Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-11, 20:53   #3256
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Da da ))) asta e problema numaru unu la noi )) eu am torsionat bascula nou nouta dupa ce am dat in ditai groapa cand se lucra pe centura ploiestiului, am spart amortizor si strambat si janta )
Hmmm dubios ori aveai bascule din aliaj???
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:11   #3257
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Bai nu stiu din ce erau, pe atunci nu ma pasionau aspectele de genul asta. am torsionat o cativa mm, nu ti imagina ca am facut o acordeon , oricum destul de mult incat sa fac varza unghiul de fuga
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 21:07   #3258
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ma bag si eu in seama cu o noua intrebare . Am vazut pe multe modele de e36 , martorul de usi deschise functionand . Si eu am la ceasuri asa ceva , dar daca deschis o usa nu imi apare nimic la martorul ala . Ma poate lamuri careva ? Sau o solutie sa mi arate si mie ce usa am deschisa
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 21:19   #3259
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

plafoniera pe pozitia 1, cea mai simpla solutie. daca ramane lumina aprinsa, inseamna ca n-ai inchis usa.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 21:21   #3260
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
plafoniera pe pozitia 1, cea mai simpla solutie. daca ramane lumina aprinsa, inseamna ca n-ai inchis usa.
Stiu Ca asa procedez acum , dar ma gandesc ca se poate activa si functia aia cu martorul de la ceasuri .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 21:28   #3261
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

pai martorul ala are 4 zone pt fiecare usa?(sau cate usi ai) Sau e doar un bec cu o pictograma? daca e doar un bec, probabil ca nici nu il ai bagat, sau daca avea functia asta o fi becul ars. se poate adapta cu ceva timp la dispozitie si niscaiva cunoastinte de electronica char un display grafic carte sa-ti indice treaba asta (gen cum e pe masinile mai noi). un electronist bun sigur iti poate adapta un sistem de asta, si il integrezi tu pe undeva. daca il iei de pe e46 poti sa-l integrezi chiar in ceasuri fara sa strici aspectul, iti decupezi in martorii inactivi... asta daca chiar tii la functia asta.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 22:09   #3262
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am si eu o intrebare legata de e36 cabrio,x-ul acela de sub puntea fata se potriveste pe e30 cumva?a incercat careva chestia asta?
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 07:11   #3263
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ma fratilor am si eu cateva intrebari...de ieri sunt proprietaru de BMW 318 nu stiu de care de prin 94 si am ceva nedumeriri:luminile la usi deschise nu se aprind,imi sta un bec aprins cica de la placute,inchiderea centralizata numi merge mi-a aratat ala ceva releu si cica ala tre montat sus,motoru nu stiu de care ii pe lant sau curea,o sa pun poze cu toate problemele...

nu sariti pe mine ca sa mai postat pe forum ca nu stiu,pana acum am avut o japaneza si la aia stiam la bmw is pasta inca
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 07:47   #3264
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ceva poze si inca o intrebare ii normal sa aiba becurile alea galbene care se vad in poze?cu injector altu de la ESP si mizeria e din 93....am vazut pe acte,sau nu sunt ceasurile masinii si motoru asta are distributie pe curea cred ca
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	040111083441.jpg
Views:	109
Size:	49.8 KB
ID:	1944393   Click image for larger version

Name:	040111083539.jpg
Views:	83
Size:	59.4 KB
ID:	1944394   Click image for larger version

Name:	040111083552.jpg
Views:	67
Size:	79.5 KB
ID:	1944395  

Click image for larger version

Name:	040111083711.jpg
Views:	73
Size:	61.8 KB
ID:	1944396  
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 07:54   #3265
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by D-I-U View Post
ma fratilor am si eu cateva intrebari...de ieri sunt proprietaru de BMW 318 nu stiu de care de prin 94 si am ceva nedumeriri:luminile la usi deschise nu se aprind,imi sta un bec aprins cica de la placute,inchiderea centralizata numi merge mi-a aratat ala ceva releu si cica ala tre montat sus,motoru nu stiu de care ii pe lant sau curea,o sa pun poze cu toate problemele...

nu sariti pe mine ca sa mai postat pe forum ca nu stiu,pana acum am avut o japaneza si la aia stiam la bmw is pasta inca
Salut,becul aprins la plăcuțe,uzura destul de mare,cer īnlocuite,īnchiderea centralizata pana sa dai banul uita-te singur la portbagaj,acolo vei găsi un furtun plin cu fire care face trecerea de la capota portbagajului la caroserie,șansele sa fie rupte fire din acel furtun sunt mari(și eu am pățit chestia cu īnchiderea și de acolo am rezolvat-o) motorul din cunoștințele mele este m40 și este pe curea(dacă greșesc rog sa fiu corectat) vad acolo la ceasuri ASC,ai buton pt activare/dezactivare pe acolo prin zona brichetei? restul luminilor ce le vad aprinse sunt normale...P.S: Schimba și uleiul ca a ajuns la limita.Spor la treaba,numai bine
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 08:33   #3266
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Salut,becul aprins la plăcuțe,uzura destul de mare,cer īnlocuite,īnchiderea centralizata pana sa dai banul uita-te singur la portbagaj,acolo vei găsi un furtun plin cu fire care face trecerea de la capota portbagajului la caroserie,șansele sa fie rupte fire din acel furtun sunt mari(și eu am pățit chestia cu īnchiderea și de acolo am rezolvat-o) motorul din cunoștințele mele este m40 și este pe curea(dacă greșesc rog sa fiu corectat) vad acolo la ceasuri ASC,ai buton pt activare/dezactivare pe acolo prin zona brichetei? restul luminilor ce le vad aprinse sunt normale...P.S: Schimba și uleiul ca a ajuns la limita.Spor la treaba,numai bine
cotul acela cu fire de la prtbagaj la caroserie a fost si va fi o problema la e36.la mine erau lipite, rupte topite firele alea si aveam problema cu luminile din bord, pozitii si lumina nr inmatriculare.trebuie lipite la loc (pe exact aceleasi culori) daca nu chiar schimbat toata instalatia electrica ptr acel element (portbagaj), dar inca n-am gasit pe realoem.
motorul da, e m40 pe curea.
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 08:36   #3267
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Blitz-Krieg View Post
am si eu o intrebare legata de e36 cabrio,x-ul acela de sub puntea fata se potriveste pe e30 cumva?a incercat careva chestia asta?
x-ul de sub puntea fata de la e36 cabrio, zi z3 daca nu ma insel, trebuie adaptat si la e36 non-cabrio, am vazut pe net multi care si-au pus la coupe, si trebuie date gauri cu nituri, nu e bolt on.deci si la e30 e la fel, trebuie adaptat (gaurit, masurat etc).
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 08:40   #3268
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by D-I-U View Post
ceva poze si inca o intrebare ii normal sa aiba becurile alea galbene care se vad in poze?cu injector altu de la ESP si mizeria e din 93....am vazut pe acte,sau nu sunt ceasurile masinii si motoru asta are distributie pe curea cred ca
salut, ti-am atasat poze cu ce inseamna alea p'acolo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	semne1.JPG
Views:	74
Size:	107.9 KB
ID:	1944466   Click image for larger version

Name:	semne2.JPG
Views:	70
Size:	162.0 KB
ID:	1944467   Click image for larger version

Name:	semne3.JPG
Views:	58
Size:	89.7 KB
ID:	1944472  

Click image for larger version

Name:	semne4.JPG
Views:	94
Size:	99.2 KB
ID:	1944473  

Last edited by maxmartinez; 01-04-11 at 08:44.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 09:46   #3269
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sal baieti
cva ponturi cum pot da jos mai usor radiatorul de la clima?se poate scoate mai usor dezmembrand botul masinii?ce prinderi are?...nu am mai desfacut

e36 316 '96
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 09:54   #3270
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
sal baieti
cva ponturi cum pot da jos mai usor radiatorul de la clima?se poate scoate mai usor dezmembrand botul masinii?ce prinderi are?...nu am mai desfacut

e36 316 '96
salut, intra pe link-ul asta
http://pdftown.com/BMW-E36-Service-Manual.html

dai download, bagi parola "pdftown.com" si downloadezi manualul de service e36.la pagina 640-14 ai AC condesnser replacing.bafta
maxmartinez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -