Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-10, 14:05   #556
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by cristi galati View Post
golful e cel mai tare o spun ca posesor si merge f bine
Cristi, ştii să faci o argumentaţie normală?

Spune ce are Golful IV ma bun şi decāt Astra g şi decāt Focusul de aceeaşi generaţie, chestiuni esenţiale şi suficient de numeroase ca să poţi spune că "Golful e cel mai tare".
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 14:11   #557
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by cristi galati View Post
golful e cel mai tare o spun ca posesor si merge f bine
golf rulz cel mai tare e tedei fuge tare consuma putin e full fara piele.

Acum serios, argumenteaza in cateva randuri afirmatia ta. Nu intelege gresit, nu te contrazic, dar vrem sa stim si noi de ce zici asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 15:21   #558
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

io tot raman la parerea ca astra G rullz !
n-o fi ea asa luxoasa ca golful..dar e ieftina si la achizitie si la intretinere .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 15:33   #559
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

mai ales daca e 1.7 dti de 140 kW .
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 15:51   #560
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si tractiune spate! .. de vis !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 16:48   #561
o`neal
Opel Driver

Stage 5
 
o`neal's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 495
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Clasamentul ar fi cam asa: 1) Astra G; 2) Vw Golf; 3) Ford Focus

Argumentul:

Facand un mic test intre Opel Astra G vs Golf IV (1.9tdi si 1.4 16v- referire la motoarele de pe Golf) reiese invingator Opel Astra G. Va intrebati de ce? Aici vine si argumentatia: Stabilitatea Opelului Astra mult mai buna decat a Golfului IV, timpii de franare de asemenea. Asta doar din ce am testat eu, nu spun ca nu ar fi si invers. Despre partea de finisaje si confort nu se compara cu Golful. Finisaje mult mai bune, confortul mult mai sporit fata de cel al Opelului. Pot spune ca zgomotul motorului facut atat de Opel cat si de Golf sunt cam aceleasi.

@ dolb: Tractiune spate pe modelele Astra nu cred ca ai sa vezi prea curand si nici in viitorul apropiat. In momentul de fata singurele modele cu tractiune spate fiind Opel Omega, Opel Rekord, Opel Manta, Monza... (si or mai fi da nu`mi amintesc momentan).

La multi ani !!!
__________________
o`neal is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 16:53   #562
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

stiu! am fost ironic

Zilele care urmeaza ma duc sa fac un test cu noul ASTRA NG.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 00:31   #563
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by o`neal View Post
@ dolb: Tractiune spate pe modelele Astra nu cred ca ai sa vezi prea curand si nici in viitorul apropiat. In momentul de fata singurele modele cu tractiune spate fiind Opel Omega, Opel Rekord, Opel Manta, Monza... (si or mai fi da nu`mi amintesc momentan).
Speedster a mai fost, si de actualitate GT.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 19:26   #564
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by o`neal View Post
Clasamentul ar fi cam asa: 1) Astra G; 2) Vw Golf; 3) Ford Focus

Argumentul:

Facand un mic test intre Opel Astra G vs Golf IV (1.9tdi si 1.4 16v- referire la motoarele de pe Golf) reiese invingator Opel Astra G. Va intrebati de ce? Aici vine si argumentatia: Stabilitatea Opelului Astra mult mai buna decat a Golfului IV, timpii de franare de asemenea. Asta doar din ce am testat eu, nu spun ca nu ar fi si invers. Despre partea de finisaje si confort nu se compara cu Golful. Finisaje mult mai bune, confortul mult mai sporit fata de cel al Opelului. Pot spune ca zgomotul motorului facut atat de Opel cat si de Golf sunt cam aceleasi.

@ dolb: Tractiune spate pe modelele Astra nu cred ca ai sa vezi prea curand si nici in viitorul apropiat. In momentul de fata singurele modele cu tractiune spate fiind Opel Omega, Opel Rekord, Opel Manta, Monza... (si or mai fi da nu`mi amintesc momentan).

La multi ani !!!
La stabilitate cam le bate Focus pe amandoua, de-aia l-ai pus pe locul 3?
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 20:00   #565
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by forbidden27 View Post
La stabilitate cam le bate Focus pe amandoua, de-aia l-ai pus pe locul 3?
Corect
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 11:19   #566
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf 4 pt aspectul solid calitatea materialelor si motoarele puternice ( tid-ul 1.9 pd desi zgomotos puternic si fiabil) , Focus pt stabilitate si sasiu ( suspensii multilink cand opel astra si golf mergeau pe semirigida spate inca ceva ani dupa ) aspectul mai fresh si interiorul futurist pt vremea aceea) ,iar Astra G pentru economie de combustibil.. Sincer in afara ca e ieftina la partea cu fiabilitatea nu e chiar roz.Abia de la astra H a inceput Opel sa fie considerat marca fiabila ( vezi jd power pt Germania in 2006 2007 200.In tot cazul ca si performante de rulare Astra G este sub Golf 4 si Focus mk 1.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:36   #567
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Golf 4 pt aspectul solid calitatea materialelor si motoarele puternice ( tid-ul 1.9 pd desi zgomotos puternic si fiabil) , Focus pt stabilitate si sasiu ( suspensii multilink cand opel astra si golf mergeau pe semirigida spate inca ceva ani dupa ) aspectul mai fresh si interiorul futurist pt vremea aceea) ,iar Astra G pentru economie de combustibil.. Sincer in afara ca e ieftina la partea cu fiabilitatea nu e chiar roz.Abia de la astra H a inceput Opel sa fie considerat marca fiabila ( vezi jd power pt Germania in 2006 2007 200.In tot cazul ca si performante de rulare Astra G este sub Golf 4 si Focus mk 1.
un om care stie ce zice. bravo!
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:19   #568
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Ba nu prea... platforma Astrei H este sub cea a G-ului la fiabilitate. De fapt H-ul nu a prea fost o reusita si nu a avut succesul G-ului la vanzari. De regula stiu ce spun cand e vorba de Opel.
Motoare puternice la Golf? Pai motoare puternice are oricare dintre cele 3.
1.9 tdi de 90cp numai puternic nu e, iar intreaga gama nu e un simbol al fiabilitatii... injectoarele-s pe post de consumabile la motoarele alea, si uleiul il torni o data cu benzina. Nu zic ca-s praf, dar cunosc mult prea multe motoare 1.9tdi cu probleme, in special la apitolul injectie.
Zic de tdi, dar ce sa mai zic si de dti-ul Opel-ului, care era un mic tractoras puturos, singurul lui avantaj e ca e atat e economic...
De diesel-ul de pe Ford nu ma pronunt, nu cunosc nimic, doar ce am auzit ca ar deveni extrem de zgomotoase in timp. Dar nu e verificat, deci nu-mi sustin afirmatia.

Vorbesc de diesel pentru ca vad ca asta nu e versus intre astra golf si focus, ci intre astra 1.7dti golf 1.9tdi si focus ...cat o mai avea si ala. Automat daca astra 1,7 dti e tractor toata gama de astra e tractor. Daca golf 1.9tdi mananca ulei toata gama mananca ulei si tot asa. Parca de alte motoare nici n-ati fi auzit.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 08:10   #569
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Ce vrea sa insemne "platforma astrei H e sub cea a astrei G"? Platforma inseamna sasiu iar sasiul astrei H nu sufera termen de comparatie cu G.Si loganuri sunt vandute multe asta inseamna ca sunt cele mai bune?Am dat exemplul J.D Power dar pt unii dintre voi aia nu stiu ce zic ok atunci sa dam crezare spuselor tale care datorita faptului ca ai avut 1 exmplar Astra G acesta este mai fiabil in Europa.
ps: Lasand la o parte fanatismul Vag in Ro , la polul opus sunt atat de multi care arunca cu noroi in marca asta si accentueaza constant "consuma ulei". Motorul 1.9 tdi 90 de cai la baza este unul dintre cele mai fiabile din paleta propusa in ultimii 10-12 ani de vag.Consumul de ulei a fost problema doar la 2.0tdi pd care nu are legaturi cu 1.9 tdi pd si non pd.
ps2: Cand am spus #motor puternic# nu m-am referit strict la puterea maxima a motorului, ci la performantele de rulare si tractiune ,iar 1.9 tdi 90 de cai ALH este puternic intr-adevar.Si doi la mana varianta de 90 de cai NU este PD.
ps3: Recunosc din neatentie am comparat versiunile diesel.
Rezumandu-ne la sasiu confort etc imi mentin cele spus anterior.( Cat despre motoare pe benzina cred ca situatia sta un pic mai rau pt Opel si Ford.Totusi la g4 se ofereau 1.8t, vr5 , v6.In gama low-hp cred ca sunt mai comparabile modelele taote avand 1.6 1.8 2.0 ) .Repet chiar nu sunt simpatizant vag nici nu conduc asa ceva insa sa ne pastram obiectivitatea cat de cat.Numai bine!

Last edited by sponsoru; 05-01-10 at 08:16.
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 13:13   #570
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Ce vrea sa insemne "platforma astrei H e sub cea a astrei G"? Platforma inseamna sasiu iar sasiul astrei H nu sufera termen de comparatie cu G.
Iarasi trebuie sa-ti spun ca n-ai dreptate, si desi nu pare, nu-mi place.
Platforma auto inseamna: sasiu, compartiment motor, suspensii, podea, mecanism de directie, componente ale trenului de rulare etc. Cand spui ca 2 autoturisme sunt construite pe aceeasi platofrma asta inseamna si ca multe piese se potrivesc, iar "dedesubtul" arata cam la fel, nu numai sasiul. JD Power... JD Power e o companie ce expune pareri si sondaje. Mai sunt multe altele pe langa ea, si niciodata rezultatele lor nu coincid deci nu are sens sa te iei dupa spusele lor. M-am informat si la biete service-uri de reprezentanta Opel si am aflat ce am spus mai sus.
Referitor la 1.9tdi de care tip o fi nici eu nu m-am referit la puterea max cand am zis ca e slab. M-am referit tot la performante de rulare. Mi se pare doar un diesel obosit. La celalalte variante de 1.9tdi altfel sta treaba, dar asta chiar e "degeaba". 1.9 deci platesti taxe mai mari, diesel deci intretinere mai mare, si pentru ce? Un consum ceva mai mic? Cat despre felul in care se descurca pe drum nu mi se pare ca se descurca deloc mai bine ca un benzinar mai mic de aceeasi putere.
Iar in ceea ce priveste motorizarile benzina, si Opel ofera 2.0t de 192cp pe Astra G. Pe langa asta si un 2.2 aspirat. Si Ford ofera un 2.0 aspirat pentru Focus. Si despre motoarele benzina de la Ford am auzit numai cuvinte de lauda. Dar si despre 1.8t numai cuvinte de lauda am auzit si am si eu. VR5 VR6 sunt raritati, pot sa spun ca nici n-am vazut pe viu pe Golf 4 si pretul de achizitie din cate stiu era imens pentru aceste motorizari.
La confort si eu sunt de acord ca golf 4 exceleaza, la fel ca si la capitolul materiale folosite la interior. Dar la stabilitate si tinuta de drum din cate am tot vazut nu numai aici golful este cam pe ultimul loc. Focus e evident ca e pe primul loc.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -