Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-11, 22:35   #2911
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Pai vezi...arata undeva si in service manual(sagetile alea pe unde si cum da aer rece si aer cald).Nu stiu pe unde am pus CD-ul ca sigur am vazut in el.Tunelul e singurul care nu are legatura cu aerul cald.Aer conditionat da sigur ca asta vara si-a dat fica-mea drumul la el si cand am pus mana era rece .
Nu am vrut sa te contrazic ca am mai intrat in polemici pe aici si sincer nu vreau sa deranjez pe nimeni.Din acest motiv nici nu am mai postat o perioada buna de timp.
Bine ca s-a lamurit.

BR
Eu cred ca e bine sa isi spuna fiecare parerea , eu cind am citit aseara m-am pus pe ginduri ,stiind ca am curatat matrixul si a venit aer caldut, am zis ma eu nu stiu ce am facut! Ma duc sa mai verific odata inainte de a mai scrie ceva ! Si la urma toti au dreptul la o parere sau replica, eu iau in considerare toate postarile si daca cineva ma contrazice ma duc si verific la masina asa cum am facut si acum! Nu cred ca daca cineva ma contrazice trebuie sa-i sar in cap ,din contra trebuie sa-i multumesc ca asa am mai invatat un lucru !
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 23:27   #2912
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by toby75 View Post
Eu cred ca e bine sa isi spuna fiecare parerea , eu cind am citit aseara m-am pus pe ginduri ,stiind ca am curatat matrixul si a venit aer caldut, am zis ma eu nu stiu ce am facut! Ma duc sa mai verific odata inainte de a mai scrie ceva ! Si la urma toti au dreptul la o parere sau replica, eu iau in considerare toate postarile si daca cineva ma contrazice ma duc si verific la masina asa cum am facut si acum! Nu cred ca daca cineva ma contrazice trebuie sa-i sar in cap ,din contra trebuie sa-i multumesc ca asa am mai invatat un lucru !
Eu unul n-am sarit in capul nimanui si nici nu te-am contrazis,ca sa nu mai vorbesc de intrebari cu consistenta minima gen "unde ai auzit asta?"...
Nici ironic nu am fost,nici nu am depasit masura vreodata,cu atat mai putin sa sar in capul cuiva ca ma contrazice.Am incercat mereu sa caut o explicatie,eventual cauza-efect si cam atat.Am incercat sa ajut din experientele mele,pt a nu mai trece cineva prin ce am trecut eu,adica bani dati de pomana,timp pierdut,nervi,etc...
Consider ca acest forum este facut pentru a ne ajuta intre noi si nu pentru dispute pe scara ierarhica.
Cu asta am incheiat si din nou,daca consideri ca am gresit cu ceva...scuze!

Stima
xchris is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:41   #2913
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=mm040377;4033929]salutare tuturor..

am si eu cateva probleme cu 75-ul meu CDT an 2000 volan dreapta

1- imi cam scade nivelu la antigel si din cate mi sa spus la service e garnitura de etansare a corpului termostatului pe blocul motor...SI MECANICII AU ZIS CA TREBUIE DAT JOS MOTORUL PENTRU A UMBLA ACOLO ,,,,,,,,,,,,CHIAR ASA ESTE ???????

2- ... cand am luar masina avea uleiul la minim CHIAR PUTIN SUB MINIM si iam completat eu cam 1.5litri, am zis ca nu e mult dar se pare ca a ajuns la maxim....TREBUIE SA MAI SCOT NEAPARAT DIN EL ????????

3- am facut si eu testul ala de bord la roverul meu si la capitolul 14.0 - 14.4 am cateva erori si as vrea sa ma ajute cineva sa imi spuna ce reprezinta sau cum se traduc ...

14.0 = C78100
14.1 = F48400
14.2 = CF8200
14.3 = C38800
14.4 = bEC832


4- ca sa ajung la tabloul de sigurante trebuie sa demontez torpedoul....DAR EU AM MAGAZIA DE CD-URI IN TORPEDO.. aia cum o demontez ca am tras putin de ea si e fixa...??????

astept ajutorul veteranilor si va multumesc anticipat
(nr meu 0740892939 sau mess marian170386@yahoo.com)

ps. referitor la gurile de aer pentru pasagerii din spate , am vrut in plan si eu sa demontez radiatorul de caldura sa nu imi dadea decat aer rece dar se pare ca o faceam degeaba... ramane sa verific sub scanune ce fel de aer da ....
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:45   #2914
AXY_4YPU

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sNapsTer View Post
Eu nu am caldura in tunel vine doar aer de afara si AC..si mai am 7 prieteni cu ROVER 75... toate sunt defecte?? Eu stiu ca din fabrica sunt asa !
sall
am si io o intrebare in legatura cu rover 75 ce zici imi spui si mie cate cva
AXY_4YPU is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:47   #2915
AXY_4YPU

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=marian170386; marian imi spui si mie cate ceva despre aceasta ,asina ca as vrea si eu sami cumpar una vad ca esti online
AXY_4YPU is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 08:02   #2916
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut voi cei din linia intii...... Sunt proprietarul unui Rover 75 CDT 2002 85 kw neagra,132000 km, este o masina foarte fiabila dar care datorita complexitatii necesita o intretinere mai atenta. De 8 ani nu am avut nici o problema cu ea, anul trecut i-am schimbat amortizoarele pe spate si cred ca la vara le schimb pe cele pe fata plus consumabile ( ulei filtre etc.),DECI CEI CARE SE TEM DE ROVER GRESESC, si au uitat sau nu stiu ca in al doilea razboi mondial englezii aveau cele mai bune masini de teren care se numeau WILLIS, iar dupa razboi au dezvoltat cele mai robuste camioane LEYLAND,problema grupului MG ROVER a aparut datorita marketingului si nu partii tehnice, asa ca adeptii nemtilor sa faca un pas inapoi.... si apropo am un prieten cu un E classe E 280 din 2004 si care are probleme cu carul la sensori, si la cutie. Acum desi cunosc masina, deoarece nu am avut probleme cu ea am si eu citeva intrebari pentru cei avizati ;

ce este mufa MAF , ce rol are,si unde se afla ?

anul trecut cineva mi-a zgiriat o usa si am dus-o la vopsit,acolo mi-au deconectat bateria deoarece au bagat-o in cuptor cca 3 ore .dupa reconectare am platit si am plecat acasa si am observat ca calculatorul s-a resetat , radio, etc. insa de atunci s-a marit consumul de la 6,5% la 7,3 7,4 7,5% avind acelasi stil de condus. Sa-i fac o noua resetare sau vin la voi pentru un test cu T4

ce fac schimb uleiul din cutie (Gertrag)
sau nu ? parerile sunt pro si contra

se pare ca dupa 132000 km as avea si eu nevoie de un kit de ambreiaj nou asa ca va rog ajutati-ma ca la noi e jale cu pretul , un magazin de piese din Buzau cica originale mi-a cerut 800 euro pe un kit
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 10:41   #2917
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Vainer Anton View Post
Salut voi cei din linia intii...... Sunt proprietarul unui Rover 75 CDT 2002 85 kw neagra,132000 km, este o masina foarte fiabila dar care datorita complexitatii necesita o intretinere mai atenta. De 8 ani nu am avut nici o problema cu ea, anul trecut i-am schimbat amortizoarele pe spate si cred ca la vara le schimb pe cele pe fata plus consumabile ( ulei filtre etc.),DECI CEI CARE SE TEM DE ROVER GRESESC, si au uitat sau nu stiu ca in al doilea razboi mondial englezii aveau cele mai bune masini de teren care se numeau WILLIS, iar dupa razboi au dezvoltat cele mai robuste camioane LEYLAND,problema grupului MG ROVER a aparut datorita marketingului si nu partii tehnice, asa ca adeptii nemtilor sa faca un pas inapoi.... si apropo am un prieten cu un E classe E 280 din 2004 si care are probleme cu carul la sensori, si la cutie. Acum desi cunosc masina, deoarece nu am avut probleme cu ea am si eu citeva intrebari pentru cei avizati ;

ce este mufa MAF , ce rol are,si unde se afla ?

anul trecut cineva mi-a zgiriat o usa si am dus-o la vopsit,acolo mi-au deconectat bateria deoarece au bagat-o in cuptor cca 3 ore .dupa reconectare am platit si am plecat acasa si am observat ca calculatorul s-a resetat , radio, etc. insa de atunci s-a marit consumul de la 6,5% la 7,3 7,4 7,5% avind acelasi stil de condus. Sa-i fac o noua resetare sau vin la voi pentru un test cu T4

ce fac schimb uleiul din cutie (Gertrag)
sau nu ? parerile sunt pro si contra

se pare ca dupa 132000 km as avea si eu nevoie de un kit de ambreiaj nou asa ca va rog ajutati-ma ca la noi e jale cu pretul , un magazin de piese din Buzau cica originale mi-a cerut 800 euro pe un kit
Pentru piese te sfatuiesc sa cauti pe E-bay....Sunt piese noi si preturi cu adevarat de bun simt....Chitul de ambreiaj,cu transport cu tot,nici pe departe nu te duce la 800 euro...Aici este un sistem pur romanesc....de jaf...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 19:11   #2918
davidenco2010

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 35
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutari! poate sa ma ajute si p mine cineva cu tamponu central de la cutie..ma intereseaza pretu..si cand ajunge la mine...davyd_sa@yahoo.com...sau 0764608660..am nev de el pana joi.
davidenco2010 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 19:49   #2919
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by davidenco2010 View Post
salutari! poate sa ma ajute si p mine cineva cu tamponu central de la cutie..ma intereseaza pretu..si cand ajunge la mine...davyd_sa@yahoo.com...sau 0764608660..am nev de el pana joi.
Sa nu-l arunci pe cel vechi ca se poate reconditiona si tine mai mult decat cel original.Am vazut la cineva si pana sa ma dezmeticesc eu,l-au aruncat aia de la service .

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 21:04   #2920
davidenco2010

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 35
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Sa nu-l arunci pe cel vechi ca se poate reconditiona si tine mai mult decat cel original.Am vazut la cineva si pana sa ma dezmeticesc eu,l-au aruncat aia de la service .

BR
poi cum fac sa il reconditionez si sa-l pun iar p masina ..?
stii cumva unde as putea sa merg sa il reconditionez...?sunt firme cares e ocupa cu reconditonarea pieselor?
davidenco2010 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 21:05   #2921
davidenco2010

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 35
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by davidenco2010 View Post
poi cum fac sa il reconditionez si sa-l pun iar p masina ..?
stii cumva unde as putea sa merg sa il reconditionez...?sunt firme cares e ocupa cu reconditonarea pieselor?
dar defapt al meu e pur si simplu rupt crapat de tot nuj dak mai ai ce face cu el.deci nu k e uzat e chiar rupt.
davidenco2010 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 22:44   #2922
Robe

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 79
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by davidenco2010 View Post
salut! vreau sa-mi cumpar telescoapele de p fata pt rover 75 2000 cdt an 2000.aveti idee cat m-ar costa?p ebay nu am gasit decat la 80 lire mis e pare scump.astept variante vreau noi.
400 ron ambele. am eu.
Robe is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 22:54   #2923
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by davidenco2010 View Post
dar defapt al meu e pur si simplu rupt crapat de tot nuj dak mai ai ce face cu el.deci nu k e uzat e chiar rupt.
Daca era doar partea de cauciuc distrusa era ok...daca e rupt,e inutil.
Al meu avea doar cauciucul rupt...si am dat 600 ron pe el cand puteam sa-l iau cu 350 de pe e-bay.
Intre timp am gasit forumul

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 23:31   #2924
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

XCHRIS........ PLAYER1..........si care mai e veteran...??????

un ajutor din partea voastra in legatura cu postul meu de mai inainte ????

cel cu termostatu si erorile din bord.....PLZZZZ

si unde si cum gasesc si eu un manual de service, cred ca m-ar ajuta mult sa inteleg unele probleme....

Cu respect pt voi.....HELP ;
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 23:59   #2925
davidenco2010

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 35
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Daca era doar partea de cauciuc distrusa era ok...daca e rupt,e inutil.
Al meu avea doar cauciucul rupt...si am dat 600 ron pe el cand puteam sa-l iau cu 350 de pe e-bay.
Intre timp am gasit forumul

BR
poi nu am precizat eu cum trebuia doar partea de cauciuc e rupta. metalul din jurul cauciucului nu are absolut nimik.il pot reconditiona in cazul asta?
davidenco2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -