Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-11, 23:42   #1396
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Degeaba va contraziceti, BMW,MERCEDES si Audi au fost,sunt si vor fi masini foarte bune si la multe sute de mii de km daca stii sa ai grija de ele.
Oare ?

Un prieten, acum o luna la vestitul A6 3.0 TDI Tiptronic a ramas cu ea in drum.Rezultat = cutie.
Alaltaieri tot un prieten, tot A6 3.0 TDI Tiptronic bucuros ca a inmatriculat masina, ieri poc, zmucea, caraia..= cutia.


__________________

PSA ♥♥♥
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:44   #1397
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

schimba ti anturaju
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:52   #1398
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am inteles aluzia.

Totusi,
Am dat doar 2 exemple de audi problematice.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 00:47   #1399
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
Oare ?

Un prieten, acum o luna la vestitul A6 3.0 TDI Tiptronic a ramas cu ea in drum.Rezultat = cutie.
Alaltaieri tot un prieten, tot A6 3.0 TDI Tiptronic bucuros ca a inmatriculat masina, ieri poc, zmucea, caraia..= cutia.


Caraia cutia automata ? Mai baga o fisa.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 00:53   #1400
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

da` ce...cutiile automate au scutire?

si daca n`au pedala de ambreiaj, tot pot carai io am intalnit doar la un volvo mai vechi fenomenu insa...

Last edited by HoricutzWSR; 27-06-11 at 01:00.
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 10:04   #1401
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Adevarul este ca, cutiile automate sunt cel mai slab punct al Audi. Ma gandeam sa nu bag in seama problemele vazute sau auzite dar ultima oara cand mi-am cautat masina 4 Audi cu cutie automata am vazut si toate 4 cu probleme la cutie. Dupa ce am citit 30 de pagini de forum de cutii Audi m-am convins ce si cum. Prea multe probleme si foarte costisitoare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 10:21   #1402
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu zic ca nu or mai avea probleme dar nici chiar asa, sunt o gramada pe strazi si merg de rup norma, ar trebui sa fie toate pe platforma. Si Mercedes are probleme la cutii, mai ales la S. Apropo, Audi are multe tipuri de automate, care zici tu ca se strica ? Cel putin ultimele generatii sunt sus prin topurile de fiabilitate, in special A6/A8.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:10   #1403
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
raman la parerea ca nu trebuie sa privim doar ca niste cai si sa nu ne comportam ca berbecii.
toate masinile sunt exceptionale pentru proprietarii carora li se adreseaza.

nu are absolut nici un rost sa dati drept exemple unele particularitati.

depinde ce asteptari ai de la o masina.
si in capul meu s a dat mult timp aceasta batalie. bmw sau mercedes.
iar un om batran, care timp de 45 de ani a schimbat mercedes si bmw m a luminat oarecum.


"pentru mine cea mai buna masina este mercedes, dupa aproape 1000km de condus ma dau jos fara nici o durere. lui fiu`meo i am cumparat bmw"
tare asta, deci cei cu mercedes sunt super oameni, nu au nici macar o mica migrena acolo, un junghi? eu nu cred, la ce preturi au in service sigur te doare ceva cand mergi dupa masina ta cu steluta.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:13   #1404
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu zic ca nu or mai avea probleme dar nici chiar asa, sunt o gramada pe strazi si merg de rup norma, ar trebui sa fie toate pe platforma. Si Mercedes are probleme la cutii, mai ales la S. Apropo, Audi are multe tipuri de automate, care zici tu ca se strica ? Cel putin ultimele generatii sunt sus prin topurile de fiabilitate, in special A6/A8.
Pai cu cat este mai nou cu atat sunt mai putine probleme de cutie ca nu prea au km, dar procentajul la Audi este foarte mare in comparatie cu concurenta, Cat de generatie, inclusiv la un Q7 2008 cu 40k de km am vazut sa faca deja mici probleme.

Eu zi ca daca iei orice Audi de 8-12 ani, la nici 10% din ele nu merge cutia bine.

Pe de-o parte este si normal. Eu achizitionasem un A3 2001 1.9 TDI 130 CP absolut impecabil estetic si functional, mai putin cutia. Cum se incalzea uleiul in cutie si plecai incet, patina in treapta 1 si smucea tare la schimbare in treapta a 2-a.

Culmea, in carte nu scria nimic de schimbarea uleiului din cutie si la reprezentanta au spus ca uleiul nu se schimba niciodata in cutie, dar pe site-ul producatorului cutiei (ZF) scria clar ca in funtie de utilizare uleiul din cutie se schimba la maxim 160 k de km.
Schimbul uleiului si al filtrului din interior costa >400 de EUR.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:15   #1405
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
tare asta, deci cei cu mercedes sunt super oameni, nu au nici macar o mica migrena acolo, un junghi? eu nu cred, la ce preturi au in service sigur te doare ceva cand mergi dupa masina ta cu steluta.
Cine te pune sa mergi la reprezentanta???? Este mai bine la Porsche Romania decat la Mercedes? )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:37   #1406
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ba de da-ma dracu, eu am schimbat uleiul din cutie si filtrul la un c220 cu 2 milioane jumate, la audi e ulei de virgine?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:50   #1407
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Era automat ? Daca nu, e normal sa fie ieftin. La automate e o gramada de ulei in cutie, 9-10 litri, filtru ala e si el scump + manopera te duce destul de mult.

@ GTR - dupa 10-12 ani si masina calarita de 15 proprietari nu ma mira ca putine mai merg ca noi, pana la urma apare uzura, uleiul isi pierde din proprietati iar Romanii il schimba ioc. Cred ca la orice masina automata sansele ca dupa sute de mii de km si o gramada de ani sa nu mai mearga impecabil cutia sunt mari.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:51   #1408
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ba de da-ma dracu, eu am schimbat uleiul din cutie si filtrul la un c220 cu 2 milioane jumate, la audi e ulei de virgine?
E o munca stupida, se da jos cutia, se desface cutia (filtrul era inauntru la modelul asta de cutie) si mai este si o modalitate tampita de schimbat, cu pus ulei in 2 etape, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 13:12   #1409
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Da anaconda, caraia.

O masina era din 05 iar alta din 08.
S-a mai discutat despre problemele cu aceasta cutie de pe a6.Si sunt mult mai multe exemple de cutii crapate.

Edit: Exact cum a notat si GTR, forumul audi lamureste tot.

Last edited by Radu.; 27-06-11 at 13:16.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 14:24   #1410
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Era automat ? Daca nu, e normal sa fie ieftin. La automate e o gramada de ulei in cutie, 9-10 litri, filtru ala e si el scump + manopera te duce destul de mult.

@ GTR - dupa 10-12 ani si masina calarita de 15 proprietari nu ma mira ca putine mai merg ca noi, pana la urma apare uzura, uleiul isi pierde din proprietati iar Romanii il schimba ioc. Cred ca la orice masina automata sansele ca dupa sute de mii de km si o gramada de ani sa nu mai mearga impecabil cutia sunt mari.
Deci iti iau Mercedesuri si BMW-uri de 20 de ani incoace si nu au atatea problemele.

Parerea mea este ca pentru cutiile mai vechi cel mai vinovat este AUDI care declara ca: cutia nu necesita schimbarea uleiului indiferent de umarul de km, total fals dupa spusele ZF, producatorul cutiei de viteze, care spune ca uleiul este recomandat sa se schimbe pana pe la 150 de km sau 10 ani vechime.
Dar "prinde hotul scoate-i ochii", cine sta sa dea in judecata Audi pentru o masina de 200k de km la care sigur or sa gaseasca ei nod in papura.

Problema mai nasoala este la cutiile noi, ca si asta fac cam multe figuri.

Eu am cautat Audi A6, A4, A3, A8 (2001-2004) diferite motorizari , doar cutie automata ca asta ma interesa si pentru ca se incadrau in bugetul alocat si erau multe. Nici unul nu avea cutia in mintile ei, nici macar A3-ul ala care avea 160k de km cu absolut toate reviziile la reprezentanta si care era ca scos din cutie.

A3-ul il si cumparasem, propietarul super OK, i-am aratat la o zi dupa ce am cumparat-o ce face dupa parcurgerea a cca 5-10km, si-a cerut scuze si mi-a dat banii inapoi, pentru ca prima intrebare si conditie a fost sa mearga cutia bine. Era masina sotiei si nu stia de problema.

Am mai mers cu 1 A6 2.5 TDI 2001, cutia varza, schimba aleator, uneori ca sa schimbe trebuia sa iei piciorul de pe acceleratie, VARZA. Am mai mers cu un A4 2.5 TDI, la ala smucea cam in toate treptele, La A8 4.2 era pa cutia, etc., cert este ca nu am gasit nimic, nici un Audi care sa aibe o cutie automata functionabila normal si dupa ce m-am indopat 2 zile de forum romanesc si nemtesc am renuntat sa mai caut vre-un Audi cu cutie automata.

Este adevarat ca si Mercedes a avut niste probleme dar mult mult mai rar decat la Audi.

Oricand vrei facem un test, luam de pe Autovit - Audi, Mercedes si BMW aceeasi ani si mergem si le testam. O sa te sperii de diferenta. Audiurile cu ceva ani si km cu cutii impecabile sau fara reparatii sunt raritati.

Last edited by GTR; 27-06-11 at 14:41.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -