Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-07, 15:54   #106
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu am zis ca nu e golful bun.. ! poate ca e cea mai buna dintre cele 3, insa pt mine e o masina de expozitie sau de mers duminica cu 30 la ora prin oras ( cand e soare, desigur ) .. asa in timpul saptamanii cat fac sute de km nu pot sa il conduc , pur si simplu ma dor toate oasele ! iar ca motorizari , desigur, golf 4 e cel mai bogat - si are motoare
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 17:24   #107
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Thumbs up Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cred ca ai testat un opel din '50 ca altfel nu imi explic ! ti-o spune un posesor de opel si fost posesor de golf >> astra are interior mai comod decat golf 4 ! , desigur golf 4 la randul lui in interior are cateva "gadget-uri" si un pic mai mult stil decat astra.
AM CONDUS GOLF 4 APPROX 15.000 KM ! , .. am condus astra G approx: 35.000 - 40.000 km! concluzie: in golf , dupa 10 minute ma dureau toate oasele, in astra am condus pana la 8 ore cu opriri de 2 - 3 minute ( cateodata 5 ore non stop ) si nu am simtit nimic ! nu m-a durut nimic
golful 4 pe care l-am avut era spartan>adik ma dureau toate oasele dupa ce conduce-am 1 ora...iar acum am vectra...am facut germania fara oprire(5 min max pt treburi fiziologice) si nu am simtit dureri de oase...spate...
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 17:31   #108
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

am ales golful pt k`mi placesi este o masina f.buna pt romaniain rest ce sa zic de focus si astra k nu le suport sunt masinile care....:Pfordu focus imi place cel care depaseste 2005-2006:P
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 21:53   #109
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
am ales golful pt k`mi placesi este o masina f.buna pt romaniain rest ce sa zic de focus si astra k nu le suport sunt masinile care....:Pfordu focus imi place cel care depaseste 2005-2006:P
u inca nu ai permis asa ca nu vorbi !
PS: varsta aia e mincinoasa
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 10:21   #110
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
au si astea o droaie de probleme ma refer la VW per general un amic de al meu a skimbat la un Passat de 2004 160.000km de 2 ori compresorul de AC...si acum planetara dreapta e distrusa ..........
Voi credeti ca daca pica o piese la o masina toate astea se datoreaza ca masina e proasta? la 160.000 km ce vrei? deja masina aia si-a scos banii. Compresorul de la AC poate pica din n motive. Daca prietenu tau nu a verificat intinzatorul, cureau si ce mai are ala poate asta au dus la caderea compresorului. Deja dupa 150.000 te astepti sa pice cate ceva. Vreti ca producatorii auto sa dea faliment? Sau a-ti uitat ca ei traiesc din service nu din vanzari?
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 10:24   #111
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
in general passat sunt foarte proaste ( cel putin astea 2001 - 2005 )
Pe ce te bazezi cand zici "FOARTE PROASTE"? Ca au fost foarte proastea de asta a fost la vanzari peste ce oferea concurenta( Opel/Ford). O masina daca e proasta pur si simplu nu se cumpara, cine crezi ca ar platii 2-3000 euro + pentru un passat fata de o vectra/modeo, stiind ca masina aia e atat de proasta!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 10:45   #112
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si vezi k e SOMEBODY STOP ME!!!
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 14:46   #113
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
si vezi k e SOMEBODY STOP ME!!!
Cu asa reply-uri ai facut cele 1200 posturi am observat nimic la subiect, totul pe dinafara. Crezi ca ajuta cu ceva cultura ta generala in domeniul auto daca pun sau nu eu somebody/nobody? Pur si simplu asa am vrut sa scriu nu are nici o legatura cu "the_mask movie" si ce zicea el
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 15:59   #114
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Pe ce te bazezi cand zici "FOARTE PROASTE"? Ca au fost foarte proastea de asta a fost la vanzari peste ce oferea concurenta( Opel/Ford). O masina daca e proasta pur si simplu nu se cumpara, cine crezi ca ar platii 2-3000 euro + pentru un passat fata de o vectra/modeo, stiind ca masina aia e atat de proasta!
sry.. nu ma refeream la modelul tau.. ma refeream la cele din 98 - 2002 ; 2002 - 2004 !! si oricum se stie ca numai taranii ( din romania ) isi iau masinile alea .. mentionate aparent am observat ca la modelul asta nou de passat si-au revenit si ei
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 16:59   #115
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

mask nu tre sa aiba legatura cu filmu are legatura cu gramatica )) ori scrii somebody stop me! ori scrii nobody stops me! (nimeni nu ma opreste) ce ai scris tu inseamna ceva in genu nimeni sa ma opreasca asa ca...
revenim la subiect: passaturile nici din anii aia nu mi se par masini proaste, sunt masini care tin, care merg bine, masini bune, dar la fel ca multe altele au devenit banale... pur si simplu nu ma mai atrage passatul anilor aceia... cel nou e misto, e cu adevarat reusit dar nu-mi place un lucru: nu stii ce e cu ea... ori e mai sportiva decat luxoasa ori mai luxoasa decat sportiva si chestia asta ma enerveaza sincer... adica ma rog asa o vad eu.
asa la mine le vad: astra e putin de tot luxoasa si mai mult sportiva iar a6 e in majoritate luxoasa foarte putin sportiva desi din spate parca are o alura...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 10:28   #116
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

In stilul asta n-o sa ajungeti la nici un consens! ,in primu rand ca testele pe care le-au afisat unii pe la inceput nu au nici o relevanta pt, ca nu sunt testate la noi in tara,pe drumurile din romania si intr-un anumit regim de condus,cu combustibilul de la noi,deci irelevant! Oricare din ele poate sa fie mai fiabila decat alta pe sosele bune in germania,dar pe drumurile noastre se schimba situatia in concluzie poti sa faci ceva pe testul lui J D Power!In al-2-lea rand o mare parte din masinile aduse de dealerii nostri nu sunt fabricate in germania ci prin polonia,spania,etc.-fiind mai slab calitativ si atunci normal ca unul care are un exemplar din germania va fi mai multumit decat celalalt!Bafta!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 19:02   #117
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Si ce te face sa crezi ca aia nu sunt plati sa scoata masina X in fata lui Y? Eu vorbesc de probleme intalnite in service`uri nu in reviste!
sunt de acord frate.iar pentru cine zice ca ford sta mai bine la finisaje decat golf...nici nu am cuvinte... probabil omu` are dacie si nici nu a mers vreodata cu altceva.opel astra este o masina corecta,fara pretentii,finisaje lucrate satisfacator,motoare la fel,la intretinere sta cel mai bine(preturi la piese).daca bugetul ar fi limitat si nici nu m-ar interesa foarte mult ce conduc as alege astra.ford nu mi-as lua niciodata.am condus focus I,merge bine nimic de zis dar nu se compara cu vw golf,iar la intretinere e ceva mai scump deci nu se justifica,singurul argument ramane pretul de acizitie.alegerea mea dintre cele trei ar fi cu siguranta vw golf IV.
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 16:54   #118
alex gti

Stock
 
alex gti's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

am ales golfu pt ca am un golf4 gti si inafara de consum is foarte multumit de ea.
alex gti is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 00:53   #119
gallardo387

Stock
 
gallardo387's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

amphetamine...esti varza...uita-te la postul tau...citeste primele randuri de 10 ori si apoi citeste ce are scris the mask....si prinde-te ca esti dus...in fine...revenind(de opel nush nimic)...am ales focus...nu pot sa zic ca interiorul e mult mai frumos ca la golf,da cu siguranta e muuult mai spatios si degeaba tot ziceti ca exista n-piese tuning pt golf si ca arata bine(the nokia effect) ),asta pt ca prea putine focusuri tuning in ro,oricum cate sunt,zic eu ca is peste golf ca aspect.in curbe tot un focus o sa stea mai bine,iar la fiabilitate nush...la 130.000 e drept,mi s-a dus la focus stergatorul spate ce sa faci,cam tanara marca ford...nu au avut vreme sa se ocupe si de stergatoare.Pt toti fanii astia golf(care sigur aveti si tel nokia)...nu mai tot scrieti ce a patit x si y cu masina de firma sau personala...ca soferi prosti gasesti destui...fie pe vw fie pe ford...nu de asta e vorba...nu stati voi cu balonul la evacuare sa masurati volumul de fum scos...or fi fiind ceva profesionisti care sa faca asta pt voiori le compari cat sunt noi...ori daca (au) apartin(ut) aceluiasi proprietar.salutare
gallardo387 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 02:04   #120
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

sincer as merge pe calitatea si rafinamentul golfului , dar asta nu inseamna ca celelalte nu sunt bune !!!!!!!!!!
prefer golful!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -