Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-07, 22:22   #31
4Focus

Stage 2
 
4Focus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

aici tin sa-ti spun ca orice masina are prb ei,BMW,AUDI,MERTAN ca nu toate se strica la fel de repede astai altceva.orice masina are buba ei.
Noi vb la pret/calitate,tinuta de drum, fiabilitate,siguranta,etc pe astea se fac testele,pe client asa ceva il intereseaza daca la focusu lu vecinu sa dus motorul la 60000km asta nu inseamna ca si al meu trebuie sa fie asa(cu care am 100000km)asti diferenta dintre soferi si ce grija are fiecare de masina lui.
Al3-le aspect chiar nu cred ca cineva se manjeste sa ridice o masina in top daca ea e praf.cum ar fi sa dea spaga cei de la logan si sa o scoata cea mai buna masina concurand cu focus2,golf5 sau opel astranew,nici cu cele de generatie precedenta nu au sanse oricat ar da spaga.u get the point?
4Focus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 08:09   #32
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

degeaba incerc sa`ti explic, n`am zis ca Golf`ul nu are problemele lui, insa nu atatea ca la Focus, si tu te lauzi ca ai 100.000km cu focus`ul dar ce parere ai de Golf`urile care`s aduse in tara cu 160-200.000km? a draq fiabilitate, cred ca cei care le aduc le cauta in gura de sarpe ca sa scoata ochii lumii ca sunt peste Ford/Opel
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 09:09   #33
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

al meu are 200 000. prob? DA..AS VREA CIP MAI PUTERNIC ))))
sunt aduse si opeluri si forduri cu 200 000 dar nu rvei sa stii cate trebuie schimbate la ele si cum merg. iti arat in Germ la taxiuri. singura firma care se tine langa Merc si BMW la nr de km sunt Vw.cu passaturi. nu opeluri, nu Ford. Merc ajung si la 5-600 000 , iar vw pe la 400 000. Ford...? deja la 200 000 e de vanzare. Opel? de unde.... ))


topicul asta e tare ciudat. mai dispare, mai apre un nou useer, mai oune un post iar ne mai certam. mai dispare iar la fund, iar ma da cineva un up.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 13:40   #34
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Personal nu prea am vazut BMW-uri taxi sau nu la fel de multe ca mertz oricum ... cat despre restul , gasesti de toate , skoda , vw , ford , opel , peugeot , toyota etc
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 14:59   #35
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

sunt foarte multi militanti vw pe forumul asta (cred ca majoritatea) care bineinteles ca nu au cum sa creada niste statistici de specialitate! Normal ca daca conduci golf esti convins ca e mai fiabil decat focus! Parearea mea e ca vw sunt si mai putin fiabile dar si mai scumpe la intretinere decat ford si opel! Este confirmata si de statistici mult mai credibile dacat voi proprietarii de vw!
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 19:13   #36
4Focus

Stage 2
 
4Focus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

merci pharaon credeam ca sunt singuru care trebuie sa imi bat capu cu toti acesti posesori de vw care nu cred ce se vb in presa sa la tv.Dar asta nu conteaza pt ca noi stim ca focusu e focus nu e nici opel nici vw,vw trebe sa se mai nasca odata sa iasa masina anului dar mere si asa.eu ma retrag ca m-am saturat sa conving niste"hard head"mai documentativa oameni buni pana data viitoare....a era sa uit,eu am avut de ales intre un golf4 si focus ambele disel si cam aceleasi dotarii(in germania se intampla faza)si toti mia recomandat focusu inclusiv dealerul,pt ca nu eram in tema si acum nu imi pare deloc rau pt ca m-am documentat sa vad diferenta dintre cele doua...concluzia FOCUS THE BEST
4Focus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 19:23   #37
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Opelu Astra se tine incredibil in curbe.......stabilitatea asta n-am vazut-o si la celelalte 2........
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 16:39   #38
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Brandul vw imi trezeste amintiri neplacute! 3 passaturi luate de noi la firma (1.9 tdi), toate au avut defectiuni cu turbina (2 nici nu facusera 100.000km). La ora actuala avem un mondeo tdci care are peste 200.000km facuti fara probleme, o mazda 6 cu 150.00km facuti fara probleme si un focus break cu 190.000km facuti fara probleme! Masinile au fost conduse de aceasi 3 soferi care au condus si passaturile!

ps. scuze ca sunt un pic offtopic dar 1.9 tdi e un motor foarte des intalnit pe golf si cam pe toate vagurile!

De Opel nu ma pronunt desi am avut o calibra care a fost destul de ok!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 16:55   #39
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu aleg golful, ca din ala am si eu. e super ok, mai putin becurile H7 care le schimb la 2 saptamani.
fiabilitate, consum, calitate nr.1, dar e mica, mult mai mica in comparatie cu focus. tinuta de drum, placerea de condus, mult mai bun la focus
si inca ceva, daca nu era focusul fiabil atunci cum l-ar fi ales nemtzi ca fiind cea mai fiabila masina din germania 2 ani la rand?????

opel........no comment
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 21:01   #40
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

UNLORD, ai si tu dreptatea ta, e adevarat ca turbina este una din asa zisele "bube" dar depinde si cum nimeresti masina...fiind ea chiar si noua, cei de la VW m`au avertizat sa ma astept sa cada Turbina pe la 20.000 la motorul de 2.0TDI si ma apropii de km astia si nu se simte nimic(deocamdata). Sigurul lucru care ma cam ingrijoreaza e ca, cam papa ulei, adica la vro 6000km - 200g(dar si alergat)....Mi s-a spus ca de la 30.000km pana se aseaza...acum sa vedem.

Mi`e unul mi se pare bordul de Focus(modelul vechi) oribil, sub cel de Golf(mor dupa lumina albastra de la bordul VW) si Astra. La exterior as pune Focusul primul, Golf, si Astra. Dar per total as alege Golf. Oricum am ajuns la concluzia ca in nici o clasa de automobile nu mai poti scoate o anumita masina fruntasa, fiecare avand +/-.Alegere e dupa gust.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 20:02   #41
sKija

Stage 4
 
sKija's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 174
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Ford Focus cred :-/
sKija is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 23:55   #42
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
al meu are 200 000. prob? DA..AS VREA CIP MAI PUTERNIC ))))
sunt aduse si opeluri si forduri cu 200 000 dar nu rvei sa stii cate trebuie schimbate la ele si cum merg. iti arat in Germ la taxiuri. singura firma care se tine langa Merc si BMW la nr de km sunt Vw.cu passaturi. nu opeluri, nu Ford. Merc ajung si la 5-600 000 , iar vw pe la 400 000. Ford...? deja la 200 000 e de vanzare. Opel? de unde.... ))


topicul asta e tare ciudat. mai dispare, mai apre un nou useer, mai oune un post iar ne mai certam. mai dispare iar la fund, iar ma da cineva un up.
mey bogdane io am vazut de vanzare Opeluri G care fusesera pe politie si taxi in Germania......deci precizez pe politie frate....si nu cred io k le-a pus nemtii pe ploitie k erau mai ieftine decat Ford sau VW.......aveau intre 400.000--500.000km.....deci si Opelu duce.........
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 08:31   #43
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

da..si cat de rare sunt?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 13:40   #44
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
da..si cat de rare sunt?
mah asta nujtiu...da erau ceva acolo...kestia e k duce
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 14:21   #45
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

eu aleg opel
are motorul de 2 l si 204 cp de foarte mult timp si inainte de multe alte modele
acum scoate din 2 l 240cp
acum o scos din 1.6 192cp
au 16v sfi care e bun motorul mia ai 2 8v de 115 cp care iarasi e un motor bun....
__________________
S6 C4 avant 2.2 turbo


Vand Xenon-Sibiu -click

bulldog_cox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -