Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-09, 15:12   #421
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@Tzepos

Dar tu ce faci acuma? Vrei sa compari un V6 cu ce zici tu 2.0? Parca are toata lumea bani de V5 si V6. Din toate punctele de vedere Astra e mai micuta (si estetic si fizic) decat Golf 4. Eu as compara Astra 1,7 L cu Golf 4 1,4 L. Sarcina utila maxima la Golf 4 e 500 kg. Dar nu numai sarcina utila ii confera dimensiune masinii: ar mai fi: viteza maxima constructiva, anvelope (pe 14" la Astra, 15" la Golf, ma refer minim si intereseaza-te si de dimensiunile anvelopelor si ai sa te convingi), greutate proprie, ecart, sarcina pe care o poate tracta, autonomie la drum (rezervor), rezervoarele cu diferitele lichide, caii putere, etc, etc. In plus nu am auzit la Astra de 4x4.
Ce vrei tu sa ii faci acuma daca astia de la Opel asa au gandit-o, mai micuta, tocmai pentru a fi un concurent puternic la clasa ei, ceea ce si este. Poate tu esti mai pitic si atunci te inteleg, ca e la fix pentru tine.
Pentru mine Astra G ramane o masina micuta si nu m-ar fi reprezentat daca mi-as fi luat una. Eu o consider una de dama si ca dimensiuni ar fi mai aproape de Pegeot 206 decat de Golf 4, chiar daca este concurentul direct al Golfului.
Ultimul model de Astra este intr-adevar la categorie cu Golf 5. E vorba de perceptia fiecaruia, pacat ca unii se ataca asa de rau. Sa o stapanesti sanatos din partea mea. Eu nu am spus ca mi-a displacut, doar ca o percep ca fiind mai micuta.

Last edited by iulian2476; 23-04-09 at 15:21.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 17:55   #422
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu am 1,85 si 80 kg si incap lejer in ford ka. cum naiba sa nu ai loc in astra? intradevar e mai mica astra decat concurenta, dar asta e pentru a reduce costurile si a se preta mai bine in orasele europene. si asta nu e un dezavantaj, ba chiar e un avantaj.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 18:48   #423
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu vad unde am comparat V6 cu 2.0 si ce treaba are 4X4 cu ce ai afirmat tu mai devreme (masina de dama)

Last edited by aleks; 24-04-09 at 00:54.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 19:18   #424
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
nu vad unde am comparat V6 cu 2.0 si ce treaba are 4X4 cu ce ai afirmat tu mai devreme (masina de dama)
sper sa nu te superi,dar argumentele tale sunt stupide.
nu a argumentat v6 si 4x4 in raport cu faptul ca masina e de dama.. ci in raport cu GOLF pt ca golf are motoare v5 si pe majoritatea este optiunea 4motion..ceea ce astra nu are.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 08:10   #425
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@nutzuXXL: nici eu nu vreau sa fac nici o polemica aici, dar am si eu o varsta, mai inaintata, permis de la 19 ani, am condus pana acum tot felul de masini si in diferite conditii. Ce vreau sa spun este faptul ca masina aia daca la viteza de 100-120km/h, chiar pe autostrazile de afara realizeaza 4-4,5l/100km cum ai zis tu, ii mananc toate cauciucurile. Undeva la 5 e mai credibil, dar 4..... sa ne fie cu iertare. E posibil si 4 dar mers ca melcul pana in 90km/h.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 10:38   #426
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

spune cineva mai devreme ca piesele la focus sunt mai scumpe...de unde stie el treaba asta?le a avut pe toate 3 si la distributie l a costat mai mult la focus???verificati frate inainte sa vorbiti!!!

Last edited by aleks; 24-04-09 at 16:53.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 22:20   #427
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu a argumentat v6 si 4x4 in raport cu faptul ca masina e de dama.. ci in raport cu GOLF pt ca golf are motoare v5 si pe majoritatea este optiunea 4motion..ceea ce astra nu are.
e clar...ori sunt eu prost ori nu stie lumea sa citeasca.

"Eu as compara Astra 1,7 L cu Golf 4 1,4 L. Sarcina utila maxima la Golf 4 e 500 kg. Dar nu numai sarcina utila ii confera dimensiune masinii: ar mai fi: viteza maxima constructiva, anvelope (pe 14" la Astra, 15" la Golf, ma refer minim si intereseaza-te si de dimensiunile anvelopelor si ai sa te convingi), greutate proprie, ecart, sarcina pe care o poate tracta, autonomie la drum (rezervor), rezervoarele cu diferitele lichide, caii putere, etc, etc. In plus nu am auzit la Astra de 4x4."

tie ti se par niste argumente logice astea?
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 22:54   #428
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
spune cineva mai devreme ca piesele la focus sunt mai scumpe...de unde stie el treaba asta?le a avut pe toate 3 si la distributie l a costat mai mult la focus???verificati frate inainte sa vorbiti!!!
pai nu ca daca a auzt el de la un prieten cu un ford transit ca a platut mult...gata ford e scump la revizie
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 11:43   #429
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Uite aici cat e de scump.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	revizie.JPG
Views:	166
Size:	94.1 KB
ID:	891074  
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 12:06   #430
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si ti se pare mult? mie nu.. Despre ce ford este vorba?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 12:16   #431
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai asta e pretul, astept si de la Golf si Astra o factura de revizie. Si apoi comparam, sa vedem, e mare sau nu?
Cea de mai sus este de la un Mondeo MK4, 1.8 Tdci, motor care echipeaza si focusul, reviziile de la 1.6Tdci si 2,0 Tdci sunt cam tot pe acolo, la benzinare, un pic mai ieftin.
Dupa cum se vede, e revizie facuta la reprezentanta Ford.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 15:14   #432
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

pentru o revizie la un motor diesel, costa foarte putin
cam atat e la opel si vw pt benzina.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 15:45   #433
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu la opel 1.7 dti tin minte ca aveam 400 ron revizia iar la golf 4 1.9tdi 90 tin minte ca aveam ~550 ron ...dar erau alte vremuri
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 10:13   #434
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

scuza ma ca iti spun,dar nu mi se pare mare facutra aceea.imi pare rau ca nu am factura de la aveo ,de la servici,la revizie.se intampla pe la sfarsitul lui noiembrie,la service-ul opel din ploiesti,si pentru aceleasi simple filtre si ulei am platit 794 de lei...ptr un aveo de 1.2.
iar la focusul pe care l am avut,m a costat schimbul de ulei,cu toate filtrele si un ulei la vro 30 de lei/l,undeva pe la 350 ron.deci asta numai filtrele(4) si uleiul.iar chitul de distributie,nu mai stiu exact,dar tot in jur de 350 ron fara pompa de apa,pe care am mai dat in jur de 1 mil. daca este mult sau putin,nu stiu,ptr ca nu am facut aceleasi cumparaturi si ptr o astra sau un golf....cine stie preturi la acestea,sa spuna si facem o comparatie.
dolbule,nu ai avut tu astra?spune ne cat te au costat schimburile la ulei si distributia(daca ai schimbat o)
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 10:23   #435
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

revizia am scris-o mai sus cat era... in ce priveste distributia .. nu mai stiu .. am sa ma uit pe facturi ( daca le mai am ) ca astra nu o mai am de un an jumate iar distributia o schimbasem cand o adusesem in tara.. deci daca stam sa facem un calcul..sunt 3 ani nu prea pot memora chiar asa in detaliu de acu 3 ani
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -