Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-10, 15:05   #1606
claudiu29

Stage 5
 
claudiu29's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 453
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Da Bosulica merci frumos. Cam la ce bani se gasesc jantele astea cu tot cu cauciucuri? (o idee ceva?)

Uitel si pe fraieru meu ce mufa de pisoi adormit are
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 004.jpg
Views:	47
Size:	312.6 KB
ID:	1315116   Click image for larger version

Name:	Picture 005.jpg
Views:	41
Size:	284.9 KB
ID:	1315117   Click image for larger version

Name:	Picture 007.jpg
Views:	66
Size:	221.5 KB
ID:	1315118  

claudiu29 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 08:56   #1607
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pai garnitura pt capacul de culb, fireste. ) pretu depinde in functie de firma, intre 60 de ron si 150 ron. victor reinz e in jur de 120 parca. gasesti si mai ieftine, oricum. intreaba pe la magazine de piese auto, se gasesc peste tot. vezi ca unele nu au si garniturile alea rotunde din mijloc. ar fi bine sa le iei cu totul, mai ales daca ai ulei pe langa bujii.
mistreku,ia zii frate ca te/am auzit de ulei pe langa bujii si sunt interesat ca si mie mi se intampla la fel.de fiecare data cand verific bujiile ,le gasesc inundate de ulei.nu stiu care e cauza,dar oricum tind sa te cred ca problema e garnitura de la capacul de la culbutori,k imi pierde si ulei(IN PREALABIL am crezut ca il papa)dar capacul respectiv niciodata nu l/am vazut uscat.e ulei peste tot.tu ce zici?e garnitura? ca dak e garnitura o schimb. si altceva.capacul mai susține ceva sau e ca la motoarele clasice?se scoate pur si simplu si se schimba garnitura?
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 09:06   #1608
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
mistreku,ia zii frate ca te/am auzit de ulei pe langa bujii si sunt interesat ca si mie mi se intampla la fel.de fiecare data cand verific bujiile ,le gasesc inundate de ulei.nu stiu care e cauza,dar oricum tind sa te cred ca problema e garnitura de la capacul de la culbutori,k imi pierde si ulei(IN PREALABIL am crezut ca il papa)dar capacul respectiv niciodata nu l/am vazut uscat.e ulei peste tot.tu ce zici?e garnitura? ca dak e garnitura o schimb. si altceva.capacul mai susține ceva sau e ca la motoarele clasice?se scoate pur si simplu si se schimba garnitura?
Se schimba pur si simplu, eu am schimbat'o acum vreo luna de zile, ca tot la fel, gaseam mereu bujiile in jacuzzi la mine e 150lei noua pe original (a mare + alea de vin in jurul bujiilor), adusa din Germania, in caz ca vrei sa'ti aduc
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 12:21   #1609
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by nebundlegat View Post
si pe mine m-ar interesa o trecere de la panoul de clima manual la cel digital.
am auzit ca e nevoie de panoul in sine si de servomotorase.

P.S. am si eu o cutie neagra sub OBC si nu stiu ce e ?!?!
A aflat cineva ce face asta pentru clima? Ca m'apuc sa montez clima digitala pe masina fara clima deloc, si am 2 bucati....si nu stiu ce face piesa asta pentru clima.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 12:26   #1610
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

fara ea nu are cum sa ti mearga ca e calculatorul de clima pt cea manuala la cea digitala nu mai exista pt ca e integrat in panolu de comanda
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 13:17   #1611
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
mistreku,ia zii frate ca te/am auzit de ulei pe langa bujii si sunt interesat ca si mie mi se intampla la fel.de fiecare data cand verific bujiile ,le gasesc inundate de ulei.nu stiu care e cauza,dar oricum tind sa te cred ca problema e garnitura de la capacul de la culbutori,k imi pierde si ulei(IN PREALABIL am crezut ca il papa)dar capacul respectiv niciodata nu l/am vazut uscat.e ulei peste tot.tu ce zici?e garnitura? ca dak e garnitura o schimb. si altceva.capacul mai susține ceva sau e ca la motoarele clasice?se scoate pur si simplu si se schimba garnitura?
garnitura sigur. daca gasesti ulei la bujii, snt garniturile alea rotunde, 6 la numar. alea vin si etanseaza capacul de culb in jurul bujiilor. cand nu mai etanseaza (e coapta garnitura), iti baga ulei acolo. e nasol ca uleiul ala iti si mananca cauciucul ala din jurul bujiilor, "fisele", daca poti sa le zici asa, poate sa dea si la masa, prin chiulasa, sa mearga mai aiurea etc. si de pierdut, cel mai probabil, pe la capacul de culbutori. nu afecteaza performanta, doar ca tre' sa completezi mereu si uneori iti mai si baga fum in masina, cand pica uleiul pe evacuare. deci io zic ca e cazul sa o schimbi. cauta pe la magazine si mergi pe victor reinz. e usor de schimbat, te descurci singur. doar desfaci suruburile alea si il tragi in sus. poti sa cauti un DYI pe net, e imposibil sa nu fie. "rocker cover gasket" saui ceva de genu' cred ca ar trebui cautat. bafta!
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 16:43   #1612
gaby_02nnf

Stage 1
 
gaby_02nnf's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 11
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
A aflat cineva ce face asta pentru clima? Ca m'apuc sa montez clima digitala pe masina fara clima deloc, si am 2 bucati....si nu stiu ce face piesa asta pentru clima.
Salut,ai ceva schema pt clima digitala ? sau e secreta si asta?
gaby_02nnf is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 16:47   #1613
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
garnitura sigur. daca gasesti ulei la bujii, snt garniturile alea rotunde, 6 la numar. alea vin si etanseaza capacul de culb in jurul bujiilor. cand nu mai etanseaza (e coapta garnitura), iti baga ulei acolo. e nasol ca uleiul ala iti si mananca cauciucul ala din jurul bujiilor, "fisele", daca poti sa le zici asa, poate sa dea si la masa, prin chiulasa, sa mearga mai aiurea etc. si de pierdut, cel mai probabil, pe la capacul de culbutori. nu afecteaza performanta, doar ca tre' sa completezi mereu si uneori iti mai si baga fum in masina, cand pica uleiul pe evacuare. deci io zic ca e cazul sa o schimbi. cauta pe la magazine si mergi pe victor reinz. e usor de schimbat, te descurci singur. doar desfaci suruburile alea si il tragi in sus. poti sa cauti un DYI pe net, e imposibil sa nu fie. "rocker cover gasket" saui ceva de genu' cred ca ar trebui cautat. bafta!
multumesc mult mistreku.o schimb,dar nu am nevoie de DYI ca nici eu nu sunt chiar asa strain de mecanica.si ma gandesc ca masa nu are cum sa dea la chiuloasa ca uleiul nu e un conductor al curentului electric.fum nu imi baga dar trebuie schimbata,pt ca asa cum ai spus o s imi manance fisele ca sunt din cauciuc si oricum risipeste ulei.oricum mi/ai fost de mare ajutor.atat tu cat si jm3ch3rd3mik.va multumesc mult.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 20:00   #1614
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
A aflat cineva ce face asta pentru clima? Ca m'apuc sa montez clima digitala pe masina fara clima deloc, si am 2 bucati....si nu stiu ce face piesa asta pentru clima.
Se numeste UNCODED CONTROL UNIT F AIR CONDIT. pe realoem, sau IHKR Control Unit. Sincer nu prea am reusit sa ma lamuresc exact ce face, dar am citit pe unele forumuri ca daca aceasta unitate este defecta, nu mai functioneaza unele functii precum dezaburirea. Banuiesc ca e un fel de computer al climatronicului. Sfatul meu e ca trebuie montat neaparat. Si eu vreau sa upgradez de la non-clima la climatronic, deci bine ca am avut ocazia sa ma informez

Last edited by rdy4ever; 15-02-10 at 20:03.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 20:39   #1615
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
multumesc mult mistreku.o schimb,dar nu am nevoie de DYI ca nici eu nu sunt chiar asa strain de mecanica.si ma gandesc ca masa nu are cum sa dea la chiuloasa ca uleiul nu e un conductor al curentului electric.fum nu imi baga dar trebuie schimbata,pt ca asa cum ai spus o s imi manance fisele ca sunt din cauciuc si oricum risipeste ulei.oricum mi/ai fost de mare ajutor.atat tu cat si jm3ch3rd3mik.va multumesc mult.
np! teoretic, d'aia e forum, sa ne ajutam unii pe altii. practic, uneori mai lasa de dorit aspectul asta, da' nah.. ) spor la treaba!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 21:57   #1616
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am gasit ceva interesant si placut pe realoem si cred ca e si realizabil.e vorba de butonul start engine.stie cineva sa faca schema sau o are?o poate cineva posta?sau vreun link. k dupa realoem nu prea am inteles mare lucru.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 23:15   #1617
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gaby_02nnf View Post
Salut,ai ceva schema pt clima digitala ? sau e secreta si asta?
Nu o am, si nici nu ced ca o veo gasi pe undeva, pentru ca e mult de munca....nu chiar asa de simplu.
Si de ce zici ca si asta ar fi secreta? Sincer, n'o am, dar si daca as avea'o n'as da'o, pentru ca si eu am platit pentru montarea Obc'ului (sigur de asta te referi), asa cum majoritatea am platit.

rdy4ever - Asta stiu ca asa se numeste, doar am programul de piese.....dar ceea ce zici tu nu cred ca este asa.....colegul meu, a avut pe pisica lui clima analoaga (cu 4 rotite) si'a schimbat aeroterma si panoul, si si'a pus clima digitala, si n'a avut asa ceva masina instalat pe ea.....si'a cautat'o acolo unde'i e locul, dar nu era.....clima ii merge perfect. Climatronicul, adica panoul digital are computer incorporat in el....

gyovannniy - Am o cunostinta aici la Valcea, care e electronist de meserie, si si' pus buton Start/Stop Engine in loc de cheie(pe Pisica/E36 normal).....descuie masina din telecomanda, se urca in masina, si baga in scrumiera (scrumiera fiind desfiintata, nui fumator), in lateral, un stick (cred ca in el are cipul de pe cheie), dupa care apasa pe butonul de start, butonul fiind in locul brichetei ....bine ca omul e nebun, si'a pus ecran jos in locul obc'ului, in torpedou are playstationul si manetele......mocheta din portbagaj a desfiintat'o si'a pus plexiglas cu o boxa de soobwofer cu membrana in sus si cu neoane pe langa el......poate dau de el si'l intreb asa in mare cu ce se mananca butonul Start/Stop Engine.....in caz ca vrei butoane, mi se pare ca am prin service vreo 3buc, dar putin sterse, le'am schimbat la cateva femei,cu unele noi deh....unghiile astea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	start_stop_button.jpg
Views:	71
Size:	57.1 KB
ID:	1317472  

Last edited by GOGU_VL; 15-02-10 at 23:19.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 23:27   #1618
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Nu o am, si nici nu ced ca o veo gasi pe undeva, pentru ca e mult de munca....nu chiar asa de simplu.
Si de ce zici ca si asta ar fi secreta? Sincer, n'o am, dar si daca as avea'o n'as da'o, pentru ca si eu am platit pentru montarea Obc'ului (sigur de asta te referi), asa cum majoritatea am platit.

rdy4ever - Asta stiu ca asa se numeste, doar am programul de piese.....dar ceea ce zici tu nu cred ca este asa.....colegul meu, a avut pe pisica lui clima analoaga (cu 4 rotite) si'a schimbat aeroterma si panoul, si si'a pus clima digitala, si n'a avut asa ceva masina instalat pe ea.....si'a cautat'o acolo unde'i e locul, dar nu era.....clima ii merge perfect. Climatronicul, adica panoul digital are computer incorporat in el....

gyovannniy - Am o cunostinta aici la Valcea, care e electronist de meserie, si si' pus buton Start/Stop Engine in loc de cheie(pe Pisica/E36 normal).....descuie masina din telecomanda, se urca in masina, si baga in scrumiera (scrumiera fiind desfiintata, nui fumator), in lateral, un stick (cred ca in el are cipul de pe cheie), dupa care apasa pe butonul de start, butonul fiind in locul brichetei ....bine ca omul e nebun, si'a pus ecran jos in locul obc'ului, in torpedou are playstationul si manetele......mocheta din portbagaj a desfiintat'o si'a pus plexiglas cu o boxa de soobwofer cu membrana in sus si cu neoane pe langa el......poate dau de el si'l intreb asa in mare cu ce se mananca butonul Start/Stop Engine.....in caz ca vrei butoane, mi se pare ca am prin service vreo 3buc, dar putin sterse, le'am schimbat la cateva femei,cu unele noi deh....unghiile astea.
ok.multumesc si mi/ai face o mare favoare dak ai putea s ma ajuti.oricum la mn e simplu ca nu am chip in cheie si nu vreau complicatii.pun contactul si apoi isi intra in rol butonul. hmm... e cam nebun,poate maniac.dar asta e.toti avem cate ceva
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 14:01   #1619
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jm3k3rd3mik View Post
Nu o am, si nici nu ced ca o veo gasi pe undeva, pentru ca e mult de munca....nu chiar asa de simplu.
Si de ce zici ca si asta ar fi secreta? Sincer, n'o am, dar si daca as avea'o n'as da'o, pentru ca si eu am platit pentru montarea Obc'ului (sigur de asta te referi), asa cum majoritatea am platit.
nu cred ca asta e ideea forumului, "am, nu dau si bine fac!". forumurile astea au aparut sa ne ajutam intre noi, nu doar sa ne laudam care ce a mai facut la masina. dar mentalitatea noastra ne cam trage inapoi. exact ce spuneam in postul de mai sus.

p.s. parca si threadul se numea "secrete, trucuri si info despre e36".. sau unele snt mai secrete decat celelalte?

Last edited by mistreku; 16-02-10 at 14:06.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 14:45   #1620
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

corect.sunt total de acord cu mistreku.are dreptate.nu putem schimba lumea dar mentalitatea merita sa incercam. pentru asta e forum.nu este normal ca cineva sa gandeasca ca el a platit si nustiu ce.pt ca in aceeasi masura eu cand schimb sau repar ceva la masina,mi se poate rupe ceva,sau defecta vreo piesa,dar postez ca altcineva s nu mai faca aceeasi greseala ca si mine.asta e mentalitatea pe care am intalnit/o in occident.iar dak threadul se numeste asa cu atat mai mult ar trebui sa se posteze tot ceea ce tine de secrete si trucuri e36.jm3k3rd3mik,eu te inteleg intr/un fel ca poate ai platit sau ai plati,dar in cazul asta dai dovada de egoism.atat tu cat si ceilalti m/ati ajuta mult pe acest forum cu f multe informatii utile,pentru care nu stiu cum s va fiu mai recunoscator,dar haideti s schimbam aceasta mentalitate cel putin pe acest forum.e un inceput.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -