Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-11, 21:49   #1366
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Cauta pe net Muzeul Mercedes si o sa vezi un 240 D din '76 care a fost taxi in perioada '81-'04 si a reusit sa acopere 4,6 milioane de km. Apoi nu vei mai fi surprins de 600.000 de km.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 22:18   #1367
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Tu poti compara interiorul asta la 600k cu ala de la seria 3 sau pune niste poze cu interiorul taxi-urilor cu sute de mii de km si mai discutam.Vroiam sa iti arat un interior de mercedes la 600k km ...Pune un interior de BMW sau Audi cu aceeasi km si mai discutam.
Nu mai aduce alta marci in discutie pentru ca esti off topic.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 22:28   #1368
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Tu poti compara interiorul asta la 600k cu ala de la seria 3 sau pune niste poze cu interiorul taxi-urilor cu sute de mii de km si mai discutam.Vroiam sa iti arat un interior de mercedes la 600k km ...Pune un interior de BMW sau Audi cu aceeasi km si mai discutam.
Nu mai aduce alta marci in discutie pentru ca esti off topic.
Cand vorbim de masini de Germania poate fi irelevant interiorul, am vazut masini de firma care faceau 1000 km/zi numai pe autostrada doar cu sofer, ce interior sa se uzeze?

Pe de alta parte taxiurile din Germania nu au interior stoc, au interioare speciale, facute de fabrica, pentru activitatea de taxi, cu materiale mult mai rezistente la uzura,.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 23:03   #1369
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mai rau decat babele alea de se calca in picioare pe la biserici sa pupe mana unui popa.Nu poti sa-i convingi de nimic altceva , ei o stiu pe a lor.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 23:31   #1370
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Fiecare vad ca tine la marca lui.Nu am vazut unul cu mercedes sa intre si sa zica ce poncitoare e masina lui
A fost ultimul meu post in acest topic...nu ai cu cine.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 23:54   #1371
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

pana la urma nu conteaza total marca...mai conteaza si soferul, Tara, combustibilii, infrastructura...priviti o masina autohtona Dacia Logan, primul cu 315.386 Pick up, al doilea cu 549,944 Sedan. Pentru o rabla frantuzeasca-romaneasca e mai mult decat bine. Scuzati de off-topic. numai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	204284_213984605294816_203312176362059_877754_2563567_o.jpg
Views:	74
Size:	82.0 KB
ID:	2056526   Click image for larger version

Name:	220792_1636266874646_1475941531_31264930_8388507_o.jpg
Views:	60
Size:	32.7 KB
ID:	2056527  
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 01:02   #1372
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Fiecare vad ca tine la marca lui.Nu am vazut unul cu mercedes sa intre si sa zica ce poncitoare e masina lui
A fost ultimul meu post in acest topic...nu ai cu cine.
Intr-adevar nu ai cu cine, esti prea indoctrinat.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 01:24   #1373
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

undeva omul are dreptate,Mercedesul mereu era mai fiabil,mai comod,mai elegant,mai domol dar asta era problema ca nu avea treaba cu sportivitatea. Nu prea are rost topicul asta,e ca si cum s-ar deschide un topic Dinamo vs. Steaua vs. Rapid.. Nu cred ca are rost sa va imaginati macar ce contraziceri ar iesi acolo,la ce macel verbal s-ar ajunge.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 01:29   #1374
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mereu...? Nu prea cred. Unii trag tare cu perioada aia cu cobre si alte antichitati, nu vad relevanta cu prezentul sau trecutul relativ apropiat. In ultimul timp si-au revenit dar in perioada anilor 2000 situatia nu era deloc roz pentru ei la captiolul fiabilitate. A fost un downfall vizibil.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 01:34   #1375
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mereu...? Nu prea cred. Unii trag tare cu perioada aia cu cobre si alte antichitati, nu vad relevanta cu prezentul sau trecutul relativ apropiat. In ultimul timp si-au revenit dar in perioada anilor 2000 situatia nu era deloc roz pentru ei la captiolul fiabilitate. A fost un downfall vizibil.
Pai nu cred ca a fost atat de mare downfall-ul precum a fost linia de la e90 si e60 la Bmw,care s-au cam dat pe pasune si cu noile motoare care avortau in drum. Nu am vazut atatea e39 trase pe dreapta cu injectoare terminate sau alte surprize cat am vazut e60-uri...si pe autostrada si in vama,ca ciupercile..
Toate au avut ups & downs,nu contesta nimeni asta..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 01:55   #1376
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ma simt obligat sa ii dau dreptate lui anaconda de data aceasta, la capitolul fiabilitate, Mercedes a decazut groaznic, si o zic din cunostinte proprii, exemple din viata de zi cu zi, prieteni cu Mercedes-uri care baga mii de euro in motoare(pistoane topite, chiulase fisurate), turbine, catalizatoare, ba mai nou chiar si in ruperea unui suport motor la E-Klasse 270cdi ... niciuna dintre masini nu a fost forjata sau folosita necorespunzator, toate au fost intretinute, vb aia, cum se intretine un Mercedes-Benz...anyhow, astea normal, nu tre sa ne scada respectu pt. ce a fost si este MB, lider al clasei premium de lux...
__________________
Vand Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC, 125cp :

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5624650
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 09:50   #1377
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Pai nu cred ca a fost atat de mare downfall-ul precum a fost linia de la e90 si e60 la Bmw,care s-au cam dat pe pasune si cu noile motoare care avortau in drum. Nu am vazut atatea e39 trase pe dreapta cu injectoare terminate sau alte surprize cat am vazut e60-uri...si pe autostrada si in vama,ca ciupercile..
Toate au avut ups & downs,nu contesta nimeni asta..
Sincer, aberezi. Eu nu stiu unde vezi tu atatea E90 si E60 cu probleme la motoare si este plin de masini de peste 200 k de km (reali). Apropo, cu mici exceptii sunt aceleasi motoare si pe E60 si pe E90, cum naiba ai vazut tu numai E60-uri?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:03   #1378
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by HoricutzWSR View Post
ma simt obligat sa ii dau dreptate lui anaconda de data aceasta, la capitolul fiabilitate, Mercedes a decazut groaznic, si o zic din cunostinte proprii, exemple din viata de zi cu zi, prieteni cu Mercedes-uri care baga mii de euro in motoare(pistoane topite, chiulase fisurate), turbine, catalizatoare, ba mai nou chiar si in ruperea unui suport motor la E-Klasse 270cdi ... niciuna dintre masini nu a fost forjata sau folosita necorespunzator, toate au fost intretinute, vb aia, cum se intretine un Mercedes-Benz...anyhow, astea normal, nu tre sa ne scada respectu pt. ce a fost si este MB, lider al clasei premium de lux...
Mai lasati ma povestile astea de adormit copii. A mea are 230k de km, vede zilnic 4000 rot/min de zeci de ori, nu are nici pe dracu. Altele sunt problemele lor si nu atat de grave.
Mai cad tot felul de tampenii, sitemul audio original, vre-o sonda sau senzor, o bujie, etc. Daca schimbi toate filtrele si uleiul la 10 k km (mai des ca in carte, in carte se schimba la 25000 de km), daca ai grija sa cureti admisia macar la 50k de km, daca nu dai in ea cand e rece, daca nu o opresti imediat dupa ce o forjezi, etc, ca de, traim in Romania - mult praf, motorina mai proasta, etc., nu ai nici un fel de problema.

Toti maimutoii isi bat joc de masinile lor, sunt sfatuiti prost de mecanicii p., privati sau de reprezentanta si dupa se plang. Ei nu schimba filtre si ulei mai des decat scrie in carte, ca isi iau masini de 200 de k de km si au impresia ca sunt noi, ca reviziile se fac ca in Germania si lasa ca merge ca e nemteasca, etc.

Last edited by GTR; 24-06-11 at 10:09.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:11   #1379
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

bine,poate aberez putin cu injectoarele desi nu e nimica deplasat. Dar galeria de admisie ce zici ca se duc pe capete la e60 si se cauta ca painea calda cele de e39 ? pai stiu cel putin 10 e60-uri cu probleme in oras,la un drum de Austria am vazut 3 care fumegau trase pe dreapta de fatau pe loc.. Au probleme ce mai ne tot invartim in jurul cozii.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:15   #1380
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sincer, aberezi. Eu nu stiu unde vezi tu atatea E90 si E60 cu probleme la motoare si este plin de masini de peste 200 k de km (reali). Apropo, cu mici exceptii sunt aceleasi motoare si pe E60 si pe E90, cum naiba ai vazut tu numai E60-uri?
GTR, cu toata stima pt cunostintele tale in materie auto...tin sa te anunt ca aici te inseli....BMnWA are mare dreptate. Sunt atat de proaste E60-urile, de nu ai idee. Pica mai ceva ca Logan-ului dci la injectoare, si daca stai si te uiti atent, nu se poate ca la doua E60 vazute, a treia e sigur e cu capota ridicata si vreo doi mecanici schimband o turbina ,injector sau eventual tot motorul. De ce? Pt ca sunt praf domne. Nu am mai vazut asa ceva. E60-ul a fost rusinea firmei BMW. Iti e frica sa mergi cu ele pe strada sa nu care cumva sa se dezmembreze, eventual sa stea cineva dupa ele si sa culeaga piesele ce cad in urma lor......

Nu mai spun de problemele la admisie, un bun amic ce lucreaza la reprezentanta ma sfatuia sa schimb admisia cu una de E36, ca cica sunt mai bune si nu am surpriza sa raman in drum cu ea si sa fiu si eu al treilea E60 cu capota ridicata din cele doua vazute anterior.

Last edited by 300zxtt; 24-06-11 at 10:20.
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -