Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-09, 11:56   #1216
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

=)) word!

back on topic: 300zxtt, zici ca ai un 530d. fa o linie cu un 530i si vezi.. o sa fie ceva diferenta intre masini, iti spun pt ca am facut. cat ar fi el de turbo si cuplu si etc, ii lipsesc turele de benzinar. nu vb de masini modificate, masini stock. bate benzina clar. si alte exemple de masini, care au luat-o de la 325i e36 (deci generatie veche, daca nu antica): 530d, a4 3.0 tdi (ultimul), 330cd (e46), A8 4.2tdi etc. sincer, diesel e bun pt consum, si pt facut treaba cu el, cu ceva tente de sportivitate. insa de "talpa" tot benzina ramane.
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 16-08-09 at 12:00.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 11:58   #1217
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Motorina e mai ieftina ca benzina, impozitul il platesti pe cc iar cu viitoarea lege de poluare tot dieselul e mai avantajos la bani. Iar ca o mica paranteza TSI-ul ala consuma putin cu performante de 1.4 ca la forja regreti ca nu ti-ai luat GTI.
Nu e asa, crede-ma.Neamtul plateste cca 140-150 de euro pe an impozit la un 2 litri benzinar, si cca 400 de euro pe an la motorinar.Ei in general fac multi km pe an si totusi ei stiu deci care varianta li se renteaza.Se anunta ca diferenta de impozit va creste.
Legat de 1.4TSI, am spus ca are performante cat se poate de comparabile cu 2.0 TDI de 170cp, ne putem uita in date daca vrei.GTI e din alta categorie deja, chiar cu totul alta.

http://www.fastestlaps.com/index.php...=47c19df2cd2a0

Asta cred ca e o comparatie cu 2.0tdi de 140cp, diferenta e uriasa, si eu cred ca e putin mai rapid si decat cel de 170cp, parca in jur de 8.8s are demaraj si viteza de varf aproximativ egala.
@Cam cat consuma acel 1.4TSI la forja?

Last edited by carutasu; 16-08-09 at 12:12.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 12:36   #1218
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Nimic nu e imposibil in ziua de astazi.
Probabil in alta viata credeai ca soarele se invarte in jurul Pamantului care e plat si ai fi ars oamenii pe rug daca gandeau in alt fel
Aia prajiti pe rug vorbeau in cunostinta de cauza, adica despre descoperiri concrete pe care tocmai le facusera.Chestia cu monopostul diesel de formula1 deocamdata e sf, e supozitie.Ca un monopost diesel sa aiba 900cp trebuie sa aiba minim 7500cc, va iesi o balena de masina si tot nu va fi nici de la o mila comparabila cu unul benzinar.Si atunci cat ii trebuie? 15.000cc si 1300cp? Tot va fi grea si nemanevrabila fata de celelalte.Sau vor restrictiona benzinarele la 1500cc sau la 12000rpm?
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 13:06   #1219
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ce sa mai, dieselul mai performant decat bezina loveste din nou, ar trebui sa se destepte astia si sa renunte la nea' Otto pana nu se fac complet de rahat, am auzit ca urmatorul M o sa fie diesel iar din 2012, daca sfarsitul lumii nu are loc sau se amana, in F1 isi va face aparitia primul Diesel care va spulbera concurenta inmarmurita.
300zx, acum am vazut ca pe langa cele 2 3 nissanuri 300zx sau cate ai zis(sper ca nu diesel) ai la colectie si un 530d , ma miram eu de unde esti asa de biased vis a vis de dieselache, I rest my case, normal ca e mai performant 530d decat 530i ca doar de ala ai si e cea mai buna masina germana cu componente japoneze money can buy, ofcorz.
In momentul in care o sa conduci un diesel de generatie mai noua, o sa-ti schimbi impresia despre ele.Asa eram si eu impotriva lor pana nu am vazut pe pielea mea. Incearca, sau daca nu ai cum, te invit la mine sa dam cateva ture.Si cu 530d si cu E320cdi. Apoi il chem si pe prietenul meu cu 530i care-i de vanzare acum ca vrea 535d.


Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Nimic nu e imposibil in ziua de astazi.
Probabil in alta viata credeai ca soarele se invarte in jurul Pamantului care e plat si ai fi ars oamenii pe rug daca gandeau in alt fel
Printre cele mai tari replici care le-am vazut pana acum.

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
300zxtt, zici ca ai un 530d. fa o linie cu un 530i si vezi.. o sa fie ceva diferenta intre masini, iti spun pt ca am facut. cat ar fi el de turbo si cuplu si etc, ii lipsesc turele de benzinar. nu vb de masini modificate, masini stock. bate benzina clar. si alte exemple de masini, care au luat-o de la 325i e36 (deci generatie veche, daca nu antica): 530d, a4 3.0 tdi (ultimul), 330cd (e46), A8 4.2tdi etc. sincer, diesel e bun pt consum, si pt facut treaba cu el, cu ceva tente de sportivitate. insa de "talpa" tot benzina ramane.
Am facut vreo 5 liniute cu 530i si acum propietarul vrea sa treaca pe MAC.In alta ordine de idei, cam exagerezi cu descrierea de mai sus.Ori era modificat, ori era M3 ori tu nu ai nici un habar despre masini ori vb ca nu ai ce face. Pt ca exact masinile alea descrise de tine ar manca pe tava 325i mai ales A8 4.2tdi (,http://www.fastestlaps.com/car45ddb95a8fb28.html) sa nu mai spun de A4 cu ale sale 6.3 sec 100km/h(http://www.fastestlaps.com/car48e6ef161ea81.html) .Sau e mai rapid in viziunea ta 7,4 sau 7,8 pana la 100km/h cat e catalogat 325-ul? Mai gandeste-te cand faci afirmatii puerile doar sa fi gigi contra.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 13:14   #1220
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

300zxtt: nu ma intereseaza ce scriu aia acolo.. eu iti spun din viata reala, care bate filmu de obicei. modificat, daca poti sa numesti asta modificari: chip si evac. iti dai seama cate sute de cai am pus pe un aspirat din asta? 8-| Wtf? imi pare rau ca nu am filmarile, decat cu 330cd. insa a vazut o jumatate de craiova ce iti spun eu, pe pista de aeroport din craiova. M3-ul nu are rost sa-l aduci in discutie, iti dai seama ca nu misca nici un diesel la M3. cifrele de pe hartie difera de cele de pe strada, si cred ca ar trebui sa stii deja asta. eu nu snt gigi contra, eu tot ce am scris, am scris din experiente, din ce am vzt, nu din cifre de pe goagal.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 13:21   #1221
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ar trebui sa stie asta daca e "liniutar", e plina internetu' de experti cu 5 dani in carfolio si fastestlapspunctcom, numai pe internet dieselu e masina de liniute mai performanta ca benzinaru, numai pe threadu' asta benzinarele consuma cat un diesel si dieselu mananca pe paine tot ce misca la categoria lui )
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 13:33   #1222
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Legat de 1.4TSI, am spus ca are performante cat se poate de comparabile cu 2.0 TDI de 170cp, ne putem uita in date daca vrei.GTI e din alta categorie deja, chiar cu totul alta.
@Cam cat consuma acel 1.4TSI la forja?
Carutasu, asta ai spus :
Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Aaa, si referitor la 2.0tdi 170cp comparat cu un benzinar de 170cp, exista TSI...consum bun, performante cat se poate de comparabile, si comparam 1.4 cu 2.0.
Performantele sunt comparabile dar consumul nu e bun deloc. Consumul la performantele alea e mai mare ca cel al GTI-ului. Daca vrei consum trebuie sa schimbi undeva jos unde ai performante de motor de 1.4, sa zicem putin mai bune datorita cuplului mare.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 15:45   #1223
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ar trebui sa stie asta daca e "liniutar", e plina internetu' de experti cu 5 dani in carfolio si fastestlapspunctcom, numai pe internet dieselu e masina de liniute mai performanta ca benzinaru, numai pe threadu' asta benzinarele consuma cat un diesel si dieselu mananca pe paine tot ce misca la categoria lui )
Mai sunt si alti liniutari pe aici.
Pisica de 2.5 24v trage bine mai ales daca are si un diferential adecvat.
Dar nu scoate sub 6.5 0/100.
Ori masinile pe care le-ai enumerat tu sunt toate stock si diferentele de sute de kg te-au avantajat,ori aveau cutii automate si atunci era irelevant.
Si eu bateam 528I manual cand aveam doar soft si 180cp.
Asta ce inseamna????
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 18:50   #1224
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

@bluey: cronometreaza tu.. se vede cam naspa, insa iti dai seama unde e 100 si cate sec snt pana acolo. io zic ca e sub 6.5sec. si fara LSD, doar cu open diff stock.
https://www.youtube.com/watch?v=-FE6zcuPSno - 0-100km/h.

@300zxtt: ca sa iti faci o idee despre cum difera cifrele alea de pe fastestlap fata realitate, uite un clip intre E90 330d (231bhp) care dupa fastestlap face 0-100 in 6.8, are 500nm, e turbo bla-bla-bla http://www.fastestlaps.com/car4726568ebcc8c.html si e36 325.

https://www.youtube.com/watch?v=vlaGcpV3GCs 325 vs 330d

Last edited by mistreku; 16-08-09 at 19:16.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 20:20   #1225
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post

Performantele sunt comparabile dar consumul nu e bun deloc. Consumul la performantele alea e mai mare ca cel al GTI-ului. Daca vrei consum trebuie sa schimbi undeva jos unde ai performante de motor de 1.4, sa zicem putin mai bune datorita cuplului mare.
ce inseamna consum mai mare ca al unui GTI...concret, in cifre?Acclelerezi continuu pina la 200 si mentii acolo...cat ia la suta?Am spus intr-adevar performante comparabile, iar consumul e ok pentru un benzinar.In plus forja ii dai cand ai nevoie, ocazional, altminteri unde mergi constant cu 180-200 prin tara? Iar cca 130km/h, cat ti se permite in general nu cred ca se cheama forja.

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
@bluey: cronometreaza tu.. se vede cam naspa, insa iti dai seama unde e 100 si cate sec snt pana acolo. io zic ca e sub 6.5sec. si fara LSD, doar cu open diff stock.
https://www.youtube.com/watch?v=-FE6zcuPSno - 0-100km/h.

@300zxtt: ca sa iti faci o idee despre cum difera cifrele alea de pe fastestlap fata realitate, uite un clip intre E90 330d (231bhp) care dupa fastestlap face 0-100 in 6.8, are 500nm, e turbo bla-bla-bla http://www.fastestlaps.com/car4726568ebcc8c.html si e36 325.

https://www.youtube.com/watch?v=vlaGcpV3GCs 325 vs 330d
Nu cred ca se pune...325-ul era dopat cu cipsuri, pe cand 330d-ul a venit cu "contracip-tuning", care i-a luat vreo 30-40cp.

Inca o data...nu ai cum sa concurezi cu un diesel la consum si asta in timp ce ofera performante de strada bune.Acuma insa se pretinde tot ciolanul

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
cifrele de pe hartie difera de cele de pe strada
tocmai de-aia as vrea si eu sa vad un test practic (de revista, de auto-show, de liniuta, de care o fi) in care A5 3.0tdi scoate intr-adevar 5.9 pe 0-100.In tot ce am vazut e la 6.3-6.4 si dupa acel pretins 5.9 se tot trambiteaza ca e mai rapid decat 3.2 FSI-ul (care in paranteza fie spus, confirma mult mai aproape acel 6.1 al sau se poate vedea ca si in teste e cam pe 6.2-6.3).Deci, un singur link as astepta referitor la A5-ul diesel.

Last edited by carutasu; 16-08-09 at 20:47.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 20:41   #1226
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu stiu sa-ti spun exact, vasuzem o comparatie intre ele si mi-e ciuda ca nu mai gasesc link-ul. Trebuie sa ma crezi pe cuvant .
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 00:28   #1227
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Nu cred ca se pune...325-ul era dopat cu cipsuri, pe cand 330d-ul a venit cu "contracip-tuning", care i-a luat vreo 30-40cp.
si cat crezi ca poti castiga dintr-un chip la aspirat? si care e contra chipul care il face sa piarda pe ala cu 330d 40 de cai? masina era fix stock, adica 230bhp. adica 40 de cai peste mine, si cuplu dublu.

la faza cu consumul, asa e, nici nu as incerca sa compar consumul, insa discutia era despre masini cu aceiasi cilindree, un vs intre benzina si diesel, in care se vehicula ideea ca diesel e mai performant. si nu e.

@300zxtt: o sa pun si clip vs A8 4.2tdi si vs A4 3.0tdi, ca sa te convingi. si sa nu ma iei cu "325-ul e modificat" etc, tu ziceai ca dieselul e mai performant la aceiasi cilindree cu benzinarul. al meu e mai mic cu 500cmc, asa ca un chip si o evac nu cred ca pot sa compenseze pt diferenta de cilindree.

Last edited by mistreku; 17-08-09 at 00:36.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 07:08   #1228
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ai uitat sa pui diferenta de 500kg intre masini
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 07:39   #1229
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
si cat crezi ca poti castiga dintr-un chip la aspirat? si care e contra chipul care il face sa piarda pe ala cu 330d 40 de cai? masina era fix stock, adica 230bhp. adica 40 de cai peste mine, si cuplu dublu.
Pai tocmai, eram ironic, in sensul ca sigur se vor gasi motive fel de fel.

@Bluey, acuma exagereaza si tu cat poti.Intre 1295kg si 1670 sunt fix 500kg.Nu era mai de efect daca lasai 375?

Ia atunci un 330d de generatia aia sau un 330i actual.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 09:01   #1230
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu e ideal sa se faca comparatii intre masini total diferite, prea multe variabile si diferente mari de greutate. Totusi un A8 4.2 TDI are 0-100 in 6 sec...

Daca se gasesc filmulete plauzibile intre 320d/320i - 330d/330i - 530d/530i - 3.0 TDI vs 3.2 FSI (A5/A6) sau chestii similare ar fi mai bine.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -