Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-11, 09:40   #3091
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Ms mane...destula grija trebuie sa am cand o sa le dau jos...apropo manerele din plastic de pe scaune,langa cotiera,...ce rol au?sunt tare curios... sper s aintelegeti despre ce este vorba!numai bine
manere de plastic? chiar nu mi vine in minte imaginea cu ce zici tu...langa alea ptr centura? ai vazut la toate tipurile de scaune sau doar la recara/vadere/electrice/manuale etc? chiar m ai facut curios si o sa cobor la masina sa ma uit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	15.png
Views:	40
Size:	9.3 KB
ID:	1900350   Click image for larger version

Name:	42.png
Views:	37
Size:	4.7 KB
ID:	1900351  
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 11:10   #3092
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
manere de plastic? chiar nu mi vine in minte imaginea cu ce zici tu...langa alea ptr centura? ai vazut la toate tipurile de scaune sau doar la recara/vadere/electrice/manuale etc? chiar m ai facut curios si o sa cobor la masina sa ma uit
Probabil,de fapt mai mult ca sigur nu ma fac eu inteles...eu am scaune recaro manuale dar mai mult ca sigur se gaseste la toate,este o chestie minora dar vreau eu sa imi "hranesc" curiozitatea sunt la calculatorul unui amic si imi da eroare cand incerc sa incercuiesc piesa respectiva in paint sau in alt program...cand o sa ajung la al meu o sa postez.in fine...Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 12:23   #3093
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut.am si eu intrebare.imi puteti spune si mie cate rotatii aveti voi la 120kmh cu treapta a cincea?masina e e36, 320i,24v,vanos din 1993. eu am 3500 rot/min si mi se pare f mult.voi ce ziceti?
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 12:47   #3094
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cum sa fie foarte mult? e normal ca doar nu e diesel. benzina e motor de turatie.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 13:07   #3095
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
cum sa fie foarte mult? e normal ca doar nu e diesel. benzina e motor de turatie.
ma gandeam s ii pun un diferential mai de fuga sau cauciucuri mai mari ceva... ca s nu mai fie asa turat ca la viteze mari ar cam cere pe a-VI-a ca ar merge motorul mai relaxat.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 14:29   #3096
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
ma gandeam s ii pun un diferential mai de fuga sau cauciucuri mai mari ceva... ca s nu mai fie asa turat ca la viteze mari ar cam cere pe a-VI-a ca ar merge motorul mai relaxat.
salut, cu un diff 3:15 de pe un 325 (tu ai 3:45) sau chiar un 3:38, ca sa nu zic 2.93 de 328 sau M, si jante pe 17/18 ajungi la 130-140 km/h cu 3500 rpm. dar in cazul acesta vei castiga ceva viteza cu rpm mai putine, dar vei pierde cuplu, adica acceleratie. vei dif in poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gear speed 1.JPG
Views:	88
Size:	176.1 KB
ID:	1900706   Click image for larger version

Name:	gear speed 2.JPG
Views:	67
Size:	175.1 KB
ID:	1900720  

Last edited by maxmartinez; 03-03-11 at 14:32.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 14:44   #3097
odorog

Stage 3
 
odorog's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 130
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Nu ai cum sa montezi oglinzile de sedan pe coupe (asta in cazul oglinzilor originale) tu ai acolo un set de replici, daca nu ma insel se poate cumpara separat pt ele talpa aia.... o cumperi pt coupe si ai rezolvat problema ...
salut,ms mult pentru raspuns!ai idee de unde pot cumpara doar talpa aia?
odorog is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:35   #3098
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
manere de plastic? chiar nu mi vine in minte imaginea cu ce zici tu...langa alea ptr centura? ai vazut la toate tipurile de scaune sau doar la recara/vadere/electrice/manuale etc? chiar m ai facut curios si o sa cobor la masina sa ma uit
de unde pot sa iau si eu schitele astea de le`ai postat tu?, m`ar interesa mai multe.
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 15:52   #3099
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by wolverine View Post
de unde pot sa iau si eu schitele astea de le`ai postat tu?, m`ar interesa mai multe.
salut, uite aici:

http://carservicemanuals.blogspot.co...ce-manual.html

bagi parola aia d acolo si apoi downloadezi manualul

inafara de realoem si bamwfans

http://tis.spaghetticoder.org/ ptr self service

mai sunt cateva dar nu imi vin in minte acum
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 17:57   #3100
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
salut, cu un diff 3:15 de pe un 325 (tu ai 3:45) sau chiar un 3:38, ca sa nu zic 2.93 de 328 sau M, si jante pe 17/18 ajungi la 130-140 km/h cu 3500 rpm. dar in cazul acesta vei castiga ceva viteza cu rpm mai putine, dar vei pierde cuplu, adica acceleratie. vei dif in poze
multumesc fratele meu.stiam ca voi pierde din demaraj dar nu ma prea intereseaza demarajul,liniutze,intreceri,etc.eu,oricum ar fi si oricat de puternica ar fi masina tot in ritmul meu linistit merg.imi poti spune ce program ai folosit ca sa ajungi la concluzia asta?ca vad acolo niste cifre care sunt calculate de un program.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 19:01   #3101
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by odorog View Post
salut,ms mult pentru raspuns!ai idee de unde pot cumpara doar talpa aia?
Sincer nu ... cauta si tu la magazine de tuning care vand oglinzi de genul asta, sau pe bazarul 4 tuning poate te lamuresc ei...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 11:00   #3102
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
multumesc fratele meu.stiam ca voi pierde din demaraj dar nu ma prea intereseaza demarajul,liniutze,intreceri,etc.eu,oricum ar fi si oricat de puternica ar fi masina tot in ritmul meu linistit merg.imi poti spune ce program ai folosit ca sa ajungi la concluzia asta?ca vad acolo niste cifre care sunt calculate de un program.
salut, le poti calcula de aici http://www.e31.net/GearSpeed_e.html

downloadezi aplicatia aia si apoi introduci tu datele, gearbox ratios, raportul diff, rpm etc...raporturile cutiei de viteze le iei de aici http://www.bokchoys.com/differential/GearRatios.htm

sunt ptr USA, dar sunt la fel si ptr Europe..calculatorul a fost facut ptr seria 8, dar poate calcula ptr orice masina daca bagi tu raporturile cutiei, diff si ce mai e p acolo, doar jantele sunt standard de la 16 in sus...le mai poti calcula si aici dar iti arata viteza doar in mile, nu km.
http://www.bokchoys.com/differential...calculator.htm

iar ptr diff consulta http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...ar_axle_drive/
bafta

Last edited by maxmartinez; 04-03-11 at 11:03.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 11:38   #3103
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut, stiti cumva daca se poate comanda OEM pachetul "Chrom" interior ptr e36? Ma refer la :manere deschizatoare usi, rame butoane geamuri el, scrumiere fata spate schwartz chrom, buton release frana de mana, capacele de pe usi armare inchidere centralizata etc? Le am gasit pe fiecare in parte OEM, dar pachet toate nu, la accesories and retrofitings au doar d alea cu lemn etc...Le am gasit si pe ebay plus inca altele, dar ma gandeam ca poate se gasetse tot pachetul OEM.mersi

le: aveti careva suportul de pahare din torpedou si aveti idee cum si unde se amplaseaza? piesa 29
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	NjU5MV9w.png
Views:	74
Size:	41.6 KB
ID:	1902070  

Last edited by maxmartinez; 04-03-11 at 11:42.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 11:42   #3104
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
Salut, stiti cumva daca se poate comanda OEM pachetul "Chrom" interior ptr e36? Ma refer la :manere deschizatoare usi, rame butoane geamuri el, scrumiere fata spate schwartz chrom, buton release frana de mana, capacele de pe usi armare inchidere centralizata etc? Le am gasit pe fiecare in parte OEM, dar pachet toate nu, la accesories and retrofitings au doar d alea cu lemn etc...Le am gasit si pe ebay plus inca altele, dar ma gandeam ca poate se gasetse tot pachetul OEM.mersi

le: aveti careva suportul de pahare din torpedou si aveti idee cum si unde se amplaseaza? piesa 29
incearca aici:

https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...w/page-10.html
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 11:58   #3105
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
le: aveti careva suportul de pahare din torpedou si aveti idee cum si unde se amplaseaza? piesa 29
Am avut eu, dar e destul de incomod pentru pasagerul din fata, pentru ca trebuie sa stea cu torpedoul deschis ca sa pui/puna ceva in suportul ala.
Daca scoti topedoul afara(sau daca bagi mana) ai sa vezi mai de aproape ca are niste gauri in stanga spate, si in spate de tot, gauri de suruburi pentru fixarea suportului.
Si costa fix 27eur suportul OEM Germany.

O zi buna !
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -