Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-07, 14:54   #136
gallardo387

Stock
 
gallardo387's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

deci s-a ajuns la comparatia focus vs. solenza? )))...super tare...domnule dolb...da un golf de 75cp nu face solenza la aceeasi putere?...eu zic ca da...dar nu despre asta se discuta pt ca nu poti compara solenza cu focus/golf...stai linistit ca este si focus care "sa-i rupa mutra" la solenza de 75 cp;oricum irelevanta chestia asta n-ai vaz pe benzina ca oamenii cauta masini economicoase pe la noi...normal sa-si ia diesel daca le ia 5%.
P.s. tddi 90cp scrie 12.6,am scos ~10.57 ...si am vaz si 10.25 la var turnier asa ca sper sa pot <10...conteaza si soferul zic eu...f mult...numai bine
gallardo387 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 16:20   #137
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by peter View Post
golf..la toate capitolele......clasamentu ala de sus e cam aiurea...kia nu are ce cauta pe acolo...
...of-off, mai-mai, ce-mi place...toate clasamentele si testele facute de profesionisti, poa' sa fie si Top Gear, Autocar Magazine, Autozeitung, Fifth Gear si mama lor mai stie cine sunt bullshituri, numai forumistii "stie mai bine".Pina acum vad linkuri si clasamente prezentate de fordisti, iar golfistii chestii de genul "golf deasupra la toate capitolele ca stie eu asta".Cum mama naibii a iesit Focus1 masina anului 2001 si 2002 LA NEMTI in tara, in Germania, patria lui Golf si opel, la nationalistii nemti "alles deutche ist der beste" neiesind o masina de-a lor.Iar Galaxy e masina anului 2007...eh, bullshituri .

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca si JD e clasament de luat in seama.....
Corect, tot ce nu ne place nu e de luat in seama.Si pe Top Gear daca ne claseaza Fordul (mama lui) inaintea Golfului ii trecem la categoria carnatzari.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
si tu oi fi profesionist de tot zici ca focusu sta mai bine in curbe . interior , ( un mare BLA BLA BLA ).. bai pustane tu in viata ta nu ai condusc decat 1310 si ford focus? cum ai estimat tu spatiul in interior dintre golf si focus?? eu iti zic ca mi-am tras-o si in golf si in focus .. si e muuuuuuult mai spatios golfu.. muuuuuuul mai confortabil! in plus nu are bordul ala de tot rahatul care il are focusul! si nu ma refer numai la aspect ci si la materiale! si dacia are piele in pana mea! apropos.. cand aveam golf .. aveam tel siemens! nu vad ce legatura ai facut tu nokia >< golf in fine nu ma cobor la mintea ta de 19 ani! baiete mai condu.. mai stai prin masini .. trage-o la o gagica in mai multe masini si pe urma vezi diferenta
Mi se pare normal ca un procesor simplu sa fie mai bun decat un dual core (sau mai general un ceva sa fie mai bun decat altceva care e dotat in plus...snif-snif).Prin urmare normal ca golful4 (abia la golf5 a parut), care nu are suspensii independente spate sa fie mai bun ca focusul care le are, precum honda, alt rahat in comparatie cu lucifer golf4.Spor la tras gagici cu golful (numai ca gagicile alea se uita ori la ce-ti poate mintea, ori daca se uita la masina se uita la bmw, nu taman la golf)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai serios mah..cum poti compara un focus cu un golf4 in puii mei tu ai vazut cum e cutia de viteza d p focus? .. trb sa fi sofer de camion cu muschi ca sa o bagi in viteza, asa, pe urma : bordu ala de plastic ieftin pleaaaaaase! .. motor ( cel putin eu am testat 1.4 de 75 cp de la focus.. si E VARZA! solenza ii rupe mutra ! ) si lista poate continua... probleme cu inchiderea centralizata ( chiar au fost cateva zeci de mii de unitati retrase de ford )
penibil...Trerente si Tudor Vladimirescu, Ford si Solenta....cate kile de spume o fi avut baiatul asta cand a scris ce a scris.



Quote:
Originally Posted by gallardo387 View Post
P.s. tddi 90cp scrie 12.6,am scos ~10.57 ...si am vaz si 10.25 la var turnier asa ca sper sa pot <10...conteaza si soferul zic eu...f mult...numai bine
Eu cred ca se poate si 5.5s...cam ca si evo8.Nu e chiar asa, te-ai entuziasmat prea tare.Schumacher sa fii si iti trebuie un motor de minim 120cp sa cobori sub 10s demaraj, afara de faptul ca la 90cp masina ar avea 900kg si ai putea atinge suta cu treapta a doua.Demarajul si viteza maxima sunt scoase (asa cum sunt trecute in talon) in conditii de test, de catre soferi de test, care numai asta fac.Deci demarajele sunt acolo unde le trimite cartea tehnica.Viteza maxima asisderea (daca scrie de exemplu 185 atata e, poate catre redline mai iei 5-7km/h in plus, in nici un caz mai mult).Cine afirma ca are in talon 180/h si a trecut de 200 are abatere mare pe vitezometru.Un gps il va aduce la realitate, ala trece viteza reala, si va fi cu minim 15km/h mai mica decat cea de pe ac in zona vitezei maxime.

Ca si concluzie, ca sa nu fiu inteles gresit, nimeni in lume nu poate spune ca vw si in speta golf nu ar fi masini bune, doar ca adesea sunt supraevaluate
in mintea unor posesori, inca putin si ar fi peste un seria3.

Last edited by BASU; 21-11-07 at 16:30.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 08:01   #138
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

aleg ford focus cu toate ca mai repede mi-as lua un golf ca are un interior mai placut decat focus. si oricum golful se tuneaza mai frumos dar sunt fan ami mare ford
tiby120 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 11:47   #139
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

ai focus si te oftici ah?

Last edited by BASU; 21-11-07 at 16:30.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 11:48   #140
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Mi se pare normal ca un procesor simplu sa fie mai bun decat un dual core
si mie mi se pare normal ca un Intel iTanium sau XEON sa fie mai bun decat un dual core si chiar e
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 13:41   #141
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf 4 ... (fiabilitate ... performanta ... siguranta ... confort(pe o scara de la 1 la 10 i`as acorda un 7)) cam atat.

De ce nu Focus?Am prea multi prieteni care se plang de ea

Astra... OPEL sucks ...
__________________
EPIC FAIL!!!
Quote:
soosy wrote :
caut pleoapa gen clasica...adevarul este ca am gasit nou la 20 eu dar deocamdata fara fonduri si prioritar ar ramane chederele
sa vad cum intra ce si mai intra
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 15:40   #142
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by zib3r View Post
Golf 4 ... (fiabilitate ... performanta ... siguranta ... confort(pe o scara de la 1 la 10 i`as acorda un 7)) cam atat.

De ce nu Focus?Am prea multi prieteni care se plang de ea

Astra... OPEL sucks ...
golf 4 pe o scara de la 1 la 10 i-as acorda 6, opel astra i-as acorda 7,5
focus - 5

am avut astra, am avut golf 4, am golf 5 sunt f multumit de golf 5 dar inca mai "suspin" dupa astra ( precizez k golf 5 are 140 cp si astra avea 110 )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 16:15   #143
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ai focus si te oftici ah?
Ar fi chiar culmea.Remarc insa lipsa de argumentatie crunta.Un aspect simplu: in urma statisticilor TUV Germania, in 2001 si 2002 Focus a fost nominalizata in Germania cea mai fiabila masina (deci in Germania, tara Vag, Opel...).In 2007 masina anului in Europa a iesit S-max, iar in 2008 sunt toate sansele dupa cum merg concluziile revistelor de specialitate sa iasa noul Mondeo.In ce an a iesit Golf cu vre-una din cele 2 titulaturi?
@Amici am si eu (nu o sa fac referire la mine ca sa nu cad in patima subiectivismului) care au Focus, 2 dintre ei numai de bine (unul din ei are cam 70k de km de cand a luat-o (si avea aproape 120k cand a luat-o), al treilea a avut o problema cu care a luat-o de la fostul proprietar, de fapt 2:furtunul de la intercooler fisurat + probleme la pompa de vacuum.Asta e, sunt cazuri si cazuri, crede-ma ca se intalnesc si la VAG, Opel, Peugeot si peste tot modele mai "ghinioniste".Sunt destui mecanici si posesori de service care afirma ca pina si Passatul calca pe la ei cu probleme, cateodata mult mai mult decat Focus si Mondeo.Ok, sa nu-i credem, or fi fani Ford, dar fum fara foc nu iese, adevarul o fi pe la mijloc, in sensul ca sunt bune si una si cealalta, sau pot avea probleme ambele.Vorbeam de Top Gear, de Fifth Gear, de Autozeitung, AutoCar Magazine si cate si mai cate reviste dse specialitate, toate considerand Focus si Golf varf de clasa si rivale.De la caz la caz castiga in clasament una sau cealalta, diferentele fiind in general chiar foarte mici, sa zicem ca tin si de conjuncturi.Concluzia e ca ele sunt echivalente, e complet gresit sa ridici pe una pe soclu si sa arunci cu noroi in cealalta.
@Naiba stie acuma, pe forumurile Ford nu prea se discuta de alte masini, oamenii sunt cu bunele si problemele lor acolo.Nu stiu ce complex e pe Vag fani, care cum aud ceva de bine de Ford (si de altfel si de alta marca) iau si foc si fac si spume (nu toti...dar destui).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 18:54   #144
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

opel in ultimii 3 ani a fost votata(IN GERMANIA !!!!!)cea mai fiabila masina dintre cele nemtesti! ASTA SPUNE MULT MAI MULT DECAT AM VB NOI IN NESPE MII DE PAGINI>"multe vorbe nu fac un ban" !
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 19:15   #145
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu prea mai ies nemtestile nici la ei, ci japonezele, Honda si Mazda si Toyota cam bat (in special Mazda).Dupa ele se cam bat Ford si Vag.Asta pe 2005 si 2006.In 2007 Opel Corsa a iesit pe locul 2, dupa Ford S-Max

http://www.caroftheyear.org/pages/Coty07.htm.

In 2004 cea nomonalizata a fost Toyota Corolla.Iar daca e vorca STRICT de cele nemtesti (deci numai "pur sange" german), cea mai apreciata de ei e Audi.Daca tu ai vreo sursa mai explicita chiar te rog ptr un link.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 19:23   #146
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Si cu 2005 se pare ca am avut dreptate, Toyota a iesit http://www.caroftheyear.org/pages/Coty05.htm
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:20   #147
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

sincer, nu dau 2 lei pe analizele lor si statisticile lor! ei nu cred ca au mers un an cu un opel si un an cu un vw ca sa vada diferenta! ei au mers cateva ture ! si au analizat asa.. in fuga una e sa ti-o tragi, sa dormi , si sa traiesti intr-o masina si alta e doar sa te uiti la ea si sa votezi car of the year ! am avut toate cele 3 marci in garaj! opel astra g, vw golf4, si ford focus! si nu as da niciuna pentru ASTRA ! desi am golf 5 inca suspin dupa astra! era f echilibrata, foarte fiabila, intram in curbe cu viteza ametitoare si atentie, fara suspensii sau arcuri sport! pur si simplu masina aia pt mine a fost si va ramane o legenda! si nici o masina pe viitor care o voi avea nu se va compara cu ea!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:37   #148
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Sincer dau infinit mai multi bani decat pe analiza ta (nu e referire personala, ci in general linkuri, surse, video versus parerea unui forumist care o da cu "stiu eu cel mai bine").Intre clasamente facute de reviste de specialitate, ori facute de TUV Germania, si tot se vorbea si de versus-uri la rapiditate, facute de piloti de teste, pe circuite, cu masinile impinse la limita, chiar cu riscul de a le strica din cauza suprasolicitarii (asta e si meseria lor, sa scoata untul din masini); deci intre toate astea si parerea forumistului X care-si da cu parerea la coltul berariei, spune tu, ce sa aleg?
Ca sa recapitulam deci...in titlul de masina anului intra si statistica de fiabilitate

http://www.**********/stiri/citeste_...n-crestere.htm

cam asa punandu-se problema, iar daca vorbim de teste de sportivitate, da-mi voie sa cred ca nu esti nici pina la glezna lui Clarkson, daramite a cate unui campion de Touring Car invitat pe la teste la Top Gear.

Last edited by carutasu; 09-11-07 at 22:39.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:37   #149
RUXANDRA

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 100
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
sincer, nu dau 2 lei pe analizele lor si statisticile lor! ei nu cred ca au mers un an cu un opel si un an cu un vw ca sa vada diferenta! ei au mers cateva ture ! si au analizat asa.. in fuga una e sa ti-o tragi, sa dormi , si sa traiesti intr-o masina si alta e doar sa te uiti la ea si sa votezi car of the year ! am avut toate cele 3 marci in garaj! opel astra g, vw golf4, si ford focus! si nu as da niciuna pentru ASTRA ! desi am golf 5 inca suspin dupa astra! era f echilibrata, foarte fiabila, intram in curbe cu viteza ametitoare si atentie, fara suspensii sau arcuri sport! pur si simplu masina aia pt mine a fost si va ramane o legenda! si nici o masina pe viitor care o voi avea nu se va compara cu ea!
f bine punctat!

tatal meu a avut passat(acum mercedes c 220), mama a avut clio simbol, golf 4 si acum focus 2, pe care le-am condus, dar m-am oprit la vectra 2.0 175cp de care sunt f multumita si nu asi vrea sa o inlocuiesc cu nici un alt model! am condus si astra varului meu si imi place f mult cum merge!
conduc destul de rapid, ceea ce a facut sa imi dau seama de unele dif dintre branduri!

spune cineva ca cine achizitioneaza opel, de fapt vrea ford sau vw, ceea ce nu este adevarat apsolut deloc si se inseala amarnic!

gusurile sunt impartite !
__________________
condu tare ...dar in siguranta!

vectra 2.0t 175 cp
RUXANDRA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 22:43   #150
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Linkul se ciunteste la copiere, in fine, cam asa arata ideia.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza de pe link.JPG
Views:	184
Size:	145.5 KB
ID:	386981  
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -