Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-11, 17:37   #2956
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Atasez 2 poze... sper sa ti dai seama din ele.
Cred ca are alt soft clima pe care am incercat eu tesul respectiv si probabil are alt combo de taste pt testul ala.
Diferenta o observ si aveam o vaga banuiala ca acesta este posibil sa fie motivul,eu am ca a 2 in consecinta nu merge combo-ul spus de colegul de mai sus...dar ideea este ca si Jipianu are aceiasi clima ca in foto 2 implicit ca a mea iar el spune ca merge...
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 17:53   #2957
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Diferenta o observ si aveam o vaga banuiala ca acesta este posibil sa fie motivul,eu am ca a 2 in consecinta nu merge combo-ul spus de colegul de mai sus...dar ideea este ca si Jipianu are aceiasi clima ca in foto 2 implicit ca a mea iar el spune ca merge...
Si eu tot pe clima 2 am testat.... inseamna ca difera softul unitatii si din cauza asta nu merge acel combo. o fi alta combinatie de butoane sau nu avem functia asta.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:01   #2958
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
mersi de raspuns, aveti idee "agatatul" cutiei la schimbatul vitezei (1,2,3) de la poate fi? are legatura cu uleiul, ambreiajul sau sincroanele pinioanele sau cum se numesc de la cutie? e gertrag 1.6. se poate remedia?
Subscriu, aceeasi problema o am si eu.Ne puteti ajuta?
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:01   #2959
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Si eu tot pe clima 2 am testat.... inseamna ca difera softul unitatii si din cauza asta nu merge acel combo. o fi alta combinatie de butoane sau nu avem functia asta.
M-as mira sa fie optionala aceasta chestie,mai degraba alt combo...daca gasesti ceva anunta-ma si pe mine.Multumesc.Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:05   #2960
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=NXdev;4072266]Subscriu, aceeasi problema o am si eu.Ne puteti ajuta?[/QUOTE
Mai mult ca sigur sincroanele dau semne de "oboseala".Daca gresesc rog sa fiu corectat...Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:09   #2961
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
mersi de raspuns, aveti idee "agatatul" cutiei la schimbatul vitezei (1,2,3) de la poate fi? are legatura cu uleiul, ambreiajul sau sincroanele pinioanele sau cum se numesc de la cutie? e gertrag 1.6. se poate remedia?
Quote:
Originally Posted by NXdev View Post
Subscriu, aceeasi problema o am si eu.Ne puteti ajuta?
In general cutia "agatza" cand nu mai are ulei in ea, sau uleiul din ea e de proasta calitate / uleiul este nepotrivit. cauza 2 ar putea fi ambreiajul / parghia care actioneaza ambreiajul / rulmentul de presiune. Sincroanele sunt pe fiecare treapta, in momentul in care este stricat un sincron de pe o anume treapta, schimbatorul "sare" din treapta respectiva la calcarea ambreiajului / accelerare.
Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
M-as mira sa fie optionala aceasta chestie,mai degraba alt combo...daca gasesti ceva anunta-ma si pe mine.Multumesc.Numai bine!
Cand o sa mi recuperez masina o sa testez la mine si iti spun daca aflu ceva
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:11   #2962
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Va multumesc, in mare parte am inteles, din pacate am uitat sa precizez, imi agata treapta 1-2-R doar cand motorul este rece.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 18:19   #2963
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by NXdev View Post
Va multumesc, in mare parte am inteles, din pacate am uitat sa precizez, imi agata treapta 1-2-R doar cand motorul este rece.
probabil si uleiul din cutie e la fel de rece si nu isi face treaba atunci... recomandarea mea... schimba uleiul, sunt sanse foarte mari sa fie din cauza lui, mai ales ca ai spus ca in general cand e rece masia iti face asa... agatza la masinile noi cand e frig afara si nu agatza la astea "batrane"?
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:24   #2964
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Si eu tot pe clima 2 am testat.... inseamna ca difera softul unitatii si din cauza asta nu merge acel combo. o fi alta combinatie de butoane sau nu avem functia asta.
si eu tot clima din poza 2 o am.
Sprinter incearca sa ai activate alte butoane si sa apesi pe ele in acelasi timp foarte scurt.
Nici la mine nu mergea la inceput si dupa mai multe incercari mi-a luat-o.
cat cu testele ce sa zic mie la fiecare imi apare cate 3 cifre...si nu stiu exact ce inseamna valorile acelea ex: Test 3 Left Heater Core Sensor imi apare valoarea 060 sau ceva gen
__________________
jipianu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:27   #2965
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jipianu View Post
si eu tot clima din poza 2 o am.
Sprinter incearca sa ai activate alte butoane si sa apesi pe ele in acelasi timp foarte scurt.
Nici la mine nu mergea la inceput si dupa mai multe incercari mi-a luat-o.
cat cu testele ce sa zic mie la fiecare imi apare cate 3 cifre...si nu stiu exact ce inseamna valorile acelea ex: Test 3 Left Heater Core Sensor imi apare valoarea 060 sau ceva gen
Mi se pare ca aia e temperatura (in grade celsius) care o are aerul pe partea dreapta, in dreptul unui senzor intern de temperatura. ma lovisem la un momentdat de explicatiile fiecarui test, le am citit o data dar nu am dat importanta. Uite ma duc acum jos sa testez iar.... eu tineam apasat lung cei drept
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:29   #2966
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Atasez 2 poze... sper sa ti dai seama din ele.
Cred ca are alt soft clima pe care am incercat eu tesul respectiv si probabil are alt combo de taste pt testul ala.

eu am panoul din poza 2.....testele puse de sprinter sunt cele pe care le stiam si eu (tot pe google le-am gasit)...
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:52   #2967
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
probabil si uleiul din cutie e la fel de rece si nu isi face treaba atunci... recomandarea mea... schimba uleiul, sunt sanse foarte mari sa fie din cauza lui, mai ales ca ai spus ca in general cand e rece masia iti face asa... agatza la masinile noi cand e frig afara si nu agatza la astea "batrane"?
Multumesc Sprinter.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:59   #2968
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by jipianu View Post
si eu tot clima din poza 2 o am.
Sprinter incearca sa ai activate alte butoane si sa apesi pe ele in acelasi timp foarte scurt.
Nici la mine nu mergea la inceput si dupa mai multe incercari mi-a luat-o.
cat cu testele ce sa zic mie la fiecare imi apare cate 3 cifre...si nu stiu exact ce inseamna valorile acelea ex: Test 3 Left Heater Core Sensor imi apare valoarea 060 sau ceva gen
Am incercat iar... fara succes... probabil nu fac ceva bine o sa ma chinui intr o zi sa descopar care e treaba... teoretic tot din meniul asta iti schimbi din grade celsius in grade farenheit..
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 20:30   #2969
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Am incercat iar... fara succes... probabil nu fac ceva bine o sa ma chinui intr o zi sa descopar care e treaba... teoretic tot din meniul asta iti schimbi din grade celsius in grade farenheit..
Pana acum am tremurat si eu incercand diferite combinatii pe langa cele spuse anterior de colegii mei...pana la urma ideea este sa apas in acelasi timp pe cele 2 butoane si scurt?Deja m-ati facut curiosmultumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 20:33   #2970
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Eu am unul micutz .... cu 7 butonase Eu ce pot sa vad ? Inafara de temperatura de afara , ceas si data ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -