Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-11, 23:36   #1816
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Daca nu alimentam 3 zile si mergem dupaia sau inainte si alimentam nu rezolvam nimic asta cred eu, personal voi merge pe ideea de a nu mai cumpara de la PETROM/OMV. Oricum voi sustine si celelalte forme de protest care se propun adica voi tine post de masina intre 17-19. Toti trebuie sa intelegem ca trebuie sabotat PETROM/OMV, pentru ca ei exploateaza petrolul din tara noastra si nu trebuie sa modifice pretul in functie de pretul barilului pe piata europeana sau in functie de fluctuatiile cursului de schimb $/euro/leu.
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 23:37   #1817
AR.10.NBV

Stage 2
 
AR.10.NBV's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 50
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Codrut88 View Post
Daca nu alimentam 3 zile si mergem dupaia sau inainte si alimentam nu rezolvam nimic asta cred eu, personal voi merge pe ideea de a nu mai cumpara de la PETROM/OMV. Oricum voi sustine si celelalte forme de protest care se propun adica voi tine post de masina intre 17-19. Toti trebuie sa intelegem ca trebuie sabotat PETROM/OMV, pentru ca ei exploateaza petrolul din tara noastra si nu trebuie sa modifice pretul in functie de pretul barilului pe piata europeana sau in functie de fluctuatiile cursului de schimb $/euro/leu.
bine zici cu toti post la masini fara masina
AR.10.NBV is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 23:40   #1818
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Daca vrea cineva sa protesteze PE BUNE il invit eu sa ne punem ~3-4 masini in fata intrarii principale a rafinariei Petrom

Eventual putem sa avem pana si sa nu avem rezerva, sau sa fi facut vreun accident mic (imaginar) pe care in cazul in care anunta cineva politia (mi-e greu sa cred), tocmai l-am rezolvat pe cale amiabila!
Eventual daca aveti voi vreo idee mai buna, eu sunt dispus sa fiu ghidul vostru turistic! Mai bine blocam rafinaria de unde pleaca ~10-15 cisterne pe zi, decat sa blocam benzinarii. Nu-i asa?

Eventual poate obtinem si ceva aprobare pentru protest in fata intrarilor in rafinarie.

Stiu, eu vorbesc aiurea acum, sunt paralel, nu am habar cum poate fi obtinuta o aprobare, dar e doar o idee. Daca stie cineva care sunt demersurile legale, il invit sa imi dea un PM!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 23:59   #1819
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

nu e rea ideea... si daca ar fi asa, nu cred ca ar merge doar 3-4 masini
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:01   #1820
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
nu e rea ideea... si daca ar fi asa, nu cred ca ar merge doar 3-4 masini
Ma gandeam nici sa nu bata la ochi. ~5 sunt suficiente ca sa blocam intrarea principala.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:01   #1821
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

daca ar fi asa usor...ar fi fain sa mergem o gramada de masini si sa le punem acolo si sa tragem franele de mana si bagate in viteza si una lg alat in asa fel incat sa nu poti sa le misti cu altceva si sa plecam mai incolo))))
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:03   #1822
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
daca ar fi asa usor...ar fi fain sa mergem o gramada de masini si sa le punem acolo si sa tragem franele de mana si bagate in viteza si una lg alat in asa fel incat sa nu poti sa le misti cu altceva si sa plecam mai incolo))))
Eventual daca ar putea cineva sa obtina hartii / aprobari sa facem legal protestul...

3 zile daca tinem blocata poarta principala a rafinariei, sa zicem ca sunt 10 cisterne pe zi, asta inseamna 30 de cisterne. Va dati seama cat combustibil inseamna 30 de cisterne?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:04   #1823
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu nu mai cumpar de la Petrom de prin 2003, iar de la OMV de prin 2007. Aici in Arad, nu stiu cum e pe la voi, dar OMV-ul si-a batut joc de calitatea benzinei, plus ca nu-mi convine sa contribui la o companie care exploateaza cum vrea resursele noastre petroliere si ni le vinde la pret de UE. Pana acum, MOL a fost in regula. Deocamdata.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:05   #1824
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Eu nu mai cumpar de la Petrom de prin 2003, iar de la OMV de prin 2007. Aici in Arad, nu stiu cum e pe la voi, dar OMV-ul si-a batut joc de calitatea benzinei, plus ca nu-mi convine sa contribui la o companie care exploateaza cum vrea resursele noastre petroliere si ni le vinde la pret de UE. Pana acum, MOL a fost in regula. Deocamdata.
BRAVO!!!
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:08   #1825
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eventual daca ar putea cineva sa obtina hartii / aprobari sa facem legal protestul...

3 zile daca tinem blocata poarta principala a rafinariei, sa zicem ca sunt 10 cisterne pe zi, asta inseamna 30 de cisterne. Va dati seama cat combustibil inseamna 30 de cisterne?
da ar fi ceva sa obtina dar asta pe la bucuresti cineva pe acolo ..ar fi super si nu cred ca ies numa 10..cel putin 50 100 pe zi ies de la rafinarii
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:18   #1826
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
da ar fi ceva sa obtina dar asta pe la bucuresti cineva pe acolo ..ar fi super si nu cred ca ies numa 10..cel putin 50 100 pe zi ies de la rafinarii
Nu ies chiar 100. Iti spun, de la Petrom (rafinaria de la Brazi) ies MAXIM 50 de cisterne pe zi, si cand ies 50 deja e sarbatoare!

Ideea e ca pentru noi e bine oricum!

Deci... Cine sustine ideea?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:26   #1827
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

* Petrobrazi Ploieşti
* Arpechim Piteşti
* Petrotel Ploieşti
* Petromidia
* RAFO Oneşti
si plus altele mai mici daca ies de la fiecare cate 10 si blocam cateva poi sigur o sa piarda destul ca sa faca ceva dar numai ceva legal
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:52   #1828
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Astazi a fost o zi plina de evenimente desi nimeni nu a iesit in strada...efectul de domino a functionat si de aceasta data.
Am avut ceva de spus si se pare ca cineva ne-a ascultat,in ce masura va fi alaturi de noi vom vedea...insa daca nu am fi deschis gura stiti cu toti ca nu s-ar fi intamplat cu siguranta nimc.
Haideti sa fim increzatori ca si datele de 17-18-19 ianuarie vor lovii adanc in profiturile petrolistilor haideti sa numai gandim tipic romaneste ca si cu capra vecinului...ce conteaza altii sunt imbecili si alimenteaza...CONTEAZA CE FACI TU
Am discutat astazi cu cei de la UNTRR si am aflat ca cel mai mare transportator roman EDY International Spedition cu o flota de peste 1000 de camioane nu alimenteaza din benzinarii si a eliminat marja de profit de la pompa facnd-usi stocuri si reteaua proprie de combustibil pentru flota.
V-am spus inca de pe data de 5 pe toate topicurile din toate orasele de la cine nu mai trebuie sa alimentam.
Se pare ca mesajul a fost inteles insa vreau sa stiu daca cineva este dispus sa imi ia locul la tv si sa duca acest protest mult mai sus decat acum.
Mi-am atins limita si mai mult nu pot aduce insa consider ca intre noi sunt persoane ce pot face mai mult prin limbaj,discurs si un pic mai mult curaj.
Sunt frustrat ca am pe buze un mesaj pe care l-as transmite pe media dar ratiunea si spiritul de conservare ma impiedica sa o fac.
Am incercat sa unesc toate orasele sub o singura miscare sa gandim si sa ne miscam unitar numai asa putem sa obinem un efect maxim.Faptul ca multa lume a inteles motivele noastre si au preluat mesajul ma bucura mai mult decat orice.
Pe data de 14 cand vom fi cu totii in strada veti vedea cam la ce dimensiune a evenimentelor s-a ajuns.
Din motive legate de servici nu mai pot sa ma implic,timpul de saptamana viitoare nu imi va fi deajuns sa mai pot face si asta pentru ca,cred ca acest protest va fi unul de lunga durata.
Asa ca rog pe cineva sa apara la tv.
Neaparat sa fie din Bucuresti caci televiziunile aici isi au sediile,contactele sunt facute,la media,cu transportatorii,cu restul oraselor,calitatile de care este nevoie le-am specificat mai sus astept sa va autopropuneti.
Cam asta s-a intamplat azi...Felicitari Criminales pentru emisiune

http://www.realitatea.net/boc-vrea-s...at_790204.html

http://www.realitatea.net/jurnale.html Jurnalul de la 20.00 incepe cu noi si mai apoi urmam la minutul 17.30
Sa il vedeti pe Mugur Ciuvica ce vehement a fost la adresa noastra si cat poate sa dezinformeze opinia publica.

http://www.telem.ro/arhiva/?flv=2011...i/linia10ian11 urmariti toata emisiunea merita.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 02:31   #1829
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Adica ati ajuns sa va ganditi sa blocati iesirile din rafinarii ? Vreti dosare penale si nu stiti cum sa faceti rost de ele cred.Industria asta are oameni mari in spate si voi vreti cu 5 masini sa o zdruncinati un pic....
Cel mai bine e sa se evite alimentarea de la Petrom si Omv,fiind singura solutie pasnica,inteligenta si cu ceva succes in viitorul apropiat.
Claxoanele,avariile si huiduielile atrag amenzi,avertismente si nu in ultimul rand denigrarea celor care participa pasnic la boicot.
Ceea ce a mancat bors Boc nu trebuie sa fie crezut de nimeni, e doar apa de ploaie.
Aceleasi tertipuri cu care au castigat alegerile.Se fac ca ii intereseaza, ca ii preocupa si ca ar face tot posibilul sa faca dreaptate dar stiti cum sunt "hotul striga hotul"
Sfatul meu e sa evitam Petrom si Omv
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 05:08   #1830
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Asta am zis si eu. Cum e si gestul celor de la 4tuning de nu pun o reclama pe prima pagina.
La cati bani au oamenii cred ca li se imbrehane de pretul carburantilor ...
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -