Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 20:39   #466
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Uitasem:
Intradevar pe golf exista o motorizare TURBO de 1.8 cu 150cp, dar asta "e alta mancare de peste" - lupta in alta liga. Aici era vorba doar de aspirate cat de cat decente < 2.0l, ca dupa acest prag intervine si taxa de prima inmatriculare, impozitul, asigurarea, etc nejustificat de mari.

Astra G mai are un avantaj - inca se mai fabrica => piese de schimb NOI accesibile si suficiente pentru o perioada de timp mai mare decat la Golf sau Focus.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:41   #467
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu stiu ce masini ai avut tu de te uiti doar la 1.4 si 1.6. astea sunt variantele low cost. si la interior e cea mai mica, pt ca si masina e cea mai mica din cele 3. la interior se situeaza intre golf si focus. la motoare sunt cam slabi sincer. la fiabilitate e tot intre focus si golf. focus 1 si golf ultimul.

spre informatia ta golfu venea asa: 1.4 75 cp , 1.6 cu 102 si mai tarziu 110 cp, 1.8 benzina 115 cp, 2.0 20v 130 cp, 1.8 T 150 si 180 cp, vr5 2.3 170 cp, vr6 2.7 193cp , 3,2 v6 cu peste 200. 1.9 tdi 90, 110, 130, 150cp

focus: 1.4 80 cp, 1.6 100 cp, 1.8 115 cp, 2.0 136 cp, 2.0 t 170 cp, 2.3 t 193 cp. diesel: 1.8 tddi 90 cp, 2.0 tddi 115 cp, 1.8 tdci 115 cp, 2.0 tdci 136 cp

astra: 1.2 65 cp, 1.4 90cp, 1,6 102 cp , mai departe nu mai stiu. la diesel are 1.7 75 cp, 1.7 100, 2.0 dti 105 cp, 2.0 cdti 120 cp.

nu stiu de unde ai tu ideile alea aiurea, dar observ ca nu prea ai treaba cu masinile.

LE: se mai fabrica piese noi pt toate modelele de aici.

Last edited by DarkJEDI; 08-09-09 at 20:44.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:52   #468
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
Uitasem:
Intradevar pe golf exista o motorizare TURBO de 1.8 cu 150cp, dar asta "e alta mancare de peste" - lupta in alta liga. .
Cum poti ma nene sa spui asa aberatie?! E ca si cum ai compara AMG-ul de la Mercedes cu M-ul de la BMW si zici..pai da' dar nu se pune ca mercedes are turbo si m are aspirata si e in alta liga! Doamne fereste
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:59   #469
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Sunteti cam slabuti:
Astra 1.2 are 75cp cum spuneam eu, nu 65 cu s-a mai trezit unu pe aici, iar 1.6 are 101cp - aici eroarea nu e chiar asa de mare, da-mi voie sa iti spun eu mai departe, ca nu le sti:
1.8 - 125cp
2.2 - 147cp
2.0T - 170 sau 192cp sau 200 (OPC)

Twinportul a iesit pe Astra H, de unde a fost adus mai apoi pe Astra Classic. Si ca sa fi si tu multumit recunosc ca la interior calitatea materialelor este mai buna la Golf decat la Astra (eram constient de asta de la bun inceput), dar atat, spatiul interior oferit de Golf este liliputan in comparatie cu cel din Astra sau Focus.


Acuma cine nu prea le are cu masinile, iubitorilor de NFS.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:03   #470
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Cum poti ma nene sa spui asa aberatie?! E ca si cum ai compara AMG-ul de la Mercedes cu M-ul de la BMW si zici..pai da' dar nu se pune ca mercedes are turbo si m are aspirata si e in alta liga! Doamne fereste
Exista si pt 1.8T de pe Golf un tatic asa cum exista pt orice motor. Se numeste 2.0T si am spus mai sus ce poate.

P.S. este cam greu pt cineva care nu are cunostinte in domeniu auto sa stie diferenta intre turbo si aspirat.

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
spre informatia ta golfu venea asa: 1.4 75 cp , 1.6 cu 102 si mai tarziu 110 cp, 1.8 benzina 115 cp
.
nu mai galopa abstract caluti doar pentru ca tie iti place golful

1.6 urca "mai tarziu" de la 102cp la 105cp nu 110cp, iar 1.8 benzina de 115cp era de fapt 2.0 benzina 116cp. La diesel nu ma bag ca nu imi plac dar sunt convins ca si acolo cunostintele tale sunt limitate.

Last edited by aleks; 09-09-09 at 11:22.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:14   #471
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
nu mai galopa abstract caluti doar pentru ca tie iti place golful

1.6 urca "mai tarziu" de la 102cp la 105cp nu 110cp, iar 1.8 benzina de 115cp era de fapt 2.0 benzina 116cp. La diesel nu ma bag ca nu imi plac dar sunt convins ca si acolo cunostintele tale sunt limitate.
exact cum ai zis si mai sus cu turbo, aspirat. Nene daca tie nu iti place diesel..nu inseamna ca astra e mai tare decat golf..DOAR CA TIE NU ITI PLACE DIESEL si compari doar Benzinarele. Oricum la motorizari, golf este peste astra la orice capitol si motorizare, insa la fiabilitate astra este cea mai buna dintre toate. Focus nu are prea multe argumente! plastic prost, bord urat, design hidos, masina grea, ca sa schimbi viteza trebuia sa fi facut ceva bodybuilding..etc. EU VORBESC PENTRU CA LE-AM AVUT IN CURTE! Nu vorbesc pt ca am vazut ( cum probabil ai vazut tu ).. pe net, prin brosuri..sau la vecinu de la 14.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:14   #472
oaspetele

Stage 2
 
oaspetele's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Calitatile unei masini nu se rezuma la puterea scoasa din x litri. O masina este un tot, motor+ sasiu+caroserie+interior etc.
Daca pe tine nu te intereseaza motoarele diesel, asta nu inseamna ca ele nu exista, si la acelea, Golf-ul a dominat fara drept de apel, zic eu.
In plus, nu vad de ce te rezumi la o anumita perioada.

Iar daca aducem vorba despre 1,8T sau R32, ambele existente pe Golf 4, vom vedea o comparatie fara obiect.

cred ca e clar cui ma adresez.

Last edited by oaspetele; 08-09-09 at 21:19.
oaspetele is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:25   #473
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

75 am vrut sa zic si eu,am apsat pe alta tasta. dar ala de 2.0t e cel mai mare de la opel. la vw e 2.7 vr6 care nici macar nu e pe varianta de top si mai e unu 3.2 v6 la 60 grade care scoate 240 cp. si focus RS are 2.0 turbo de 215 cp, 2.3 aspirat de 153 pe ZX5 si SVT aka ST170 2.0 aspirat.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:28   #474
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by oaspetele View Post
Calitatile unei masini nu se rezuma la puterea scoasa din x litri. O masina este un tot, motor+ sasiu+caroserie+interior etc.
Daca pe tine nu te intereseaza motoarele diesel, asta nu inseamna ca ele nu exista, si la acelea, Golf-ul a dominat fara drept de apel, zic eu.
In plus, nu vad de ce te rezumi la o anumita perioada.

Iar daca aducem vorba despre 1,8T sau R32, ambele existente pe Golf 4, vom vedea o comparatie fara obiect.

cred ca e clar cui ma adresez.
Ma vad nevoit sa spun ca perioada la care faci tu referire e luata din context. Nu am batut in cuie anii aceia ci doar i-am specificat ca sa inteleaga si altii cam pe cand s-au fabricat aceste masini. Este clar ca perioada de timp este pur si simplu orientativa si nicidecum exacta.

La 1.8T i-am gasit mai sus nasul, cat despre R32 nu iti pot da decat un indiciu: timpii de pe "cel mai cunoscut circuit din lume". Acestia fac ca ansamblul specificat de tine sa incline balanta in favoarea Opelului. Prin aceasta i-am raspuns si lui @DarkJEDI care inca mai crede ca diferenta de 40cp, obtinuta dintr-un motor de 3.2l fata de unul de doar 2.0, reprezinta ceva pentru circuitele de viteza.

Last edited by @xyz; 08-09-09 at 21:33.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:30   #475
dorinn

Stage 5
 
dorinn's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 675
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

masina personala vw golf 4 tdi 101+ iar masina de servici am un opel astra G 1.7 75CP
mai avem o masina de 1.4 de 90CP. a mea e din 2003 iar opelurile luate de noi de la reprezentanta din 2007. eu zic ca vw e un pic peste opel. calitatea plasticelor la opel e f slaba. nu prea am vazut opeluri aduse de afara sa nu aiba butonul de claxon deteriorat. motorul de 1.7 (20000km) e cam galagios fata de 1.9 tdi (253000km). si un lucru ce lipseste la opel este ESP-ul care sincer l-as introduce obligatoriu. despre stabilitate nu le pot compara pe golful meu am suspensie sport.
la revanzare categoric opelul astra va fi mai ieftin decat un vw golf 4.


















era sa uit am la firma si un renault kankoo 1.5 dci (86 CP) tot 2007 si merge muuuult mai bine ca astra G

Last edited by dorinn; 08-09-09 at 21:32.
dorinn is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:30   #476
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb
exact cum ai zis si mai sus cu turbo, aspirat. Nene daca tie nu iti place diesel..nu inseamna ca astra e mai tare decat golf..DOAR CA TIE NU ITI PLACE DIESEL si compari doar Benzinarele. Oricum la motorizari, golf este peste astra la orice capitol si motorizare, insa la fiabilitate astra este cea mai buna dintre toate. Focus nu are prea multe argumente! plastic prost, bord urat, design hidos, masina grea, ca sa schimbi viteza trebuia sa fi facut ceva bodybuilding..etc. EU VORBESC PENTRU CA LE-AM AVUT IN CURTE! Nu vorbesc pt ca am vazut ( cum probabil ai vazut tu ).. pe net, prin brosuri..sau la vecinu de la 14.
cum naiba sa fie astra cea mai fiabila dintre toate, daca focus iesise cea mai fiabila masina europeana intrun timp. si nici nu ai avut focus , nici nu cred ca ai condus pt ca se schimba mai usor ca la 2.0 tdi viteza. plasticu si interioru e cam urat si nu prea calitativ. intradevar.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:36   #477
oaspetele

Stage 2
 
oaspetele's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

O buna "unitate de masura" o reprezinta si parcul auto actual. Si ca numar, si ca diversitate de echipari si motoare.
Eu unul am vazut foarte putine ST-uri si nu retin sa fii vazut OPC-uri din acea perioada, ca sa ma refer doar la varf.

Timpii de pe circuit sint interesanti din prisma performantelor de top, nicidecum nu sint apanajul userului (si al masinii) de rand, ca sa zic asa. Cati dintre posesorii de golf/astra/focus au intrat cu masinile pe circuit ??

Dar cel mai bun criteriu de departajare il constituie pretul de revanzare. Sa luam o masina din acelasi an, motor cat de cat compatibil, dotari asemanatoare, ma rog, intelegeti. Care credeti ca va fi mai scumpa ?
oaspetele is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:43   #478
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Bun criteriu ai mai gasit. Eu spun ca sunt identice si din acest punct de vedere deoarece un Golf nou e mai scump cu vre-o 3-4 mii de euro la aceleasi dotari ca un Astra si atunci e cat se poate de normal ca si un Astra second sa fie mai ieftin cu 2-3 mii de euro decat un Golf la aceleasi dotari.
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:43   #479
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

au cam acelasi pret. variaza in functie de ce crede cel care o vinde despre masina.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:43   #480
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
cum naiba sa fie astra cea mai fiabila dintre toate, daca focus iesise cea mai fiabila masina europeana intrun timp. si nici nu ai avut focus , nici nu cred ca ai condus pt ca se schimba mai usor ca la 2.0 tdi viteza. plasticu si interioru e cam urat si nu prea calitativ. intradevar.
am avut nenea dark ..am avut pt ca venise timpul ala in care trebuia sa imi cumpar masina personala la 18 ani... si cum tata mai aducea masini din germanica, a adus un golf 4 , un astra g si un focus, golful avea 1.9 90cp, astra avea 1.7dti ( de care stii ce potential avea ) ..si focus avea 1.4. Focusul chiar nu mi-a placut sub nici o forma, nici motorul , nici cutia, nici interiorul , absolut nimic ! In golf ma simteam mult mai comfortabil , calitatea era mai buna, dar am ramas cu astra.. pe care inca o am la inima! O masina foarte fiabila, se infigea f f bine si statea bine pe curbe.
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -