Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 15:26   #676
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Din punctul meu de vedere (detinator astra g):
-Astra este peste Focus si Golf la design exterior si interior
-are cel mai bun Cx(drag coefficient)
-am avut probleme moderate cu masina, rezolvate insa cu costuri mici
-cele mai mici costuri de intretinere
-stabilitate foarte buna, masina sta excelent pe drum
-arata formidabil dupa un tuning vizual la exterior.

Sunt masini f bune si celelalte doua, pentru mine insa.... ASTRA ALL THE WAY
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 09:33   #677
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus



Pun pariu cu tine ca daca aveai Golf, Bmw sau alta masina tot asa ziceai "ALL THE WAY " ? Pari genul de om
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 10:14   #678
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post


Pun pariu cu tine ca daca aveai Golf, Bmw sau alta masina tot asa ziceai "ALL THE WAY " ? Pari genul de om
Cum adica par genul de om?....Hai sa iti explic...daca aveam golf sau ford si imi faceau multe probleme poti sa fii sigur ca nu ziceam golf sau ford "all the way"....asa cu astra cum am spus am avut ceva probleme care s-au rezolvat destul de ieftin si rapid, si d-aia sunt si multumit. Sincer as prefera Bmw in locul Opel dar deocamdata ma multumesc cu ce am, si din cele 3 astra e preferinta mea.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 10:38   #679
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Cool Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

opel astra pt ca e usor de intretinut,fiabil si iese frumos tunat plus consum mic si stabilitate buna sasiul fiind conceput de LOTUS,motoare bune etc...am lucrat pe un ford care consuma mult si ar fratele meu golf 4 care nu e asa usor de intretinutpe cat credeti voi,chiar costisitor...dar fiecare cu masina lui sa zic asa
__________________
opel astra f LHW https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post4769120
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:12   #680
Dolce CST
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,263
Member of:
[4Rally]
[VW]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by danydaniel19 View Post
opel astra pt ca e usor de intretinut,fiabil si iese frumos tunat plus consum mic si stabilitate buna sasiul fiind conceput de LOTUS,motoare bune etc...am lucrat pe un ford care consuma mult si ar fratele meu golf 4 care nu e asa usor de intretinutpe cat credeti voi,chiar costisitor...dar fiecare cu masina lui sa zic asa
Toata lumea se gandeste la tuning...ganditi-va la intretinere(la gama VW-Audi-Skoda-Seat se potrivesc toate piesele pe orice masina pe alta din aceasta gama, piese ieftine), siguranta masinii, la consumul combustibilului. Eu la Vw golf 4 1,9 tdi am scos consum de 4,5 l/100km in extern si in oras am scos si 5,6. Despre siguranta masinii nu ma plang deoarece am 10 airbaguri si nu as vrea sa le folosesc VECI! Ganditi-va la chestii din astea nu la tunig si avioane cu toate ca acest forum este unul de tuning.
(ps: pe o panta de aproape 2 km am scos consum de 2,2)
@ danydaniel19: ii scumpa intretinerea ca poate merge in reprezentanta, sau la mecanici care stiu sa traga pielea de pe om. Eu stiu multe magazine cu piese auto unde piesele pt g4 meu is ieftine si nu "ma trag" sa le cumpar.

Last edited by Dolce CST; 17-10-10 at 12:15.
Dolce CST is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:17   #681
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Chiar as vrea sa vad un posesor de masina "x" care sa zica : domne, e de ***, aveam de ales intre "x" si "y", am luat "x" si regret, e praf. NICIODATA! A mea e cea mai buna vere, restu' sunt de cacao! Indiferent ce detin, A MEA e cea mai buna, restu varza. Forumuri romanesti, plm.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 19:01   #682
acatalin

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 49
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Eu vreau sa vad o astra g la 300.000 km. Golfuri am vazut gramada care mergeau impecabil si la km astia. Opel astra nu am vazut.
acatalin is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 19:44   #683
sec233tun

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 49
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by acatalin View Post
Eu vreau sa vad o astra g la 300.000 km. Golfuri am vazut gramada care mergeau impecabil si la km astia. Opel astra nu am vazut.
Pai inseamna ca poate ai probleme cu vederea, eu stiu cateva si cu 400000. Mai cerceteaza inainte sa postezi.
sec233tun is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 19:48   #684
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

mai cauta....am avut eu un astra f cu 457.324km...daca nu ma insel...si am vazut si ford in kilometrii astia,olcit,fiat si tot felul de masini care nu stau pe loc umbla peste tot cu ele si inca rezista...poate te referi de milionul de kilometrii de la mecedes....
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 20:02   #685
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by danydaniel19 View Post
mai cauta.....daca nu ma insel...si am vazut si ford in kilometrii astia,olcit,fiat si tot felul de masini .....
Oltcit? cred ca proprietarul era masochist daca a facut atatia km cu masina lui, ma refer la cata benzina a bagat(cred ca rivalizeaza cu cielo masina asta ) si cate piese o fi schimbat si cate reglaje pe la mecanici isi lua lejer o masina Sh mai buna. Eu am un prieten care avea Oltcit si la drum de 200km nu pleca niciodata fara alimentare de 25-30L benzina
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 20:34   #686
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Oltcit? cred ca proprietarul era masochist daca a facut atatia km cu masina lui, ma refer la cata benzina a bagat(cred ca rivalizeaza cu cielo masina asta ) si cate piese o fi schimbat si cate reglaje pe la mecanici isi lua lejer o masina Sh mai buna. Eu am un prieten care avea Oltcit si la drum de 200km nu pleca niciodata fara alimentare de 25-30L benzina
te-ai cam speriat....nusunt bune si masinile astea daca ai grija de ele au si el grija de u,doar sa nu-ti prinzi urechile in ele ca te costa....oricum asta care l-am vazut eu era facut gen papuc si facea import,export in rusia...creca stiti la ce ma refer....si avea km astia si inca mergea bine....asa ca nu spune nici o data nicodata
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 23:01   #687
acatalin

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 49
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by danydaniel19 View Post
mai cauta....am avut eu un astra f cu 457.324km...daca nu ma insel...si am vazut si ford in kilometrii astia,olcit,fiat si tot felul de masini care nu stau pe loc umbla peste tot cu ele si inca rezista...poate te referi de milionul de kilometrii de la mecedes....
legat de milionul de km de la mercedes.. vezi ca este si o skoda octavia cu km astia din romania a aparut si pe la tv, cu acelas motor ca golf si aceeasi platforma. si probabil mai sunt multe altele. Si mai conteaza si de cate ori schimbi motor sau alte componente importante in 400.000km. ma indoiesc ca olcitul ala avea motor original.
acatalin is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 20:32   #688
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

la orice masina scimbi cate ceva,ca originalul,nu te tine un milion de km,de aceea si skoda a schimbat ceva....si mai ales in romania...garantia e de 100000 km sau 3 ani garantie,deci eu cred ca ei stiu ce vb,nu-s pusi degeaba inginerii aia acolo.... si un motor te tine mult si bine daca ai grija de el
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 09:12   #689
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Chiar as vrea sa vad un posesor de masina "x" care sa zica : domne, e de ***, aveam de ales intre "x" si "y", am luat "x" si regret, e praf. NICIODATA! A mea e cea mai buna vere, restu' sunt de cacao! Indiferent ce detin, A MEA e cea mai buna, restu varza. Forumuri romanesti, plm.
Ai dreptate, mare...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 15:12   #690
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW Golf IV vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Chiar as vrea sa vad un posesor de masina "x" care sa zica : domne, e de ***, aveam de ales intre "x" si "y", am luat "x" si regret, e praf. NICIODATA! A mea e cea mai buna vere, restu' sunt de cacao! Indiferent ce detin, A MEA e cea mai buna, restu varza. Forumuri romanesti, plm.
Mai sunt si care recunosc, unii chiar isi recunosc dezamagirea, si da pe forumuri romanesti pe care nu te-ai astepta
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -