Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-09, 18:55   #1141
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cum sa fie 530d mai rapid ca 545i la reprize ? Poate 545i subturat...daca se folosesc treptele de viteza corespunzatoare este imposibil, eventual are performante similare cu 530i.

Bineinteles ca daca e vorba de 80-130 in treapta 4 diesel are avantaj, dar o benzina poate face repriza asta lejer in tr 3. La capitolul performanta diesel au progresat mult, dar chiar si asa un diesel turbo poate emite pretentii doar la ceva benzinar aspirat, daca e turbo/compresor sau aspirat de turatie se complica treaba. Si da in general motorina este mai lenesa, asta daca se scoate untul din ambele motorizari. La un stil de condus mai domol in care schimbarile nu depasesc 3500RPM la benzina normal ca un diesel are avantaj, de aici si falsa senzatie de performanta superioara si/sau cuplu.

PS: Dolb, din postul tau cineva ar putea intelege ca superioritatea motorinei e asa evidenta la acceleratii incat e stupid sa se puna in discutie .

De exemplu un 2 FSI este mai rapid 0-100, 1/4 mile si 0-1000m decat un 2 TDI

http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=127908
http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=117282
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-08-09 at 19:02.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:33   #1142
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Ma uitam pe cartea tehnica la E60 si la diferentele de consum si reprize intre motoarele ce echipeaza seria 5. Chiar am vazut cum motorul de la 530d e mult mai rapid chiar si fata de V8-ul de pe 545i in reprize iara fata de omologul de aceasi cilindreie nici nu se punea problema.

Parerea mea, pt modelele de turisme cu capacitati pana in1.8 - 2 litri nu ar fi prea mare diferenta (consum- intretinere -perfornante) si as opta pt motorizarea otto, dar peste aceasta granita disel-ul castiga teren.Mai ales pt motorizarile diesel in 6 cilindri, care sunt fenomenale( lipsa vibratii, zgomot decat la relanti, cuplu din belsug) si cu un consum in jur de 4-5 litri mai putin fata de aceasi cilindreie benzina.

In trecut eram si eu de convingere ca motorina e destinata pt tractoare si tiruri, asta pana am inceput sa conduc noile generatii de motoare diesel.

In general viata bate filmul si tot asa diferenta intre unele persoane de pe forum in care singurul contact cu masinile e internetul.
un motor diesel cu 6cyl supraalimentat este ceva de luat in seama insa nu bate nici un motor pe benzina de aceiasi capacitate in 6 cilindri supraalimentat. Fata de cele aspirate este clar peste majoritate dar cand sunt asemanatoare ca si capacitati si sunt si ambele turbo balanta se inclina in favoarea benzinei. Si cand o sa vedeti avioane care zboara pe diesel sa ma anuntati si pe mine ca eu inca nu am vazut.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:59   #1143
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Ma uitam pe cartea tehnica la E60 si la diferentele de consum si reprize intre motoarele ce echipeaza seria 5. Chiar am vazut cum motorul de la 530d e mult mai rapid chiar si fata de V8-ul de pe 545i in reprize iara fata de omologul de aceasi cilindreie nici nu se punea problema.
Ai dreptate, nici nu se pune problema...asa incat chiar si 530i este mai rapid

http://www.fastestlaps.com/index.php...=48627a55a358e

iar pentru mai multe referinte :

http://www.fastestlaps.com/index.php...=4726568ebcc8c stare de lucruri care este si normala.Cat intre cele doua mentionate de tine....hmmm...diferenta este absolut colosala in favoarea benzinarului (aproape 10s diferenta pe 0-200 ).

http://www.fastestlaps.com/index.php...=4620ece96ed4d

De fapt, asa cum e conventia, se poate compara dieselul turbo cu benzinarul aspirat, dar corect este nu litru pe litru, ci litrajul inmultit cu compresia la turbo.Un diesel de 3litri cu 1.5bar supraalimentare este echivalentul a 4500cc aspirat, deci...

Cat despre testul reprizelor, am mai spus, e o idiotenie.Cum sa compari o repriza pe aceeasi treapta de viteza intre un motor supraalimentat si unul aspirat, cand cel aspirat are cuplul cu cca 1500 rpm mai sus.La testul de 80-120 in tr a 5-a dieselul are cca 1800-2000rpm, iar benzinarul aspirat pe la 2000 si el.E logic ca asa are repriza mai buna dieselul.Lasa-l insa pe benzinar sa faca repriza pe tr a treia ( iar dieselul pe care vrea el si cu siguranta ) si categoric va castiga.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 20:58   #1144
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Benzina sau motorina ?

credeam ca este vorba de carburant si se pot lua motoare egale. 330d dupa parerea mea poate fi comparat cu 335i. ambele au motoare de 3L,6 cil si supraalimentate. diferentele sunt clare. Nu sunt nebun, stiu ce inseamna un motor diesel bun, sunt constient ca sunt mai economice decat cele pe benzina si ca pot dezvolta un cuplu ceva mai mare la aplicatii similare. Insa sa nu ne lasam dusi de nas. Industria auto a pus in mare accent pe dezvoltarea tehnologiei diesel in ultimi 20 de ani si este promovata ca atare.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 22:27   #1145
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca compari turbo cu turbo, da...iei aceeasi cilindree.Daca compari un diesel care e supraalimentat cu un aspirat atunci mi se pare normal calculul.Si daca nu 530d atunci sigur 535d-ul ( deci cel bi-turbo) ar trebui echivalat cu un aspirat de minim 4 litri pe benzina ( taman cu acel 545i ).Dar si in comparatia asta, ca performanta, diferenta e destul de mare.

https://www.youtube.com/watch?v=lDGAbibmZco ...a se remarca si diferenta la plecare.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 22:35   #1146
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Benzina sau motorina ?

am inteles. Din acest motiv am dat si ex cu 330d si 335i. sunt acceiasi capacitate cu turbina de la aceleasi producator. Difera decat carburantul.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 23:37   #1147
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eventual 335d cu 335i. Tot benzina castiga, chiar daca boost-ul din turbo-ul pe benzina este muuult mai mic comparativ cu cel de pe diesel, daca era ceva mai mare puterea dezvoltata era considerabil mai mare si afecta vanzarile de M3. La fel si cu S4, probabil din aceleasi motive motorul ala este destul de adormit, ar putea lovi intr-un eventual RS4. De aia dintr-o banala resoftare se pot scoate ~100 CP.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 23:42   #1148
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
am inteles. Din acest motiv am dat si ex cu 330d si 335i. sunt acceiasi capacitate cu turbina de la aceleasi producator. Difera decat carburantul.

si pretul si CO2-ul
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 00:04   #1149
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

O da, ce de eco people pe aici . Cu siguranta cineva care isi cumpara diesel se gandeste la mediul inconjurator si ca emite cu X% mai putin CO2 decat un benzinar mai puternic si mai fun. In plus 330d de abia face fata la 330i, 335i se distreaza cu el asa ca pretul este meritat, la fel si potentialul mare de upgrade. Asta nici macar in alte tari mult mai civilizate si cu alte mentalitati nu as crede-o, cu atat mai putin in Romania.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 00:22   #1150
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

era odata o reclama la opel parca cu "Opel are grija de mediu incojurator" da nu a stat mult pe la TV .isi cumpara romanu opel ca nu polueaza cand el arunca pe geam ce nu i mai trebuie .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 00:39   #1151
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Omule ai citit printre randuri? Repet, o masina second hand foarte bine intretinuta cu km reali si optiuni pe masura costa la fel indiferent ca e diesel sau benzinara. In speta cand am cautat eu masina, un 320i frumos costa cat un 320d frumos. Se poate verifica pe mobile.de deci e relativa treaba. Performante mai mici la diesel? Ca tot traim in romania, 320d cu 150 cai trage mai bine in depasiri din spatele unui tir ca un 320i de 170 cai deci si aici e relativa treaba.
am o pisicuta in oras de 150 cai motor 2000 care pun pariu ca nu trage un 320d mai bine din nici o pozitie . Sa nu mai vb de un motor de 2.2 de 170 cai. In schimb pe partea cu pretul benzina-diesel ca e acelasi iti dau dreptate, caut si eu un 320 dupa 2000 sau 325 si uite ca gasesc 2-3 masini la pret direct 6500 -8000 euro pe cand un diesel gasesc 20-30 masini si sunt si sub 6000 cel putin 10-15 masini. dar daca ar fi ambele in stare buna , km reali dotari etc preturile ar fi usor similare.

referitor la 1.5 dci am un prieten cu un megane 1.5dci si chiar este bataie de joc scoate in oras in jur de 4.2 mai turat si nu merge sa scoata consum, isi face treaba si atata iasa. in afara orasului il duce si la 3.4 la mers constant . Asta e un exemplu de diesel cu consum mic. DAR :
-siguranta 0
-demaraj 0
-ajutor in depasiri (daca te impinge vecinul din spate)
-satisfactie 0
-aspect 0
-multumiri 0 (asta in cazul in care te intereseaza cele de mai sus, daca nu ai pretentiile de mai sus e masina ideala )

Last edited by aleks; 12-08-09 at 11:14.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 07:09   #1152
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
si pretul si CO2-ul
CO2 expiri si tu si eu si ceilalti oameni, animalele etc.Este de departe cel mai putin nociv compus care iese pe o teava de esapament.Sunt alti compusi mult mai toxici care pot iesi pe evacuare si aia nu ii produce benzina.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 08:08   #1153
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
am o pisicuta in oras de 150 cai motor 2000 care pun pariu ca nu trage un 320d mai bine din nici o pozitie . Sa nu mai vb de un motor de 2.2 de 170 cai. In schimb pe partea cu pretul benzina-diesel ca e acelasi iti dau dreptate, caut si eu un 320 dupa 2000 sau 325 si uite ca gasesc 2-3 masini la pret direct 6500 -8000 euro pe cand un diesel gasesc 20-30 masini si sunt si sub 6000 cel putin 10-15 masini. dar daca ar fi ambele in stare buna , km reali dotari etc preturile ar fi usor similare.
Numai cine cauta cu adevarat sa-si cumpere masina stie cum sta treaba, restul vorbesc din preturi de pe net. Mergeti si vedeti masinile alea ieftine... o masina buna are pretul ei, dar na, romanul e cel mai smenar si se pricepe la combinatii si are parte numa de castane
Nu sunt genul ECO ma refeream la taza de inmatriculare care pentru 320i e cu 700 de euro mai mare ca la 320d. Cand ai banutii pusi deoparte te uiti la orice amanunt. Daca esti plin de bani, normal ca-ti iei cel mai smecher benzinar si ti se rupe de consum si de taxe.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 08:18   #1154
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
referitor la 1.5 dci am un prieten cu un megane 1.5dci si chiar este bataie de joc scoate in oras in jur de 4.2 mai turat si nu merge sa scoata consum, isi face treaba si atata iasa. in afara orasului il duce si la 3.4 la mers constant . Asta e un exemplu de diesel cu consum mic. DAR :
-siguranta 0
-demaraj 0
-ajutor in depasiri (daca te impinge vecinul din spate)
-satisfactie 0
-aspect 0
-multumiri 0 (asta in cazul in care te intereseaza cele de mai sus, daca nu ai pretentiile de mai sus e masina ideala )
Ce legatura are aspect/siguranta cu motorizarea ? Astea tin de modelul masinii...in plus Megane este o masina destul de sigura si nu arata asa rau (dar nici bine). Daca era 2.0 16V arata mai bine ? Oricum ca sa scoti consumul ala trebuie sa mergi cu 80-90...nici chiar asa. Pentru un megane se preteaza mult mai bine un 1.9 dCi, sa nu dormi pe drum.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 09:12   #1155
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Numai cine cauta cu adevarat sa-si cumpere masina stie cum sta treaba, restul vorbesc din preturi de pe net. Mergeti si vedeti masinile alea ieftine... o masina buna are pretul ei, dar na, romanul e cel mai smenar si se pricepe la combinatii si are parte numa de castane
Nu sunt genul ECO ma refeream la taza de inmatriculare care pentru 320i e cu 700 de euro mai mare ca la 320d. Cand ai banutii pusi deoparte te uiti la orice amanunt. Daca esti plin de bani, normal ca-ti iei cel mai smecher benzinar si ti se rupe de consum si de taxe.
320i nu poate fi mai scump cu 700 euro doar in eventualitatea in care calculezi taxa pentru un 320d mai nou care are filtru de particule , dar cele care nu au pretul este acelasi..nu ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -