Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 20:46   #481
oaspetele

Stage 2
 
oaspetele's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

O diferenta de 3-4 mii de euro ar trebui aproape sa se estompeze in 6-7 ani, nu sa se transforme in 2-3 mii. In plus, un alt lucru care ne da de gandit e faptul ca multi au preferat sa puna 3-4 mii de euro in plus pe o masina, cum spui tu, inferioara unui Opel.
oaspetele is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:48   #482
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
exact cum ai zis si mai sus cu turbo, aspirat. Nene daca tie nu iti place diesel..nu inseamna ca astra e mai tare decat golf..DOAR CA TIE NU ITI PLACE DIESEL si compari doar Benzinarele. Oricum la motorizari, golf este peste astra la orice capitol si motorizare, insa la fiabilitate astra este cea mai buna dintre toate. Focus nu are prea multe argumente! plastic prost, bord urat, design hidos, masina grea, ca sa schimbi viteza trebuia sa fi facut ceva bodybuilding..etc. EU VORBESC PENTRU CA LE-AM AVUT IN CURTE! Nu vorbesc pt ca am vazut ( cum probabil ai vazut tu ).. pe net, prin brosuri..sau la vecinu de la 14.
Super exprimarea. Si totusi ce vroiai sa spui la ineput ca nu prea se intelege scrisul. Vroiai cumva sa recunosti superioritatea Astra la capitolul motoare pe benzina?!
Stiam deja acest lucru...l-am si explicat in nenumarate randuri. Oricum merci pentru ca esti fair-play. Ai o bila alba de la Opel pentru asta.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:51   #483
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu am recunoscut nici o superioritate in privinta motoarelor. Doar in privinta fiabilitatii..eu tot raman la parerea ca Astra G a fost cea mai fiabila dintre cele 3.

PS: intotdeauna am fost fairplay si la fiecare masina/model am recunoscut avantajele , probabil nici acum nu ti-ai dat seama ca eu inca mai suspin dupa astra G , si nu pt ca a fost prima mea masina..ci pt ca a fost cea mai buna dintre toate..si cred ca va ramane ceva vreme.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:54   #484
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
au cam acelasi pret. variaza in functie de ce crede cel care o vinde despre masina.
Se pare ca m-am inselat. Nu era vorba de 2-3 mii ci de aproximativ 0.
Oricum nu ma dau cunoscator in domeniul preturilor de revanzare al masinilor si sunt intru totul de acord cu ce a scris @DarkJEDI in citatul de mai sus.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Nu am recunoscut nici o superioritate in privinta motoarelor. Doar in privinta fiabilitatii..eu tot raman la parerea ca Astra G a fost cea mai fiabila dintre cele 3.

PS: intotdeauna am fost fairplay si la fiecare masina/model am recunoscut avantajele , probabil nici acum nu ti-ai dat seama ca eu inca mai suspin dupa astra G , si nu pt ca a fost prima mea masina..ci pt ca a fost cea mai buna dintre toate..si cred ca va ramane ceva vreme.
Si eu pot spune ca le-am avut pe amandoua in curte (stau la casa si nu la bloc cum isi inchipuia cineva mai sus) si chiar daca nu a fost in acelasi timp pot face o comparatie in cunostinta de cauza, cel putin intre aceste doua modele. Ford Focus mk1 nu am avut si nici mk2, dar cel putin pe cel din urma l-am condus pentru putin timp si nu pot spune ca m-a impresionat. Poate era devina si motorizarea 1.4 - 80cp.

P.S. Acum am Astra h si cred ca spune ceva despre impresia care mi-a fost lasata de Golf IV si Astra G.

Quote:
Originally Posted by oaspetele View Post
O diferenta de 3-4 mii de euro ar trebui aproape sa se estompeze in 6-7 ani, nu sa se transforme in 2-3 mii. In plus, un alt lucru care ne da de gandit e faptul ca multi au preferat sa puna 3-4 mii de euro in plus pe o masina, cum spui tu, inferioara unui Opel.
Nici nu sti cat de usor sunt de pacalit unii oameni. Pui un logo pe un, scuzati-mi expresia, "rahat" si il vinzi cu cateva mii de euro in plus. Slaba gandire la cumparatorii straini (80% din Golfurile IV si Astre G, nu Classic, sunt "recent aduse din Germania").

Last edited by aleks; 09-09-09 at 10:23.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:21   #485
oaspetele

Stage 2
 
oaspetele's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pana la urma toti sint prosti. Probabil doar posesorii de Opel mai au sanse sa-si revina.

Revenind, ma repet : per total, castiga Golf-ul.
La intretinere, Astra.
Ca stabilitate, Focus-ul.
oaspetele is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:21   #486
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
Astra
1.2 - 75cp
1.4 - 90cp
1.6 - 84cp sau 101cp sau 103cp Twinport (poti alege cu cap!)
1.8 - 125cp
Mai adauga 2.2 147cp 2.0turbo 190cp si 2.0turbo 192cp. Din cate stiu, nu au fost introduse numai pe coupe.
Iar la 1.4 mai adauga si twinport-ul, intre cel clasic si twinport existand o diferenta (coduri Z14XE respectiv Z14XEP). Diferenta, din cate stiu, este la admisie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:29   #487
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

amphe..noi aici vorbim strict de ASTRA G..nu bertone, nu classic.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:46   #488
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai ziceam ca motoarele enumerate de mine ar trebui sa fie pe G. Twinport-urie, ce-i drept, sunt numai pe Classic.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 14:39   #489
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Mai adauga 2.2 147cp 2.0turbo 190cp si 2.0turbo 192cp. Din cate stiu, nu au fost introduse numai pe coupe.
Iar la 1.4 mai adauga si twinport-ul, intre cel clasic si twinport existand o diferenta (coduri Z14XE respectiv Z14XEP). Diferenta, din cate stiu, este la admisie.
Daca ai fi citit toate mesajele ai fi observat ca am adaubgat toate motorizarile pe benzina aici. https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...s/page-32.html
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 09:47   #490
Dylan

Stock
 
Dylan's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu ma pasioneaza niciuna. Dar luandu-le prin eliminare: Golf in nici un caz pt ca e cea mai mica si inghesuita si in plus e masina pe care si-o aleg necunoscatorii_oldtimer-ii, Astra cred ca e lipsita de stralucire, adica o masina stearsa care nu iasa cu nimic in evidenta iar Ford Focus imi parea fi cea mai incapatoare insa cu un bord foarte urat.
Le-am condus pe toate trei, ca masini inchiriate si nu inteleg de ce la Golf nu i-au facut si portbagaj Oricum Focus este prima pe care o cer, iar daca nu au ma multumesc si cu Astra.
Dylan is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 10:51   #491
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@xyz şi Dylan aţi trecut că sunteţi din oraşe diferite dar postaţi de pe acelaşi calculator.
Ori lămuriţi misterul ori pleacă amāndouă conturile īntr-o lume mai bună, pe motiv de clone. Nu de alta, dar nu vreau să vă/īţi susţīneţi/susţii părerile la două capete...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:13   #492
Dylan

Stock
 
Dylan's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@xyz e fratemiu si lui ii place Opel - mie altceva. Problema cu orasele e cat se poate de reala, eu sunt acum cu treburi prin capitala. Am schimbat daca asta te deranja.
Dylan is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 13:48   #493
greed

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 62
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Am citit cateva pagini si am ametit. Foarte multi subiectivi pe aici (Ca si mine de altfel).
Inainte de toate, pentru cel care enumera motorizarile diesel de pe Opel: ai uitat sa adaugi si 2.2DTI 125cp.
Mai departe, legat de R32 sau mai noul R, despre care se spunea ca e net superior unui astra G. sunt de acord. dar vorbim de modelul sport de la golf vs. Astra G hatchback. de ce nu compari R32 cu Astra OPC? sau cu Bertone-le? Ca sa nu mai vorbim de Corsa OPC sau Insignia OPC.
Legat de pretul de revanzare: in momentul de fata, Astra Si Golful se vad cam la acelasi pret (mai sunt unui teribilisti care cer o carca de bani pentru un golf, dar le trece repede). Din ce am vazut, Focus-ul este cel mai scump la revanzare. Dar, Focus-ul este si cel mai scump la intretinere. Plus ca Focus-ul nu sta foarte bine la fiabilitate.
La capitolul asta (fiabilitate) as paria banii pe Astra G (atat benzina cat si motorina)
La capitolul pret de intretinere, pariez din nou pe Astra G (adica, iti vine sa plangi cand vezi factura de la revizii...sa plangi de fericire)
La calitatea plasticelor..as pune un plus pentru Golf.

Per total, Astra G la o diferenta enorma fata de Focus si Golf (in ordinea asta)
__________________
Daewoo Leganza, 2.0 L, 16V 137cp
Opel Astra G-CC, 2.2L, DTI, 125cp
greed is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 14:07   #494
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by greed View Post
Per total, Astra G la o diferenta enorma fata de Focus si Golf (in ordinea asta)
Īntr-adevăr, subiectivă părere. Golful IV pe ultimul loc, la o diferenţă ENORMĂ de Astra G.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 17:13   #495
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
de ce nu compari R32 cu Astra OPC?
Este buna si comparatia ta si daca este sa ne luam strict dupa datele oficiale obtinute pe Nürburgring de Opel Astra OPC 2005 vs VW Golf R32 2005, vom observa ca, cel putin la acest capitol, Astra depaseste Golful. Dar sa nu uitam ca Opel Astra OPC a aparut ca raspuns pentru VW Golf GTI, o masina mai slab motorizata decat VW Golf R32 si implicit decat Opel Astra OPC.

Corect ar fi fost "de ce nu compari Golf GTI cu Astra OPC?", iar raspunsul este cat se poate de evident, repet strict in conditiile insirate mai sus, pentru ca nu se pot compara, Astra OPC fiind la o diferenta "ENORMA" de concurentul sau direct Golf GTI.
@xyz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -