Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-11, 12:39   #2701
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Scarbit.


Astazi m-am trezit sa ma duc la facultate numai ca sa ni se spuna ca profesorul cu care trebuia sa facem(am inteles un om extraordinar) a fost demis acum 2 zile datorita super reformelor din invatamant, iar ceilalti profesori nu doresc sa ii tina locul(ii inteleg) in semn de protest si doarece nu sunt platiti.

Acum vin acasa si vad cum is bat altii joc de noi.


Nu mai vreau sa ii aud cum azi suntem in criza, maine suntem iesiti, si poimaine ne pun alta taxa si alta reforma menita sa ne ajute, dar nu exista nici un program clar.

Sunt scarbit si as vrea sa ies sa imi strig nemultumirea.. dar de ce? cine te asculta, cine te sustine, si mai ales pe cine ceri in locul lor?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 14:07   #2702
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pretul barilului de petrol a ajuns la 119 dolari...in weekend prevad o majorare cu 7 bani/litrul asa cum ne-au invatat petrolistii..in nesimtirea lor uita cand era barilul 80-90 de dolari si dolarul era 33600 acuma a ajuns la 30700 deci s-ar compensa in diferenta de curs valutar
__________________

Last edited by adrian78bmw; 24-02-11 at 14:09.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 10:05   #2703
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Repet o anomalie: barilul de petrol este in dolari, iar petrolistii de pe piata autohtona fac calcule in euro. Cine e la marketing la ei... se pricepe, nu gluma!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 11:54   #2704
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Li se permite... Nu sunt petrolisti... Sunt intermediari, mananca din ce produc altii.
Hai sa ii selectam in functie de pret, postul 2696...
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 12:21   #2705
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Scarbit.


Astazi m-am trezit sa ma duc la facultate numai ca sa ni se spuna ca profesorul cu care trebuia sa facem(am inteles un om extraordinar) a fost demis acum 2 zile datorita super reformelor din invatamant, iar ceilalti profesori nu doresc sa ii tina locul(ii inteleg) in semn de protest si doarece nu sunt platiti.

Acum vin acasa si vad cum is bat altii joc de noi.


Nu mai vreau sa ii aud cum azi suntem in criza, maine suntem iesiti, si poimaine ne pun alta taxa si alta reforma menita sa ne ajute, dar nu exista nici un program clar.

Sunt scarbit si as vrea sa ies sa imi strig nemultumirea.. dar de ce? cine te asculta, cine te sustine, si mai ales pe cine ceri in locul lor?
mare dreptate ai prietene
mie la iasi mi se scoate ochii si mi se zice ca am vrut sa ma afirm eu dar acele persoana care vb si isi bat joc de mine au facut si ei acelasi lucru la vaslui si la iasi au reusit si au distrus nucleul
daca sunteti curiosi intrati pe sectiunea iasi la boicot benzinarii sa vedeti ce comenturi de c.c.t si ce vorbe arunca oamenii stau si ma intreb ca nu fac parte din clubul lor auto oare de asta ????????
o sa vedeti ceva ce nu o sa va vina sa credeti si daca puteti lasatile voi ceva posturi ca mie mi se zice ca umplu paginile sectiunii iasi dor de dragul de a le umple ....
criminales is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 16:43   #2706
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu de la revelion am fcut cu masina doar drumurile strict necesare (cand aevam de carat cate ceva sau chestii de genu). Inainte faceam cam 1000 km pe luna, mergeam aproape oriunde cu masina, eh in astea 2 luni am facut maxim 300 km . Am si mai multi bani in buzunar, schimb si mai rar consumabilele deci e de bine. O sa mai ies cu masina sa ard benzina aiurea doar cand o fi 8 lei litrul, desii o sa fie scumpa benzina in sine, la bani o sa ies ca si cum ar fi 5 lei pentru ca nu o sa mai fie coloane si aglomeratii in care sa stau aiurea.

PS: Am si slabit putin asa ca doamnelor, va invit la mersul pe jos .
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 16:47   #2707
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De noaptea trecuta preturile au crescut cu 9 bani.La OMV Alpin Diesel este 5,54 lei/litru
Mai e putin pana la 6 lei
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 17:28   #2708
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Petrom īn OMV: 19% din afaceri, 40% din profit

OMV Petrom (SNP), cea mai mare com*pa*nie locală, a raportat anul trecut un profit istoric, de peste 520 de milioane de euro, de 2,6 ori mai mare decāt īn 2009, īn cel de-al doilea an consecutiv de criză. OMV, proprietarul Petrom, pe care l-a cumpărat de la statul romān īn 2004 cu 670 mil.

http://www.zf.ro/companii/petrom-in-...profit-8010128

La Petrom la o cifra de afaceri de 4mld de euro profit 520 mil euro
La OMV la o cifra de afaceri de 23 mld de euro profit 1.2mld euro

Cel mai interesant e ce cei de la OMV si-au scos banii pana peste cap ar trebui spanzurata toata clasa politica din ultimii 20 de ani
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 18:47   #2709
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Click image for larger version

Name:	60474231.jpg
Views:	51
Size:	40.9 KB
ID:	1891212

OMV Petrom nu a mai comunicat noile preturi ci le-a publicat direct pe site. Astfel, toti carburantii au primit 9 bani in plus la tarifele de referinta, in fiecare statie acestea putand varia cu +/-5%.

Preturile la Petrom

Benzina

Premium Fara Plumb 95 - 4,99 lei
Top Premium fara plumb 99+ - 5,37 lei
OMV Carrera 95 - 5,13 lei
OMV Carrera 100 - 5,79 lei

Motorina

Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel - 5,20 lei
OMV Sprint Diesel - 5,22 lei
Euro Diesel 5 - 5,00 lei

OMV Alpin Diesel - 5,54 lei

Pretul carburantilor a urcat din cauza majorarii cotatilor internationale ale petrolului, dupa tensiunile sociale si politice din Orientul Mijlociu si Nordul Africii.

Pretul barilului de petrol Brent (din Marea Nordului) a ajuns la aproape de 120 dolari pe baril -recordul ultimilor doi ani si jumatate. Vineri insa, situatia de pe bursa londoneza s-a mai calmat, scrie Reuters, ducand la o revenire in zona 115 dolari/baril a cotatiilor. (1 baril = 159 de litri)


Click image for larger version

Name:	60476123.jpg
Views:	49
Size:	58.6 KB
ID:	1891213


Potrivit companiei, motorina vanduta de Petrom s-a scumpit, din ianuarie 2010 pana in decembrie 2010, cu 24%. Impactul taxelor asupra evolutiei pretului a fost o contributie de 8%, iar cel al cotatiilor internationale la motorina si deprecierea leului fata de dolar a fost de 16 puncte.

In cazul benzinei cresterea a fost de 20%, +8% a fost impactul taxelor (marirea TVA de la 19% la 24% a avut cel mai mare impact) si +12% a fost impactul cotatiilor internationale la benzina si deprecierea RON vs.USD, conform companiei.

Preturile la Rompetrol

EFIX Benzina 95 - 5.13 lei

Benzina ALTO 101 - 5.8 lei

EFIX Diesel - 5.2

Diesel ALTO 55 - 5.54

Potrivit datelor INS, preturile combustibililor au urcat anul trecut cu peste 15%.

Avem cel mai mic pret al benzinei, dupa Cipru, din toata Uniunea Europeana. Potrivit datelor oficiale oferite de energy.eu

Click image for larger version

Name:	60476122.jpg
Views:	52
Size:	94.1 KB
ID:	1891214


SURSA
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 18:52   #2710
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Tot timpul au avut o "motivatie" sa creasca preturile :cresterea accizei,pretul petrolului,cresterea euro,cresterea dolarului.Acum au dat-o cu problema din Libia...Tupeul e mult prea mare decat ne-am putea inchipuii
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 18:56   #2711
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pānă acum, din 70 de zile, am vreo 54 fără maşină. Probabil am cheltuit mai mult pe sucuri decāt pe benzină īn ultimele 2 luni

S-au mai potolit din isteria cu Libia, de ieri Brent-ul stă pe la ~111 USD/baril şi WTIul la ~97 USD.

E de remarcat că Rompetrol a scumpit cu ceva-ceva mai puţin un litru de carburant faţă de prietenii lor de la Petrom (7-8 bani/litru faţă de 9-12).

Exemplu:

Rompetrol Ghencea, Alto 101: 5,72 lei īnainte şi 5,80 lei după.
Petrom Billa Dr. Taberei, Top 99+: 5,38 lei īnainte şi 5,50 lei după.

De fapt, diferenţa e minoră, sub 2 lei/rezervor, dar trebuie remarcată fiindcă există mulţi căpoşi care nu concepeau să pună de la altcineva decāt Petrom sau OMV, pentru motive absurde, de genul "Rompetrol e scumpi şi e ai lu' Patriciu".

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 25-02-11 at 19:03.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 19:56   #2712
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Sunt convins ca in toamna - iarna pretul carburantilor vor ajunge asa cum se zice la 7lei. Datoria externa si situatia din tara cred ca va duce la noi taxe.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 20:13   #2713
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

bun inteleg ca e criza din statele arabe si a crescut pretul petrolului...dar ei l-au crescut deja..dar stocurile care sunt inca sunt la alt pret..nu sunt la 111 dolari barilul sau cat e acum..oricum Romania..mare golanie.. aa si aici la mine s-a deschis o mica benzinarie la Carrefour..nu stiu cui apartine nu are nume(probabil inca)..trebuie sa ii dea drumul curand..preturile sunt afisate deja,daca or ramne astea,benzina fiind un 4,9 lei/l...aaa da si am alimentat azi de la lukoil cu 5,2lei/l.. luk 95
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 20:54   #2714
AR.10.NBV

Stage 2
 
AR.10.NBV's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 50
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

ceau pt cei din bucursti ii adevarat cu acest kit http://hidrogen-auto.ro/product.php?id_product=12


un raspun despre acet kit ii adevarat asai cum zic ei????????
un rasppppp


sau care are un asemenia kit instala niste detali
AR.10.NBV is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 21:02   #2715
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Cel mai grav e ca la cursul asta si la 5.2/litru am ajuns la 1.23e /litru si in contextul crizei din orient si pe revenirea economica pretul va tot creste..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -