Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-10, 14:17   #2326
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
din nefericire pentru tine, mine, toti , bieletele nu sunt trecute ca piesa consumabila.. si de aceea se gaseste cu ansablul caseta de directie... dar iti spun din experienta personala ca...
1. bieletele nu se duc asa usor, am luat eu 2 din dezmembrari, ca si eu am crezut ca este de acolo, dar cand colo sa vad ca este joc in caseta de directie nici decum in bieleta..
2. daca la tine chiar este din bieleta , le gasesti in dezmembrari si se potrivesc de la toate masinile rover 75, indiferent ca este cu volan pe dreapta sau pe stanga sau ca bieleta este de pe partea stanga sau dreapta, ambele sunt identice..bafta.. si spune-ne si noua cum ai rezolvat..
la mine trebuie sa rezolv cu un reconditionat caseta de directie..
si app.. pe masina aveam bieletele originale, de 10 ani, la 250.000 km si sunt ff bune.. eu le-am schimbat sa fie schimbate, dar nu a fost de acolo..
Anunta-ma si pe mine daca rezolvi cu caseta ca si la mine are joc si mi s-a spus ca nu se poate reconditiona. Mersi
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 14:35   #2327
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Anunta-ma si pe mine daca rezolvi cu caseta ca si la mine are joc si mi s-a spus ca nu se poate reconditiona. Mersi
unde ai fost cu ea la verificat?
eu gasisem pe unii la cluj si imi cerusera 600 lei reconditionat + garantie cateva zeci de mii km.. dar nu mai stiu cu care dintre ei am vb.. cauta pe google.. si chiar i-am intrebat daca au mai facut la rover 75 si au zic ca da, merg reconditionate... acum daca ma minteau, te mint si eu pe tine )
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 14:41   #2328
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Pt cine are volan pe dreapta,am eu caseta cu 200 ron .

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 21:11   #2329
dragos_te

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 17
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
cu o solutie concreta nu te as putea ajuta in momentul asta pt ca asta ar insemna sa mi dau cu parerea si as putea sa te incurc. daca as auzi exact poate m as putea pronunta. du te la cineva (sau vreo firma) care se pricepe la sisteme audio de masina. cred ca e o problema ce se poate rezolva simplu
Mersi player1.Am fost am intrebat si mi au spus ca trebuie sa fac "o gaura in portbagaj" ca sa traga aer suwoferul ceea ce este echivalentul la o priza de aer ca pe capote dar montata pe portbagaj.Problema va fi ca pe acolo va intra apa. Mersi oricum dar voi mai cauta solutii la alte ateliere de audio.
dragos_te is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 21:52   #2330
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Stiu ca s-a postat pe aici pe undeva dar nu gasesc si va rog sa ma ajutati. Spuneti-mi si mie ce ulei se pune la cutia automata, cel original. multumesc anticipat...
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 08:04   #2331
max7821

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 14
Default Eroare usi deschise ......cred de la portbagaj.....si eroare airbag

buna ziua
imi poate spune si mie cineva cum pot remedia eroarea de usa deschisa (in iarna fostul proprietar a cam dat cu el ca nu se inchidea ca era inghetat) si de atunci apare............
Si cu eroarea de airbag ? sa fie de la un scaun ceva fire sau mufa de sub scaun? o sa incerc sa o curat.
ms mult anticipat. astept pareri.

a si inca o intrebare ca sunt nou posesor de rover........de ce schimba cutia manuala asa greu? asa e modelul sau tre sa schimb uleiul din cutie?

Last edited by max7821; 15-10-10 at 08:09.
max7821 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:34   #2332
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Angry Re: Eroare usi deschise ......cred de la portbagaj.....si eroare airbag

Quote:
Originally Posted by max7821 View Post
a si inca o intrebare ca sunt nou posesor de rover........de ce schimba cutia manuala asa greu? asa e modelul sau tre sa schimb uleiul din cutie?
Trebuie să schimbia pompa şi cilindru de ambreiaj
cristea is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 10:21   #2333
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
Postez aici pentru ca suntem toti care citim acest post... scz ptr off topic.
Am gasit la www.rimmerbros.co.uk piese de rover, adica ce m-ar interesa pe mine.
Eu doresc sa imi iau tot setul de bucse de spate.. si ma duce undeva pe la 100 lire. partea buna este ca aici l-am gasit pe toate la un loc, si la preturi a\cceptabile, partea proasta este ca nu am comandat niciodata de la astia, si daca este cineva care ar putea sa ma ajute cu un sfat sau cine a mai comandat de acolo, si a doua parte proasta este ca transportul cred ca o sa fie maricel... deci... ma gandeam daca sunt amatori sa isi cumpere bucse de spate, sau mai stiu eu ce.. au si de fata, etc,, intrati si vedeti si voi.. ma gandeam ca daca ne strangem mai multi, chiar si 2 ne va fi mult mai usor cu transportul. si vom iesi la pret mult mai rezonabil decat in romania...
astept raspuns de la voi, daca a mai facut cineva comanda la cei de la rimmer si cam cat costa transportul... multumesc
intra pe site si pune in cosul virtual de cumparaturi ce piese vrei. treci si tara unde vrei sa ajunga, adica Romanica si iti va aparea si pretul transportului si totalul cand accesezi cosul... daca bine imi amintesc
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app

Last edited by player1; 15-10-10 at 10:36.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 10:28   #2334
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragos_te View Post
Mersi player1.Am fost am intrebat si mi au spus ca trebuie sa fac "o gaura in portbagaj" ca sa traga aer suwoferul ceea ce este echivalentul la o priza de aer ca pe capote dar montata pe portbagaj.Problema va fi ca pe acolo va intra apa. Mersi oricum dar voi mai cauta solutii la alte ateliere de audio.
sistemele harman kardon au fost concepute din fabrica sa se auda cum trebuie fara nicio gaura in portbagaj. nu stiu cum se aude, de aceea numa pot pronunta. cum e montat subwooferul in portbagaj?
sunt doua difuzoare cu incinta din plastic montata sub polita spate, cea din spatele tetierelor,sau e ceva aftermarket?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 10:35   #2335
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Eroare usi deschise ......cred de la portbagaj.....si eroare airbag

Quote:
Originally Posted by max7821 View Post
buna ziua
imi poate spune si mie cineva cum pot remedia eroarea de usa deschisa (in iarna fostul proprietar a cam dat cu el ca nu se inchidea ca era inghetat) si de atunci apare............
Si cu eroarea de airbag ? sa fie de la un scaun ceva fire sau mufa de sub scaun? o sa incerc sa o curat.
ms mult anticipat. astept pareri.

a si inca o intrebare ca sunt nou posesor de rover........de ce schimba cutia manuala asa greu? asa e modelul sau tre sa schimb uleiul din cutie?
usa deschisa. trebuie verificat intrerupatorul din iala (door latch) usii respective daca iti arata care e (daca ai centru de mesaje in bord) daca nu atunci trebuie verificate toate , inclusiv de la capota si portbagaj

eroarea de airbag, cel mai probabil de la mufa

inainte de a schimba ceva la ambreiaj fa i o aerisire de la aerisitorul de sub baterie, deasupra cutiei de viteze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	door latch.JPG
Views:	87
Size:	32.1 KB
ID:	1695973  

Last edited by player1; 15-10-10 at 10:46.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 10:42   #2336
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Stiu ca s-a postat pe aici pe undeva dar nu gasesc si va rog sa ma ajutati. Spuneti-mi si mie ce ulei se pune la cutia automata, cel original. multumesc anticipat...
JF403E - http://shop.mg-rover.org/shop/196_61...tre/index.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lf403e.jpg
Views:	59
Size:	25.4 KB
ID:	1695969  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 11:13   #2337
max7821

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ms mult player 1 o sa ma uit unde e aerisirea pt ambreiaj......asa mi se pare ca intra greu in viteze nush..........o am si de putin timp....oricum multumesc tuturor.
max7821 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:00   #2338
profir_dumitru

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 4
Default Din mile in km???

Salut. Am un Rover 75 cu volan pe dreapta. Stie cineva cum pot schimba sistemul metric (din mile in km)? Si mai am o problema...imi apare in continuu pe display Breake pads low...in conditiile in care plcutele de frana sunt noi, iar pe fata si discurile sunt noi. Multumesc anticipat.
profir_dumitru is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:12   #2339
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
intra pe site si pune in cosul virtual de cumparaturi ce piese vrei. treci si tara unde vrei sa ajunga, adica Romanica si iti va aparea si pretul transportului si totalul cand accesezi cosul... daca bine imi amintesc
ai comandat vreodata de la ei ? sau sti pe cineva care a comandat?
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:16   #2340
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Din mile in km???

Quote:
Originally Posted by profir_dumitru View Post
Salut. Am un Rover 75 cu volan pe dreapta. Stie cineva cum pot schimba sistemul metric (din mile in km)? Si mai am o problema...imi apare in continuu pe display Breake pads low...in conditiile in care plcutele de frana sunt noi, iar pe fata si discurile sunt noi. Multumesc anticipat.
pai ca sa faci schimbul din mile in km i-a legatura cu Marcellr , are tester t4 si iti poate face aceasta schimbare..
a doua problema a ta cu senzorii, verifica daca nu cumva la senzori, pe fata sau spate sa nu fie scos din mufa sau contact imprefect.
dar sper ca dupa ce ti-a aparut problema cu pacute low ai schimbat si senzorul de pe ele sau l-ai pus pe cel vechi??
scooby89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -