Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-12, 22:27   #721
zaytsuca

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 151
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu am zis ca opel e prost, am zis ca modelul astra nu e chiar reusit. De aceea si motorul de 75 cai a fost schimbat de cei de la opel cu cdti-ul 82 cai. La golf se merge cu motorul tdi de 90 cai din 1993, pana la golf 5 nu a fost schimbat decat codul acestuia.
zaytsuca is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 11:16   #722
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@zaytsuca...asta cu scaunele din golf 2 mai comfortabile e tare rau, din intamplare am un golf 2 care sta degeaba in curte de ceva ani(nu mai e functional) insa m-am urcat in el asa de curiozitate....eu zic ca exagerezi enorm cu comfortul.
In plus vezi ca spui lucruri neadevarate...opel a ramas pe 1.7 pana in ziua de azi pe astra J....blocul motor este acelasi ca la 1.7dti si este fabricat de Isuzu....iar cdti este versiunea common-rail.
Inca o data ... daca iei o masina din targ de la samsari ai toate sansele ca dupa cateva luni sa injuri marca respectiva...daca iei o masina cu istoric cunoscut si bine intretinuta te tine pana te plictisesti (fie opel, ford, vw etc)
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 09:58   #723
Kspic

Stock
 
Kspic's Avatar
 
Join Date: May 2014
Posts: 8
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Legat de 1.7 DTI si probleme sale.
- curge motorina pe la valva v33 - o am si eu dar e nesemnificativa pierderea
- motorina prin capilaritate motorina urca in calculator si il arde - am avut si eu problema asta, toate o au dar se rezolva cu maxim 50 lei in timp util.
- garnitura de chiuloasa - da, alta problema tipica 1.7 DTI, rezolvata din timp + spalare motor.
- EDU mutat

Scaunele sunt foarte ok, cel putin la varianta COMFORT din 2001.

In prezent masina are 232k km, fara ca masina sa fi impus reparatii. Bubele copilariei au fost rezolvate si masina merge perfect.

De tras... trage super frumos motorul de 1.7 cu harta EDS. 0-100 opel astra g 1.7 dti

Cam asa suna motorul meu 1.7 DTI

Si asa arata masina : Topic 4tuning

Last edited by Kspic; 15-11-14 at 10:00.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 01-02-15, 22:36   #724
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@Kspic
Imi pare bine ca mai exista si persoane obiective, chiar daca sunt posesori de o anumita marca. Majoritatea ori isi blesteama zilele ca si-au cumparat o anumita marca ori o lauda nejustificat.
Sa continui si eu in aceeasi nota, legat de Ford Focus mk1 1,6 16v 101 cai motor Zetec-SE:
-senzorul VSS de pe cutia de viteze, din cauza amplasamentului nefavorabil, se imbacseste si dupa o vreme trebuie schimbat. Daca nu citeste viteza corect, PCM nu face amestec corect, se aprinde check engine si da in nas
-garnitura de la capacul culbutorilor nu mai etanseaza bine dupa o vreme si pierde ulei
-multe din motoarele Zetec-SE, dupa 150.000-200.000 km incep sa manance ulei (nu mult), probabil si din cauza faptului ca este motor de turatie, avand linia rosie la 6675 rpm
-nu sunt motoare favorabile pentru GPL, conform documentatiilor Tomasetto, BRC etc.

Si acum lucruri mai generale:
-motorul Zetec-SE este mai zgomotos decat z16xe
-varianta combi are trenul de rulare mai zgomotos, mai ales suspensia spate.
-este mai rigida, simti imediat fiecare gropita
-Zetec-SE de 1.6 consuma cel mai mult dintre cele 3 din versus
-suspensia spate este mai scumpa de intretinut dintre cele 3 din versus si cand vrei sa umbli la ea, toate suruburile sunt "sudate".

Or mai fi si altele, dar nu imi vin in minte acum.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 02-02-15, 09:03   #725
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Gresiti cand generalizati diverse probleme de care v-ati lovit voi. Stiu oameni care au Astra sau Focus si n-au problemele mentionate de voi.

Cand se cumpara o masina sh e chestie de noroc in ce priveste starea tehnica, e normal sa apara diferite probleme datorita vechimii si rulajului si foarte important datorita in cea mai mare masura fostilor proprietari. Daca masina respectiva a fost expoatata prosteste o sa apara probleme multe la viitorul proprietar. Conteaza enorm si la ce ''meseriasi'' ajunge masina cand apar probleme; sunt multi (mecanici, electricieni-electronisti auto) care habarn-au de meserie si care mai mult strica decat repara iar costurile cu manopera si piesele cresc uneori aiurea din cauza unor ''diagnosticari'' proaste...
Riscurile sunt cu atat mai mari cu cat e mai veche si mai uzata masina. Nu poti avea pretentii de la o masina de 1000-1500 euro sa fie la fel de buna ca una de 2500-3000 euro...

Eu am un A3 din 2001, 1,6 102cp cu care am avut noroc, deocamdata e foarte ok. Am vazut insa pe alte forumuri discutii unde multi se plang de probleme la masini ca a mea.
Mai am un Capri din 1981 care merge inca foarte bine, pe cand alte masini mai tinere creaza probleme si ii aduc la disperare pe proprietari.

Deci, incaodata, orice masina sh isi cumpara cineva, problemele vor aparea mai devreme sau mai tarziu, in functie de noroc.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 02-02-15, 09:51   #726
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

@capricosti
Pai tocmai, am scris despre probleme de care s-au lovit multi...urmaresc versusul astra/golf 4/focus de foarte mult timp, nu numai pe 4tuning. Nu am mentionat particularitati, cum de exemplu am patit eu cand mi s-a blocat un etrier pe stanga spate. Ca doar nu s-a blocat la toti. Dar ce am mentionat eu, sunt probleme destul de comune.
Pana acum am avut noroc, nicio diagnosticare nu a fost aiurea si masina nu a ajuns pe mana vreunui nepriceput.
Imi pare bine ca nu ai avut probleme cu A3-ul, Audi este totusi o treapta mai sus decat modelele din versus.
Dripci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -