Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-10, 11:04   #2311
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Salut player1.Am un Rover 75 din 2000 cu sistem harman kardon + wofer dar am o problema.Casetofonul este cel din dreapta sus si problema este ca atunci cind dau drumul la muzica si am usile si porbagajul inchis se aude fff infundat.In momentul in care deschid portbagajul se aude super ok cu basul cum trebuie sa fie.Ce solutie as avea ?
cu o solutie concreta nu te as putea ajuta in momentul asta pt ca asta ar insemna sa mi dau cu parerea si as putea sa te incurc. daca as auzi exact poate m as putea pronunta. du te la cineva (sau vreo firma) care se pricepe la sisteme audio de masina. cred ca e o problema ce se poate rezolva simplu
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 12:44   #2312
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=xchris;3707694]Este un cod pe casetofonul original din multe cifre si litere,da-mi te rog acel cod.Si eventual marca Alpine, Blaupunkt, Philips, Kenwood,etc.

Sal...Ai reusit sa gasesti codul de la cass-ul meu ??? Ti-am trimis datele si nu mi-ai mai spus nimic....
Mai pun datele cass-ului odata...poate reusesti sa ma ajuti...
PHILIPS
Type no 22DC745/60
RG Part No XQD 101090PUY
Digital comb 3 band
WA009941
RG745WX1030131
Multumesc de ajutor....Sa ai o zi buna.....
sergo is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 14:17   #2313
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare tuturor. Am și eu un roveraș 75 din 2000, cumpărat acu o lună. Nu știu dacă are cod audio, dar am citit că dacă deconectezi bateria și apoi o reconectezi poate să-ți ceară un cod (īn cazul cīnd e codat) și să nu mai funcționeze pīnă nu introduci codul. Cum pot afla dacă al meu are cod sau nu? Īnsă īn cazul īn care are să nu am probleme cu audio (de fapt acum la moment nu am de gīnd să deconectez bateria, dar mă interesez din timp īn caz că voi avea nevoie și nu aș vrea să am probleme cu codul respectiv). Are cineva experiență īn situația dată? Vreau să specific că stăpīnul precedent nu poate fi contactat (l-aș fi īntrebat acum dacă este codat sau nu sistemul audio).
Merci anticipat!
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 14:41   #2314
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=sergo;3723933]
Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Este un cod pe casetofonul original din multe cifre si litere,da-mi te rog acel cod.Si eventual marca Alpine, Blaupunkt, Philips, Kenwood,etc.

Sal...Ai reusit sa gasesti codul de la cass-ul meu ??? Ti-am trimis datele si nu mi-ai mai spus nimic....
Mai pun datele cass-ului odata...poate reusesti sa ma ajuti...
PHILIPS
Type no 22DC745/60
RG Part No XQD 101090PUY
Digital comb 3 band
WA009941
RG745WX1030131
Multumesc de ajutor....Sa ai o zi buna.....
Am īncercat sa aflu codul prin cālculator de coduri,dar nu merge decat prin citire eeprom ceea ce presupune sa -mi trimi?i aparatul.Nu ti-am raspuns repede pt stau extrem de prost cu timpul liber si intre pic?turi am c?utat Informatii pt Philips-ul t?u.

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 15:38   #2315
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=xchris;3724186]
Quote:
Originally Posted by sergo View Post

Am īncercat sa aflu codul prin cālculator de coduri,dar nu merge decat prin citire eeprom ceea ce presupune sa -mi trimi?i aparatul.Nu ti-am raspuns repede pt stau extrem de prost cu timpul liber si intre pic?turi am c?utat Informatii pt Philips-ul t?u.

BR
Multumesc de raspuns....Nici eu nu stau prea bine la capitolul timp....Esti din Bucuresti ?? Ca as putea sa-ti aduc cass-ul...Sau ti-l trimit unde zici daca este nevoie.....
Inca odata ms mult de ajutor....
sergo is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 19:00   #2316
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Valeriu_ View Post
Salutare tuturor. Am și eu un roveraș 75 din 2000, cumpărat acu o lună. Nu știu dacă are cod audio, dar am citit că dacă deconectezi bateria și apoi o reconectezi poate să-ți ceară un cod (īn cazul cīnd e codat) și să nu mai funcționeze pīnă nu introduci codul. Cum pot afla dacă al meu are cod sau nu? Īnsă īn cazul īn care are să nu am probleme cu audio (de fapt acum la moment nu am de gīnd să deconectez bateria, dar mă interesez din timp īn caz că voi avea nevoie și nu aș vrea să am probleme cu codul respectiv). Are cineva experiență īn situația dată? Vreau să specific că stăpīnul precedent nu poate fi contactat (l-aș fi īntrebat acum dacă este codat sau nu sistemul audio).
Merci anticipat!
la fel ma gandeam si eu in momentul cand l am cumparat , ca pana schimb bateria o sa treaca ani buni in cel mai fericit caz si nu o sa am nevoie de el. dar s a ivit nu dupa mult timp o neplacere si a trebuit sa deconectez bateria. daca nu as fi avut codul am impresia ca m as fi enervat mai mult, dat fiind faptul ca ma suparase situatia care ma facea sa deconectez bateria...
in cazul in care ai casetofon original cred ca ar fi cel mai indicat sa incerci sa afli codul de la fostul proprietar, iar daca spune ca are cod casul iar el nu l stie (iar tu ai de gand sa folosesti masina un timp indelungat, adica nu vrei sa o vinzi in viitorul apropiat) raman doua variante: prima- sa demontezi casul si sa l decodezi la vreo firma de profil, iar a doua si cea mai eleganta-trimiti numarul de identificare al masinii pe sait http://www.mg-rover-radio-codes.com/...adio-codes.php, platesti si introduci codul primit fara sa mai demontezi nimic.

daca nu poti contacta fostul proprietar, cel mai sigur mod de a afla e sa deconectezi bateria. codul e din 4 cifre dar sunt sanse foarte mici sa l poti gasi, din cauza ca la introducerea unui cod gresit, casetofonul afiseaza wait un timp indelungat la fiecare cod si iti vei pierde rabdarea dupa cateva coduri introduse

oricum ,mai devreme sau mai tarziu o sa ai nevoie de el

Last edited by player1; 13-10-10 at 19:06.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 19:52   #2317
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
la fel ma gandeam si eu in momentul cand l am cumparat , ca pana schimb bateria o sa treaca ani buni in cel mai fericit caz si nu o sa am nevoie de el. dar s a ivit nu dupa mult timp o neplacere si a trebuit sa deconectez bateria. daca nu as fi avut codul am impresia ca m as fi enervat mai mult, dat fiind faptul ca ma suparase situatia care ma facea sa deconectez bateria...
in cazul in care ai casetofon original cred ca ar fi cel mai indicat sa incerci sa afli codul de la fostul proprietar, iar daca spune ca are cod casul iar el nu l stie (iar tu ai de gand sa folosesti masina un timp indelungat, adica nu vrei sa o vinzi in viitorul apropiat) raman doua variante: prima- sa demontezi casul si sa l decodezi la vreo firma de profil, iar a doua si cea mai eleganta-trimiti numarul de identificare al masinii pe sait http://www.mg-rover-radio-codes.com/...adio-codes.php, platesti si introduci codul primit fara sa mai demontezi nimic.

daca nu poti contacta fostul proprietar, cel mai sigur mod de a afla e sa deconectezi bateria. codul e din 4 cifre dar sunt sanse foarte mici sa l poti gasi, din cauza ca la introducerea unui cod gresit, casetofonul afiseaza wait un timp indelungat la fiecare cod si iti vei pierde rabdarea dupa cateva coduri introduse

oricum ,mai devreme sau mai tarziu o sa ai nevoie de el
Merci mult pt ajutor! Totuși dacă te joci și īncerci să introduci diferite coduri care e timpul ce trebuie așteptat pīnă a introduce un cod următor?

Referitor la sistemul audio cred că e original, arată așa:
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 21:55   #2318
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Valeriu_ View Post
Merci mult pt ajutor! Totuși dacă te joci și īncerci să introduci diferite coduri care e timpul ce trebuie așteptat pīnă a introduce un cod următor?

Referitor la sistemul audio cred că e original, arată așa:
e original. dupa cateva coduri introduse poti astepta si cate un minut. nu stiu sigur daca pe masura ce introduci mai multe coduri creste timpul de asteptare dar mie dupa al 3 lea cod mi s a parut o vesnicie
player1 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 22:01   #2319
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
e original. dupa cateva coduri introduse poti astepta si cate un minut. nu stiu sigur daca pe masura ce introduci mai multe coduri creste timpul de asteptare dar mie dupa al 3 lea cod mi s a parut o vesnicie
creste timpul dupa fiecare incercare gresita...nu cunosc modelele de pe rover exact ,dar daca-mi da fiecare tipul si seria aparatului va pot spune cum se poate decoda!


BR

Last edited by xchris; 13-10-10 at 22:04.
xchris is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 23:54   #2320
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Imi cer scuze ca nu am avut timp sa citesc toate 155 de pagini, dar ce parere aveti despre un ROver de 2000 benzina? Cutia automata? Cere pe ea 1800 euro, se merita? Ce consum ar avea?
__________________
www.BMWPower.md
JD_RFTR is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 01:20   #2321
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by JD_RFTR View Post
Imi cer scuze ca nu am avut timp sa citesc toate 155 de pagini, dar ce parere aveti despre un ROver de 2000 benzina? Cutia automata? Cere pe ea 1800 euro, se merita? Ce consum ar avea?
cartea zice 15l/100km urban, 7,5l/100km extraurban si 10,3 mixt

dupa pret cred ca e cu volan pe dreapta si inmatriculata in anglia.daca e asa omul vrea sa si scoata banii, vreo 1500 de lire (~1000 masina cu ~500 drumul) acolo iesi daca o iei de dincolo
player1 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 06:53   #2322
sergo

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 128
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by JD_RFTR View Post
Imi cer scuze ca nu am avut timp sa citesc toate 155 de pagini, dar ce parere aveti despre un ROver de 2000 benzina? Cutia automata? Cere pe ea 1800 euro, se merita? Ce consum ar avea?
Un motor excelent....Despre consum se poate duce si mai sus de 15....depinde cum mergi...Tre sa inveti sa mergi cu ea..Nu te da la ea in oras si consuma destul de bine....Afara este superba si foarte comoda....In rest..succes...
sergo is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 08:46   #2323
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Postez aici pentru ca suntem toti care citim acest post... scz ptr off topic.
Am gasit la www.rimmerbros.co.uk piese de rover, adica ce m-ar interesa pe mine.
Eu doresc sa imi iau tot setul de bucse de spate.. si ma duce undeva pe la 100 lire. partea buna este ca aici l-am gasit pe toate la un loc, si la preturi a\cceptabile, partea proasta este ca nu am comandat niciodata de la astia, si daca este cineva care ar putea sa ma ajute cu un sfat sau cine a mai comandat de acolo, si a doua parte proasta este ca transportul cred ca o sa fie maricel... deci... ma gandeam daca sunt amatori sa isi cumpere bucse de spate, sau mai stiu eu ce.. au si de fata, etc,, intrati si vedeti si voi.. ma gandeam ca daca ne strangem mai multi, chiar si 2 ne va fi mult mai usor cu transportul. si vom iesi la pret mult mai rezonabil decat in romania...
astept raspuns de la voi, daca a mai facut cineva comanda la cei de la rimmer si cam cat costa transportul... multumesc
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 13:52   #2324
Mihai Apricopoae

Stage 2
 
Mihai Apricopoae's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 67
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by naiba View Post
masina excelenta. motor f bun....BMW...ma refer la cel diesel 2000 cmc...piesele se gasesc cam greu...astepti cam mult ptr ele. Fiabila...gropile abia se simt. suspensiile sunt cam moi...insa amortizeaza perfect.

Buna ziua,

Apropo de piese care se gasesc cam greu...am si eu un Rover 75 si mi s-a spus ca trebuie sa inlocuiesc bieleta de directie,care se pare,se poate cumpara doar impreuna cu caseta de directie...Intrebarea mea este: a mai avut cineva vreoadata aceeasi problema?...Stiti vreun loc de unde sa o pot cumpara separat? (site,magazin,orice) E cel putin aiurea ca o piesa consumabila dupa parerea mea nu se poate cumpara individual ci numai impreuna cu caseta de directie...Astept raspunsurile voastre. Multumesc
Mihai Apricopoae is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 14:06   #2325
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by Mihai Apricopoae View Post
Buna ziua,

Apropo de piese care se gasesc cam greu...am si eu un Rover 75 si mi s-a spus ca trebuie sa inlocuiesc bieleta de directie,care se pare,se poate cumpara doar impreuna cu caseta de directie...Intrebarea mea este: a mai avut cineva vreoadata aceeasi problema?...Stiti vreun loc de unde sa o pot cumpara separat? (site,magazin,orice) E cel putin aiurea ca o piesa consumabila dupa parerea mea nu se poate cumpara individual ci numai impreuna cu caseta de directie...Astept raspunsurile voastre. Multumesc
din nefericire pentru tine, mine, toti , bieletele nu sunt trecute ca piesa consumabila.. si de aceea se gaseste cu ansablul caseta de directie... dar iti spun din experienta personala ca...
1. bieletele nu se duc asa usor, am luat eu 2 din dezmembrari, ca si eu am crezut ca este de acolo, dar cand colo sa vad ca este joc in caseta de directie nici decum in bieleta..
2. daca la tine chiar este din bieleta , le gasesti in dezmembrari si se potrivesc de la toate masinile rover 75, indiferent ca este cu volan pe dreapta sau pe stanga sau ca bieleta este de pe partea stanga sau dreapta, ambele sunt identice..bafta.. si spune-ne si noua cum ai rezolvat..
la mine trebuie sa rezolv cu un reconditionat caseta de directie..
si app.. pe masina aveam bieletele originale, de 10 ani, la 250.000 km si sunt ff bune.. eu le-am schimbat sa fie schimbate, dar nu a fost de acolo..
scooby89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -