Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-11, 15:32   #1411
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Inseamna ca eu am o masina buna pentru ca nu am ptobleme cu cutia, masina e un audi a4 din 2001.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 15:43   #1412
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Inseamna ca eu am o masina buna pentru ca nu am ptobleme cu cutia, masina e un audi a4 din 2001.
Daca este o automata, poti sa te consideri un norocos. Acum depinde si ce inseamna pentru tine cutie buna
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 15:46   #1413
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu, este cutie automata este manuala speram sa nu am probleme nici cu asta. Pentru me inseamna o cutie buna ca nu patineaza, nu smaceste, intra lin in viteze, nu sare din viteza.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 16:26   #1414
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Nu, este cutie automata este manuala speram sa nu am probleme nici cu asta. Pentru me inseamna o cutie buna ca nu patineaza, nu smaceste, intra lin in viteze, nu sare din viteza.
Cu manuale rar sunt probleme indiferent de producator.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 18:34   #1415
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

BMW Seria 5 primeşte noi īmbunătăţiri din toamnă

Oficialii BMW au anunţat noile modificări aduse lui Seria 5. Din această toamnă, vom beneficia de serviciile noului motor de 2.0 litri turbo īn două versiuni de putere şi vom putea admira Seria 5 GT īn "hainele" Diviziei M


Constructorul german BMW este tot mai aproape de fani zilele aceastea. Dacă ieri vă prezentam informaţiile complete despre noul Seria 6 Coupe, de această dată vă aducem la cunoştinţă ultimele īmbunătăţiri pregătite pentru Seria 5.

Din această toamnă, clienţii BMW se vor putea bucura de noul motor de 2.0 litri turbo cu patru cilindri care va fi prezent atāt pe Seria 5 sedan, cāt şi pe versiunea Touring a acestuia. Noul propulsor vine īn două variante de putere. Prima dintre acestea va fi prezentă pe 520i şi produce 184 de cai şi 270 Nm, iar cea de-a doua o vom regăsi pe 528i şi livrează 245 de cai şi 350 Nm.

Sedanul 520i va sprinta de la 0 la 100 km/h īn 7.9 secunde īn versiunea cu transmisie manuală, iar pentru cei care vor alege o cutie automată, timpul de accelerare va fi mai lung cu 0.1 secunde. Īn versiunea Touring, 520i va accelera de la 0 la 100 km/h īn 8.3 secunde, iar viteza maximă va fi de 220 km/h. Īn ceea ce priveşte consumul, acesta se cifrează undeva īntre 6.8 şi 7.0 litri pentru 100 de kilometri, iar emisiile de CO2 vor fi cuprinse īntre 157 şi 163 g/km.

Īn cazul celei de-a doua versiuni de putere a noului propulsor de 2.0 litri, sedanul va sprinta de la 0 la 100 km/h īn 6.2 secunde, iar break-ul va fi mai lent cu 0.2 secunde. Īn ceea ce priveşte viteza maximă, 528i sedan va ajunge pānă la 250 km/h, īn timp ce Touring-ul va accelera pānă la 244 km/h. Consumul anunţat de oficialii BMW pentru această versiune de putere ajunge undeva īntre 6.8 şi 7.1 litri la 100 de kilometri, iar emisiile de CO2 vor fi cuprinse īntre 159 şi 165 g/km.

Tot o noutate īn gama lui Seria 5 este şi introducerea versiunii 520d EfficientDynamics Edition. Acesta dispune de motorul de 2.0 litri cu patru cilindri capabil să producă 184 de cai şi 380 Nm. Consumul anunţat de producător pentru această versiune este de 4.5 litri la 100 de kilometri, iar emisiile de CO2 ajung la 119 g/km.

Surprizele celor de la BMW nu se opresc aici. Verisunea 525d şi 530d au primit un plus de 13 cai putere. Prima dintre acestea va produce 218 cai la o turaţie de 4.400 rpm şi va dezvolta 450 Nm, iar varianta 530d ne va īncānta cu 258 de cai la 4.000 rpm şi cu un cuplu motor de 540 Nm. De asemenea, varianta 535d va dezvolta acum 313 cai şi 630 Nm īntre 1.500 şi 2.500 rpm.

De asemenea, oficialii BMW au anunţat că am mărit gama versiunilor care vor primi tracţiune integrală. Astfel, sistemul xDrive va putea fi regăsit pe 528i, 535i, 550i, 525d, 530d şi 535d. Mai mult decāt atāt, din această toamnă, familiştii convişi vor beneficia de serviciile propulsorul V8 de 407 cai putere pe 550i Touring. Tot din această toamnă, Seria 5 Gran Turismo va primi pachetul M. Acesta include spoilere noi, ţevi de eşapament din crom, jante din aluminiu de 19 sau 20 de inch, scaune sport şi o suspensie M.

Via | BMW
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	173407l.jpg
Views:	52
Size:	123.1 KB
ID:	2071314   Click image for larger version

Name:	718723l.jpg
Views:	44
Size:	271.9 KB
ID:	2071315   Click image for larger version

Name:	875330l.jpg
Views:	45
Size:	337.8 KB
ID:	2071316  

__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 08:59   #1416
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

eh, acum a inceput si bmw sa faca motoare pe benzina mici si turbo, asta probabil impozitelor si a costului mai ridicat de intretinere la motoarele mai mari, 6l, v8.
oricum, dupa parerea mea, mai fiabil va fi un 6l benzina aspirat decat un 2.0 turbo, si bineinteles mult mai rezistent.

asta cere piata, asta se da
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 15:30   #1417
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am ajuns si eu in situatia in care intreb pe altii.

Nu am fost deloc interesat de Mercedes. Pana astazi.
Simt ca mi-ar surade un CLK320. Dar nu prima infatisare. Ci a doua, preferabil cat mai noua.

In joc se mai afla si un E92 tot benzina. Pe asta il stiu, dar varianta pe diesel. E perfect pentru oras si deplasari, dar eu vreau pe dracul gol.

Inca am impresia ca Mercedes-ul nu este asa agil ca si competitorul.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 22:49   #1418
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Am ajuns si eu in situatia in care intreb pe altii.

Nu am fost deloc interesat de Mercedes. Pana astazi.
Simt ca mi-ar surade un CLK320. Dar nu prima infatisare. Ci a doua, preferabil cat mai noua.

In joc se mai afla si un E92 tot benzina. Pe asta il stiu, dar varianta pe diesel. E perfect pentru oras si deplasari, dar eu vreau pe dracul gol.

Inca am impresia ca Mercedes-ul nu este asa agil ca si competitorul.
Real sunt 2 masini total diferite, depinde in care te simti mai bine la volan si ce vrei de la masina.

Si eu tot la astea 2 ma gandesc (+ BMW berlina) si este foarte grea decizia...

Mercedes ofera o senzatie unica, tipica Mercedes, BMW la fel, dar total diferita de cea de la Mercedes.

Ca agilitate clar BMW-ul este superior, motorizarile si cutiile deasemenea sunt superioare, la condusul este mai interactiv.
La Mercedes, confortul (putin mai bun), la volan te simti mai "rasfatat"(e mai placut dar mai putin dinamic), imagine si design clar superioare, grea alegere.

Daca bati mult spre sportivitate clar BMW-ul, daca vrei un condus mai lin (dar nu fara performanta la nevoie) si sa te simti mai domn, clar Mercedes.

Last edited by GTR; 08-07-11 at 22:52.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 01:48   #1419
wuu

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

bmw-ul detine multa tehnologie ...motoarele ''smechere'' de la bmw au fost facute pana in 96 - 98...apoi a fost o schimbare majora pt cei de la bmw si au adoptat tehnologie de varf...cu totii cred ca stim si am vazut feedback-ul bmw-ului pe ici pe colo...am vazut ce poate ,si ce nu...insa la audi...hmm...sincer ,pe langa tehnologie mai este si pasiune..si asta o spun la modul serios...la audi nu gasesti atatea feedback-uri negative ca la bmw...stim cu totii asta...si o spun din punct de vedere al unui fost proprietar bmw ,cum ar fi modelul clasic acum 635i din 83 sau un m3 din 2009...si nu ca am trecut de la astea la audi le-am avut in paralel,si bmw si audi,consider ca am facut teste cu ele si cu alte bmw-uri...acum nu mai detin nici un bmw..am 3 audi si un mercedes...si sincer bmw este o masina foarte monotona in zilele noastre...sa nu uitam de marele FAIL de la bmw x3,x6, etc...si asta o spun si critici auto care compara aceste vehicule cu modelele competitive...in ziele noastre la bmw lipseste acel ''ceva''..care te face special...peste tot auzi la bmw ,tehnologie,Tehnologie,TEHNOLOGIE...unde este masina?
wuu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 02:06   #1420
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu zic ca e tocmai invers. In cazul Audi mi se pare prea exagerat cu toate gizmo-urile posibile, pentru o masina pur sport.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 02:10   #1421
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Eu zic ca e tocmai invers. In cazul Audi mi se pare prea exagerat cu toate gizmo-urile posibile, pentru o masina pur sport.
Cum poti sa-l contrazici, nu ai vazut cate masini are si a avut la 22 de ani ai sai? Si ce masini...
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 02:57   #1422
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

nu stiu unde e pasiunea la audi,uita-te pe forumuri la noi sa vezi audi cati pasionati are,cati nebuni,cati disperati si obsedati de masina lui are cum are bmw-ul ?dar nu te contrazi si am zis si eu,bmw-ul este 'iubit' in cea mai mare proportie de ce a fost,nu de ce a ajuns.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 03:00   #1423
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bun bun, din astea tot citesc pe forum.

V-am dat subiect de comparatie, ceva concret. Care si de ce ?
Servodirectia la Benz, e electrica?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 18:59   #1424
wuu

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
nu stiu unde e pasiunea la audi,uita-te pe forumuri la noi sa vezi audi cati pasionati are,cati nebuni,cati disperati si obsedati de masina lui are cum are bmw-ul ?dar nu te contrazi si am zis si eu,bmw-ul este 'iubit' in cea mai mare proportie de ce a fost,nu de ce a ajuns.
fi atent aici..cand vorbesti despre o masina trebuie sa o cunosti foarte bine...este una cand auzi pareri si pareri...si este alta cand o ai de zi cu zi...intelegi...? am avut si bmw si audi ..le am condus zi de zi...dar oricum..se observa atitudinea de bemveist...nu vreau sa ma contrazic cu nimeni am spus asta si gata...schimb topicul ..va pup
wuu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 19:20   #1425
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by wuu View Post
fi atent aici..cand vorbesti despre o masina trebuie sa o cunosti foarte bine...este una cand auzi pareri si pareri...si este alta cand o ai de zi cu zi...intelegi...? am avut si bmw si audi ..le am condus zi de zi...dar oricum..se observa atitudinea de bemveist...nu vreau sa ma contrazic cu nimeni am spus asta si gata...schimb topicul ..va pup
bemvist nebemvist , nu am nimica cu nici o masina as conduce orice marca,strict parerea mea pentru mine cel mai potrivit e bmw-ul pentru ce vreau de la el, vw la fel e bune pentru mine la ce imi foloseste,deci nu e un fix,e doar o alegere,puteam sa aleg o vectra din 2006 in loc de cabrio de exemplu,dar am preferat sa aleg ce ma caracterizeaza,nu ce da bine public.
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -