Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-08, 17:02   #241
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu sunt violent de fire, dar ce te faci cand tu fiind plecat din localitate, ai masina parcata in fata casei frumos si vine un biciclist beat si iti distruge haion, luneta, si al treilea stop si fuge ? nu iti vine sa il iei la omor? dar ce sa mai dai in el cand il vezi plin de sange vara nici un dinte
eu cred ca m-as aseza in fund langa el si m-as prapadi de ras!ce bataie sa-i ma dai, ca eu cred ca ash subcomba de rasca masina oricum tot el mi-o repara
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 17:20   #242
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

deci si acum se mai vad semne pe ARX de la intrarea lui periculoasa! .. iti dai seama ca omu mi-a platit luneta dar nu era vb de asta.. era vb ca masina aia era intacta si arata super bine si sa vina unu sa ti-o faca zob si sa mai si fuga!!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 17:26   #243
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

@amphetamine .... am vazut si eu aceeleasi atentate ... si ai mare dreptate frate te-am lovit asta e ... eu sunt mai necajit ca tn .. imi ia puncte amenda .. parinti ... si reparatii .. da u ce pana mea faci .. iei asigurarea si pa !

Am lovit si eu masini dar nu am avut reactii dasta .. din partea pagubitului si nici nu cred k ar fi fost o idee prea buna din partea lor ... oricum masina se repara dar viata ... ! sa fie constient ca nu l`am lovit la 100 km/h ) doar la 40 :P

@dolb dap asa fac si eu salut pe trecere ... chiar nush de ce :P

@sKyNeT de ce oare ?? )

@Daniel_Toa ai dreptate dar cand vezi o baba daia care nici ia nu stie ce sa faca ... nu cred k am nici o obligatie sa o invit sa traverseze strada ... tre sa opresc de tot si sa claxonez sa ii fac curaj sa traverseze ... pai dak fac asa la fiecare strada cu trecere .... pana mea !

@apache buna explicatie
__________________

Why Just Touch The Sky ... When You Can Rule It !!!
Speed Can Slow You Down
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 17:37   #244
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

intamplare de azi: draga soferule, daca ma bag sa te depasesc si intru putin mai brusc in fatza ta, dar nu atat de brusc incat sa-ti stanjenesc tie mersul cu ceva, asta pentru ca din fatza se apropia o masina cu viteza destul de mare, nu trebuie sa ma claxonezi ca un disperat si sa gesticulezi ca un distrus fara viitor!daca am aprins avariile dupa manevra respectiva inseamna ca iti multumesc si ca intr-un fel imi cer scuze....nu trebuie sa fii un roman veritabil ca nu ti-am facut nimic!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 18:04   #245
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sau cum sa ii mai pui la punct daca fac pe smecherii ? ..ii depasesti frumos franezi un pic sa vezi daca mai face vreo figura..daca inca mai face vreo figura ii pui o frana d'aia sa iti puna bara noua la masina
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 18:15   #246
moft

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

1. sofer ? stie cineva ce inseamna sofer ? (eu nu stiu)
2. cred ca " soferilor " despre care se vorbeste aici au ceva sechele din copilarie
3. majoritatea sunt niste parveniti deci, de unde atata bun simt ?
4. ...probabil condusul masinii in halul asta e singura provocare la care pot face si ei fata ...
moft is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 20:02   #247
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by moft View Post
1. sofer ? stie cineva ce inseamna sofer ? (eu nu stiu)
2. cred ca " soferilor " despre care se vorbeste aici au ceva sechele din copilarie
3. majoritatea sunt niste parveniti deci, de unde atata bun simt ?
4. ...probabil condusul masinii in halul asta e singura provocare la care pot face si ei fata ...
Ai mare dreptate, prietene...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 20:48   #248
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by moft View Post
1. sofer ? stie cineva ce inseamna sofer ? (eu nu stiu)
2. cred ca " soferilor " despre care se vorbeste aici au ceva sechele din copilarie
3. majoritatea sunt niste parveniti deci, de unde atata bun simt ?
4. ...probabil condusul masinii in halul asta e singura provocare la care pot face si ei fata ...

1 - 0 pentru tn bine zis si bine gandit ..
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 21:17   #249
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

daca tot e vorba de treceri de pietoni sa povestesc si eu o intamplare de a unui coleg de al lui tacameu (sofer pe duba/camion): la o trecere de pietoni era o baba care era pe trecere si soferul (colegul) observa cum la cateva sute de metrii erau gaborii la panda, iar asta opreste, coboara si o ia pe baba de mana si o trece strada, apoi se urca in masina si pleaca. va dati seama ce fata au pus gaborii.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 21:29   #250
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
sau cum sa ii mai pui la punct daca fac pe smecherii ? ..ii depasesti frumos franezi un pic sa vezi daca mai face vreo figura..daca inca mai face vreo figura ii pui o frana d'aia sa iti puna bara noua la masina
eu nu ma risc asa aiurea pentru ca nu poti sa stii ce frane are respectivul la masina(daca are) si in plus, stau si ma gandesc numai la alergatura: politie, asigurari, service auto...cateva zile tot stai fara masina pentru ce?daca sunt prosti si handicapati,n-ai ce sa le faci,asa e natura lor...daca le raspunzi la actele de isterie inseamna ca esti mai rau ca ei!cel mai corect este sa ii lasi in treaba lor si sa iti vezi de drum in continuare
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 21:46   #251
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

daca sti cum sa pui frana iesi cu paguba minima si inlocui multe la ea
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 12:03   #252
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

cate aberatii...
asa dai dovada de bun simtz ? daca bagi 2 masini in service cu buna intentie ? cine suntem noi, sa`i educam pe toti, sa le dam noi lectii de morala.
recunosc ca am precizat si eu faza asta, cu franatul brusc in fata altuia pentru a`i da o lectie, dar am gresit si m am hazardat.
nu cred ca as fi niciodata in stare de asa ceva.

daca tot vreti sa aratati ca aveti bun simtz, nu mai intrati in atatea polemici si vedeti`va de treaba voastra.

si iar ma simt nevoit s o spun...traim in tzara pe care o meritam.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 14:04   #253
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
cate aberatii...
asa dai dovada de bun simtz ? daca bagi 2 masini in service cu buna intentie ? cine suntem noi, sa`i educam pe toti, sa le dam noi lectii de morala.
recunosc ca am precizat si eu faza asta, cu franatul brusc in fata altuia pentru a`i da o lectie, dar am gresit si m am hazardat.
nu cred ca as fi niciodata in stare de asa ceva.

daca tot vreti sa aratati ca aveti bun simtz, nu mai intrati in atatea polemici si vedeti`va de treaba voastra.

si iar ma simt nevoit s o spun...traim in tzara pe care o meritam.
cred ca urmaresti emisiunea lui Mircea Badea..

La noi in tara daca te schimbi tu , sau eu , sau alti 3 oameni...nu schimbam o tara intraga...deci pana la urma nu prea exista reguli de bun simt la noi
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 15:38   #254
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by apache View Post
cred ca urmaresti emisiunea lui Mircea Badea..

La noi in tara daca te schimbi tu , sau eu , sau alti 3 oameni...nu schimbam o tara intraga...deci pana la urma nu prea exista reguli de bun simt la noi
mare dreptate ai!bravo!legat de faza cu franatul brusc...nici eu nu ash fi in stare sa fac asha ceva!insa o chestie e sigura...e o tara libera, un forum la fel de liber asha ca fiecare are dreptul de a-si da cu parerea asha ca putem intra in polemici pana la gat, dar in limita bunului simt(ala care e)
fasso is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 18:50   #255
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
sau cum sa ii mai pui la punct daca fac pe smecherii ? ..ii depasesti frumos franezi un pic sa vezi daca mai face vreo figura..daca inca mai face vreo figura ii pui o frana d'aia sa iti puna bara noua la masina
propun sa facem si un topic cu : reguli de bun simt pentru "soferii" de pe 4tuning.

De ce ceri sa ai respect din partea cuiva daca tu nu il respecti? cu ce te deranjeaza daca te claxoneaza unul sau iti da flashuri? Nu toti avem ruleta in gura sa vedem ca mai aveam un metru spatiu liber cand ai intrat tu inapoi pe banda dupa depasirea de milioane.
Daca unu e prost, te cobori la nivelul lui? Mie mi se pare ca te dai foarte tare tu asa dar in trafic nu prea ai tupeu sa comentezi avand in vedere ca sunt multi tarani carora daca te-ai face tu figuri ai pleca cu salvarea de la locul faptei. gandeste-te ca nu traim intr-o tara f civilizata si e pacat de masina ta si de tine pentru o prostie sa ai probleme. violenta spontana in trafic devine o problema iar tu cu atitudinea asta esti o potentiala victima.

Salutare, si sper sa nu ai probleme in trafic cu lumea. Incearca sa alegi variante mai civilizate. Nu iti mai strica ziua pentru orice sofer prost.
Dimitris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -