Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-09, 13:04   #406
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
golf 4 e pe strazi..nu astra! ..
Daca am inteles eu bine in opinia ta mai des se intalneste Golf 4 pe strazi decat Astra Classic. Sunt multe din ambele la noi in tara.

Fac si eu o remarca personala in legatura cu aceste doua masini: eu personal consider ambele masini foarte bune la raportul calitate/pret.
Sunt zile cand vad mai multe Opel Astra (ma refer la penultimul model, contemporanul Golfului 4, si nu la ultimul model, concurentul Golfului 5), si sunt zile cand vad mai multe Golf 4. Oricum aceste 2 masini sunt cele mai des intalnite in RO ca masini second hand. Pe Autovit la oferte sunt uneori Astra mai multe, alteori Golf 4 mai multe. Fara sa supar pe simpatizantii si fanii de Astra, spun ca totusi Astra e mai micuta si nu prea se potriveste asa de mult pentru baieti, mai ales daca sunt mai dezvoltati. Mai repede se preteaza pentru dame (anvelope mai mici, motor mai mic -1,7 in loc de 1,9, mai ingusta, sarcina utila mai mica, etc). Dar asta nu inseamna ca nu e o maisna buna.
Fordul Focus nu l-am remarcat pana acuma, dar am sa ma uit mai atent si dupa el.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 13:09   #407
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

da..ai dreptate..astra nu e pt oameni "mari" . Eu cat am avut-o eram mititel si eram foarte multumit de ea chiar o recomand dar nici golf nu-i rau.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 13:30   #408
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

aleg golf fara discutii . cel putin la motoarele diesel , golful e superior celorlalte dpdv al fiabilitatii/consumului/performante . am un g4 tdi 116 cai 6 trepte ,iar la aproape 150K km . nu am schimbat nimic inafara de consumabile si nu da semne de oboseala .
daca ai 6 trepte(vb de motorizarile de la 116cai in sus TDI) in regim de croaziera poti scoate si 4-4,5l/100km la 100-120km/h ( asta e consumul mediu din germania in ungaria), nu mai vorbesc de cuplul superior la tdi-uri pd , de posibilitatile de tuning , etc .

cunosc 4 persoane care au opel astra motorizarile 1.7dti , 2.0dti . la toate au cazut pompele de injectie(o pompa noua costa peste 1000euro) , iar 2 dintre ei au si acum probleme cu motorul , probleme carora nu le-au dat de capat(1.7dti) . ( cei de la service nu stiu ce sa le faca) .. si uitasem , la astra , locurile din fata sunt cam mici/inguste . am mers cam 200km in astra pe locul din dreapta-fata si imi amortisera picioarele . nu am stat deloc confortabil

despre ford nu stiu nimic . nu m-a atras niciodata focusul . mi se pare ca arata aiurea la exterior , iar bordul nu-mi place de nici o culoare . oricum , piesele sunt mai scumpe la ford


golful este superipr la toate capitolele . de asta este si atat de apreciat
__________________

Last edited by nutzuXXL; 22-04-09 at 16:20.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 14:07   #409
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nutzu: la astrele 1.7 si 2.0 dti unde cei de la service nu le dau de cap... spune-le sa verifice calculatoarele de injectie si pompele de injectie! Pica destul de des. La calc de injectie ai grija ca nu costa prea mult..sunt 3 lipituri care trebuiesc refacute ( treaba de maxim 200 ron ) pe mine m-au pacalit odata si m-au facut cu 300 euro
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 14:27   #410
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

la golf sunt motoarele tdi care sunt rezistente si consuma putin,iar alea pe benzina sunt praf, la astra sunt vai pielea lor dieselurile dar au motoare pe benzina destul de bune, la focus dieselurile sunt puturoase, desi rezistente, dar motoarele pe benzina sunt superbe. tin mult, alearga de rup, dezavantaju e ca mananca putin mai multa benzina decat concurentii.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 15:09   #411
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index.htm?md=449
http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index.htm?md=852
http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index.htm?md=428
http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index.htm?md=116

se pare ca focusul iese castigator de aici

@DarkJEDI: ai avut tu astea 3 masini de emiti pareri?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Fara sa supar pe simpatizantii si fanii de Astra, spun ca totusi Astra e mai micuta si nu prea se potriveste asa de mult pentru baieti, mai ales daca sunt mai dezvoltati. Mai repede se preteaza pentru dame (anvelope mai mici, motor mai mic -1,7 in loc de 1,9, mai ingusta, sarcina utila mai mica, etc)

tu ai citit ce ai scris?

Last edited by Tzepozzz; 22-04-09 at 15:15.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 15:41   #412
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu ,dar am mers cu modele asemanatoare.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 23:13   #413
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
[url]




tu ai citit ce ai scris?
Da ce ti s-a parut asa nefiresc la ce am scris? A fost o parere personala, ce e asa de extraordinar la ce am scris?! La 188 si 90 kg, mie personal mi se pare mica. Chiar si in Golf stau cam sus, fata de alte persoane carora geamul le vine pana la gat.
Intrebarea asta a ta e des intalnita la cei care nu au nimic de spus, este uzata, si nu trezeste interes. Nu inteleg defapt replay-ul tau.

Last edited by iulian2476; 23-04-09 at 01:14.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 02:20   #414
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
aleg golf fara discutii . cel putin la motoarele diesel
daca ai 6 trepte(vb de motorizarile de la 116cai in sus TDI) in regim de croaziera poti scoate si 4-4,5l/100km la 100-120km/h ( asta e consumul mediu din germania in ungaria),
Hai da-l dracu de motor, mai aveti nitel si le faceti sa mearga fara motorina, o sa consume numai aer si ulei. Asa mai se lauda un vecin ca al lui consuma 4-5l/100, cand m-am uitat pe CB-surpriza 6.6l/100.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 07:41   #415
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

forbidden..1.9 tdi consuma undeva la 5% la mers normal la drum lung...iar 1.7 dti consuma 4% . Eu am facut odata plinul..am fost la mare..m-am invartit prin mamaia...m-am intors in tgv..si m-am mai invartit o zi prin oras doar cu plinul ala.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 08:51   #416
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

io nu stiu ce cautati pe un forum ca asta(4TUNING)daca pa voi va intereseaza consumu in primu rand...cum sa mergi numa cu 90-100 numai ca iti consuma putin?!io am fost anu trecut la mare(dus-intors si p acolo)cu focusul(1.8 benzina)cu un plin.dar nu am mers ca melcul pe drum ca sa mi consume putin(se consuma benzina?mai bag in rezervor,ce sa i faci?!)ma tachinam cu 2 baieti cu 2 bmw uri,unu 320dd asta nou si un 525sau 530d portocaliu,usor tuning exterior.numa 140-160-170km/h.si eu trageam de masina,adica a 3 a pana pe la 120,a 4a pana pe la 140 si tot asa,+ca eram 4 insi in masina+bagaje.probabil mi a consumat undeva pe la 8,5-9l la suta,dar am dat in ea,nu am mers"la consum". deci unu care a mers ca voi "la consum"a iesit cu 4 l mai bine la 100 de km...la 500 de km, a iesit cu 20 de litri mai bine?800 de mii?sanatos sa fiu ca nu mi se pare mare lucru...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:10   #417
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

gigi..140 -150 la ora nu mi se pare putin. Asta era viteza mea cu astra cand am fost la mare.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:04   #418
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by forbidden27 View Post
Hai da-l dracu de motor, mai aveti nitel si le faceti sa mearga fara motorina, o sa consume numai aer si ulei. Asa mai se lauda un vecin ca al lui consuma 4-5l/100, cand m-am uitat pe CB-surpriza 6.6l/100.

nu vreau sa intru in polemici cu tine , dar asta e consumul real facut din germania-ungaria , mers numai pe autostrada la ~120km/h in treapta a 6-a si putin prin oras ( drum cat de cat liber ) . e consumul calculat la plin-golire , nu pe calc masinii . pe aici , am un consum mediu de maxim 6l la suta
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:09   #419
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Fara sa supar pe simpatizantii si fanii de Astra, spun ca totusi Astra e mai micuta si nu prea se potriveste asa de mult pentru baieti, mai ales daca sunt mai dezvoltati. Mai repede se preteaza pentru dame (anvelope mai mici, motor mai mic -1,7 in loc de 1,9, mai ingusta, sarcina utila mai mica, etc)
argumentele folosite de tine pentru a descrie o masina de dama mi se par cel putin ciudate ca sa nu zic altcumva.
anvelope mai mici?
spre surprinderea ta mai exista si alte motoare pe astra: 2.0 DTI, 2.2DTI, 2.2 benzina, 2.0 turbo
intr-adevar e mai ingusta decat golful cu 2.5 cm si mai scurta cu vreo 4
sarcina utila mai mica...habar n-am cat e la golf, la astra e 465 kg. oricum daca ne apucam sa caram cartofi si cu masinile astea e cam nasol
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:43   #420
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
forbidden..1.9 tdi consuma undeva la 5% la mers normal la drum lung...iar 1.7 dti consuma 4% . Eu am facut odata plinul..am fost la mare..m-am invartit prin mamaia...m-am intors in tgv..si m-am mai invartit o zi prin oras doar cu plinul ala.
consumu mediu in mamaia vara la un 1.7 dala e cam 10l / 100 km si daca mergi 7 km in 2 ore esti tare. ce zici tu ai mers 780 km maxim, deci nu e asa extraordinar. si vara nu ai nici o sansa sa scoti sub 5.5 la orice diesel in spre cta. eu cu passatu pe buc-cta scot 7.5 mediu cu viteza intre 120-150.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -