Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-09, 21:06   #451
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Mulţumesc pentru răspuns, dacă o să poţi raspunde din prima aşa dăţile viitoare nu o să te mai deranjeze nimeni
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 21:23   #452
DNC_16V

Stock
 
DNC_16V's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu m-ai deranjat cu nimic Aleks, era o intrebare normala si pertinenta la care sper sa fi dat un raspuns cat mai clar
DNC_16V is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:31   #453
ka2alin

Stage 2
 
ka2alin's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 29
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Eu aleg Golf IV pentru dizain , stabilitate pe sosea exterior interior ... :d
ka2alin is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:42   #454
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

fordurile sunt masini de kko in varianta standard (nu vorbesc de st sau rs), trebuie sa bagi bani in motor si transmisie sa te bucuri de ceva performante, interiorul scartaie, fetele de usi sunt o mizerie, intr-adevar stau bine pe curbe, dar are multe alte probleme de fiabilitate.

opelul astra e o cutie cu putin loc in ea, are o directie imprecisa si o suspensie de doi lei pentru romania (dar intr-adevar este ieftin de intretinut, chitrosilor )

eu sincer as merge pe golf, e o masina care macar este liniara la toate capitolele.

din punctul meu de vedere mai bine ai un all-rounder decat o masina care sta bine pe strada sau una care te costa ieftin sa o intretii...
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 00:50   #455
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MRKXMI View Post
fordurile sunt masini de kko in varianta standard (nu vorbesc de st sau rs), trebuie sa bagi bani in motor si transmisie sa te bucuri de ceva performante, interiorul scartaie, fetele de usi sunt o mizerie, intr-adevar stau bine pe curbe, dar are multe alte probleme de fiabilitate.

opelul astra e o cutie cu putin loc in ea, are o directie imprecisa si o suspensie de doi lei pentru romania (dar intr-adevar este ieftin de intretinut, chitrosilor )

eu sincer as merge pe golf, e o masina care macar este liniara la toate capitolele.

din punctul meu de vedere mai bine ai un all-rounder decat o masina care sta bine pe strada sau una care te costa ieftin sa o intretii...
Eu am votat GOLF, dar fi atent.

Ford de departe este cel mai fiabil, cu cea mai ferma suspensie si in acelasi timp prietenoasa.
Astra nu are deloc directie imprecisa, doar feeleng-ul directiei este mai ciudat altfel este f ok .
Am ales Golf, desi are cea mai slaba stabilitate dintre cele 3, dar pentru un design interior mai placut si mai proaspat, pentru acomodarea usoara alaturi de Focus si cea mai confortabila.
Focusul are intradevar niste "-"uri la anumite motorizari cum ar fi 1.6 benzina (consum enorm si performanta slaba) si doar diesel-urile TDCI bune, dar pretentioase.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 24-08-09 at 00:52.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 00:24   #456
qu1t

Stage 2
 
qu1t's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 71
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf IV la orice ora !

Masina mea are : 218000 km, am cumparat-o la 125000 km. I-am schimbat doar kit ambreiaj, k asa e normal la golf + consumabilele ! Golf-urile sunt masini care rezista si 500.000 de km ! Si am si CHIP Tuning de la 175000 km si nu are nimic, decat ~120CP. Consum : 5-6% mixt ! Viteza maxima : ~220km/h (nu stiu cat are marja de eroare)
qu1t is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 03:34   #457
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by qu1t View Post
Golf IV la orice ora !

Masina mea are : 218000 km, am cumparat-o la 125000 km. I-am schimbat doar kit ambreiaj, k asa e normal la golf + consumabilele ! Golf-urile sunt masini care rezista si 500.000 de km ! Si am si CHIP Tuning de la 175000 km si nu are nimic, decat ~120CP. Consum : 5-6% mixt ! Viteza maxima : ~220km/h (nu stiu cat are marja de eroare)
Prietene esti navetist?
La 18 ani ai tai ai apucat sa mergi 93000 de km, foarte tareee!!!
Nu stiu de ce-mi miroase a minciuna gogonata si de altfel nu prea exista masina fie ea japoneza sau germana sau americana, Mercedes, Bmw,Lexus, Toyota, DAcia sau ce mai vrei tu care pana in 218 000 sa schimbi doar kit ambreiaj, si mai ales cu 93 mii de km mersi in Romania.
Ce spui tu nu s-a ami intamplat de la Mercedes W123"Cobra" incoace.

Vad ca esti nou pe forum, mai sunt cativa ca tine, faceti-va un forum al vostru ca nu o sa va plictisiti sigur.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 08:43   #458
qu1t

Stage 2
 
qu1t's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 71
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Prietene esti navetist?
La 18 ani ai tai ai apucat sa mergi 93000 de km, foarte tareee!!!
Nu stiu de ce-mi miroase a minciuna gogonata si de altfel nu prea exista masina fie ea japoneza sau germana sau americana, Mercedes, Bmw,Lexus, Toyota, DAcia sau ce mai vrei tu care pana in 218 000 sa schimbi doar kit ambreiaj, si mai ales cu 93 mii de km mersi in Romania.
Ce spui tu nu s-a ami intamplat de la Mercedes W123"Cobra" incoace.

Vad ca esti nou pe forum, mai sunt cativa ca tine, faceti-va un forum al vostru ca nu o sa va plictisiti sigur.
A fost masina lu tata si spun ce i-a facut el. La consumabile m-am referit si la distributie si la tot ce trebuie facut la masina, la un anumit interval de km
Nu mi-a picat nici o piesa inainte de termen.

Vrei sa pun o poza cu masina ? Si eu sa fiu in ea ? Sau o poza cu carnetul meu ?
Cred ca m-am exprimat gresit de ai inteles tu aia. Am fost cu tata cand a cumparat-o!
qu1t is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 02:42   #459
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by qu1t View Post
A fost masina lu tata si spun ce i-a facut el. La consumabile m-am referit si la distributie si la tot ce trebuie facut la masina, la un anumit interval de km
Nu mi-a picat nici o piesa inainte de termen.

Vrei sa pun o poza cu masina ? Si eu sa fiu in ea ? Sau o poza cu carnetul meu ?
Cred ca m-am exprimat gresit de ai inteles tu aia. Am fost cu tata cand a cumparat-o!
Problema este ca eu nu am mai auzit de multi ani incoace nici la Toyota si nici la alt brand de vre-o masina fara defectiuni in 200k de km, sa fim seriosi, am avut peste 25 de masini, intr-un caz ideal pot spune ca nu ai nici un fel de probleme pana in 100 K dupa incep una cate una in functie de brand, dar ce spui tu este departe de realitate, vorbim de bucsi, amortizoare, capete de bara, probleme electrice, alternator, compresor aer cond, debitmetru, sau alte maruntisuri mecanice, etc.
Toate astea se numesc defectiuni.
Motor sau cutie sunt defectiuni mai grave si care in mod normal nu apar in 200-300 mii de km la majoritatea masinilor (normal intr-o exploatare si ingrijire normala).
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 10:15   #460
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MRKXMI View Post
fordurile sunt masini de kko in varianta standard (nu vorbesc de st sau rs), trebuie sa bagi bani in motor si transmisie sa te bucuri de ceva performante, interiorul scartaie, fetele de usi sunt o mizerie, intr-adevar stau bine pe curbe, dar are multe alte probleme de fiabilitate.

opelul astra e o cutie cu putin loc in ea, are o directie imprecisa si o suspensie de doi lei pentru romania (dar intr-adevar este ieftin de intretinut, chitrosilor )

eu sincer as merge pe golf, e o masina care macar este liniara la toate capitolele.

din punctul meu de vedere mai bine ai un all-rounder decat o masina care sta bine pe strada sau una care te costa ieftin sa o intretii...
Daca ar fi sa mi iau o masina noua de familie mi as lua ford focus diesel. Mi a placut cum demareaza,cum se tine in curbe, cum functioneaza facilitatile ce tin de confort si senzatia de confort deplin din interior. De asemenea respectivul motor diesel mi s a parut de departe cel mai "dezghetzat" din categoria 90-120CP.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 05:19   #461
oaspetele

Stage 2
 
oaspetele's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Golf 4. Din foarte multe considerente, dar cel mai important e starea masinii la momentul actual. Nu vorbesc atunci cand au fost noi, nu.
Versus-ul il facem acum, asa ca o masina de 8-9 ani e foarte bine sa fie Golf. sau, mai bine.
Plus ca eu conduc masina din interior si cam ala ma intereseaza sa fie ok.
Stabilitatea, insa, e a focusului. Precum si, probabil, intretinerea mai ieftina a Astrei.
oaspetele is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 09:31   #462
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Adevarul e ca la interior Golful se prezinta cel mai bine. Astra e ok daca esti sofer. Daca esti pasager dreapta e un pic cam nasol, pentru ca loc la picioare (in latime) nu prea este. In schimb, bancheta spate e extrem de confortabila. Bordul Focusului pot sa spun ca nu mi-a placut niciodata.
N-am avut ocazia sa conduc un Focus I, dar am auzit ca stabilitatea si precizia sunt exemplare. Nici de Astra nu ma plang, subvireaza destul de greu. Te inscrii ok cu ea in curbe la viteza, dar nu faci VTM cu ea ).
Eu nu pot sa fiu cu totul impartial, pentru ca Astra e masina de care m-am indragostit, masina pe care am invatat sa conduc si masina care m-a scapat din rahaturi (mai ales dintr-unul mare acum 3 saptamani) fara ca eu sau ea sa avem nici macar o zgarietura. La modul in care am zburat in niste tufe inalte cu ea si acum ma mir cum de-a scapat intreaga si chiar nezgariata. In rest, cand i-am cerut niste manevre destul de nasoale ca sa evit rahaturi, m-a ascultat asa cum a trebuit. De aceea am motiv sa fiu atasat de modelul asta de masina.

Last edited by 22VIN; 04-09-09 at 09:34.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 17:53   #463
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Astra G, deoarece este mai incapatoare decat VW Golf si are motorizari (benzina, diesel nu reprezinta decat combustibilul folosit de utilajele mecanizate din agricultura) mai sprintene decat Fordul care este destul de greu si care la 1.4 este cam submotorizat.
Nici Goful de 1.4 si 75hp nu rupe asfaltul dar parca se decurca un pic mai onorabil decat Ford Focusul, dar totusi derizoriu in comparatie cu Opel Astra.
La intretinere Astra este cel mai usor de intretinut urmat de VW Golf si de Ford Focus.
Singurul capitol la care Focusul isi depaseste concurenta este stabilitatea, dar la motorizari pana in 1.6 nu se simte foarte tare diferenta fata de ceilalti.

1. Opel Astra G
2. VW Golf IV
3. Ford Focus mk. I
@xyz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 18:15   #464
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by @xyz View Post
Astra G, deoarece este mai incapatoare decat VW Golf si are motorizari (benzina, diesel nu reprezinta decat combustibilul folosit de utilajele mecanizate din agricultura) mai sprintene decat Fordul care este destul de greu si care la 1.4 este cam submotorizat.
Nici Goful de 1.4 si 75hp nu rupe asfaltul dar parca se decurca un pic mai onorabil decat Ford Focusul, dar totusi derizoriu in comparatie cu Opel Astra.
La intretinere Astra este cel mai usor de intretinut urmat de VW Golf si de Ford Focus.
Singurul capitol la care Focusul isi depaseste concurenta este stabilitatea, dar la motorizari pana in 1.6 nu se simte foarte tare diferenta fata de ceilalti.

1. Opel Astra G
2. VW Golf IV
3. Ford Focus mk. I
nu mi-o lua in nume de rau...ador astra pt ca am avut in acelasi timp si astra si golf 4, si pur si simplu golf 4 este peste astra la interior . Iar la motorizari..sa fim seriosi: astra are un 2.0 de 140 cp , un 1.6 de 90 , un 1.4 de 75 ( parca .. si un 1.2 de 60cp. La diesel, are un 1.7 DTI un 2.0 DTI si rarul 2.2 DTI. Golf are 1.4 , 1.6, fenomenalul 1.8 T, dar sa nu uitam si 2.3-ul si 2.6. LA diesel, nu mai are rost sa discutam, 1.9 tdi cam facea legea cu puteri cuprinse intre 90 si 150 cp.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 19:29   #465
@xyz

Stage 2
 
@xyz's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 36
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu mi-o lua in nume de rau...ador astra pt ca am avut in acelasi timp si astra si golf 4, si pur si simplu golf 4 este peste astra la interior . Iar la motorizari..sa fim seriosi: astra are un 2.0 de 140 cp , un 1.6 de 90 , un 1.4 de 75 ( parca .. si un 1.2 de 60cp. La diesel, are un 1.7 DTI un 2.0 DTI si rarul 2.2 DTI. Golf are 1.4 , 1.6, fenomenalul 1.8 T, dar sa nu uitam si 2.3-ul si 2.6. LA diesel, nu mai are rost sa discutam, 1.9 tdi cam facea legea cu puteri cuprinse intre 90 si 150 cp.
Asa, si?
Eu vorbeam doar de motorizari pe benzina (diesel nu reprezinta nimic pentru mine). Si ca sa fie mai exact benzina 1.4 (maxim 1.6). Si inca ceva nu stiu de unde te-ai inspirat la motorizari dar nu prea le-ai nimerit.
Iata mai jos motorizarile pentru Opel Astra si VW Golf in perioada 2001 - 2004

Astra
1.2 - 75cp
1.4 - 90cp
1.6 - 84cp sau 101cp sau 103cp Twinport (poti alege cu cap!)
1.8 - 125cp

Golf
1.4 - 75cp
1.6 - 102cp sau 105cp
2.0 - 116cp


In conditiile in care motorizarile de pe Golf sunt mai mari cu 0.2l pentru acelasi palier de putere(vezi 1.2 Astra=1.4 Golf sau 1.8 Astra > 2.0 Golf), afirmatia mea ramane in picioare. Asta ma duce cu gandul la faptul ca nu prea stiai in care masina te aflai, cand ai spus ca Golful este peste Astra la interior.
@xyz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -