Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-11, 11:47   #2971
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare tuturor, am gasit ceva pe ebay care s-ar putea sa-i intereseze pe cei cu cutie automata in special pe nicolae. Este vorba despre un aditiv revitalizeaza uleiul din cutie, schimbarea se face mai lent si fara zgomote, opreste scurgerile de lichid dar puteti citi si voi aici http://cgi.ebay.co.uk/Automatic-Gear...item45f8277345
Astept pareri sau daca a avut cineva experienta cu asa ceva
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 12:30   #2972
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Lightbulb Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

sal,
eu unul nu recomand aditivi......(nu inseamna ca si am dreptate.. )
daca masina/motorul/cutia/etc merg bine - trebuie intretinute cum scrie la carte, inlocuit la timp ulei/lichid

daca sunt mai uzate.....
se pot folosi uneori chiar cu succes dar numai dupa ce sapati bine bine....
sunt aditivi care fac contrariul......

sigur, chiar este de sapat (fata de exemplul dat - de valyhunter caruia ii multumesc ptr implicare si sfaturi..poate ne vedem la urmatoarea intalnire in B....) si vazut daca merita

(eu am putut experimenta, cei drept pe motoare cu carburatie si pe injectie pana in euro 2, diversi aditivi, nu dau nume , marea majoritate nu au facut nimic...unul chiar a facut rau...au fost 2 care chiar au facut ceva bun....,
mentiune- testele au fost facute pe motoare duse, compresie aproape 0, probleme mecanice..lagare duse...etc...deci sa vazut clar daca face ceva..nu sunt adeptul increderii in reclame...am facut si testul cu motorul mergand fara ulei doar cu aditiv prin el...nu comentez cat de repede a "crapat'....la tv mergea mult si bine.....)

in mod particular la cutia automata intretinerea este mai "pretentioasa" fata de manuala, unde schimbi uleiul si gata, la cea automata se mai schimba si ceva filtre, granituri, arculete...pentru asta se desface de tot....functie de model nu numai uleiul ...

am sa caut ce inseamna kit de intretinere ptr cutie automata rover
Marcell
PS. circula in "folclorul" autohton versiunea ca uleiul la cutie nu se schimba niciodata
bun sa zicem ca este asa, atunci fabricantul uleiului de ce mai da termen de garantie ptr uleiul pe care il produce pentru cutii de viteze ?!?...sau fabricantul masinii trebuie sa castige si din inlocuiri de cutii de viteze )....
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 12:46   #2973
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut marcellr si mersi pentru raspuns, am cautat uleiul original si romania si nu l-am gasit doar cateva care il inlocuiau dar mi s-a parut dubios pretul, adica prea ieftin 10 lei litrul asa ca am cautat in anglia si l-am gasit pe cel original pe un site dar acum nu mai dau de el. ar fi interesant de stiut ce se mai schimba in afara de ulei pentru ca m-a intrebat si nicolae. la carte spune ca uleiul la cutie sa se schimbe la 70k.

vreau sa-mi cumpar discurile de frana si placutele de pe ebay dar sunt diferente mari intre unele si altele. mintex sunt bune? am sa pun cateva link-uri
http://cgi.ebay.co.uk/EBC-GROOVED-BR...item2eae7bf7c1
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-FRONT-BRAK...item415277de80
http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-FRONT...item3f026f7542
http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-FRONT...item41361e11ee
http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-FRONT...item334ab2ce87
mi-ar fi de folos si parerea ta. mersi
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 17:50   #2974
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
din cate stiu si eu dieseluri-le pana in 2003 sunt euro 2.. problema la rovere 75 este ca nu pot sa ne bage depreciere mare pentru ca ele sunt dotate chiar si cele stock. O alta chestie cu care mai poti jongla este sa ai pe cineva pe la rar si sa iti bage ca ai filtru de particule si sa mai scoti ceva la depreciere.. s-ar putea sa o duci undeva pe la 1500..
si chestia cu inscrisul pana la 1 ianuarie s-ar putea sa fie cam tarziu.. nu stiu daca mai prinzi loc la rar.. dar .. poate cine stie .. parerea mea este sa o inmatriculezi pana la 1 ian ca apoi chiar nu se mai renteaza. bafta
rover 75,diesel 2001,euro 3
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 18:07   #2975
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Dai roata jos
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 18:11   #2976
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Incearca sa il contactezi pe marcellr sau workaholic , sunt cei care au pus bazele acestui forum si chiar se pricep, am invatat multe chestii de pe acest forum
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 18:22   #2977
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut . mersi ptr nr de telefon te voi contacta personal , cum fac rost de bani vreau sa-i fac o revizie mai complexa si atunci cred ca-i schimb si kit-ul ambreiaj deocamdata am vorbit de cilindrul master nou , din Germania, nu stiu producatorul 280 euro ce zici ?

in ceea ce priveste uleiul in cutie (manuala) am urmat sfatul vostru si l-am schimbat (Mobil 75W90) si merge mai bine





Edit spune-mi si mie cind aveti intilnirea de anul asta , nu vreau sa o scap ...
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 18:28   #2978
Vainer Anton

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 64
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

scuza-ma ca intervin poate nu sunt cel mai in masura sa-ti dau sfaturi dar am auzit ca Mintex chiar sunt bune eu am schimbat asa ceva la un Ford Mondeo acum 3 ani






Edit iar la placutele de frina eu am schimbat la Rover <ATE> si se comporta foarte bine

Last edited by Vainer Anton; 08-02-11 at 18:31.
Vainer Anton is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 19:29   #2979
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

cutia este curata ,fara urme de scurgeri

Last edited by nicolae61; 08-02-11 at 19:39.
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 19:52   #2980
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by nicolae61 View Post
cutia este curata ,fara urme de scurgeri
am schimbat uleiul la cutie vara trecuta,la costin,ATF TQ DIII,4,5L.In dec venind de la buc ,mia aparut pe display lacutie,EP,concomitent cu urm. simptonarca as fi apasat pe ambreiaj in acelasi timp apsind pe acceleratie,adica motorul se tireaza deodata fara sa am cuplu corewspunzator,dureaza 2 sec si pe urma isi revine.am facut testul pe T4,la marcell,apropo,un tip extraordinar,chiar recomand testul T4,testarea dureaza o juma de ora,si discutia cu el 2 ore,despre rover binenteles,masina este ok,cutia,din punct de vedere electronic,ok.Azi am fost iar la mec si lam rugat sami controleze nivelul la ulei,nu a controlat dar mia mai completat circa 200 ml.parca merge mai bine ,dar tot mai scapa
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 08:27   #2981
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare.....

am si eu o intrebare ........ trebuie sa imi schimb parbrizul la 75 meu si e varianta fara senzor de ploaie ... as putea sa fac un upgrade ?

As putea sa imi iau unul cu senzor si sa il fac si functional, e simplu de facut sau mai trebuie ceva cumparat ?

marcellr , workaholic , player1 si xchris cred ca sunteti mai veterani in rover 75, stitzi ceva despre upgrade-urile ce merg activate sau facute la mainile noastre si care sunt ascunse ?

multumesc anticipat .
si tot respectul din partea mea .

Last edited by marian170386; 09-02-11 at 08:36.
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 09:25   #2982
motorangel

Stage 2
 
motorangel's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Edit..
motorangel is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 07:18   #2983
motorangel

Stage 2
 
motorangel's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Am o intrebare: deoarece nu-mi merge vitezometrul si kilometrajul azi am cautat senzorul de pe roata dreapta fata. Am gasit un senzor albastru care pare ok si langa el doar mufa mama de la un senzor negru dar n-am gasit vre-un fir cu mufa tata de unde sa fi fost iesit. E normal asa ceva? Ce senzor e ala?
motorangel is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 09:38   #2984
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by motorangel View Post
Am o intrebare: deoarece nu-mi merge vitezometrul si kilometrajul azi am cautat senzorul de pe roata dreapta fata. Am gasit un senzor albastru care pare ok si langa el doar mufa mama de la un senzor negru dar n-am gasit vre-un fir cu mufa tata de unde sa fi fost iesit. E normal asa ceva? Ce senzor e ala?
Unul este de abs si celalalt de placute frana..BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:28   #2985
davidenco2010

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 35
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut tuturor!o intrebare am si eu...m-am interesat in tara pt tamponu central de la cutie cel de balans..cum am primit raspunsuri gen: vine doar p original si costa intre 600 si 1000 de lei m-am decis sa fac o impovizatie asa ca am cumparat o bucsa la 50 de lei..am fost la un strungar am dat 20 de lei si mi-a dat busca cea veche jos si mi-a montat-o p asta..doar ca sunt 2 " probleme" 1 bucsa care e akum nu e la fel de lata si i-am mai pus niste saibe sa nu se miste stanga dreapta..asta nu ar fi o problema zic eu..2 bucsa actuala nu prea seamana cu ce veche in sensul ca da stiti aia nu era plina asta e cam plina...ma gandesc sa nu fie prea rigida..am montat-o nu imi mai tremura la plecarea de p loc in schimb la relati imi trebura simtitor..ce as putea pati in cazul in care e mult prea rigida..s-ar putea strica cva..akum eu sunt fericit ca am facut o treaba de mim 600 de lei cu doar 70 dar nu vreau sa stric cva cum ar fi volanta.astept raspunsuriel voastre nu stiu ce sa fac sa o dau jos sau sa astept fara grija pt ca ea isi va mai da drumu.
davidenco2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -