Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-09, 09:28   #1201
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu ai 108CP/litru si 1.8bar dar cu ce turbo ? Aia din fabrica (70 cp/litru) ce boost are by default ?

Un bi turbo @ 1.5 bar = 100cp/litru nu e cel mai bun exemplu de potential.
Este un biturbo diesel.
Acei 1.5bar se pot obtine lejer dintr-o singura turbina dar ar insemna sa intre mai sus in ture.
Sa iti reamintim modul de functionare al MAC?

Aia din fabrica are 1.35bar pentru 70cp/l
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 09:59   #1202
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
E un link putin mai sus
iti pot da si eu un link cu un MR400 cu 680cp care e si mai rapid.Dar acel MR400 e o masina omologata, asa cu cele 3.5s pe 0-100, nu stiu in schimb cata fiabilitate are acel Polo si cui i-ar da prin cap sa-l omologheze.Oricum trebuie sa recunosti ca e o raritate, e foarte costisitor, implica si alti "ingredienti" de ardere, care il face de fapt piarda legatura cu dieselul, sa reduca tocmai propietatile de ungere a motorinei in pistoane, reducand drastic si fiabilitatea.Nu exista masina diesel de serie cat de cat comparabila cu Evo, nici pe aproape.La tuninguri speciale exista benzinare de 400-450cp pe litru, asa ca iarasi degeaba vorbim.
Apo vezi ca 123d-ul livreaza cuplul pe o plaja relativ mare, nu puterea.Nu am intalnit automobil sa furnizeze Pmax la 1800rpm.Si nu stiu zau de unde ai scos datele alea.Cuplul maxim e intre 2000 si 2250rpm iar puterea maxima e la 4400rpm, ce legatura are cu 5000rpm.In mod sigur confunzi exact cu 335i ( care furnizeaza cuplul intre 1450 si 5000 rpm....asta plaja).Si poate fi corect ce zici...1,35bar, dar pe bucata, pe turbina.Asa si 335i are cca 0,25-0,3 bar...ce se intampla acolo la 1bar pe turbina, nu cred ca are rost sa ne gandim.Un STI de 300cp are cam 0,8bar intr-un singur turbo.
Aaa, si referitor la 2.0tdi 170cp comparat cu un benzinar de 170cp, exista TSI...consum bun, performante cat se poate de comparabile, si comparam 1.4 cu 2.0.Sunt curios cand vom vedea si noile motoare BMW ( gen 1.8 si cca 320cp), cam cum si cu ce le putem compara (iarasi, sa nu uitam, motoare omologate).

Last edited by carutasu; 16-08-09 at 10:05.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:04   #1203
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

E o manie a romanilor sa apere orbeste chestiile pe care le au, de aia numai la noi auzi ca diesel e mai performant decat benzina sau la fel daca ai diesel in dotare, aia cu benzina zic ca le consuma cam cat un diesel sau aproape deci ce rost are sa mai iei diesel , aia cu dacii noi sunt convinsi ca mercedesurile sh sunt cazane si tot asa la nesfarsit.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:08   #1204
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Inca mai incerci sa imi explici ca benzina e mai buna ca dieselul???
))
Si tu ai nevoie de multa logica pentru asta
Sa nu uitam ca benzina a avut nevoie de 100 de ani sa ajunga la performantele astea.
Si pana nu demult oameni ca voi nu dadeau nici o sansa dieselului pentru ca "e de tractoare si miroase urat si nu are sunet de evacuare".
Si totusi in 2009 s-a ajuns la "benzina vs diesel" si voi incercati sa demonstrati ca e mai buna benzina decat dieselul.
O astfel de discutie ar fi fost de domeniul penibilului in anii 90 si inexistenta in anii 80.
Poate va mai exista acest topic si peste 10 ani.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:14   #1205
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cam asa e.Chestia e ca intr-adevar dieselul are avantajele lui.Principalele sunt consumul, iar in conditiile unei exploatari corecte are viata mai lunga.Nu este foarte foarte relevant, ca nimeni nu-si mai ia acum mmasina sa o tina 500k de km, deci irelevant ca benzinarul are speranta de viata 350k iar celalalt 500k (la aceeasi capacitate, 2litri sa zicem.Un alt avantaj este ca pentru o masina normala, tuningul (prin acel resoft) e mult mai la indemana si comod si eficient ca la un benzinar aspirat (cu asta cred ca toata lumea e de acord).Cu o investitie minima dai masinii 30cp si 70-80Nm in plus, care se simt, si nici nu creste consumul.Un alt avantaj e ca datorita cuplului la turatie joasa, mesteci mai putin in zeama.
@Vorbind insa de potentialul maxim, sau sa comparam ce poate face un turbo-diesel cu un turbo-benzinar...nu are rost.
Si totusi cum mai spuneam, daca mergi zilnic pina la servici (20km sa zicem dus-intors, te mai freci cate putin prin oras, si mergi o data pe an in concediu, si ti-ai luat diesel, nu poti pretinde ca ai facut o afacere mai rentabila decat daca iti luai benzina).

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Si pana nu demult oameni ca voi nu dadeau nici o sansa dieselului pentru ca "e de tractoare si miroase urat si nu are sunet de evacuare".
Si totusi in 2009 s-a ajuns la "benzina vs diesel" si voi incercati sa demonstrati ca e mai buna benzina decat dieselul.
O astfel de discutie ar fi fost de domeniul penibilului in anii 90 si inexistenta in anii 80.
Poate va mai exista acest topic si peste 10 ani.
Nu, pur si simplu li se explica oamenilor care isi inchipuie ca daca un 2.0tdi te baga mai tare in scaun cand dai talpa la 60/h decat un 2.0i, gata, dieselul e mai performant.Am citit acum cativa ani, cand Audi a luat LM-ul ( totusi s-a discutat in ce conditii) un articol (romanesc, cum altfel) ca sa nu ne miram daca in vreo 10 ani daca vedem dieselare in Formula1...aiureala mai mare greu de inchipuit...nu isi clintea neuronii sa gandeasca cat de greu ar fi un bolid diesel de 850-900cp, ce balena ar fi fata de actualele monoposturi, sau ce compromisuri catastrofale ar trebui facute in regulament.
E foarte corect ce zici, e ca si cu procesoarele, daca in 2000 vorbeai de dual-core si de frecvente de 2.5GHz, te considerau nebun, iar acum e un lucru normal.Trebuie insa sa mai asteptam 10 ani sa vedem ce se intampla.Daca dieselul ar avea sanse sa depaseasca benzina ca potential, crede-ma ca nu m-as supara.Acum nu vad posibilitatea asta, dar stii cum e..."lasa sa fie surpriza".Si cum spun, trebuie sa mai asteptam.Deocamdata ce e de remarcat e ca motoarele benzinare nu au fost abandonate ca si dezvoltare, dimpotriva, pare chiar un nou val.Asta in timp ce impozitele de exemplu pe motoarele diesel cresc si motorina a ajuns mai scumpa, si nu stiu de ce.Vom vedea ce o mai fi.

Last edited by carutasu; 16-08-09 at 10:39.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:41   #1206
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Inca mai incerci sa imi explici ca benzina e mai buna ca dieselul???
))
Si tu ai nevoie de multa logica pentru asta
Sa nu uitam ca benzina a avut nevoie de 100 de ani sa ajunga la performantele astea.
Si pana nu demult oameni ca voi nu dadeau nici o sansa dieselului pentru ca "e de tractoare si miroase urat si nu are sunet de evacuare".
Si totusi in 2009 s-a ajuns la "benzina vs diesel" si voi incercati sa demonstrati ca e mai buna benzina decat dieselul.
O astfel de discutie ar fi fost de domeniul penibilului in anii 90 si inexistenta in anii 80.
Poate va mai exista acest topic si peste 10 ani.
Pai 100 ani au avut nevoie sa ajunga la performantele astea,dat totusi dieselul e facut dupa benzina , nu invers. Dieselul e ca femeia.. tot incearca sa iasa in fata barbatului sa demonstreze x y lucruri , dar in acelasi timp femeia uita ca barbatul a primit viata si a fost facuta din barbat .In unele situatii dieselul la fel ca femeia poate fi mai buna decat barbatul,dar in sporturi foarte rar vezi o femeie sa bata un barbat. Discutia asta sigur este pe alt forum , gen acasa.ro dar in loc de benzina sau motorina este titlul barbatul sau femeia ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:43   #1207
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Pai 100 ani au avut nevoie sa ajunga la performantele astea,dat totusi dieselul e facut dupa benzina , nu invers. Dieselul e ca femeia.. tot incearca sa iasa in fata barbatului sa demonstreze x y lucruri , dar in acelasi timp femeia uita ca barbatul a primit viata si a fost facuta din barbat .In unele situatii dieselul la fel ca femeia poate fi mai buna decat barbatul,dar in sporturi foarte rar vezi o femeie sa bata un barbat. Discutia asta sigur este pe alt forum , gen acasa.ro dar in loc de benzina sau motorina este titlul barbatul sau femeia ?
Tare filozofia ta.
Doar ca primul motor a fost un MAC
Dar imi place cum gandesti ))
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 10:49   #1208
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Dieselul e ca femeia.. tot incearca sa iasa in fata barbatului sa demonstreze x y lucruri , dar in acelasi timp femeia uita ca barbatul a primit viata si a fost facuta din barbat .In unele situatii dieselul la fel ca femeia poate fi mai buna decat barbatul,dar in sporturi foarte rar vezi o femeie sa bata un barbat. Discutia asta sigur este pe alt forum , gen acasa.ro dar in loc de benzina sau motorina este titlul barbatul sau femeia ?
People who talk in metaphors oughta shampoo my crotch.

In alta ordine de idei, In unele situatii, dieselul poate fi mai bun decat barbatul dar hai sa fim seriosi, in viata reala benzina bate femeia cu basca uda.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:22   #1209
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Asta in timp ce impozitele de exemplu pe motoarele diesel cresc si motorina a ajuns mai scumpa, si nu stiu de ce.Vom vedea ce o mai fi.
Motorina e mai ieftina ca benzina, impozitul il platesti pe cc iar cu viitoarea lege de poluare tot dieselul e mai avantajos la bani. Iar ca o mica paranteza TSI-ul ala consuma putin cu performante de 1.4 ca la forja regreti ca nu ti-ai luat GTI.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:31   #1210
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Evident ca 1.4 170CP este net inferior unui 2.0 TFSI dar numai performante de 1.4 nu o avea. Este mai performant ca orice diesel de ~2000 CMC <150 CP.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:33   #1211
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Evident ca 1.4 170CP este net inferior unui 2.0 TFSI dar numai performante de 1.4 nu o avea. Este mai performant ca orice diesel de ~2000 CMC <150 CP.
Adica 170cp>150cp....
Stai sa calculez....
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:39   #1212
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1.comparatia ta la Mercedes e aberanta, dieselul e tubo, benzina e aspirat, asa ca este destul de normal.
Eu ce am vrut sa subliniez e doar faptul ca in acest moment, un diesel e mai performant dacat omologul pe benzina aspirat. Pt ca acum cateva pagini se dezbatea subiectul asta.Si marketingul firmei e ca dieselul e lasat sa fie un pic mai inferior performantelor benzinarei, altfel ce rost mai are sa cumperi MAS-ul? Apoi, se tot vehiculeaza ideia intretinerii mai scumpe la diesel. Eu zic ca daca nu o faci la reprezentanta, unde iti vine sa-ti pui gheata la inima cand auzi preturile lor, e chiar accepabila, fiind in jur de 1000ron, identic ca la o benzinara de aceasi capacitate. Ulterior, mai apar unele probleme( turbina,injectoare etc ) dar cine tine masina pana atunci?

Un simplu exemplu: eu am un E60 530d cu aproape 200.000km la bord si in toata istoria masinii au fost schimbate doar curelele de alternator, bucsi si bieletele antiruliu, in rest doar reviziile. Chiar am fost surprins de fiabilitatea masinii, eu fiind obisnuit cu gramada de probleme , mai ales la partea electrica.Posibil ca ameliorarea fiabilitatii sa fie faptul ca marea majoritate a sistemelor electronice sunt japoneze?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:45   #1213
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

un prieten si-a facut la un 320d. 100kw toate schimburile filtre + ulei si a iesit 3 milioane cu tot cu manopera. la fel am iesit si eu cu aceeasi chestie dar pentru un e36 , 318. Concluzia e ca reprezentanta exagereaza in manopera, acolo in mare parte fiind niste angajati care de multe ori habar nu au ce se intampla in domeniul in care lucreaza. De exemplu un prieten cu un e270cdi s-au gandit sa schimbe apa de la stergatoare pentru 1.5 mil . Suna elegant REPREZENTATA , sa faci reviziile si toate necazurile acolo dar cand stai sa te gandesti ca se angajeaza niste oameni care nu ca au neaparat treaba cu mecanica sau au vre-o pasiune pentru domeniu , ci pentru ca au auzit ca se plateste bine ca e un job bun. Aici se angajeaza lumea unde sare banu mai bine, pasiunea nu mai e pusa in valoare deloc.

Last edited by BMnWA; 16-08-09 at 11:49.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:45   #1214
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Eu ce am vrut sa subliniez e doar faptul ca in acest moment, un diesel e mai performant dacat omologul pe benzina aspirat. Pt ca acum cateva pagini se dezbatea subiectul asta.Si marketingul firmei e ca dieselul e lasat sa fie un pic mai inferior performantelor benzinarei, altfel ce rost mai are sa cumperi MAS-ul? Apoi, se tot vehiculeaza ideia intretinerii mai scumpe la diesel. Eu zic ca daca nu o faci la reprezentanta, unde iti vine sa-ti pui gheata la inima cand auzi preturile lor, e chiar accepabila, fiind in jur de 1000ron, identic ca la o benzinara de aceasi capacitate. Ulterior, mai apar unele probleme( turbina,injectoare etc ) dar cine tine masina pana atunci?

Un simplu exemplu: eu am un E60 530d cu aproape 200.000km la bord si in toata istoria masinii au fost schimbate doar curelele de alternator, bucsi si bieletele antiruliu, in rest doar reviziile. Chiar am fost surprins de fiabilitatea masinii, eu fiind obisnuit cu gramada de probleme , mai ales la partea electrica.Posibil ca ameliorarea fiabilitatii sa fie faptul ca marea majoritate a sistemelor electronice sunt japoneze?
Ce sa mai, dieselul mai performant decat bezina loveste din nou, ar trebui sa se destepte astia si sa renunte la nea' Otto pana nu se fac complet de rahat, am auzit ca urmatorul M o sa fie diesel iar din 2012, daca sfarsitul lumii nu are loc sau se amana, in F1 isi va face aparitia primul Diesel care va spulbera concurenta inmarmurita.

Later edit, dupa cum ziceam in postul asta:

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
E o manie a romanilor sa apere orbeste chestiile pe care le au, de aia numai la noi auzi ca diesel e mai performant decat benzina sau la fel daca ai diesel in dotare, aia cu benzina zic ca le consuma cam cat un diesel sau aproape deci ce rost are sa mai iei diesel , aia cu dacii noi sunt convinsi ca mercedesurile sh sunt cazane si tot asa la nesfarsit.

300zx, acum am vazut ca pe langa cele 2 3 nissanuri 300zx sau cate ai zis(sper ca nu diesel) ai la colectie si un 530d , ma miram eu de unde esti asa de biased vis a vis de dieselache, I rest my case, normal ca e mai performant 530d decat 530i ca doar de ala ai si e cea mai buna masina germana cu componente japoneze money can buy, ofcorz.

Last edited by a3ds; 16-08-09 at 11:55.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:52   #1215
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ce sa mai, dieselul mai performant decat bezina loveste din nou, ar trebui sa se destepte astia si sa renunte la nea' Otto pana nu se fac complet de rahat, am auzit ca urmatorul M o sa fie diesel iar din 2012, daca sfarsitul lumii nu are loc sau se amana, in F1 isi va face aparitia primul Diesel care va spulbera concurenta inmarmurita.
Nimic nu e imposibil in ziua de astazi.
Probabil in alta viata credeai ca soarele se invarte in jurul Pamantului care e plat si ai fi ars oamenii pe rug daca gandeau in alt fel
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -