Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-11, 20:02   #1606
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Vali are talent de orator, cu interventii pertinente si la obiect si pe pregatirea lui care este cand arbitru cand alergator ...deci asi propune sal numim un fel de GURU al acestui forum extrem de inteligent (eu personal iasi da si juma de norma de moderator dar asta nu depinde de mine)...sincer sa fiu aceasta titulatura fictiva bineintzeles iasi fi dato lui nea MItica...dar vad ca el sta in umbra si pandeste si ne uimeste cu raspunsuri si cu info de mare valoare (palmares, rezultate in anul cutare..al pilotului X...)...si sa revenim la ideea generala...mai sus nu am mintit in legatura cu 3.5 kg in 45 de minute ...la circuit viteza Buzau '84 aveam cantarul de picior in portbagaj...la cat eram de slab ma si mir de unde mai dadeam kilogramele alea jos...comisia de medici de dinainte de cursa nu aveau asa ceva...se uitau la tine si ziceau: are 2 maini 3 picioare este apt de concurs Elvira Manea avea numai 2 picioare...hai ca am provocato si apare sigur pe aici !

Iti amintesi cine era doctorul cursei?

Era d-l dr Vasile Ion, fost 2 mandate senator , sau chiar inca , si tatal jurnalistei Mariejean cu povestea rapirii din Irak... Uneori ce mica e lumea...
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 20:14   #1607
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
ce nu a incaput in pagina anterioara
am impresia ca vrei sa iesi mai repede de la boxe decat Boby...excelente poze dar iar ma izbeste in fatza imaginea Loganului
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 20:18   #1608
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Iti amintesi cine era doctorul cursei?

Era d-l dr Vasile Ion, fost 2 mandate senator , sau chiar inca , si tatal jurnalistei Mariejean cu povestea rapirii din Irak... Uneori ce mica e lumea...
Aha se leaga...banuiam ceva dar...din pacate va fi si mai rau...astept raspuns de la un optimist "Cānd SE VOR RELUA circuitele īn Romānia?"
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 21:06   #1609
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Am spicuit cateva poze, ca sa-ti alin ..tusea de Logan !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0245.jpg
Views:	91
Size:	539.0 KB
ID:	2077818   Click image for larger version

Name:	IMG_0343.jpg
Views:	58
Size:	644.2 KB
ID:	2077819   Click image for larger version

Name:	IMG_0414.jpg
Views:	62
Size:	622.0 KB
ID:	2077820  

valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 21:26   #1610
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Am spicuit cateva poze, ca sa-ti alin ..tusea de Logan !
so crezi matale ca mia trecut "tusea de Logan"...ce crezi ca 7 maimutze dalea (din care 6 sunt ciori-iar voi fi acuzat de ura rasiala dar este opinia mea si o respect ...) mau dat pe spate ? sa fi vazut in 86 la Riga ce maimutze aveau letonienii...si toate blonde si vorbeau engleza mai bine ca mine ...ai poze facute de mine pe la pagina 4 sau 5 sau pe acolo la inceput...si apropo de Logan incearca sai dictezi pilotului ce ai notat pt Dacia 1310...e bine sa iesi din Logan la primul viraj
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 21:54   #1611
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

si inca 3 pentru acelasi tratament
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0410.jpg
Views:	62
Size:	605.1 KB
ID:	2077859   Click image for larger version

Name:	IMG_0417.jpg
Views:	46
Size:	623.3 KB
ID:	2077860   Click image for larger version

Name:	IMG_0382.jpg
Views:	58
Size:	757.9 KB
ID:	2077861  

valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 21:56   #1612
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

si tocmai am primit un telefon...cum ca Eugen Peteanu ne urmareste...ia pt tine Eugene cand ce tineri eram (mai ales eu) si ce batrani suntem (mai ales tu)......drumul de la Riga la Schleitz '86...de la stanga la dreapta: Nicu Zaberca, Mircea Ponta, Moshu' si iepurasul Peteanu dance pe roata lu' moshu'...foto: Make Mateescu , Easter (powered by Oltcit) romanian race-driver
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	trupa de soc spre schleitz.jpg
Views:	168
Size:	71.8 KB
ID:	2077858  

Last edited by cornel1955; 09-07-11 at 22:16.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 22:13   #1613
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
si inca 3 pentru acelasi tratament
cu exceptia "maimutzelor" te apropii de finish...astea da scule !!!mam calmat cu Loganul ca aveam un stres de somn la noapte creat de legatura "ciori vs. Logan" ...multzam de ultimele poze !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 06:55   #1614
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

La ultimele 2 editii a Bucharest Challenge Cup am participat ca arbitru pe aliniamentul boxelor, pe pitlane ! De acolo, in mici pauze am strans cca 400 de poze.
In cadrul evenimentului s-a desfasurat si doua etape a British F3 International. I-am vazut de aproape pe spaniolul Jaime Alguersuari sau mexicanul Sergio Perez sau Oliver Turvey -marea Britanie sau Brendon Hartley -Noua Zeelanda...etc...etc
Unul din momentele cele mai febrile - dupa parerea mea- era sosirea la standuri a seriei F3, masini si atelajele tractate cu roti, baterii, scule, piese si....nasuri !! Purtati de ATV-uri , aparent in dezordine, amestecati cu masini, cateva minute era o invazie din toate directiile, ca fiecare sa-si ocupe strict zona si sa se amplaseze gata de start.
Activitatea in paddock este foarte stricta, bine ordonata si urmarita atent de o serie de arbitri, cu masuri disciplinare severe si prompte.
De altfel nici nu s-ar putea fiind locul cu o activitate diversificata, locul cu un grad de periculozitate ( vz cate evenimente se petrec totusi). iata cateva instantanee, acu dupa tratamentul aplicat contra "spasm de Logan", cu care nu-s de acord....dar pov mai tirziu..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0224.jpg
Views:	46
Size:	558.4 KB
ID:	2078067   Click image for larger version

Name:	IMG_0206.jpg
Views:	58
Size:	645.9 KB
ID:	2078068   Click image for larger version

Name:	IMG_0211.jpg
Views:	49
Size:	720.3 KB
ID:	2078069  

Click image for larger version

Name:	IMG_0197.jpg
Views:	55
Size:	618.8 KB
ID:	2078070   Click image for larger version

Name:	IMG_0208.jpg
Views:	37
Size:	561.5 KB
ID:	2078071  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 12:48   #1615
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Gheorghe Cioaca evoluand in cursa de la Oradea - 1988.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0078.JPG
Views:	91
Size:	94.5 KB
ID:	2078253  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 14:58   #1616
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Gheorghe Cioaca evoluand in cursa de la Oradea - 1988.
simpaticul de Cioaca ma urmarea pas cu pas...numai daca lipseam eu si abandona Eugen castiga el ..un talent inascut si OM care face cat 100 de piloti la un loc...se carpea si el cum ma carpeam si eu...important ca eram acolo sa ne rupem gatul ....sa fac o paranteza mica (Mascatule sau Bucur Jr. unde dracu' e Gigi ?....spunei sa apara pe aici sa mai inveselim atmosfera )...gata am teminat pauza...la Hungaroring '86 Ghe. Cioaca "GIGI" umbla ca o gaina zapacita sasi caute boxa unde erau romanii ...la "agatzat " Make Mateescu care facea poze si la calmat ca io ma dadeam la "libere"... ..sper sa apara si fosila asta nemernica pe aici...daca nu apare insemneaza ca are 2 picioare (vezi mai sus chestia cu picioarele...N.M. ..nota mea ) oricum la Oradea , un circuit dificil dar bun pt mine, in '85 la Oradea nu am avut adversari decat pe Kulpinski...aveam o cutie idioata care a3-a era prea lunga si pierdeam...recuperam din4 si 5...astia din partea aia sunt ofticosi...lam batut la el acasa si publicul ma aclama pe mine la finish..(la start ma fluierau si imi aratau tot felul de semne din mana) ...eu nu masi fi suparat daca Wilhelm ma batea la Bucuresti sau in alta parte ...hai ca lam provocat si pe Wilhelm, dar cred ca si el are 2 picioare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	boxe hun86.jpg
Views:	89
Size:	65.1 KB
ID:	2078365  

Last edited by cornel1955; 10-07-11 at 15:25.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 15:41   #1617
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
La ultimele 2 editii a Bucharest Challenge Cup am participat ca arbitru ... am strans cca 400 de poze.
In cadrul evenimentului s-a desfasurat si doua etape a British F3 International. I-am vazut de aproape pe spaniolul Jaime Alguersuari sau mexicanul Sergio Perez sau Oliver Turvey -marea Britanie sau Brendon Hartley -Noua Zeelanda...etc...etc
Unul din momentele cele mai febrile - dupa parerea mea- era sosirea la standuri a seriei F3, iata cateva instantanee, acu dupa tratamentul aplicat contra "spasm de Logan", cu care nu-s de acord....dar pov mai tirziu..
ma bucur ca ma intzelegi si cand vad asemenea poze cu F3 creste adrenalina (altceva nu)...la noapte dorm linistit ...vorbeai de 400 de poze ? !!!...baga, doar suntem devoratorii de poze si info
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:11   #1618
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Si ,,,pentru amabilele comentarii ale lui Road si Cornel, dar si,,, pentru fidelitatea fata de topic si pt. continuitatea devoratorilor de amintiri,
asadar o poza super:
Festivitatea de premiere a sezonului 1976
si iata pe cine am recunoscut ( ne ajuta Mitica Rusanescu- daca gresesc)
randul de jos:
-?..?..? Ludovic( Lotzi) Balint +, Gheorghe ( Dodo) Urdea, Cornel Caprita,?..?..
G. Szabo, prof. Dan Amarica, Ovidiu ( Puiu) Groapa +
randul mediu:
?..?..?..Dorin Borlovan, ?..?..? Niki Herisanu, Doru Gandu, Eugen ionescu-cristea+, Laurentiu Popa, ?..? Corneliu Tit, Virgil Balas, Marin Dumitrescu -tziganu, Stefan Stinica, ..?
randul de sus:
Stefan Iancovici+, ?? ( parca Andrei Belu )Dinu Hutu , Petre Vezeanu +
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	97
Size:	859.2 KB
ID:	2078414  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:38   #1619
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Asadar, sa continuam topicul si amintirile cu " eroii neamului" nostru.
Multumesc pentru parerile exprimate, si ...fiind inca la boxe! in loc de " gume noi" sa prezentam poze noi = document super
Si uite una ca premiu pentru depasirea pragului de 55000 de accesari:
Festivitatea de premiere a sezonului 1976
an de glorie pentru Daciile 1100 si Fiat 850, chiar si primele Dacia 1300
Si sa ii prezentam, pe randul de jos
?..?..?.. Ludovic ( Loti ) Balint+, Gheorghe ( Dodo) Urdea, Cornel Caprita, ?..?..,Szabo, Dan Amarica, Ovidiu( Puiu) Groapa +,
randul de mijloc
?..?..?.. Dorin Borlovan, ?..?..?.. Nicolae( Niki) Herisanu, Doru Gandu, Eugen Ionescu-Cristea+, ..?,Laurentiu Popa, ..?., Corneliu Tit , Virgil Balas, marin Dumitrescu-tziganu, Stefan Stinica +, ..?
si sus central
Stefan ( Fane) Iancovici+, ..? ( parca e Andrei Belu), Dinu Hutu, Petre Vezeanu +
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	139
Size:	859.2 KB
ID:	2078476  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:40   #1620
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Si ,,,pentru amabilele comentarii ale lui Road si Cornel, dar si,,, pentru fidelitatea fata de topic si pt. continuitatea devoratorilor de amintiri,
asadar o poza super:
Festivitatea de premiere a sezonului 1976
si iata pe cine am recunoscut ( ne ajuta Mitica Rusanescu- daca gresesc)
randul de jos:
-?..?..? Ludovic( Lotzi) Balint +, Gheorghe ( Dodo) Urdea, Cornel Caprita,?..?..
G. Szabo, prof. Dan Amarica, Ovidiu ( Puiu) Groapa +
randul mediu:
?..?..?..Dorin Borlovan, ?..?..? Niki Herisanu, Doru Gandu, Eugen ionescu-cristea+, Laurentiu Popa, ?..? Corneliu Tit, Virgil Balas, Marin Dumitrescu -tziganu, Stefan Stinica, ..?
randul de sus:
Stefan Iancovici+, ?? ( parca Andrei Belu )Dinu Hutu , Petre Vezeanu +
poza de pus in rama...stiam ca pot sa ma bazez pe tine Vali...din pacate am bagat tot ce aveam aici poze si nu mai pot sa va ajut decat cu amintiri placute din acea vreme...poti de exemplu sa ma intrebi cum leam baut vinul la popii de la Magura Buzau in '84...iam bagat sub masa si noroc cu pauza de 2 zile pt Galati circuit... unde miam tras un loc 1 la Easter...ce bun a fost vinul calugaresc

Last edited by cornel1955; 10-07-11 at 16:42.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -