Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-10, 13:45   #571
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Deci JD Power e o porcarie care isi da cu parerea facand statistici la nivel de Europa ,drept pentru care sunt mai avizati cei 5 mecanici care stiu mai bine.Ok asta am lamurit-o.
Intr-adevar platforma inseamna toate subansamblele respective dar m-am referit la sasiu ca la un tot unitar care la G este sub cel al astrei H considerat un progres de cei avizati sa o faca.( adica cei 5 mecanici probabil). Apoi da ai dreptate cu motoarele pe benzina mai putin cu 2.2 aspirat care e slabut. Cat despre vr5 si v6 sunt rare in RO nu in Germania.Iar referitor la pret ca si sh sunt foarte ieftine avand e devalorizare f mare .
In ultimul rand daca tu poti compara chiar si primitivul 1.9 tdi 90 cai alh cu 1.7 dti si chiar 2.0 dti probabil restul presei de specialitate e in pom total si ar trebui facute niste review-uri competente ( evident tot de catre cei 5 mecanici care se pricep)
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 13:58   #572
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu, nu JD Power e o porcarie, ci statisticile sunt. Detest statisticile si orice tine de ele, si de cele mai multe ori am facut contrar statisticilor si a fost mai bine. Si nu-s "5 mecanici", ca nu vorbim de service-ul lu' nea Marin de la colt, vorbim de mai multe service-uri ale reprezentatelor Opel, care desi nu-s stralucite au ca si clienti peste majoritatea posesorilor de Opel. A, da, si "mor" dupa oamenii care se iau dupa presa de specialitate, care de fapt e alcatuita din niste oameni care au terminat facultatea de Jurnalistica si isi dau cu parerea despre masini.
Nu intotdeauna un model nou este un progres, cred ca multi sunt de parere ca acelasi lucru e valabil si in cazul Golf 4 - Golf 5.
Cat despre discutia referitoare la tdi ma mir ca inca nu ai inteles - nu compar cu dti, am si spus ca si eu consider dti o porcarie. Daca ar fi dupa mine as incadra toate diesel-urile la categoria transport marfa si gata. Compar cu echivalentul lui ca putere benzinar.

In fine, nu-si mai are sens discutia in contradictoriu pentru ca fiecare crede ca el are cea mai multa dreptate, cum e si normal si nu se va incheia sau poate va evolua sprea rau.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 14:17   #573
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

La fel ,poate cei care vorbesc din auzite considera g5 mai prost decat g4.Sa nu exageram parerile acelor oameni pe care ii consideri doar jurnalisti sunt probabil mai avizate decat a mea sau a ta.In fine polemica e inutila parerile nu se pot schimba nicicum. Exemplele sunt neavenite si offtopicul devine benzina vs motorina etc.End of story
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 17:11   #574
cristi galati

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

acum fiecare cu parerea si preferintele lui dar sa nu uitam ca golful este la cea de a sasea generatie si asta trebuie sa insemne ceva,si golfurile au si cam au avut cautare pt ca au motoare bune,fiabile si motoare de toate categoriile mai economice sau sport ai de unde alegede la mine un vot pt golfffffffffff
cristi galati is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 17:14   #575
cristi galati

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

golf 4 1.4 185 de mii km merge ceas
cristi galati is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 14:44   #576
duesenberg

Stage 5
 
duesenberg's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,592
Member of:
[MERCEDES]
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

VW GOLF IV versus opel de orice fel !!! NO COMENT !!!
Attached Images
File Type: gif profilepic33538_1.gif (7.8 KB, 60 views)
duesenberg is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 16:46   #577
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by duesenberg View Post
VW GOLF IV versus opel de orice fel !!! NO COMENT !!!
No comment? Pai culmea, e cam obligatoriu sa-ti argumentezi afirmatia, altfel ai facut un post demn de un copil de 12 ani.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 23:36   #578
DarkZoneV

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 4
Thumbs up Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Desi eu nu am chiar un "Astra G" am o gargarita de Astra F din 93 si o ador am chinuito cum am vrut eu, deci merg pe Opel.
Aha si am uitat sa spun ca inca merge
DarkZoneV is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 00:49   #579
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Si eu am votat cu Golf ...din toate punctele de vedere si mai ales la partea de design
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 01:34   #580
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Si eu am votat cu Golf ...din toate punctele de vedere si mai ales la partea de design
Cum argumentezi concret că Golful e mai bun decāt Astra G sau Ford Focus "din toate punctele de vedere"?
De exemplu pe cāteva direcţii: preţ, fiabilitate, siguranţă, consum, īntreţinere etc.
Dacă tot sunt inferioare celelalte "din toate punctele de vedere" şi tu eşti aşa convinsă, explică-ne puţin mai detaliat asta, te-aş ruga.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 01:41   #581
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Am zis ca imi place foarte mult la partea de design , pe langa faptul ca este mai inalt are o suspensie mult mai comoda directia mult mai buna ...

Nu am zis de Astra si Focus ca sunt inferioare dar mie chiar nu imi plac si in principiu ma axez pe design ...nu ma atrag foarte mult , nu zic ca sunt urate dar in comparatie cu Golful ajung la concluzia sa-l aleg pe el

Si inca un + i-as da pentru faptul ca are piesele mult mai ieftine fata de cele doua

Alte argumente poate voi aduce mai incolo dupa ce ma voi trezi ca numai sunt in stare acuma ...)
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 01:46   #582
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Am zis ca imi place foarte mult la partea de design , pe langa faptul ca este mai inalt are o suspensie mult mai comoda directia mult mai buna ...

Nu am zis de Astra si Focus ca sunt inferioare dar mie chiar nu imi plac si in principiu ma axez pe design ...nu ma atrag foarte mult , nu zic ca sunt urate dar in comparatie cu Golful ajung la concluzia sa-l aleg pe el

Si inca un + i-as da pentru faptul ca are piesele mult mai ieftine fata de cele doua

Alte argumente poate voi aduce mai incolo dupa ce ma voi trezi ca numai sunt in stare acuma ...)

Ce tare .Imi aduce aminte de o faza de acum 2 ani cand am intrebat o domnisoara de ce a ales Porsche Cayenne alb mi a raspuns ironic : Ca sa o asortez cu geanta
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 07:23   #583
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Am zis ca imi place foarte mult la partea de design , pe langa faptul ca este mai inalt are o suspensie mult mai comoda directia mult mai buna ...

Nu am zis de Astra si Focus ca sunt inferioare dar mie chiar nu imi plac si in principiu ma axez pe design ...nu ma atrag foarte mult , nu zic ca sunt urate dar in comparatie cu Golful ajung la concluzia sa-l aleg pe el

Si inca un + i-as da pentru faptul ca are piesele mult mai ieftine fata de cele doua

Alte argumente poate voi aduce mai incolo dupa ce ma voi trezi ca numai sunt in stare acuma ...)
La faza cu piesele ai dat-o in bara sigur.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 11:41   #584
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Vad ca este folosit din plin "mult", tare m-as mira sa fie diferente asa mari intre ele incat Golf-ul sa fie MULT mai confortabil, MULT mai ieftin de intretinut, directia MULT mai buna si asa mai departe. Eu cred ca exagerezi MULT de tot.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 12:10   #585
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Am zis ca imi place foarte mult la partea de design , pe langa faptul ca este mai inalt are o suspensie mult mai comoda directia mult mai buna ...

Nu am zis de Astra si Focus ca sunt inferioare dar mie chiar nu imi plac si in principiu ma axez pe design ...nu ma atrag foarte mult , nu zic ca sunt urate dar in comparatie cu Golful ajung la concluzia sa-l aleg pe el

Si inca un + i-as da pentru faptul ca are piesele mult mai ieftine fata de cele doua

Alte argumente poate voi aduce mai incolo dupa ce ma voi trezi ca numai sunt in stare acuma ...)
daca ar fi sa alegem o masina dupa design ar fi haos pe strazi!
Ia exemplu Mazda RX-8, care e o masina superba dar cand vine vorba de fiabilitate, e gravisima situatia

Iar in legatura cu mk4 nu as fi asa sigur ca e peste astra si focus din toate p.d.v.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -