "linia" inaintea bmw-ului
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 23:16   #389
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
conteaza? e ford dar face orice pe lumea asta!
UITE VEZI CE .......... ESTI?!?!?ASTA CU 115 CAI NU ARE VOIE SA FACA MASINI CA ,VB AIA,E FORD,DAR TU CU O SUPERSONICA DE 1,7 DTI RUPEAI NORII IN DOUA,CA VB AIA, E ASTRA FRATE!
SI TU BMWM8 CITESTE DREAQ BINE TOATE REPLICILE DE AICI SI APOI SPUNE TI PAREREA.SI DACA TI AM ZIS DE DACIE,CE?!TE AM JIGNIT?!SAU TREBUIA SA SE STIE CA TU AI DE FAPT BEMWEU SI ESTI PREA JMECHER?!NU M AM BAGAT CU TINE IN SEAMA(PTR CA NU MERITI)PANA NU AI SPUS DE FOCUS CA E TIGAIE DE 115 CAI.UITE,CA SA NU TE MAI SUPERI,ITI SPUN: URCA TE FRATE IN BEMWEU TAU,DA MANEAUA LA MAXIM SI LASA I PE ASTIA CU TIGAI ,CU GOLF SI CU ASTRA IN PACE,CA NU SE RIDICA LA NIVELU TAU.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 01:27   #390
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

caps off poate?e deranjant la ochi
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -