Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-11, 12:01   #3106
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Am avut eu, dar e destul de incomod pentru pasagerul din fata, pentru ca trebuie sa stea cu torpedoul deschis ca sa pui/puna ceva in suportul ala.
Daca scoti topedoul afara(sau daca bagi mana) ai sa vezi mai de aproape ca are niste gauri in stanga spate, si in spate de tot, gauri de suruburi pentru fixarea suportului.
Si costa fix 27eur suportul OEM Germany.

O zi buna !
ai dreptate, e destul de incomod, eram doar curios unde vine ala...e mult mai practic suportul de sub cotiera multam
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 12:08   #3107
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
ai dreptate, e destul de incomod, eram doar curios unde vine ala...e mult mai practic suportul de sub cotiera multam
Daaaaaa, ala face toti banii crede-ma, da-i un ban dar stai in fata vreau sa fumez, mut scrumiera prima, adica spre schimbator, vreau sa beau o cafea si o doza de suc in acelasi timp, mut ambii suporti de pahare spre schimbator si scrumiera in spate de tot
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 12:13   #3108
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Daaaaaa, ala face toti banii crede-ma, da-i un ban dar stai in fata vreau sa fumez, mut scrumiera prima, adica spre schimbator, vreau sa beau o cafea si o doza de suc in acelasi timp, mut ambii suporti de pahare spre schimbator si scrumiera in spate de tot
da, am vazut ca sunt 2 tipuri de suporti la cotiera : unu care e integrat cu totul, are 2 gauri ptr pahare, scrumiera si alea ptr monezi, dar scrumiera vine in spate chiar sub cotiera si nu merge intoarsa ceea ce e cam naspa, si al doilea e ala de care zici in care poti muta suportii de pahare si scrumiera ca nu sunt compacte toate, ci vin pe plansa aia. fig 1 piesa 15 e aia naspa si a doua pe care vreau sa o iau eu, e 70e.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NjU5M19w.png
Views:	59
Size:	39.7 KB
ID:	1902109   Click image for larger version

Name:	MTA0NTBfcA==.png
Views:	49
Size:	41.7 KB
ID:	1902110  
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 13:55   #3109
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
da, am vazut ca sunt 2 tipuri de suporti la cotiera : unu care e integrat cu totul, are 2 gauri ptr pahare, scrumiera si alea ptr monezi, dar scrumiera vine in spate chiar sub cotiera si nu merge intoarsa ceea ce e cam naspa, si al doilea e ala de care zici in care poti muta suportii de pahare si scrumiera ca nu sunt compacte toate, ci vin pe plansa aia. fig 1 piesa 15 e aia naspa si a doua pe care vreau sa o iau eu, e 70e.
E destul de najpa aia de e completa, de nu poti misca suportii de pahare si scrumiera, vrei nu vrei asa o ai.......
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:27   #3110
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Deci am si eu o problema pe fata am geamuri electrice , de cam 5-6 luni cel de la sofer face pe nebunul . Mai exact se lasa jos perfect , dar cand se ridica .... e jale . Nu se ridica normal in sus ci intr o parte practic iese afara la 90 de grade . Unde sa fie problema ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:28   #3111
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

vreun cablu de la macara rupt cred sau suportii aia de plastic care tin geamul sa fie rupti
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:32   #3112
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
vreun cablu de la macara rupt cred sau suportii aia de plastic care tin geamul sa fie rupti
Nu ma mai speria in halul asta ! Tu vrei sa nu mai dorm la noapte ? Alte pareri ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:36   #3113
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Exclamation Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Deci am si eu o problema pe fata am geamuri electrice , de cam 5-6 luni cel de la sofer face pe nebunul . Mai exact se lasa jos perfect , dar cand se ridica .... e jale . Nu se ridica normal in sus ci intr o parte practic iese afara la 90 de grade . Unde sa fie problema ?
Am patit si eu .. da jos fata de usa si vezi chederele sa nu cumva sa fi iesit sau cazut din traseele pe care culiseasa geamul sau ghidajele alea de plastic s-au rupt... e 7-8 lei/bucata la orice magazin de piese auto.Iti trebuie cate 2 la geamurile fata si cate unu la cele spate.Noroc.
__________________
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:40   #3114
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Am patit si eu .. da jos fata de usa si vezi chederele sa nu cumva sa fi iesit sau cazut din traseele pe care culiseasa geamul sau ghidajele alea de plastic s-au rupt... e 7-8 lei/bucata la orice magazin de piese auto.Iti trebuie cate 2 la geamurile fata si cate unu la cele spate.Noroc.
Deci mai exact ce cer maine la magazin ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:44   #3115
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Deci mai exact ce cer maine la magazin ?
http://realoem.com/bmw/showparts.do?...55&hg=51&fg=10

Piesa 2.

Edit. In cazul in care nu merge link-ul... cod : 51321938884
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	189.png
Views:	63
Size:	15.1 KB
ID:	1903091  

Last edited by VN23TDR; 04-03-11 at 20:51.
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 08:20   #3116
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut...sper sa nu deranjeze postul meu doarece vin cu o intrebare despre o masina care nu se incadreaza in sectiunea bmw,este vorba despre o jetta...intrebarea mea este ca de cateva zile nu se mai deschide de pe cheie...am fost cu ea,de fapt tata la service vw si i-a spus ca este bulit calculatorul si nu ii mai citeste cheia sau ceva de genul...toata reparatia ajungand la 20 de mil(greu de crezut sa se buleasca asa repede fiind fabricatie 2009 luata de el de noua,doar vreo 30mii la bord )...cei care au habar...ii rog sa posteze o parere doua sa nu arunce acesti bani aiurea fara sa fie calculatorul de vina(tin sa precizez ca increderea in acele persoane de la service nu este foarte mare) Zilele acestea urmeaza sa se duca si la reprezentanta,totusi astept cateva pareri.Inca odata sper sa nu deranjez.Va multumesc! Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 08:22   #3117
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Are careva idee cat coboara arcurile galbene si arcurile rosii la un E36 sedan ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 08:54   #3118
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Salut...sper sa nu deranjeze postul meu doarece vin cu o intrebare despre o masina care nu se incadreaza in sectiunea bmw,este vorba despre o jetta...intrebarea mea este ca de cateva zile nu se mai deschide de pe cheie...am fost cu ea,de fapt tata la service vw si i-a spus ca este bulit calculatorul si nu ii mai citeste cheia sau ceva de genul...toata reparatia ajungand la 20 de mil(greu de crezut sa se buleasca asa repede fiind fabricatie 2009 luata de el de noua,doar vreo 30mii la bord )...cei care au habar...ii rog sa posteze o parere doua sa nu arunce acesti bani aiurea fara sa fie calculatorul de vina(tin sa precizez ca increderea in acele persoane de la service nu este foarte mare) Zilele acestea urmeaza sa se duca si la reprezentanta,totusi astept cateva pareri.Inca odata sper sa nu deranjez.Va multumesc! Numai bine!
Ai sectiune la VW, iar daca n-ai, deschide.
Multumim de intelegere
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 09:09   #3119
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Las-o cum a picat,imi cerusem scuzele de rigoare pt postare...sunt obisnuit cu voi cei din sectiunea bmw,cunosc pe cei care se pricep si cei care se dau doar cunoscatori de aceea postasem aici si nu la sectiunea vw.Rog un moderator sa stearga intrebarea postata de mine.numai bine! Si scuze de off
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 09:12   #3120
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
sunt obisnuit cu voi cei din sectiunea bmw
Adica noi suntem mai prosti sau cum ? Mai aroganti ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -