Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-12, 21:18   #4096
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
era profir dumitru dar deja e in tara si nu stiu cum te poateajuta
Bine, nu e chiar atāt de urgent cu uleiul. M-aş putea īnţelege īntr-un viitor apropiat. Nu ai vreo adresă de email a lui? Merci anticipat
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 10:49   #4097
Alex_Krisan

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 25
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Buna tuturor,

Am o problema cel putin ciudata cu 75-ul meu CDT din 2001

Dupa un drum de vre-o 15 Km am parcat masina fara sa para nimic suspect. Dupa jumate de ora am vazut o balta de antigel sub masina.. In borcan nu mai aveam antigel, am apasat pe furtunul care intra in radiator si am pus mana sub termostat loc pe unde curgea antigelul.

Asadar m-am pus de treaba si m-am apucat de desfacut termostatul, crezand ca e crapata carcasa la termostat. Dupa apraope 3 ore de chin am reusit sa scot cele 3 suruburi care sunt intr-o pozitie super incomoda(sub capacul de la curbutori, sau ce o mai fi).

Cand am reusit sa scot termostatul, am constatat ca era ciupita garnitura. si pentru ca mi s-a parut simetrica am intors garnitura la 180 si aminceput procesul inver de remontare.

Am apasat pe furtune, am completat cu apa distilata si parea ca totul e perfect si ca sa ma asigur am plecat la o tura prin preajma. sub 1 Km. cand am parcat, am pus masina in P, deschid capot si ma uit sub masina si din acelasi loc curgea destul de tare.

Suparat si obosit la 11 noaptea m-am dus resemnat in casa, unde m-am intrebat de ce nu am reusit sa dau de capat..

Si intrebarea mea e ce a putut determina sa imi inmpuste garnitura de la termistat? oate nu s-a blocat termostatul pe inchis si nu permite apei sa iasa din motor spre rariator si presiunea sa imi impuste garnitura?

Sau ce ma sfaturiti sa fac? cum ar trebui sa procedez?

Multumesc,
Alex
Alex_Krisan is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 18:49   #4098
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Valeriu..... eu cand am luat masina am avut exact aceiasi problema si mam dus la mecanic si mia desfacut motorul din suport si la ridicat cu cricul pentru a avea acces mai usor la acele suruburi ...... garnitura la fel varza si am luat alta garnitura de la altceva si tot acelasi profil dereptunghiular si am mai taiat din ea ca era mai mare si am pus si silicon de ala rosu in santul garniturii si apoi putin si pe margine si dupa ce lam montat nu am mai avut treaba deloc ....


ori cumperi termostat nou care vine cu capac si garnitura, ori improvizezi...

deci demonteaza si improvizeaza o garnitura si adauga silicon rosu ca ala rezista la temperaturi mari .... app. garnitura noua cand o tai sa nu o tai drept, taio oblic adica ascutite si cand le pui in sant se preseaza una pe alta si etanseaza mai bine adica nu tai asa "I" o tai asa "/" dar mult mai aplecat
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:30   #4099
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Valeriu_ View Post
Bine, nu e chiar atāt de urgent cu uleiul. M-aş putea īnţelege īntr-un viitor apropiat. Nu ai vreo adresă de email a lui? Merci anticipat
rover-mg.ro/index.php/forum/15-membrii-si-masinute/7504-qpagini-auriiq

si vezi ca lista e pe orase , il gasesti la orasul Galati daca vrei mai multe detalii de contact... mail : profir_dumitru@yahoo.com
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 12:09   #4100
Valeriu_

Stage 2
 
Valeriu_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 31
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
rover-mg.ro/index.php/forum/15-membrii-si-masinute/7504-qpagini-auriiq

si vezi ca lista e pe orase , il gasesti la orasul Galati daca vrei mai multe detalii de contact... mail : profir_dumitru@yahoo.com
merci mult!
Valeriu_ is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 08:26   #4101
luttecodrut

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 86
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

DEZMEMBREZ ROVER 75 2000CDT Vind piese auto din dezmembrari pentru rover 75 cdt motor de 2000 diesel calculator motor , airbag portiera , motor , cutie de viteza , alternator , compresor de clima , injector tdi , pompa de injectie , calculator , capota , pavilion , prag , lonjeron , punte fata si spate , tragar , radiatoar , scaun , abs , airbag , planetara , jenti , telescop , ventilator , geamuri laterale , chiuloasa , vibrochen , piston , volanta , electromotor , scaune , bancheta , egr , compresor de clima , scaune , bancheta , egr , vibrochen , piston , volanta , electromotor , scaune , bancheta , egr , debitmetru , compresor de clima , alternator calculator , punte fata , spate , pompa tandem , pompa servo , caseta directie , butuc , , spate , tragar , jamta , , chiuloasa , vibrochen , piston , volanta , electromotor , scaune , bancheta , egr , debitmetru , compresor de clima , alternator piese motor . turbina , PLANETARA CHIULASA -INJECTOR -TURBINA -GRUP SPATE -CAPOTA SPATE -BARA SPATE MOTOARE -MACARA DE GEAM ALTERNATOR -ELECTROMOTOR -PIESEL AU GARANTIE SI SE POT LIVRA IN TARA PIESELE AU GARANTIE !! . etc
0720758664 sau email lutte_codrut_champion@ yahoo.com
luttecodrut is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 09:58   #4102
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare tuturor membrilor acestui forum!
Sunt nou posesor al unui rover 75 cdt.
Am luat masina acum cateva zile si am reusit sa fac o lista cu toate neregurile acesteia. Rog pe cei care au avut probleme similare cu ale mele sa ma ajute, cu niste sfaturi.
Masina este din 2001, a fost adusa din Germania, are motor de 1951 cm, 116cp.

Problemele sunt urmatoarele:

1.Cand plec cu masina de pe loc, se aude un sunet ciudat ca si cand ar bate ceva, dar nu se aud planetarele, cel de la care am luat-o a zis ca are tamponul de balans inferior rupt.

2.Uneori, (mai des) mai ales cand motorul este cald, oscileaza cam 50 rpm-intre 800 si 850 rpm si vibreaza.

3.Unde intra furtunul in intercooler, sunt urme de ulei. (fostul proprietar a zis ca a sarit furtunul de acolo, nu a observat si a mers o perioada de timp cu el asa, dupa care l-a pus inapoi.

4.La viteza mica, cand apas usor pedala de frana se aude un zgomot (ca cel de ABS dar se aude destul de tare ( placutele si discurile sunt noi).

5.Cand o accelerez brusc, scoate fum negru(nu foarte mult, ca la altele dar cred ca se poate si mai putin).

6.Acceleratia parca nu reactioneaza asa cum ar trebui

Last edited by adi_design_a; 09-05-12 at 10:03.
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:53   #4103
pitulaki91

Stage 4
 
pitulaki91's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 220
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

https://forum.4tuning.ro/483-anunturi...ml#post5016038

Poate intereseaza pe cineva!
pitulaki91 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 22:13   #4104
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
Salutare tuturor membrilor acestui forum!
Sunt nou posesor al unui rover 75 cdt.
Am luat masina acum cateva zile si am reusit sa fac o lista cu toate neregurile acesteia. Rog pe cei care au avut probleme similare cu ale mele sa ma ajute, cu niste sfaturi.
Masina este din 2001, a fost adusa din Germania, are motor de 1951 cm, 116cp.

Problemele sunt urmatoarele:

1.Cand plec cu masina de pe loc, se aude un sunet ciudat ca si cand ar bate ceva, dar nu se aud planetarele, cel de la care am luat-o a zis ca are tamponul de balans inferior rupt.

2.Uneori, (mai des) mai ales cand motorul este cald, oscileaza cam 50 rpm-intre 800 si 850 rpm si vibreaza.

3.Unde intra furtunul in intercooler, sunt urme de ulei. (fostul proprietar a zis ca a sarit furtunul de acolo, nu a observat si a mers o perioada de timp cu el asa, dupa care l-a pus inapoi.

4.La viteza mica, cand apas usor pedala de frana se aude un zgomot (ca cel de ABS dar se aude destul de tare ( placutele si discurile sunt noi).

5.Cand o accelerez brusc, scoate fum negru(nu foarte mult, ca la altele dar cred ca se poate si mai putin).

6.Acceleratia parca nu reactioneaza asa cum ar trebui

suportul antibalans te costa in jur de 500 de lei original, nou cu garantie 2 ani. nu recomand bucse imbunatatite sau altceva in nici un caz.

garniturile de la intercooler costa vreo doua lire din anglia. de la magazinele de piese de la noi poate cu putin mai mult. demonteaza intercoolerul si vezi cat ulei e inauntru. vine din turbo si cu cat e mai putin cu atat mai bine.

cand accelerezi brusc pe loc sau in mers? si pana la cate turatii?

acceleratia este electronica, lagul poate fi pentru ce e turbo... poate nu esti obisnuit tu cu dieselul
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 23:52   #4105
Jimmy76

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut ,,spunetimi si mie va rog ce discuri de frana sa aleg intre :BREMBO -pereche fata 356ron, pereche spate 258ron ,total 614ron,,sau ZIMMERMANN - pereche fata 286ron , pereche spate 254ron ,total 540ron ,multumesc!
Jimmy76 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 09:25   #4106
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

mersi, player1 pentru raspunsurile pe care mi le-ai dat

la acceleratie era vorba de turatii atat pe loc, cat si in viteza, pe la 3500-3800 rpm
Chiar si cand plec de pe loc, cu a-ntaia, si dau a doua la 3000 de ture
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 10:16   #4107
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut
azi de dimineta mi s-a intamplat lucrul de care imi era teama, si anume, masina nu mai intra in viteza, e vorba despre rover 75 cdt 116 cp.
Inca de aseara, am observat ca pedala de ambreaj era moale pana la jumatatea cursei. de la jumatate era putin mai tare. Atunci cad schimbat vitezele intra cam greu.
Azi de dimineta, am observat ca pedala era moale, pe toata lungimea cursei, masina nu mai intra in viteza decat cu motrul oprit.
Ce sa fie oare? pompa sau cilindrul?
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 10:28   #4108
adi_design_a

Stage 2
 
adi_design_a's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 45
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
Sal,
Bine ai venit in randul nostru !
..eu tocmai am sa imi "crap" cutia sa vedem ce avem de schimbat....
Din punct de vedere al pieselor eu am sapat (nu foarte mult) si cel mai rentabil este - comanda Anglia-ebay+ tranport= cel mai ieftin

ex...cilindru slave Rover original+kit OEM placa disc si rulment ~ 10 mil + transport
un cilindru master este mai scumput 4 mil + tranport dar este Rover original...
OEM este mai ieftin....
Tu nu ai ROVER ?!?
....asa ar fi normal....)

..te asteptam si cu alte "sfaturi"......aici chiar sunt necesare.....sunt putin cei care stiu......

Stima,
M
salut !
imi poti spune si mie, te rog, cum trebuie sa procedez sa-mi fac comanda pe e -bay pt disc, placa si rulment ?
adi_design_a is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 10:38   #4109
BanditBora

Stage 3
 
BanditBora's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 85
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by adi_design_a View Post
va salut
azi de dimineta mi s-a intamplat lucrul de care imi era teama, si anume, masina nu mai intra in viteza, e vorba despre rover 75 cdt 116 cp.
Inca de aseara, am observat ca pedala de ambreaj era moale pana la jumatatea cursei. de la jumatate era putin mai tare. Atunci cad schimbat vitezele intra cam greu.
Azi de dimineta, am observat ca pedala era moale, pe toata lungimea cursei, masina nu mai intra in viteza decat cu motrul oprit.
Ce sa fie oare? pompa sau cilindrul?
Salutare,

Mai mult ca sigur e pompa de sub pedala. Verifica vasul de deasupra pompei sa vezi dc mai are sau nu lichid in el. Poti sa completezi cu lichid de frana iar apoi dai pedale sa poti sa te mai misti cu masina pana inlocuiesti pompa.
BanditBora is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 10:56   #4110
cata max

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Va salut, si va cer un sfat, am probleme cand calc ambreiajul, se aude un gajait(ca la servo cand nu are ulei) si doar cand e rece motorul. Acum ceva timp cand o foloseam mai intens in oras incepea sa intre greu in viteze.Mentionez ca are 240 miii motor 96 kw si am schimbat kitul(placa,disc,rulment) de ambreiaj in urma cu 10 miii de km.Cam de atunci imi face probleme cu intratul in viteze.Acum face si zgomutul ciudat cand calc pedala.Sa fie pompa de ambreiaj?Multumesc anticipat pt sfaturi.
cata max is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -