Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-11, 23:01   #2716
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

ce criza de la arabi cand jegosi astea de petrolisti ne vinde carburantul extras din tara la pret nesimtit ca vai e criza la arabi asta e vrajala sa nu scada pretu la pompa ar trebui sa luam exemplu de la greci sa ne unim tot poporu sa esim in strada sa ne cerem dreptu de a trai civilizat ca niste rahati de guernanti care vor sa ne ia drepturile de cetateni ca sa ne faca sclavi moderni ,ne prosteste cu preturi marite in fie care zi la combustibil la alimente si la multe altele si ei se lafae ca niste porci
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 23:33   #2717
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

https://www.youtube.com/watch?v=dLgMJ0q2Tb4
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 13:05   #2718
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Mangobit

Stage 1

Mangobit's Avatar

Join Date: Dec 2008
Oras: Iasi
Posts: 21

Default Re: Boicot Benzinărie
Indiferent cati suntem astia mai tineri pana in 40 de ani..nimeni nu se sufoca..indiferent de situatie trb pus benzina\motorina pentru ati rezolva problemele...nu cred ca vine Nea Fanica din nush ce cartier sa faca boicot cu noi..iar acest lucru e la nivel inalt nu putem schimba noi nimic.. off topic: doar sa fie vreo revolutie..in afara de benzina creste pretul celorlalte produse ...ce facem ne adunam in carrefour si cerem ieftinirea?! nu cred..

Asa ca totul ramane asa cum este cu bine cu rau..daca e sa ne intoarcem in epoca de piatra si sa mancam de pe jos asta e...si stra stra bunicii nostrii au supravetuit mancand bambus si mai stiu eu ce..
ce mentalitate au unii ma crucesc
am fost azi la un magazinsi am ramas surprins
cartofi romania 3,12lei si portocale 2,8 lei
fratilor alea is aduse din wagadugu cu vama cu taxe si cu toate ale sre deosebire de cartofi care isi produsedin tara de la noi
deci daca importezi alte produse din alte tari ajungi mai ieftin
spor la importat
criminales is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 19:48   #2719
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

atunci ne meritam soarta in care ne aflam acum.....sau noi tineretul nu ar trebui sa schimbam ceva in soara in care suntem din cauza JAVRELOR de la guvernul tari astea de RAHAT......AR TREBUI SA LU-AM EXEMPLU DE LA GRECI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 20:14   #2720
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

de curiozitate intreb, ca tot ne kkm p noi ca am scapat de comunism, ce pret are 1 litru de benzina/motorina in rusia sau china? e chiar marfa in ziua de azi, nu mai avem benzina pe cartele, nu mai mergem cu nr pare sau impare, avem lamai si salam....da ne uitam la ele prin geamuri
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 21:54   #2721
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Zice-se ca la "continentul" descoperit de Columb (mai bine s-ar fi si inundat) s-ar fi stiut de miscarile de protest de arabi. Totusi de ce ne dam noi cu americanii? Nu vreau sa incep sa injur americanii! Problema este mult mai grava la ivel national: pretul combustibilului creste, statele europene (cum ar fi Romania) depind de accizele carburantilor, subvetiile la agricultura scad, chimicalele introduse in alimentatie cresc (pentru creterea profitului), abureala cu poluarea "prinde", TVA-ul de 24% la toate produsele din Romania inclusiv alimente (nu degeaba mentionez "inclusiv alimente"), devalorizarea leului (moneda nationala), se pastreaza mana de lucru ieftina in Romania, deci profit majorat pentru firmele straine investitoare in Romania, asa ca sa stam relaxati ca statul are grija de noi.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:00   #2722
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
de curiozitate intreb, ca tot ne kkm p noi ca am scapat de comunism, ce pret are 1 litru de benzina/motorina in rusia sau china? e chiar marfa in ziua de azi, nu mai avem benzina pe cartele, nu mai mergem cu nr pare sau impare, avem lamai si salam....da ne uitam la ele prin geamuri
Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
atunci ne meritam soarta in care ne aflam acum.....sau noi tineretul nu ar trebui sa schimbam ceva in soara in care suntem din cauza JAVRELOR de la guvernul tari astea de RAHAT......AR TREBUI SA LU-AM EXEMPLU DE LA GRECI
Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Zice-se ca la "continentul" descoperit de Columb (mai bine s-ar fi si inundat) s-ar fi stiut de miscarile de protest de arabi. Totusi de ce ne dam noi cu americanii? Nu vreau sa incep sa injur americanii! Problema este mult mai grava la ivel national: pretul combustibilului creste, statele europene (cum ar fi Romania) depind de accizele carburantilor, subvetiile la agricultura scad, chimicalele introduse in alimentatie cresc (pentru creterea profitului), abureala cu poluarea "prinde", TVA-ul de 24% la toate produsele din Romania inclusiv alimente (nu degeaba mentionez "inclusiv alimente"), devalorizarea leului (moneda nationala), se pastreaza mana de lucru ieftina in Romania, deci profit majorat pentru firmele straine investitoare in Romania, asa ca sa stam relaxati ca statul are grija de noi.
rezolvarea e la noi cine stie sa imi zica simie cum se face ca 1 kg de cartofi a ajuns 3,5 lei si un kg de portocale e 2,8 lei
si alea sunt aduse din wagadugu ,,,,
e dilema mare ?
criminales is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:31   #2723
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Preţurile pe litru la benzina de 95 în mai multe ţări, echivalent în moneda noastră în ianuarie:

Rusia: 2,88 RON

Republica Moldova: 2,94 RON

Ţările din Asia de Sud-Est (Vietnam, Thailanda, Taiwan): 2,6-3,00 RON

China: ~3,00 RON

Serbia: 4,28 RON

Coreea de Sud: ~4,5 RON

Polonia: 4,34 RON

Cehia: 5,4 RON

Japonia: 5,3 RON

Ţările vest-europene: 5,53 – 6,34 RON
(Excepţie: localităţi de graniţă duty-free în Italia: ~3,8 RON)

Grecia: 6,4 RON

Turcia: 8,00 RON



~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:44   #2724
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
rezolvarea e la noi cine stie sa imi zica simie cum se face ca 1 kg de cartofi a ajuns 3,5 lei si un kg de portocale e 2,8 lei
si alea sunt aduse din wagadugu ,,,,
e dilema mare ?
Pentru ca la noi statul nu ii cumpara cartofii de la nea Gheo de acasa si sa ii tina undeva sa fie mai ieftini si vine intermediarul ala mai negru si vede ca cartofii in supermarket is 10 lei 2.5kg si ii cumpara mai scump de la taran cu 2 lei si ni vinde noua cu 3 lei ca oricum s-o scumpit si benzina si toate se scumpesc si el nu face mare lucru decat sa ii transporte si la noi statul nu are organe de control numa de colectat bani..
S-a mai zic de alta discutie intre doua taranci care zicea ca o venit si le-o luat ciresele de acasa cu 2 lei si in piata erau 6 lei si 8 lei kg in weekend..
Pe mine statul asta nu mai ma reprezinta demult si vorba aia nu e prost cine cere e prost cine da

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Preţurile pe litru la benzina de 95 în mai multe ţări, echivalent în moneda noastră în ianuarie:

Rusia: 2,88 RON

Republica Moldova: 2,94 RON

Ţările din Asia de Sud-Est (Vietnam, Thailanda, Taiwan): 2,6-3,00 RON

China: ~3,00 RON

Serbia: 4,28 RON

Coreea de Sud: ~4,5 RON

Polonia: 4,34 RON

Cehia: 5,4 RON

Japonia: 5,3 RON

Ţările vest-europene: 5,53 – 6,34 RON
(Excepţie: localităţi de graniţă duty-free în Italia: ~3,8 RON)

Grecia: 6,4 RON

Turcia: 8,00 RON



~Nautilus
Nu mi-ar pasa atata timp cat as avea si eu un salar mediu de 1000 de euro
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:45   #2725
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Pentru ca la noi statul nu ii cumpara cartofii de la nea Gheo de acasa si sa ii tina undeva sa fie mai ieftini si vine intermediarul ala mai negru si vede ca cartofii in supermarket is 10 lei 2.5kg si ii cumpara mai scump de la taran cu 2 lei si ni vinde noua cu 3 lei ca oricum s-o scumpit si benzina si toate se scumpesc si el nu face mare lucru decat sa ii transporte si la noi statul nu are organe de control numa de colectat bani..
S-a mai zic de alta discutie intre doua taranci care zicea ca o venit si le-o luat ciresele de acasa cu 2 lei si in piata erau 6 lei si 8 lei kg in weekend..
Pe mine statul asta nu mai ma reprezinta demult si vorba aia nu e prost cine cere e prost cine da..
asa e adevarat daca statulnu face nimic atunci noi de ce nu facem ?
de fapt statul suntem noi nu sau cum se aude suntem doar niste oi
criminales is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:48   #2726
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Preţurile pe litru la benzina de 95 în mai multe ţări, echivalent în moneda noastră în ianuarie:

Rusia: 2,88 RON

Republica Moldova: 2,94 RON

Ţările din Asia de Sud-Est (Vietnam, Thailanda, Taiwan): 2,6-3,00 RON

China: ~3,00 RON

Serbia: 4,28 RON

Coreea de Sud: ~4,5 RON

Polonia: 4,34 RON

Cehia: 5,4 RON

Japonia: 5,3 RON

Ţările vest-europene: 5,53 – 6,34 RON
(Excepţie: localităţi de graniţă duty-free în Italia: ~3,8 RON)

Grecia: 6,4 RON

Turcia: 8,00 RON



~Nautilus

Ne mai intereseaza si salariul mediu net din tarile enumerate.
Multumim @Nautilus!

In anul 2008 cand le-am spus socrilor mei sa nu voteze "Basescu-PDL" ca ne ia "mama dracului" m-au luat in deradere, sotia m-a sustinut, iar acum socrii se dau "faultati"...mai ales cand la inceputul anului 2009 s-a anuntat luarea imprumutului de la FMI am zis ca ne ia ... "mama dracului"...tot nu m-au crezut multe persoane! Acum sa suporte acele persoane! Eu inca ma descurc! Nu vreau sa schimb subiectul discutiei, dar sustinatorii PDL nu mi-au putut spune decat "da' ce, ceilalti erau mai buni?". Asa ca pe acest principiu au "iesit votati" de "capsunari".

Last edited by Daci; 27-02-11 at 22:50.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:56   #2727
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Mai bine n-ai fi întrebat asta, ai fi dezamăgit să afli că pentru un chinez de rând fără studii şi fără funcţii în vreo corporaţie maşina e cam la fel de greu de obţinut cum era pentru noi pe vremea Împuşcatului, iar cei 3 RON/litru sunt o avere

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 22:59   #2728
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Ne mai intereseaza si salariul mediu net din tarile enumerate.
Multumim @Nautilus!

In anul 2009 cand le-am spus socrilor mei sa nu voteze "Basescu-PDL" ca ne ia "mama dracului" m-au luat in deradere, sotia m-a sustinut, iar acum socrii se dau "faultati"...mai ales cand la inceputul anului 2009 s-a anuntat luarea imprumutului de la FMI am zis ca ne ia ... "mama dracului"...tot nu m-au crezut multe persoane! Acum sa suporte acele persoane! Eu inca ma descurc! Nu vreau sa schimb subiectul discutiei, dar sustinatorii PDL nu mi-au putut spune decat "da' ce, ceilalti erau mai buni?". Asa ca pe acest principiu au "iesit votati" de "capsunari".
da erau mai buni
ca de cei de la psd se ruga fmi sa ea imprumuturi de la ei dar nu au fact-o ca cunosteau riscul la care supun tara
asa astia ne-au vindut si stranepotii nostri ca sclavi
o sa vedeti ce vine .....
parasiti trara cit mai puteti
dosarele penale ale lui x avea 4 ani de presedentie faptele se prescriu dupa 5ani deci ca sa cistige si sa fie liber ne-a vindut pe noi si stranepotii nostri
sa dea domnu sa ma insel
dar ....
acuma se vede adevaru ca sa nu iasa lumea in strada ii mai haitueste pe unu pe altu si tot asa face treaba doar sa nu iasa altele in evidenta

uitativa de curiozitate la stirile de pe realitate un trust in lupta cu puterea si celelante posturi o sa vedeti o diferenta mare tare
vam lasat o saptamina placuta
criminales is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 01:18   #2729
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Oare cand o sa intelegeti ca degeaba distrugi 2-3 vami in care se fura.

Peste MAXIM 1 an se fura din nou. TOT ACOLO !


de ce nu intelegeti ca ORICE ar veni la putere NU o sa fie BINE ?

sistemul in sine e depasit a fost bun cat a fost.


si cand te gandesti ca tot ce trebuie sa faci ca sa schimbi ceva e sa nu mai bagi de la petrom si omv si sa bagi de la ceilalti

da niste mizerii ordinare cum sunt neamu asta de mekerziti ordinari si boschetari, nici macar atat nu reusesc sa faca.


nu cere nimeni sa iesi in strada sa-ti risti libertatea integritatea corporala nimic..
tot ce se cere e sa nu mai alimentezi de la 2 firme..
atat..
si nici atat nu se face...
sunt omvurile si petromurile pline

de ce ?

neam de curve ordinare...
92% din populatia romaniei, dovedit stintific... neam de curve.
studiu facut de

http://www.m-amsaturatdeneamulastaor...eabade2lei.com
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 01:33   #2730
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.antena3.ro/economic/biz-n...30-119402.html
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -