Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-09, 09:16   #1156
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce legatura are aspect/siguranta cu motorizarea ? Astea tin de modelul masinii...in plus Megane este o masina destul de sigura si nu arata asa rau (dar nici bine). Daca era 2.0 16V arata mai bine ? Oricum ca sa scoti consumul ala trebuie sa mergi cu 80-90...nici chiar asa. Pentru un megane se preteaza mult mai bine un 1.9 dCi, sa nu dormi pe drum.
e nesigura ca are toata fata facuta din plastic, e firava, e ca o caprioara ce isi pune 3 randuri de coarne si gata se crede cerb. Meganul e nesigur ca masina,indiferent de motorizare indiferent ca e 1.5 sau 2.0 16v datorita materialelor slabe din care este facut. Dar compenseaza prin consumul de 3 ca sa nu iti mai fie urat de ea.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 09:30   #1157
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu stiu despre care Megane vorbesti tu dar cel putin ultima generatie este o masina foarte sigura. Pe ce iti bazezi afirmatiile, ai testat tu ? Sau ochiometric ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 09:45   #1158
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu stiu despre care Megane vorbesti tu dar cel putin ultima generatie este o masina foarte sigura. Pe ce iti bazezi afirmatiile, ai testat tu ? Sau ochiometric ?
modelul 2005 il are un prieten . Renault-ul are masini sigure, dar megan-ul nu face parte din ele.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 11:20   #1159
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Opriţi va rog discuţia despre mărci, revenim la benzină versus motorină, puteţi liniştiţi crea un versus despre siguranţa mărcilor, chiar ar fi indicat
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 01:00   #1160
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cum sa fie 530d mai rapid ca 545i la reprize ? Poate 545i subturat...daca se folosesc treptele de viteza corespunzatoare este imposibil, eventual are performante similare cu 530i.

Bineinteles ca daca e vorba de 80-130 in treapta 4 diesel are avantaj, dar o benzina poate face repriza asta lejer in tr 3.
Chiar si eu am fost uimit cand am vazut timpul la reprize in cartea tehnica. La repriza 80-120 530d era mai rapid cu cateva sutimi decat 545i iar fata de 530i cu cateva secunde.

Recent am facut cateva liniute cu un 530i si pot spune ca eram cam paraleli pana pe la 130km/h eu avand un avantaj si apoi aveam cam o masina jumate avans de nu-i venea sa creada propietarului ca si-a luat-o de la un diesel.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 02:19   #1161
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai probabil timpii aia sunt in aceeasi trapta, si e una destul de mare. Daca treapta nu este specificata si ambele masini dau tot ce pot (asta este comparatie relevanta nu o treapta care avantajeaza clar pe cineva) acel 545i marsaluieste prin 530d sau chiar i.

Ca performanta 530d este normal sa fie similar cu 530i. Oricum cand se fac liniute de genu' si diferentele sunt mai mult sau mai putini mici poate sa fie marja de eroare, reactia soferului, tipul de anvelope folosite, presiunea din pneuri, greutatea (influentata de nr pasageri sau cantitatea de carburant), tipul de carburant folosit, suprafata carosabilului care nu este la fel pe ambele benzi, cat de curat e filtrul de aer si multe altele. La 150-160 km/h o lungime de masina reprezinta 0.x secunde si poate fi uosr influentata de factorii de mai sus. Oricum, tot ce e posibil ca un 530d sa fie usor mai rapid ca un 530i la o chestie de genu' dar nu as pune prea multi bani pe asta
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 13-08-09 at 02:22.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 02:36   #1162
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca 300zxtt a spus ca sa uitat in cartea tehnica pt ambele masini 530d-545i ce relevanta are ce treapta , cati pasageri , cata benzina etc...


aaaa scze acum am vazut ca ai inceput fraza cu "pai probabil" ...pai nu?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 07:58   #1163
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

cum ce relevanta are treapta??? Daca motorul turbo-diesel are cuplul maxim la 1800rpm sa zicem, iar cel aspirat pe la 3200 si repriza de 80-120 se face in tr. a 5-a, unde dieselul e in cuplu iar aspiratul e la cca 2000rpm, deci mai are o paine de mancat pina la cuplul maxim...Cartea tehnica da un standard, normal ca nu poate sa scrie "530d ...80-120 tr a 5-a 6s (nu stiu cat e, dau un exemplu) ...545i ...80-120 tr. a 3-a 4,8s.Dieselul oricum ptr 120km/h trebuie sa ajunga in tr a 4-a (chiar daca ar face repriza mai turat) si ar scoate o repriza mai slaba decat 545i in tr 3.

@300zxt , in specificatiile de 0-100 530i e cu cca 0.5s mai rapid pe 0-100 decat 530d, probabil ca ai fost si sofer ceva mai bun decat celalalt...dar ok, pe 400 de metri e posibil sa-i faci fata sau sa-l iei cateodata.Interesant ar fi de vazut si pe dist mai mare ( 1km sa zicem )

Last edited by carutasu; 13-08-09 at 08:01.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 09:25   #1164
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca te bazezi pe cuplu la un 530d in comparatia cu 545i atunci nu e punctul forte la 530d pentru ca are cu 40nm mai putin ca 545. Detaliile astea oricum nu conteaza, astea sunt comparatii de plictiseala.. nu stie nimeni care da mai repede cu spatele si ajunge la viteza maxima la mers cu spatele dintre cele 2 ? )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 09:40   #1165
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

E vorba de turatia la care este cuplu. Oricum afirmatia cu "nu conteaza treapta" face toti banii. E vorba de performanta maxima a masinii in ambele cazuri, iar la un 80-120 la benzina ideal este treapta 3 (nu vorbesc de cine stie ce ferrari), la diesel nu prea merge. Deci o comparatie in aceeasi treapta este ca o comparatie mere cu pere, de aia da mai bine la diesel. Pune-le pe amandoua in tr3 sa vezi acolo timp. In plus eu ma refeream la liniuta 530i-530d cu acele variabile nu la datele din cartea tehnica.

https://www.youtube.com/watch?v=xW-GP...eature=related

Cand un 530d o sa fie capabil de ceva de genu' puteti sa dati delete la forum .

https://www.youtube.com/watch?v=qofvb-LTlWs
https://www.youtube.com/watch?v=vL_PD...eature=related

Uite si un 530d...daca cel care se uita la film nu este orb o sa observe ca acceleratia la 545i este muuuuult mai rapida, perfect normal daca te gandesti la motorizare/cp. Daca s-a ajuns la comparat reprize in aceeasi treapta diesel-benzina pentru a arata cat de tare e diesel-ul e grav.


PS: In cartea tehnica se mentioneaza si treapta de viteza pentru a sti conditiile, nu se mentioneaza ca este performanta maxima la amandoua. Pe baza unei gandiri - nu conteaza treapta nu m-as mira sa vad o comparatie Ferrari F430 80-140 treapta 6 vs vreun diesel (5.0 TDI / 4.2 TDI / 6.0 TDI) in treapta 6 si sa piarda Ferrari, apoi putem toti sa credem linistiti ca la reprize este mai slab .

Last edited by _anaconda_; 13-08-09 at 09:52.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:05   #1166
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
E vorba de turatia la care este cuplu. Oricum afirmatia cu "nu conteaza treapta" face toti banii. E vorba de performanta maxima a masinii in ambele cazuri, iar la un 80-120 la benzina ideal este treapta 3 (nu vorbesc de cine stie ce ferrari), la diesel nu prea merge. Deci o comparatie in aceeasi treapta este ca o comparatie mere cu pere, de aia da mai bine la diesel. Pune-le pe amandoua in tr3 sa vezi acolo timp. In plus eu ma refeream la liniuta 530i-530d cu acele variabile nu la datele din cartea tehnica.

https://www.youtube.com/watch?v=xW-GP...eature=related

Cand un 530d o sa fie capabil de ceva de genu' puteti sa dati delete la forum .

https://www.youtube.com/watch?v=qofvb-LTlWs
https://www.youtube.com/watch?v=vL_PD...eature=related

Uite si un 530d...daca cel care se uita la film nu este orb o sa observe ca acceleratia la 545i este muuuuult mai rapida, perfect normal daca te gandesti la motorizare/cp. Daca s-a ajuns la comparat reprize in aceeasi treapta diesel-benzina pentru a arata cat de tare e diesel-ul e grav.


PS: In cartea tehnica se mentioneaza si treapta de viteza pentru a sti conditiile, nu se mentioneaza ca este performanta maxima la amandoua. Pe baza unei gandiri - nu conteaza treapta nu m-as mira sa vad o comparatie Ferrari F430 80-140 treapta 6 vs vreun diesel (5.0 TDI / 4.2 TDI / 6.0 TDI) in treapta 6 si sa piarda Ferrari, apoi putem toti sa credem linistiti ca la reprize este mai slab .
https://www.youtube.com/watch?v=hlVlZCU7Yoo
compara cu asta care este tot un motor de 3000 diesel care este destul de comparabil cu 4.5i. Daca tot e de comparat atunci aici s-ar tine o batalie mai apropiata.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:10   #1167
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

535d ar fi mai performant dar tot ar manca bataie urat de tot. Ce ai omis (intentionat sau nu) tu din film este partea asta

Quote:
BMW 535d remapped acceleration 0-250kmh
Daca vrei sa ne arati cat este de tare pune un film cu el stock.

Oricum comparatiile fie ele cu 530d sau 535d sunt aberante, vroiam doar sa arat ca e hilar sa compari ce dau aia in cartea tehnica, reprize x-y in aceeasi treapta de viteza si sa le compari benzina-diesel.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:13   #1168
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cum ati ajuns sa comparati 3.0diesel cu 4.5 benzina????
M-am pierdut undeva pe drum si imi cer scuze
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:15   #1169
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
535d ar fi mai performant dar tot ar manca bataie urat de tot. Ce ai omis (intentionat sau nu) tu din film este partea asta



Daca vrei sa ne arati cat este de tare pune un film cu el stock.

Oricum comparatiile fie ele cu 530d sau 535d sunt aberante, vroiam doar sa arat ca e hilar sa compari ce dau aia in cartea tehnica, reprize x-y in aceeasi treapta de viteza si sa le compari benzina-diesel.
545i si 535d sunt aproape egale la capitolul "Standing km" . Stok ambele.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:21   #1170
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Cum ati ajuns sa comparati 3.0diesel cu 4.5 benzina????
M-am pierdut undeva pe drum si imi cer scuze
Gasesti raspunsul ceva mai in spate cred . (comparatia total aiurea de reprize 80-120 in aceaesi treapta (cam mare pentru benzina) de unde reiesea ca un 530d are reprize mai bune ca un 545i). Pe de alta parte o fi el 3 vs 4.5 dar faptul ca benzina este aspirat si diesel-ul este bi turbo este irelevant si reprezinta cantitate neglijabila (+/- 2 turbo la boost mare) nu ?

Last edited by _anaconda_; 13-08-09 at 10:29.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -