Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-12, 11:33   #4111
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cata max View Post
Va salut, si va cer un sfat, am probleme cand calc ambreiajul, se aude un gajait(ca la servo cand nu are ulei) si doar cand e rece motorul. Acum ceva timp cand o foloseam mai intens in oras incepea sa intre greu in viteze.Mentionez ca are 240 miii motor 96 kw si am schimbat kitul(placa,disc,rulment) de ambreiaj in urma cu 10 miii de km.Cam de atunci imi face probleme cu intratul in viteze.Acum face si zgomutul ciudat cand calc pedala.Sa fie pompa de ambreiaj?Multumesc anticipat pt sfaturi.
exact acelasi galgait se auzea si la mine acum doua saptamani
si acum nu mai intra in viteza. cred ca pierde lichidul de la pompa de ambreaj
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 13:08   #4112
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
exact acelasi galgait se auzea si la mine acum doua saptamani
si acum nu mai intra in viteza. cred ca pierde lichidul de la pompa de ambreaj
Quote:
Originally Posted by cata max View Post
Va salut, si va cer un sfat, am probleme cand calc ambreiajul, se aude un gajait(ca la servo cand nu are ulei) si doar cand e rece motorul. Acum ceva timp cand o foloseam mai intens in oras incepea sa intre greu in viteze.Mentionez ca are 240 miii motor 96 kw si am schimbat kitul(placa,disc,rulment) de ambreiaj in urma cu 10 miii de km.Cam de atunci imi face probleme cu intratul in viteze.Acum face si zgomutul ciudat cand calc pedala.Sa fie pompa de ambreiaj?Multumesc anticipat pt sfaturi.
intrati pe forumul clubului Rover Romania si luati legatura cu "expertul" in ambreiaje
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:32   #4113
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
intrati pe forumul clubului Rover Romania si luati legatura cu "expertul" in ambreiaje
ala fiind cine ???

Mr. M ??
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:34   #4114
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
ala fiind cine ???

Mr. M ??
nu stiu de ce nu imi incarca pagina pe forum rover-mg. am incercat si saptamana trecuta si la fel. imi ramane pagina alba
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:35   #4115
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

stie cineva cum se aeriseste ambreajul ? cum se face completarea cu lichi? eu am citit primele 70 de pagini aici pe forum si am gasit cate ceva dar nu mi s-au parut suficiente datele.
Multumesc !
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:35   #4116
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
nu stiu de ce nu imi incarca pagina pe forum rover-mg. am incercat si saptamana trecuta si la fel. imi ramane pagina alba
la mine merge cu opera
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:36   #4117
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
la mine merge cu opera
o sa incer cu opera ! mersi !
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:40   #4118
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
o sa incer cu opera ! mersi !
a mers, cu Opera, Ms
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 16:35   #4119
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
stie cineva cum se aeriseste ambreajul ? cum se face completarea cu lichi? eu am citit primele 70 de pagini aici pe forum si am gasit cate ceva dar nu mi s-au parut suficiente datele.
Multumesc !
se apasa pedala succesiv de cateva ori apoi se va tine apasata la maxim. in timpul asta o alta persoana va desfileta aerisitorul de deasupra cutiei de viteze, sub baterie, cu o cheie de 8 si una de 12 daca nu ma insel. inainte de a desuruba ar fi indicat sa puneti o o bucata de material absorbant sub aerisitor, pe cutie. dupa ce ai iesit lichidul , aerisitiorul va fi strans la loc iar pedala ridicata cu mana in pozitia normala. dupa toate astea se desface capacul rezervorului cilintrului de la pedala, se va scoate garnitura din interior si se va completa cu DOT 3 pana rezervorul va fi plin, dar atentie: nu umpleti rezervorul pentru ca la reintroducerea garniturii lichidul va fi dislocat si va curge pe langa. rezervorul trebuie sa fie plin cu garnitura montata. la fel ca si la aerisire pozitionati materialul absorbant sub pedala de ambreiaj. se infileteaza capacul si se probeaza pedala.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 20:41   #4120
Gadafi

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Vand Rover 75, fabricatie 2004, capacitate 2000 cmc, 131cp, bixenon, jante aliaj oz pentru vara cauciucuri 215/55/16 si jante originale pentru iarna, abs, esp, cruise control,dubluclimatronic, 177000 km. Pret 5800 euro negociabil.
Pentru cei interesati dati un mesaj pe florin_ko@yahoo.com
Gadafi is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 21:16   #4121
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

A "incuiat" un prieten cheile de la rover 75 in portbagaj si acum nu o mai poate descuia.Cum se poate ajunge in portbagaj fara sa sparga sau sa rupa ceva?
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 09:47   #4122
luttecodrut

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 86
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pompa ambreaj de vanzare. pentru CDT nr tel 0720758664
luttecodrut is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 10:38   #4123
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
A "incuiat" un prieten cheile de la rover 75 in portbagaj si acum nu o mai poate descuia.Cum se poate ajunge in portbagaj fara sa sparga sau sa rupa ceva?
daca nu are cheie de rezerva atunci va trebui sa sparga geamul cel mic al unei usi din spate. e varianta cea mai putin costisitoare. ar mai fi varianta de a decupa cu flexul o portiune sub numarul de inmatriculare de pe usa portbagajului si deasemenea prin capitonajul de pe interiorul usii.

Last edited by player1; 17-05-12 at 10:50.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 10:40   #4124
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Gadafi View Post
Vand Rover 75, fabricatie 2004, capacitate 2000 cmc, 131cp, bixenon, jante aliaj oz pentru vara cauciucuri 215/55/16 si jante originale pentru iarna, abs, esp, cruise control,dubluclimatronic, 177000 km. Pret 5800 euro negociabil.
Pentru cei interesati dati un mesaj pe florin_ko@yahoo.com
niste poze?

masina e inmatriculata in Romania?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 10:42   #4125
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare

am si eu o problema la roverul meu. de aseara, nu pot sa ma deschid nici un geam de la butoanele de pe usa sofer. cele din spate si cel din dreapta se deschid de la butoanele lor dar de pe panoul de pe usa soferului, nu mai merge nici unul. reglajul la oglinzi functioneaza. a mai patit cineva asa?
adi_design_a is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -