Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-10, 12:12   #586
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
La faza cu piesele ai dat-o in bara sigur.
Nu stiu daca am dreptate sau nu dar mie asa mi-a lasat impresia


Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Vad ca este folosit din plin "mult", tare m-as mira sa fie diferente asa mari intre ele incat Golf-ul sa fie MULT mai confortabil, MULT mai ieftin de intretinut, directia MULT mai buna si asa mai departe. Eu cred ca exagerezi MULT de tot.
Exagerez mult de tot ca imi place mai MULT decat cele doua ? Daca mie imi place in mod special nu inteleg de ce te aprinzi asa ?
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 12:15   #587
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Ti se pare, nu m-am aprins chiar deloc. Una e sa iti placa mai mult / mult / senzational de mult la design (subiectiv), alta este sa discuti despre chestiuni obiective (directie/suspensie/etc), alea nu mai sunt dupa preferinte personale iar cum masinile sunt destul de apropiate, diferente foarte mari nu au cum sa apara intre ele.

Apropo, este o diferenta mare intre "imi place mai mult" si "imi place MULT de tot". Intre doua masini (sau orice altceva) tot timpul una o sa iti placa mai mult decat cealalta dar foarte posibil ca niciuna sa nu iti placa mult de tot.

Exemplu - intre VW Polo si FIAT Bravo imi place mai mult Polo dar niciuna nu imi place mult de tot, nu ma omor dupa ele.

Last edited by _anaconda_; 10-03-10 at 12:18.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 12:17   #588
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ti se pare, nu m-am aprins chiar deloc. Una e sa iti placa mai mult / mult / senzational de mult la design (subiectiv), alta este sa discuti despre chestiuni obiective (directie/suspensie/etc), alea nu mai sunt dupa preferinte personale iar cum masinile sunt destul de apropiate, diferente foarte mari nu au cum sa apara intre ele.

Apropo, este o diferenta mare intre "imi place mai mult" si "imi place MULT de tot".

Ok imi place MULT de tot , happy ? Hai ca deja ...incepe iar stres cu offtopic cu cearta cu bla bla bla si nu am chef ziceti ce vreti , nu ma intereseaza am votat cu Golf ...asa ca la el raman , dau unsubscribe la topic si asta a fost , hf !
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 12:42   #589
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Hai sa vina fiecare cu ce crede el ca-i cel mai "jmeker" manca-v-as.Care-va-sa-zica nu conteaza ca unii habar n-au ce puncte forte si slabe are o masina ( habar care rezulta mai ales in urma propriei experietne cu masinile respective). Adica hai sa ne dam cu parerea ca "ala e mai frumos " deci e MULT mai bun "din toate punctele de vedere".
Dar dat fiind faptul ca la 15 18 20 de ani toti au condus toate masinile de pe planeta e normal sa avem si pareri avizate .Howgh
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 13:34   #590
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Am zis ca imi place foarte mult la partea de design , pe langa faptul ca este mai inalt are o suspensie mult mai comoda directia mult mai buna ...

Nu am zis de Astra si Focus ca sunt inferioare dar mie chiar nu imi plac si in principiu ma axez pe design ...nu ma atrag foarte mult , nu zic ca sunt urate dar in comparatie cu Golful ajung la concluzia sa-l aleg pe el

Si inca un + i-as da pentru faptul ca are piesele mult mai ieftine fata de cele doua

Alte argumente poate voi aduce mai incolo dupa ce ma voi trezi ca numai sunt in stare acuma ...)
Ca si comfort sunt de acord cu tine. Golful are si scaunele mai confortabile si suspensia mai placuta (desi acele scaune sport de Astra sunt foarte comode, dar ne limitam la cele comune).
Directie mult mai buna? In nici un caz. Focusul este cel mai manevrabil din cele 3 datorita suspensiei independente spate. In plus, din cate am auzit, Golf 4 sta cel mai slab la capitolul stabilitate intre acestea 3 (nu zic MULT mai slab, sunt mici diferente, dar exista)
Piese mult mai ieftine? Aici te inseli grav.
Oricum, aceste subiecte de stabilitate, comfort si costul intretinerii au fost arhidiscutate.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 13:51   #591
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Ca si comfort sunt de acord cu tine. Golful are si scaunele mai confortabile si suspensia mai placuta (desi acele scaune sport de Astra sunt foarte comode, dar ne limitam la cele comune).
Directie mult mai buna? In nici un caz. Focusul este cel mai manevrabil din cele 3 datorita suspensiei independente spate. In plus, din cate am auzit, Golf 4 sta cel mai slab la capitolul stabilitate intre acestea 3 (nu zic MULT mai slab, sunt mici diferente, dar exista)
Piese mult mai ieftine? Aici te inseli grav.
Oricum, aceste subiecte de stabilitate, comfort si costul intretinerii au fost arhidiscutate.

Sa zicem ca am gresit na ...poate ca din ce am auzit eu ...ori nu am auzit bine ori am fost informata gresit dar de la asta pana la a se lua de mine cu o caterinca tipica haicinci este cale lunga . Credeam ca se poate discuta frumos dar dupa cum se vede , in anumite cazuri nu ai cu cine , sunt persoane ca tine care stiu sa dea un raspuns frumos si normal si altele care nu stiu decat sa comenteze si sa se afle in treaba Multumesc frumos , oricum eu ma refeream ca imi place mai mult cum arata Golf pe langa celalalte plus ca anumite gusturi nu se discuta dar daca mie imi place ceva se gaseste cineva neaparat sa comenteze ca de ce ? dar cum ? in fine ...
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 14:05   #592
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Nu-i nimic rau in a gresi, nu poti sa fii o enciclopedie mobila, mie de exemplu imi place sa fiu corectat, pentru ca in felul asta n-o sa mai repet greseala, dar depinde si cum esti corectat, si unele persoane de mai sus, ce-i drept, au reactionat aiurea.

Oricum, si faza cu comfortul e subiectiva, cunosc persoane care merg 1 ora cu un VW si se plang ca-i doare spatele, ca e incomoda, ca nu le place, dar sunt si persoane care considera VW foarte comod, cum as fi eu, intotdeauna am apreciat scaunele fata VW.

Ce se greseste in aceste comparatii e lucrul urmator: cand lumea spune Golf, spune 1.9TDI de peste 100cp si cand spune Astra spune 1.7dti "tractoras" de 75cp. Dar se pare ca nimeni nu compara bietul Golf 1.4 (care dupa mine e un motor slab in clasa lui) sau alte motorizari slabe. Nimeni nu ia in considerare faptul ca Astra puteai s-o alegi in 5usi, in 3usi, Coupe (nume popular Bertone), Sedan si varianta de marfa, pe cand la Golf aveai 3 optiuni: 3usi, 5usi, Variant. Sau ca la Astra puteai alege de la 1.2 60-75cp (nu mai stiu exact) pana la 2.0turbo 192cp sau 2.2 aspirat 147cp, pe cand la Golf maximul era 1.8T 150cp (daca gresesc sa ma corectati) - nu vorbesc de variante OPC, GTI. Ce-i drept, la Golf puteai alege 4X4, un lucru important.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 14:16   #593
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Sa zicem ca am gresit na ...poate ca din ce am auzit eu ...ori nu am auzit bine ori am fost informata gresit dar de la asta pana la a se lua de mine cu o caterinca tipica haicinci este cale lunga . Credeam ca se poate discuta frumos dar dupa cum se vede , in anumite cazuri nu ai cu cine , sunt persoane ca tine care stiu sa dea un raspuns frumos si normal si altele care nu stiu decat sa comenteze si sa se afle in treaba Multumesc frumos , oricum eu ma refeream ca imi place mai mult cum arata Golf pe langa celalalte plus ca anumite gusturi nu se discuta dar daca mie imi place ceva se gaseste cineva neaparat sa comenteze ca de ce ? dar cum ? in fine ...
Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu-i nimic rau in a gresi, nu poti sa fii o enciclopedie mobila, mie de exemplu imi place sa fiu corectat, pentru ca in felul asta n-o sa mai repet greseala, dar depinde si cum esti corectat, si unele persoane de mai sus, ce-i drept, au reactionat aiurea..
Nu i vorba ca a gresit , cat postu ei a venit ca musca n lapte

Una din regulile sectiunii suna asa :

Aduceti in ajutorul raspunsurilor dumneavoastra doar argumente reale, bazate pe experiente personale sau pe date certe de pe net sau din alte surse.
Sa lasam aceasta sectiune doar pentru oamenii care se pricep la mecanica, motorsport, conducere etc si sa incercam sa postam de dragul de a posta pe alte sectiuni.


Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Oricum, si faza cu comfortul e subiectiva, cunosc persoane care merg 1 ora cu un VW si se plang ca-i doare spatele, ca e incomoda, ca nu le place, dar sunt si persoane care considera VW foarte comod, cum as fi eu, intotdeauna am apreciat scaunele fata VW.

Ce se greseste in aceste comparatii e lucrul urmator: cand lumea spune Golf, spune 1.9TDI de peste 100cp si cand spune Astra spune 1.7dti "tractoras" de 75cp. Dar se pare ca nimeni nu compara bietul Golf 1.4 (care dupa mine e un motor slab in clasa lui) sau alte motorizari slabe. Nimeni nu ia in considerare faptul ca Astra puteai s-o alegi in 5usi, in 3usi, Coupe (nume popular Bertone), Sedan si varianta de marfa, pe cand la Golf aveai 3 optiuni: 3usi, 5usi, Variant. Sau ca la Astra puteai alege de la 1.2 60-75cp (nu mai stiu exact) pana la 2.0turbo 192cp sau 2.2 aspirat 147cp, pe cand la Golf maximul era 1.8T 150cp (daca gresesc sa ma corectati) - nu vorbesc de variante OPC, GTI. Ce-i drept, la Golf puteai alege 4X4, un lucru important.
Ti au scapat cateva motorizari de la Golf si acel 1.4 de 75 cp poate fi comparat cu 1.6 de la astra tot 75 cp .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 14:21   #594
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Nu i vorba ca a gresit , cat postu ei a venit ca musca n lapte
Nu am stat să citesc regulamentul ...era 01:49 şi nu mi-am dat seama , dar măcar am avut bunul simţ de a recunoaşte că am greşit , deci nu īnţeleg ce tot atāta zarvă ...
DTH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 14:30   #595
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Ti au scapat cateva motorizari de la Golf si acel 1.4 de 75 cp poate fi comparat cu 1.6 de la astra tot 75 cp .
La Golf nu le-am enumerat, l-am zis pe cel mai puternic pe care il stiu. Acum parca imi amintesc ca ar mai exista un V6, dar nu stiu daca pe Golf 4 standard, daca exista, rog pe cineva sa spuna si-mi cer retrag afirmatiile.
La Astra G nu stiu sa existe un 1.6 75cp (exista pe Astra F), dar exista un anume Z16SE de 84cp rar intalnit, care, din cate stiu, nu s-ar mai fi fabricat dupa 2001 sau ceva de genul.

LE: ai dreptate, exista un x16szr sau/si un x16xe de 75cp, dar le vad pe astra 99-00, nu mai mult. Motorul este "mostenit" de pe Astra Fsi inlocuit repede, dar a existat.

Last edited by 22VIN; 10-03-10 at 14:39.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 15:29   #596
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

La capitolul motorizari chiar nu cred ca Astra are oferta mai buna.

Ai 1.9 SDI, 1.9 TDI 90/101/110/131/150 CP, 1.4 75CP, 1.6 102CP, 1.8 T 150 CP, 1.8 T 180 CP, 2.0, 2.3, 2.8, 3.2 V6 250CP, posibil sa fie si altele.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 15:55   #597
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Acele 3.2 V6 si 1.8T 180cp vin si pe echiparea standard? Spun asta pentru ca am zis ca se exclud modele ca GTI, R32, OPC etc

Acele 2.3 si 2.8 ce puteri dezvolta?

Pe Astra G gasesti:
Benzina: 1.2 75cp, 1.4 90cp, 1.6 75/84/90/101/103cp, 1.8 116/125cp, 2.0 T 192cp, 2.2 147cp
Motorina: 1.7di 65cp, 1.7dti75, 1.7cdti 80cp, 2.0DI 82cp, 2.0DTI 101cp, 2.2DTI 125cp

17variante in total.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 16:05   #598
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Pai si 2.0T tot motorizare OPC este iar comparatia este Golf vs Astra in general, deci GTI/R32 si OPC intra si ele aici.

Per total mie mi se pare superior Golf-ul la motorizari, mai ales la diesel si la variantele de top. La restul sunt destul de apropiate, mai ales variantele care se gasesc in general de 70-100 cp. Un + este posibilitatea de a opta pentru 4motion, esential la variantele puternice.

PS - nu stiu exact ce putere dezvolta motoarele alea dar sigur afli usor cu un search pe goagal.

Last edited by _anaconda_; 10-03-10 at 16:09.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 17:12   #599
Greedy91

Stage 5
 
Greedy91's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 507
Member of:
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[FOTO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

am votat golf 4 . de ce ?
cateva motive destul de bune :

in primu si cel mai important rand : varianta R32 . merge si arata de milioane )) dar sa revenim .

- calitatea materialelor e mai buna , la astra intotdeauna am avut senzatia ca plasticele ma ataca din toate partile , la focus la fel
- bordul la golf mi se pare ca este extrem de bine facut , toate sunt pozitionate cum trebuie , ajungi la ele , iar culorile alese (albstru cu rosu) aduc un + . verdele de la focus si acel galben de pe astra ... din nou sunt sufocante . ai doar verde sau ai doar galben .
- legat de detalii : la astra la geamurile electrice in spate ai pe buton o chesti galbena , rotunda care se aprinde pe cand la golf si focus ai un model frumos . deci alt +
- legat de locurile din spate ... un minus la astra : nu poti sa ti mana pe suportul de la usa sau sa te sprijini in cot (dau exemple) ca mai devreme sau mai tarziu dai de butonul ala de la geam (spun asta din experienta personala)
- la motoare nu are rost sa intru pentru ca au lamurit colegii nostrii : amphetamine si _anaconda_ . o singura intrebare pentru amphetamine : explica-mi si mie de unde ai luat motoru de pe astra 2.0T 192 hp ? ca eu nu am auzit de asta stiam de 2.0T 175 si 2.0T 200 . am verificat si pe carfolio.com si nici acolo nu am gasit 2.0T 192 . in fine

la manevrabilitate , si alte chichite de mecanica nu ma bag pt ca am mers doar cu focus si golf (iar in cazul acesta am mers cu 2 modele diferite si nu isi au rost comparatiile)
__________________
Greedy91 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 19:32   #600
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Din toate punctele de vedere votez astra g

Pret de achizitie mic
cost intretinere redus
consum redus
design placut ..chiar daca este des intalnita pe strazi.. este placuta..nu deranjeaza
confortul este ok..la cati bani costa

si ford focus este atragator la design..si are +'ul ca nu e asa des intalnit pe strada ca opel

golf 4 personal nu'mi place la design deloc .. a genul de masina careia i'a trecut vremea..
in schimb la fiabilitate sunt destul de ok..mai ales motoarele 1.9 tdi care sunt printre cele mai fiabile motoare..

deci in concluzie prefer Opel Astra g .
si opelul este acea masina caruia putem sa ii atribuim sintagma "good value for money"


@^ se refera la motorul 2.0 T de pe opel ..
__________________

Last edited by cryssl; 10-03-10 at 19:45.
cryssl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -