Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-09, 15:30   #556
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Multumesc frumos!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 17:49   #557
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

69WRX ce ne-ai arata tu nu sunt Angel Eyes CCFL . citez "Pachetul include 4 buc inele Angel Eyes neon cu droserele aferente,diametrul la alegerea clientului sau in functie de modelul auto.Garantie 1 an"

Parerea mea e ca cele cu neon nu se prea vad. Cele cu technologia CCFL lumineaza mult mai puternic si sunt net superioare celor cu neon.

Eventual daca are cineva angel eyes cu neon/CCFL sa puna poze (una pe timp de zi/una pe timp de noapte) sa ne lamurim, sa nu aruncam bani aiurea.
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 19:24   #558
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

daca vorbesti din auzite mai bine te interesezi intai...alea de care zici tu ca se vad ziua si sunt puternice, astea sunt, NEON CCFL

edit: uite AICI AICI si AICI

neon...ccfl...same thing
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!

Last edited by 69WRX; 31-08-09 at 19:27.
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 19:48   #559
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

hai ca intru si eu un grupul vostru al bmw-urilor mai ales E36
am 2 zile de cand am un E36 is frumusel da mai tre bagati bani in el acum nus da nam fost atent la numele din talon cica e neamt da cu nume de turc arab=)) ..acum na intru cu 1 problema serioasa nush nu iam dat de cap eu unu poate din ce stiti voi si Vreti sa imi ziceti e bine ..
am luat masina cu defect nu urca nu coboara geamul am gemuri electrice si modul confort plus alarma pe modulul confort scz revin la problema na acolo nu puteam desface fata la usa.. ca na negociat si sa scazut ... ajung acasa dau fata jos motorasul merge da bratul e rupt na l-am facut ca am sudor bun acum si eu zgarcit ) ca cica o fac .......... am facut bratul l-am montat pe geam ca nu era montat si problema
1. cand fac proba butonul pe care apas ....zice asa apas pe galma se inchide pe groapa se deschide .........eee nui asa e invers
2.mudul confort zice asa cand deschid usa se lasa jos cand inchid usa se ridica .....da problema si la asta cand deschid se lasa 3 zimti si se ridica 1 daca ma joc asa la usa ajunge geamul jos=)) acum vine a 3 problema
3. ce ma fac cu alarma ca eu cand o activez dak am geamul deschis se inchide ..............eee aici e una grava ori ca e deschis jumate ori ca e inchis mi-l recunoaste ca e deschis si da sa mil inchida da cand incolo mi-l deschide nus daca ati inteles da daca nu o sa scriu dupaia mai clar nus zicetim si voi ca nu pot folosi alarma si o inchid de la cheie si am scos mufele de la motoras ca merge modulul si e problema sia colo si nus de la ce e (

Last edited by passatb4; 03-09-09 at 19:54.
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 20:29   #560
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Nu te supara passatb4 dar ai un stil de a scrie si de a explica de mai dat pe spate . Eu am inteles ca ai o problema cu : butonul care-ti functioneaza pe invers , cu modulul confort si ceva cu geamul ca t-il recunoaste cand e inchis ba deschis si ai scos mufele .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 20:47   #561
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

eram sigur ................k scz si reformulez deci:
1 prima problema e butonul care vb ta merge pe invers nus de ce ....... da firele nus pe invers ....... de ce pt ca inainte sa montez mecanismul am facut o proba si mergea ft bine .......cum l-am pus pe fata usi din interior fara sa desfac firele fara nimik am inchis usa si am dat de problema cu modulul de confort care imi coboara geamul 3 zimiti si imi urca unu ..............e jumate de roata zimtata pe care e pinionul de atac al motorasului asta pt care nu stie despre ce e vb sau sa fiu mai inteles ee si cum ziceam dau inchid usa sa fac proba si la modul de confort sa vad daca functioneaza mere da nu imi revina geamul ca sa fie inchis etans ....si ....daca ma joc la usa deschid inchid de peste 15 ori ajung cu geamul jos adica coboara da nu unrca la fel ........e dupa ce m-am jucat eu la usa sa vad cat coboara .....am zis ma ce are .......si ia sa fac asa ......dupa ce am ajuns jos ia acum sa inchid geamul eee ciudat nu se inchide de contactul cu gamla si de pe ala cu groapa adica tocmai invers da de ce nus ca inainte sa il montez mergea corect acum am zis bun il las asa sa vad ce face mai departe .......cobor din masina deschid geamurile si inchid masina din alarma ...... si surpriza geamul din dreapta care merge normal sa inchis bine ...........iar cel din stanga in loc sa se inchida se deschidea ....am zis ca na tre sa inchid eu geamul ....il inchid si incerc din nou faza cu telecomanda cand incolo dupa 3 4 sec incepe geamul si se deschide a raq geam posedat ca alceva nui e =)) glumeam bun poate acum m-am facut cat de cat inteles
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 23:55   #562
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by passatb4 View Post
eram sigur ................k scz si reformulez deci:
1 prima problema e butonul care vb ta merge pe invers nus de ce ....... da firele nus pe invers ....... de ce pt ca inainte sa montez mecanismul am facut o proba si mergea ft bine .......cum l-am pus pe fata usi din interior fara sa desfac firele fara nimik am inchis usa si am dat de problema cu modulul de confort care imi coboara geamul 3 zimiti si imi urca unu ..............e jumate de roata zimtata pe care e pinionul de atac al motorasului asta pt care nu stie despre ce e vb sau sa fiu mai inteles ee si cum ziceam dau inchid usa sa fac proba si la modul de confort sa vad daca functioneaza mere da nu imi revina geamul ca sa fie inchis etans ....si ....daca ma joc la usa deschid inchid de peste 15 ori ajung cu geamul jos adica coboara da nu unrca la fel ........e dupa ce m-am jucat eu la usa sa vad cat coboara .....am zis ma ce are .......si ia sa fac asa ......dupa ce am ajuns jos ia acum sa inchid geamul eee ciudat nu se inchide de contactul cu gamla si de pe ala cu groapa adica tocmai invers da de ce nus ca inainte sa il montez mergea corect acum am zis bun il las asa sa vad ce face mai departe .......cobor din masina deschid geamurile si inchid masina din alarma ...... si surpriza geamul din dreapta care merge normal sa inchis bine ...........iar cel din stanga in loc sa se inchida se deschidea ....am zis ca na tre sa inchid eu geamul ....il inchid si incerc din nou faza cu telecomanda cand incolo dupa 3 4 sec incepe geamul si se deschide a raq geam posedat ca alceva nui e =)) glumeam bun poate acum m-am facut cat de cat inteles
My friend, pune si tu vigrula, sau ....(puncte puncte) dupa o anumita exprimare, ca sa intelegem si noi.....buuuun, masina e coupe sau in 4 usi? Daca e coupe, geamurile tre-sa coboare 1cm cand deschizi usa si 1cm sa urce cand inchizi usa....mai mult nu stiu ca eu am E36 berlina.
Daca e berlina, vezi sa nu fi umblat fostu' proprietar pe la motoras si sa-ti fi pus firele invers la el.....sau poate nu pleaca motorasu' exact de la capatul lui (de unde trebuie sa invarta) ca sa se imbine cu zimtii dupa macara, adica sa inceapa amandoua odata si sa se termine amandoua odata....poate pleaca vreunu' mai devreme......ma-ntelegi ?
Iar butonu'....dale dreaq de galme si gropi, important e sa-ti mearga geamu', in ultima fata, vezi ce faci cu el.
Alarma....mai bine ia-ti una noua si stii o treaba, dar sa fie cu confort.
Bafta si anunta-ne si pe noi ce si cum.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 00:13   #563
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut. am si eu un e36 4 usi.
1. am adus masina din germania si la dotari avea si "computer de bord". eu am doar obc-ul cu ora si temperatura. am observat daca dau jos obc-ul , am o cutie. ce o fi si asta?
2. de unde stiu daca am si alarma? am primit doar telecomanda de la inchiderea centralizata (2 butoane).
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 01:00   #564
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

2. daca masina are alarma din fabrica trebuie sa ai la schimbator un beculet, unde vin butoanele de la incalzirea in scaune si ASC, si se pune din cheie cand inchizi masina, ai doua trepte, cand dai la a doua treapta se inchide masina si nu se poate deschide nici din interior.
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 08:58   #565
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

daca ai cutie neagra in spatele obc-ului sau jos in spatele lacasului si ai un bec rosu intre butoanele de incazire si asc inseamna ca ai alarma din fabrica ca asta am si eu si am vb cu cineva iar problema mea sar puta fi din cauza modului confor caaaaaaaaaa .cum zicea si electricianu cineva care habar nu avea cu ce se manaca o inchidere electrica a geamului si alarma si bagat nasu unde nu tre si acm sar putea sa imi iau un modul nou ori sa il fac da asta decide el la fata loc o sa va tin la curent. Poate se mai loveste cineva de problema mea
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:08   #566
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare!!! in iunie am achizitionat un e36 318is coupe din 92 si sunt fff multumit de el!!!
-vreau sa stiu si eu cum se schimba ledurile din bord (nu becurile ci ledurile care dau culoarea portocalie ceasurilor)!!!
-cam cate leduri sunt necesare si cam care ar fi pretul lor si mana de lucru?
-si de curand am schimbat becurile din plafoniera si din stalpii dp spate cu niste becuri cu cate 4 leduri si de atunci cand am butonul din plafoniera comutat la jumatate becurile nu se sting de tot imi raman aprinse dar nu la intensitate maxima!!!


Va multumesc!!!
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:16   #567
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by eduard_1 View Post
-vreau sa stiu si eu cum se schimba ledurile din bord (nu becurile ci ledurile care dau culoarea portocalie ceasurilor)!!!
Va multumesc!!!
Spre dezamagirea ta , nu este nici un led care da culoarea portocalie ceasurilor ci sunt chiar becurile . Daca imi aduc aminte bine sunt 3 becuri care dau lumina . Culoarea portocalie este data de folia existenta , daca nu ma insel .
Succese !!! si felicitari pentru achizitie .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:48   #568
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by eduard_1 View Post
Salutare!!! in iunie am achizitionat un e36 318is coupe din 92 si sunt fff multumit de el!!!
-vreau sa stiu si eu cum se schimba ledurile din bord (nu becurile ci ledurile care dau culoarea portocalie ceasurilor)!!!
-cam cate leduri sunt necesare si cam care ar fi pretul lor si mana de lucru?
-si de curand am schimbat becurile din plafoniera si din stalpii dp spate cu niste becuri cu cate 4 leduri si de atunci cand am butonul din plafoniera comutat la jumatate becurile nu se sting de tot imi raman aprinse dar nu la intensitate maxima!!!


Va multumesc!!!
Incerc prin a te lamuri.
in bord sunt 3 becuri care dau lumina si atat, poti pune ce becuri vrei (verzi, galbene, albe.....) lumina din ceasuri tot galbena o sa fie.....n-ai ce le face, au o panglica galbena, ea reda lumina galbena....dar daca totusi vrei sa faci ceva, in sensul sa le faci rosii, DA, se poate face....te duci la un electrician care se stie cu asa ceva, si-ti pune leduri asa cum sunt in poza 2 (din colturi,adica patrate), nu cum sunt in poza 1 (dalea de bricheta), si galbenul originial n-o sa mai aibe puterea de a reda lumina lui, ci o sa fie rosie.
ledurile se pozitioneaza cam din cm in cm in jurul (benzinei,km, turometru,apa) ca sa aibe intensitate, sa acopere galbenul original.
Am aici la VL un prieten care face si monteaza asa ceva....de la el stiu, i-a pus unui prieten pe-o Pisica, si cred/sper ca in curand si mie. Manopera....undeva pe la 200ron cred, leduri.....hmmmm, vreo 30 de leduri, dar pretul nu-l stiu.
ceea de ce te esperii tu e lumina de veghe, asa sta ledul in stand-by, nu se opreste de tot, inca mai trece curent prin el, dar fff putin, nu-ti descarca bateria, stai linistit.

Stima E36 !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	50
Size:	36.4 KB
ID:	1076368   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	52
Size:	8.9 KB
ID:	1076369  
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:59   #569
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Merci frumos pt lamuriri!!! stiam si eu ceva de ledurile alea dar doar din auzite!!!
Cu ledurile din plafoniera chiar eram speriat, nu stiam ce dreq au de raman aprinse!!!
Merci inca o data si multa bafta!!!

Cu respect!!!
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 23:51   #570
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Incerc prin a te lamuri.
in bord sunt 3 becuri care dau lumina si atat, poti pune ce becuri vrei (verzi, galbene, albe.....) lumina din ceasuri tot galbena o sa fie.....n-ai ce le face, au o panglica galbena, ea reda lumina galbena....dar daca totusi vrei sa faci ceva, in sensul sa le faci rosii, DA, se poate face....te duci la un electrician care se stie cu asa ceva, si-ti pune leduri asa cum sunt in poza 2 (din colturi,adica patrate), nu cum sunt in poza 1 (dalea de bricheta), si galbenul originial n-o sa mai aibe puterea de a reda lumina lui, ci o sa fie rosie.
ledurile se pozitioneaza cam din cm in cm in jurul (benzinei,km, turometru,apa) ca sa aibe intensitate, sa acopere galbenul original.
Am aici la VL un prieten care face si monteaza asa ceva....de la el stiu, i-a pus unui prieten pe-o Pisica, si cred/sper ca in curand si mie. Manopera....undeva pe la 200ron cred, leduri.....hmmmm, vreo 30 de leduri, dar pretul nu-l stiu.
ceea de ce te esperii tu e lumina de veghe, asa sta ledul in stand-by, nu se opreste de tot, inca mai trece curent prin el, dar fff putin, nu-ti descarca bateria, stai linistit.

Stima E36 !!!
sal poti pune niste poze cu lucrarea prietenului sa vad si eu cum se vede ms
bebe no1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -