Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-09, 22:58   #661
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by giuliomak View Post
in cazul in care schimbi motorul,puterea noului motor nu trebuie sa fie mai mare de 40% decat cel original...
Asa, uite ca acum mi-am adus aminte si la mine a depasit, ceea ce s-a dus de la 6mil, ca atat e si aici, la 45mil lei
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 06:32   #662
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ma scuzati ca va intrerup discutia,care sincer s fiu e f interesanta,ca toate de altfel,dar as mai avea si eu o mica problema.noaptea cand am luminile aprinse in interior normal ar fi s s aprinda toate utilitatile.in cazul meu nu se aprinde nimik la clima(deci nu vad,fiind intuneric)si nici butonul de la geamul din stanga.nu stiu ce s intampla pt k sigurantele nu sunt arse.si ar mai fi ceva.becul de la abs sta mereu aprins.inainte se mai stigea.dar acum sta permanent aprins.iar o ultima problema,as fi interesat dak stie cineva cat ar costa s segmentez un e36 320i din 93.va multumesc mult
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 07:21   #663
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Probabil ai becurile arse, ABS-ul poate sta aprins din cauza senzorului , iti mai functioneaza ? Segmentarea nu e o varianta buna, cu banii care ii bagi in motoru ala mai bine iei altul SH
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 10:38   #664
X-Bone
BMW Driver

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 74
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Asa, uite ca acum mi-am adus aminte si la mine a depasit, ceea ce s-a dus de la 6mil, ca atat e si aici, la 45mil lei
39% + 140 cai = 196 cai , deci ma incadrez in taxa de 6mil la ambele motoare de 2.5 si 2.8..daca e bine cum calculez eu..mc mult pt info
__________________
Detin un E36 2.0i in curs de modificare..incet incet..doar e criza financiara :P

Nu Viteza Ne Omoara..Ci Inconstienta !!!
X-Bone is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 19:15   #665
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by X-Bone View Post
39% + 140 cai = 196 cai , deci ma incadrez in taxa de 6mil la ambele motoare de 2.5 si 2.8..daca e bine cum calculez eu..mc mult pt info
e o jmecherie la mijloc
aia de la rar sunt niste muisti si incearca ori sa stoarca milioane de la tine ori pur si simplu nu vor desi job-ul lor e sa te serveasca,nu sa te umileasca si sa te poarte pe drumuri
pe o caroserie se poate monta ORICE motor care a fost pus din fabrica (si deci si omologat) pentru caroseria respectiva
cu o precizare : trebuie sa pui si suspensia pentru acel tip de motor
de exemplu pe e36 e un tip de suspensie pentru 4 cilindri si un alt tip pentru 6 cilindri
iar la frane e un clenci
pe 316 e punte cu tamburi,nu cu discuri care e foarte pacatoasa si cam proasta
daca ai elementele de suspensie si franare pentru acel tip de motor,atunci RAR-ul e obligat sa-l treaca in certificat (ATENTIE,nu sa-l omologheze,doar sa treaca in certificat modificarea) cu acea taxa de 60-70 de lei
avand in vedere ca a fost omologata masina de fabrica,ei nu mai au ce omologa,decat constata ca masina e ok dpdv tehnic si se respecta specificatiile producatorului
nu va mai lasati fraieriti si decat sa dati zeci de mil la rar daca fac pe ai dracu mai bine luati un avocat destept si descurcaret cu voi,ii platiti cateva milioane si-i face praf pe aia de la rar
cel putin pentru mine in cazul RAR-ului si asigurarilor a fost o reala placere sa le dau peste nas ...legal vorbind
oamenii incearca sa va prosteasca...si de obicei le merge
daca aveti cateva minute si va merge un pic mintea,luati legislatia si normele dupa care functioneaza RAR-ul,cititi si-o sa va convingeti singuri ca se poate
P.S. aci in Craiova e un baiat care are motoare excelente de vanzare pentru pisici,25 si 28
X-Bone da-mi un mesaj privat cu id-ul tau de mess si poate reusesc sa te ajut,eventual si cu drumul pana aici daca te hotarasti sa iei un motor de la baiatu de care vorbesc eu si misteku
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 19:30   #666
lupito

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salutare
am shi eu un trick ... poate o sa sune banal , dar am pisicutza de 3 ani(la mine in oras sunt doar 3 pisicutze,deci nu avea cine sa ma invetze:P) shi numai luna trecuta am descoperit ca daca apesi semnalizatoru mai tare decat ai semnaliza .... fara contact shi pozitzie pusa ... iti ramane doar pozitzia de pe partea p care e ramasa semnalizarea ..(ceva gen ford shi volkswagen)...sper ca a fost shi cineva care nu a stiut treaba asta de pe forum shi nu m`am facut tare de ras
lupito is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 20:30   #667
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
ma scuzati ca va intrerup discutia,care sincer s fiu e f interesanta,ca toate de altfel,dar as mai avea si eu o mica problema.noaptea cand am luminile aprinse in interior normal ar fi s s aprinda toate utilitatile.in cazul meu nu se aprinde nimik la clima(deci nu vad,fiind intuneric)si nici butonul de la geamul din stanga.nu stiu ce s intampla pt k sigurantele nu sunt arse.si ar mai fi ceva.becul de la abs sta mereu aprins.inainte se mai stigea.dar acum sta permanent aprins.iar o ultima problema,as fi interesat dak stie cineva cat ar costa s segmentez un e36 320i din 93.va multumesc mult
Daca nu se aprind luminile la clima inseamna ca ai ledurile arse, cele care-ti lumineaza clima, cand ai pozitiile puse.
Butonul la fel, daca il scoti afara scotandu-i mufa, si-l desfaci, dar desfal fff usor, sa nu-ti sare arculetele si lamelele din el, ai sa contati ca in mijloc e un led, ledul ala fiind ars....daca ai vreun electrician care se stie bine cu astea si are leduri d-astea de ultima generatie, iti poate inlocui toate beculetele din butoane cu leduri de orice culoare.
De ce se stingea si se aprindea becul de Abs? Pentru ca ori nu dadeai in frane brusc si nu intra Abs-ul.....iar acum iti sta aprins mereu pentru ca s-a dus un senzor de abs.....dute la un tester(original Bmw), nu la dastia care au tester universal, si-o sa-ti zica exact senzorul care nu funcioneaza.....cel mai bun si practic lucru, e sa-ti puna testerul pe masina si sa suspenzi fiecare roata in parte, invartind de ea, si testerul iti spune exact daca funtioneaza senzorul de abs de pe roata respectiva sau nu.
Segmentare.....intradevar, asa cum zice trafy-vr6, mai bine pui alt motor.

lupito - p-asta chiar n-o stiam, totusi, sincer, de fiecare data cand am dat ceasurile jos din bord(pentru diverse treburi), dandu-l jos pe partea stanga pe langa semnalizari, s-a apasat c-am tare maneta de semnalizari si mi s-a aprins pozitia doar pe partea stanga, ramanand putin crucit (inainte avand Vectra A si B si alea avand functia asta), dar dupa ce-am pus ceasurile la loc in bord, n-am mai reusit sa fac chestia asta.....ma facusi curios, cobor sa vad daca la mine merge
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 23:48   #668
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Merge jm3k3rd3mik?
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 23:50   #669
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Sunai 2 prieteni care erau in oras si la ambii mearsa, asa ca nu mai coborai sa verific
Sigur merge si la mine Mersi lupito de info app
La tine SM mearsa?
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 02:06   #670
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

he he..pisica face cu ochiu' acum..ms lupito de info
nirolfHD is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 07:23   #671
lupito

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ma bucur ca v`am fost de folos... o sa incerc sa mai revin
lupito is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 07:31   #672
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

yeee, merge si la mine, dar numai pe partea stanga merge? sau merge si pe dreapta?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 08:01   #673
lupito

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

p care parte vrei trafy ....doar sa fortzezi semnalizatorul mai tare
lupito is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 09:33   #674
daddyop

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by nitro_XII View Post
Dau si eu un info despre pisica..
peste tot pe forum scrie ca daca iti face relatiul in sus si in jos ca e sonda lambda.
In cazul meu, si mai stiu de un caz (eu 318is, celalalt caz 318i) o ringurile de la injectoare nu mai etanseaza cum trebuie si trage aer fals pe acolo.
sper sa va foloseasca informatia asta, pe care, eu personal, nu am gasit-o in niciun topic

salutari
are dreptate omul aici, dar am patit si eu ceva asemanator si nu era nimic de la injectoare. Pur si simplu furtunul care leaga filtrul de aer de debit metru era fisurat, si pe acolo tragea foarte mult aer fals ... cand e f frig afara se intampla chiar sa se opreasca motorul . am schimbat furtunul pe care am dat o groaza de bani si nu mai am probleme.
daddyop is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 09:53   #675
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

O groaza de bani pe un furtun? Cam cat?
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -