Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-15, 23:02   #1
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

rivalitatea dintre cele 2 este cunoscuta de mai bine de 15 ani, dar care masina este mai performanta.

in multe review-uri evo este dat castigator, dar nu cu multe pct multe peste.

Last edited by vectra22dti; 21-01-15 at 23:09.
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-15, 10:48   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

La ora actuala, as inclina-o un pic spre Subaru, mai ales ca a aparut generatia noua. La SH, tine mai mult de gusturi. Oricum, in ultimul timp, atata Subaru cat si Mitshu si-au cam pierdut din fun-factor si din esenta care le facea atat de speciale in trecut. Ca fapt divers, mie personal imi place mai mult generatia trecuta de Mitshu fata de asta actuala. La Subaru cred ca tre sa mai merg inca o generatie in spate sa gasesti adevarata esenta pe care si-au pierdut-o si ei in ultimul timp.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 23-01-15, 12:04   #3
OPELISIMO

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 50
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

subarurile sti din 2005-2007 erau frumoase si aveau un adevarat fun-factor.
un mare minus mi se pare lipsa cutiei automate pe subaru, pt ca cutiile din zilele noastre chiar sunt foarte performante iar manuala deja taie din performante.
OPELISIMO is offline   Reply With Quote
Old 23-01-15, 12:25   #4
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

Quote:
Originally Posted by OPELISIMO View Post
subarurile sti din 2005-2007 erau frumoase si aveau un adevarat fun-factor.
un mare minus mi se pare lipsa cutiei automate pe subaru, pt ca cutiile din zilele noastre chiar sunt foarte performante iar manuala deja taie din performante.
in primul alineat apreciezi fun factorul, ca mai apoi sa iti para rau ca nu exista cutie automata....broken logic
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 23-01-15, 14:03   #5
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

Subaru STI 2005+ 2.5l - cel mai stricacios motor din ele, au alezat blocul cu inca 9mm pe piston, dar blocul este acelasi ca la 2.0, au subtiat peretii blocului inutil.
Subaru STI <2005 - 2.0l - cel mai apreciat motor pus pe Subaru in Europa, tine stoc 500cp

Transmisiile sunt absolut senzationale pe toate STI-urile >2001 (6 trepte) si foarte dezastroase pe WRX-uri (5 trepte).

Evo 8 si 9, probabil cel mai apreciat model, motor impecabil, tine 450cp fara probleme.
Transmisia de 6 trepte (MR) foarte stricacioasa, cea de 5 trepte (GSR) foarte fiabila si rezistenta.

Am avut ambele modele, si STI si EVO....
ca masina stoc, Subaru STI impresioneaza mai mult, pare mult mai rapida, mai brutala, feeling exacerbat in comparatie cu performantele, se simte ca o masina de curse pe strada.
EVO mi s-a parut mai linistita, mnai stradala, mai fiabila, dar depinde mult de exploatare...
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 01-02-15, 11:30   #6
OPELISIMO

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 50
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
in primul alineat apreciezi fun factorul, ca mai apoi sa iti para rau ca nu exista cutie automata....broken logic
cutiile automate dupa 2008 sunt foarte performante si schimba foarte rapid, nici o manuala nu poate schimba nici pe departe asa de rapid, unele schimba "ca" o manuala adica simti cand se schimba viteza.
unele automate schimba asa de lin incat nu iti dai seama in ce viteza esti.
OPELISIMO is offline   Reply With Quote
Old 01-02-15, 18:29   #7
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

da, dar pierzi fun factor-ul...
pierzi feelingul masinii....
degeaba ai o cutie automata performanta...daca ea schimba vitezele cand si cum vrea ea.
pt asta ai nevoie de o cutie manuala....
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 07-02-15, 01:58   #8
OPELISIMO

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 50
Default Re: subaru impretza sti vs mitshubishi lancer evo?

mergi cu ea pe semiautomat, mai ales daca ai padele.

la masinile cu cai multi ambreajele stg.3+ sunt criminale de tari, mie unu nu-mi plac asa de tari.

automate de astazi schimba cum trebuie, dac o dai pe normal merge la consum iar daca o dai pe sport schimba perfect.

dsg-ul iti place cum schimba, dar smg-ul AUTOMAT?

ps: am mers cu un m5(2007) si schimba vitezele foarte impropriu.
OPELISIMO is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -