Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-09, 02:05   #631
X-Bone
BMW Driver

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 74
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salutare lume
am si eu o niste intrebari, am un bmw 318is inscris(ca tot omu nu's multumit ca am dat de gustul magic bmw si vreau cai mai multi) acum sunt hotarat sa pun pe el 2.5i , imi poate spune cineva un pret pt motor cu tot ce trebuie + manopera ? eventual daca cunoasteti pe cineva din judetul Suceava sau din apropiere care a mai facut acestu lucru ceva recomandari..
mc mult.
__________________
Detin un E36 2.0i in curs de modificare..incet incet..doar e criza financiara :P

Nu Viteza Ne Omoara..Ci Inconstienta !!!
X-Bone is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 02:28   #632
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by X-Bone View Post
salutare lume
am si eu o niste intrebari, am un bmw 318is inscris(ca tot omu nu's multumit ca am dat de gustul magic bmw si vreau cai mai multi) acum sunt hotarat sa pun pe el 2.5i , imi poate spune cineva un pret pt motor cu tot ce trebuie + manopera ? eventual daca cunoasteti pe cineva din judetul Suceava sau din apropiere care a mai facut acestu lucru ceva recomandari..
mc mult.
Daca nu te grabesti si stai si cauti, il poti gasi si undeva la 500euro cu tot ce trebuie....am vazut pe Bazar ca sunt intre 600-800-900euro......acum totul deppinde de tine unde si cum il gasesti.....daca n-ai pe cineva de incredere sau mai stiu eu, poti veni la Valcea, in 2 zile iti fac baietii d-aici transplantul, mie mi-au facut de la 1.6 la 2.0 si sunt fff multumit de cum trage si cum merge motorul.....ei cu asa ceva se ocupa, mai ales Pisicute

Stima E36
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 07:06   #633
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ii recomand pe baietii de care zice jmekerdemik
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 14:06   #634
X-Bone
BMW Driver

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 74
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Daca nu te grabesti si stai si cauti, il poti gasi si undeva la 500euro cu tot ce trebuie....am vazut pe Bazar ca sunt intre 600-800-900euro......acum totul deppinde de tine unde si cum il gasesti.....daca n-ai pe cineva de incredere sau mai stiu eu, poti veni la Valcea, in 2 zile iti fac baietii d-aici transplantul, mie mi-au facut de la 1.6 la 2.0 si sunt fff multumit de cum trage si cum merge motorul.....ei cu asa ceva se ocupa, mai ales Pisicute

Stima E36
Aha..merci, Si cu cine as putea lua legatura? eventual ce pret ar avea "doctorii" din vrancea? :P
X-Bone is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:22   #635
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by X-Bone View Post
Aha..merci, Si cu cine as putea lua legatura? eventual ce pret ar avea "doctorii" din vrancea? :P
Pai zi-mi ce te-ar interesa....manopera, nu ? Ma gandesc ca vrei sa zici VALCEA, nu ?
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 16:00   #636
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Eu am dat pe un 2.5i cu cutie (500+150) si tot ce trebuie aka debitmetru, alternator, calculator, tot ce trebuie ca sa mearga pe masina mea 650 de euro+8 mil manopera adica dat jos motorul vechi si pus cel nou.

Sunt din Craiova si am om care se ocupa cu asta, mananca e36 pe paine, mie mi-a facut masina in 6 7 ore, am dus-o la 10 dimineata si la 7 dupa masa era gata. Omu e profi. Acum are un 2.8 si un 2.0 de vanzare, pe 2.8 vrea mi se pare vreo 750 de euro iar pe 2.0 250 de euro, daca te intereseaza da-mi un pm si te pun in legatura cu el.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 16:52   #637
X-Bone
BMW Driver

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 74
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu am dat pe un 2.5i cu cutie (500+150) si tot ce trebuie aka debitmetru, alternator, calculator, tot ce trebuie ca sa mearga pe masina mea 650 de euro+8 mil manopera adica dat jos motorul vechi si pus cel nou.

Sunt din Craiova si am om care se ocupa cu asta, mananca e36 pe paine, mie mi-a facut masina in 6 7 ore, am dus-o la 10 dimineata si la 7 dupa masa era gata. Omu e profi. Acum are un 2.8 si un 2.0 de vanzare, pe 2.8 vrea mi se pare vreo 750 de euro iar pe 2.0 250 de euro, daca te intereseaza da-mi un pm si te pun in legatura cu el.
oftez pentru 2.5i vanos, 2.8i vanos & nonvanos= 193 cai , si 2.5i vanos & nonvanos = 192 cai
deci nu vad rostu la 2.8i mc mult oricum
X-Bone is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 18:45   #638
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

merita 2.8-ul, chiar daca are doar 1 cal diferenta fata de 2.5 are 35 nm in favoarea sa. Plus ca are un potential destul de mare la mici/mari modificari. Eu unul daca as schimba motorul meu de 2.0 m-as orienta catre 2.8.
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 21:19   #639
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Are dreptate Vali 2.8 are 35 Nm si conteaza ffff mult!!! eu zic sa alegi 2.8
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 00:19   #640
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

face 0-100 cu aproape jumate de secunda 2.8-ul mai repede decat cel de 2.5 .
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 00:41   #641
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

2.8 M52 e din nikasil si nu e asa de rezistent ca si 2.5 M50 care e alusil, am auzit la multa lume care sa plans de M52 ca ia crapat. Mai sunt si foarte multi care sunt multumiti de ele, eu zic sa te mai informezi putin pana ajungi sa cumperi alt motor. Bafta
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 00:42   #642
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
2.8 M52 e din nikasil si nu e asa de rezistent ca si 2.5 M50 care e alusil, am auzit la multa lume care sa plans de M52 ca ia crapat. Mai sunt si foarte multi care sunt multumiti de ele, eu zic sa te mai informezi putin pana ajungi sa cumperi alt motor. Bafta
da,am citit mai de mult ca motoarele de 2.8 pana prin 98-99 au fost facute dintr-un aliaj care nu era prea rezistent si ceda, posibil sa vorbim despre acelasi lucru.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 05:24   #643
X-Bone
BMW Driver

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 74
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

mersi mult pentru raspunsuri si pareri, nu sunt un "foarte cunoscator" despre motoarele de bmw, o sa bag in cap toate parerile..dar o sa fac ceea ce creed eu ca e mai bine ceea ce mi se pare si normal (sa nu se intample ceva rau sa imi dau cu pumnii in cap ca mam luat dupa alti si nu dupa capul meu) daca cineva mai are vreo parere va rog sa le spuneti pt ca le citesc pe absolut toate.
Faza e ca motorul pe care vreau sa il cumpar eu este de pana in anul maxim 97 pentru ca nu am bani de unu model mai nou..si din ceea ce stiu eu sunt aceleasi blocuri puse si pe 2.5 si pe 2.8 acelasi material ...
X-Bone is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 09:18   #644
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by X-Bone View Post
mersi mult pentru raspunsuri si pareri, nu sunt un "foarte cunoscator" despre motoarele de bmw, o sa bag in cap toate parerile..dar o sa fac ceea ce creed eu ca e mai bine ceea ce mi se pare si normal (sa nu se intample ceva rau sa imi dau cu pumnii in cap ca mam luat dupa alti si nu dupa capul meu) daca cineva mai are vreo parere va rog sa le spuneti pt ca le citesc pe absolut toate.
Faza e ca motorul pe care vreau sa il cumpar eu este de pana in anul maxim 97 pentru ca nu am bani de unu model mai nou..si din ceea ce stiu eu sunt aceleasi blocuri puse si pe 2.5 si pe 2.8 acelasi material ...
pai atunci iei unul pana in 97 si iei un bloc de 2.5 din 2001 )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 16:53   #645
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by X-Bone View Post
mersi mult pentru raspunsuri si pareri, nu sunt un "foarte cunoscator" despre motoarele de bmw, o sa bag in cap toate parerile..dar o sa fac ceea ce creed eu ca e mai bine ceea ce mi se pare si normal (sa nu se intample ceva rau sa imi dau cu pumnii in cap ca mam luat dupa alti si nu dupa capul meu) daca cineva mai are vreo parere va rog sa le spuneti pt ca le citesc pe absolut toate.
Faza e ca motorul pe care vreau sa il cumpar eu este de pana in anul maxim 97 pentru ca nu am bani de unu model mai nou..si din ceea ce stiu eu sunt aceleasi blocuri puse si pe 2.5 si pe 2.8 acelasi material ...
Mai intreaba in stanga si in dreapta si ai sa vezi ca nu e acelasi material.
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -