Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 10:30   #1171
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai oricum toata lumea a ajuns la concluzia ca dieselul este net inferior benzinei din toate punctele de vedere.
Daca nu ma insel consuma si mult mai mult un diesel decat o benzina ca s-a ajuns cu tehnologia de astazi pana acolo incat pacalesc motorul pe benzina sa mearga mai mult cu aer decat cu combustibil.
Ce rost sa mai comparati acum 2000 diesel aspirat cu 6000 benzina biturbo???
Ca incet acolo veti ajunge

Deci topicul se poate inchide
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:33   #1172
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pai oricum toata lumea a ajuns la concluzia ca dieselul este net inferior benzinei din toate punctele de vedere.
Daca nu ma insel consuma si mult mai mult un diesel decat o benzina ca s-a ajuns cu tehnologia de astazi pana acolo incat pacalesc motorul pe benzina sa mearga mai mult cu aer decat cu combustibil.
Ce rost sa mai comparati acum 2000 diesel aspirat cu 6000 benzina biturbo???
Ca incet acolo veti ajunge

Deci topicul se poate inchide
) se ajunge incet incet ) la 1.4 hdi cu 1.4 tfsi )) sunt destule pagini convingatoare despre comparatia diesel benzina.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:33   #1173
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ai dreptate

Lasand gluma la o parte oricat de infocat fan diesel ai fi in afara de consum mai mic care devine rentabil in conditiile enumerate de jdemii de ori aici nu ai vreun avantaj notabil. In schimb la benzina ai de la plaja de turatii mai mare, potential de tuning, performantele net superioare in varianta turbo, sound, timpul in care se incalzeste in habitaclu, cost de achizitie, eventual greutate etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:46   #1174
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ai dreptate

Lasand gluma la o parte oricat de infocat fan diesel ai fi in afara de consum mai mic care devine rentabil in conditiile enumerate de jdemii de ori aici nu ai vreun avantaj notabil. In schimb la benzina ai de la plaja de turatii mai mare, potential de tuning, performantele net superioare in varianta turbo, sound, timpul in care se incalzeste in habitaclu, cost de achizitie, eventual greutate etc.
da si dieselul poate fi considerat cu potential de tuning.. sa vezi o alfa de 1.9 116 fabrica + soft ca era aproape de 200 cai cum era bot in bot cu 530d , sau sa fabulam cu un 535d care il faci cu tot felul de alifii si face 100km/h in 5 secunde . La noi sunt cele mai tunate 1.9tdi din toata europa cred )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:57   #1175
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Un soft nu inseamna tuning ))
Dar exista un mic potential de tuning si la diesel.
Parca am scris mai in spate ca pentru o benzina puternica trebuiesc folosite componentele unui diesel.Cunoscatorii stiu de ce
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 11:05   #1176
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
daca te bazezi pe cuplu la un 530d in comparatia cu 545i atunci nu e punctul forte la 530d pentru ca are cu 40nm mai putin ca 545. Detaliile astea oricum nu conteaza, astea sunt comparatii de plictiseala.. nu stie nimeni care da mai repede cu spatele si ajunge la viteza maxima la mers cu spatele dintre cele 2 ? )
Corect ce zici, doar ca e vb de turatia la fiecare masina e in cuplu.Adica dieselul la cca 1800rpm (stiu eu,...ptr o repriza de 80-140 in tr 5 sau 6) e in cuplu maxim, un benzinar aspirat nu are cum.De-aia eu as crede ca 335i-ul de exemplu ar fi cel putin la fel de rapid ca 345i.
De fapt, chestia mentionata apoi cu Ferrariul e best touch (sau shot, cum vreti sa-i ziceti).

Last edited by carutasu; 13-08-09 at 11:07.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 11:10   #1177
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Oricum, tot ce e posibil ca un 530d sa fie usor mai rapid ca un 530i la o chestie de genu' dar nu as pune prea multi bani pe asta
530d e mai greu decat 530i avand aceasi greutate cu 545i. Oricum, in acea liniuta, eu eram mai dejavantajat, avand foarte multe optiuni pe masina ( scaune full-electrice,trapa, jenti 18 ) ce aduc un plus la greutate fata de cea stock,amandoua avand cutie automata.

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
daca 300zxtt a spus ca sa uitat in cartea tehnica pt ambele masini 530d-545i ce relevanta are ce treapta , cati pasageri , cata benzina..
reprizele erau in tr 4.

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
@300zxt , in specificatiile de 0-100 530i e cu cca 0.5s mai rapid pe 0-100 decat 530d, probabil ca ai fost si sofer ceva mai bun decat celalalt...dar ok, pe 400 de metri e posibil sa-i faci fata sau sa-l iei cateodata.Interesant ar fi de vazut si pe dist mai mare ( 1km sa zicem )
Amandoua modelele erau automate, deci reactia soferului nu e chiar atat de importanta.pe 400m aveam un avantaj de aproape doua masini iar pana aproape de 200km/h avantajul meu a crescut doar foarte putin, pt ca nu prea imi dadeam seama din oglinzi.

ce vroiam sa adaug, intre un mac si mas de aceasi cilindree, as merge pe versiunea diesel pt potentialul mai mare de tuning al sau. in cazul in care benzinara e si turbo, atunci situatia se schimba.

Last edited by 300zxtt; 13-08-09 at 11:12.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 11:16   #1178
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Corect ce zici, doar ca e vb de turatia la fiecare masina e in cuplu.Adica dieselul la cca 1800rpm (stiu eu,...ptr o repriza de 80-140 in tr 5 sau 6) e in cuplu maxim, un benzinar aspirat nu are cum.De-aia eu as crede ca 335i-ul de exemplu ar fi cel putin la fel de rapid ca 345i.
De fapt, chestia mentionata apoi cu Ferrariul e best touch (sau shot, cum vreti sa-i ziceti).
corect ce zici,sunt cam la fel mai ales ca 335 e o generatie mai noua fiind facute dupa 2006 pe cand 545i este doar pe modelul e39 2003 , plus o diferenta intre ele de 100 kg.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 17:41   #1179
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

de la mine + pentru benzina fiindca am si una si alta....am un stilo 1.6 16v si o regata 1.9 diesel ambele fiat
chiper is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 20:56   #1180
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by chiper View Post
de la mine + pentru benzina fiindca am si una si alta....am un stilo 1.6 16v si o regata 1.9 diesel ambele fiat
Benzină, dar de ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 23:53   #1181
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Motorina . de mic merg cel mai mult cu masini cu motorina , de condus la fel . Imi place motorina pt cuplu mare , consum mic , durata de viata si cam atat . cu trancanitul is obijnuit , chiar mai mult , imi place sa aud motorul cum munceste , si nu mai zic la TDi-uri sa aud suieratul turbinei
recent , un prieten si-a luat un suzuky swift pe benzina , l-am condus cativa metri , si nu mi-a placut cand intra ambreiaju , ca trebuia masina turata , si la cei 92 de cai , nu prea m-a bagat in scaun , dar cand am mers cu un 2.0 TFSI 280 bhp ... am ramas fara cuvinte .
pt mine : diesel pana in 200 cp , benzina peste 200 cp ,
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 08:12   #1182
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
recent , un prieten si-a luat un suzuky swift pe benzina , l-am condus cativa metri , si nu mi-a placut cand intra ambreiaju , ca trebuia masina turata , si la cei 92 de cai , nu prea m-a bagat in scaun
Nu ştia să o conducă, e o maşină care trebuie īnvăţată şi te asigur că face minuni

Last edited by aleks; 14-08-09 at 08:19.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 17:26   #1183
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma uitam pe cartea tehnica a unui E320 CDI an 2005 si la o paralela intre doua modele ale lor de aceasi capacitate, respectiv 3000cm, invingatorul iese dieselul, care vad ca face fata si unor motoare mai mari decat 3000cm.atasez foile ce le-am scanat cu performantele motoarelor Mercedes. E320cdi are capacitatea de 3000 exact cat are si E280 benzina, dar pe care-l mananca pe tava si chiar mai performant decat motorul de 3500cm de pe pe E350.La reprize,tot dieselul iese invingator. Si astea suntperformantele din fabrica, lasand loc de mai bine la diesel dupa unele ''mici'' modoficari de soft.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	performante-benzina.jpg
Views:	50
Size:	66.3 KB
ID:	1046067   Click image for larger version

Name:	performante-motorina.jpg
Views:	52
Size:	67.3 KB
ID:	1046068   Click image for larger version

Name:	demaraj-benzina.jpg
Views:	60
Size:	50.8 KB
ID:	1046069  

Click image for larger version

Name:	demaraj-motorina.jpg
Views:	47
Size:	45.9 KB
ID:	1046070  
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 18:44   #1184
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

concluzia este simpla: au facut un benzinar mai puturos ca sa se vanda mai bine dieselul
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 19:15   #1185
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
concluzia este simpla: au facut un benzinar mai puturos ca sa se vanda mai bine dieselul
))
Cata logica....
Incredibil.
Au facut de fapt doua benzinare mai puturoase ca sa se vanda mai bine dieselul.
Se uita cineva pe rezultatele din etapele de VTM interne???
Cica un golf 3 tdi face ravagii pe acolo
S-ar parea ca la urcat mai greu cu benzina, la vale in schimb e artista
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -