Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-11, 22:52   #1516
stormsurfer

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 67
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Chiar in emisunea asta a facut precizarea de care vorbeam...imi pare rau ca nu am fost la inaltime,am avut parte de un tratament destul de dur prin intrebarile puse de moderatoare si care au fost foarte incomode...chiar de la prima intrebare a incercat sa ne discrediteze boicotul...cum ca am fi rasfirati,ca facem turnee in tara,ca deranjam casierii,ca nu avem continuitate si din cand in cand se mai trezeste cineva sa faca un protest,noroc cu discursul domnului Hagiu obisnuit cu acest fel de intrebari si care mi-a dat o mare mana de ajutor.
Poate este cineva aici prin Bucuresti dispus sa vina la aceste emisiuni si care are un talent oratoric mai bun decat al meu il rog sa ma contacteze,poate ne ajuta mai mult decat o pot face eu.
am vazut inregistrarea. mie nu mi s-a parut ca nu te-ai fi descurcat! intr-adevar, hagiu te-a ajutat, dar nici tu nu te-ai blocat sau cel putin asa mi s-a parut mie in calitate de telespectator. ma intreb altii cum s-ar fi descurcat in locul tau. eu unu' n-as fi rezistat. e de asteptat ca pe masura ce se mediatizeaza treaba asta sa-ti testeze limitele. Sa incerce sa te intimideze, sa incerce sa te puna in situatii dificile.. nu te descuraja! (stiu ca e usor de zis si greu de facut )

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
cu un om faci o gramada, din putin se face mult
f bine spus, de la un om pleaca totul..
"FII TU SCHIMBAREA PE CARE VREI SA O VEZI IN LUME"

Last edited by stormsurfer; 06-01-11 at 23:08.
stormsurfer is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 22:53   #1517
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

maine 7.ianuarie ora 18:00 parcarea kaufland, face si muresu' al doilea protest saptamana asta. bafta la toate orasele programate pe maine.
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 22:58   #1518
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Tot maine, ora 17 in parcare la metalu face si Tulcea, a2a oara.
Care stiti tulceni, spuneti-le.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:28   #1519
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Chiar in emisunea asta a facut precizarea de care vorbeam...imi pare rau ca nu am fost la inaltime,am avut parte de un tratament destul de dur prin intrebarile puse de moderatoare si care au fost foarte incomode...chiar de la prima intrebare a incercat sa ne discrediteze boicotul...cum ca am fi rasfirati,ca facem turnee in tara,ca deranjam casierii,ca nu avem continuitate si din cand in cand se mai trezeste cineva sa faca un protest,noroc cu discursul domnului Hagiu obisnuit cu acest fel de intrebari si care mi-a dat o mare mana de ajutor.
Poate este cineva aici prin Bucuresti dispus sa vina la aceste emisiuni si care are un talent oratoric mai bun decat al meu il rog sa ma contacteze,poate ne ajuta mai mult decat o pot face eu.
pentru inceput e destul de bine dany...e normal sa nu poti vorbi ca domnu Hagiu pentru ca dansu are totusi experienta in asa ceva dar trebuie sa o tinem tot asa sa nu renuntam...eu am facut un apel la asociatia pentru protectia consumatorului in romania si astept un raspuns...si am anuntat si cateva televiziuni sa se mediatizeze mai mult si la noi in oras si in celelalte...acum ramane de vazut ce se va intampla...sa pseram ca vin si transportatorii in ajutorul nostru
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 00:53   #1520
tirtau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 21
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Chiar in emisunea asta a facut precizarea de care vorbeam...imi pare rau ca nu am fost la inaltime,am avut parte de un tratament destul de dur prin intrebarile puse de moderatoare si care au fost foarte incomode...chiar de la prima intrebare a incercat sa ne discrediteze boicotul...cum ca am fi rasfirati,ca facem turnee in tara,ca deranjam casierii,ca nu avem continuitate si din cand in cand se mai trezeste cineva sa faca un protest,noroc cu discursul domnului Hagiu obisnuit cu acest fel de intrebari si care mi-a dat o mare mana de ajutor.
Poate este cineva aici prin Bucuresti dispus sa vina la aceste emisiuni si care are un talent oratoric mai bun decat al meu il rog sa ma contacteze,poate ne ajuta mai mult decat o pot face eu.
eu cred ca te.ai descurcat bine ,si acum si data trecuta.....stai linistit ca oratoria nu ajuta cu nimic ,nici acum ,nici pe viitor....trebuie sprijin din partea celor care conteaza cu adevarat......ceea ce nu inteleg eu este ...ce ar putea face Guvernul?(am vazut ca si tu ai avut o atitudine in acest sens emisiunea trecuta..la a3 parca) pai intre statul roman si austrieci exista un contract beton ,beton fratilor si net in defavoarea statului roman ....contract agreat de NASTASE ....cum naiba sa distrugi un contract la nivelul asta ,sau cum naiba sa intervina Guvernul......dar ...daca o tinem tot asa si mai si primim un ajutor de la cei mari(transportatori ,taximetristi....Basescu a spus la TVR in seara asta ca nu poate interveni in desfasurarea contractului ) si facem fratilor o adevarata problema nationala din asta ....vom reusi .....singurii vinovati in treaba asta sunt cei de la OMV ..restul Dumnezeu sa-i ierte ..........parca pe la Cluj citeam azi ca se fac sesizari,de catre o asociatie a taximetristilor, catre OPC ......IA POFTITI O MODALITATE PRIN CARE STATUL ,GUVERNUL ASTA ,POATE CREA PRESIUNE PE OMV....restul cu dalea de genul m...BOC si sa m...BASESCU(cum avea pustulica ala pe tricoul alb ) ....PE MINE MA VOR TINE ACASA SIGUR......apelati la Guvern si daca nici astia nu-i vor convinge ,atunci chiar nu mai avem solutii...........trebuie sa vedem realitatea fratilor ....chiar daca ne place sau nu ne place .........ridicati mingea la fileu si veti fi ajutati si de Guvern ......mult succes si tine.o tot asa......(daca erai un orator mult mai bun ,se crea confuzie ....mesajul tau a fost clar si rupe miscarea de lupta asta politica din tara).....parerea mea si am dreptul la ea......
tirtau is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 01:03   #1521
tirtau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 21
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by tirtau View Post
eu cred ca te.ai descurcat bine ,si acum si data trecuta.....stai linistit ca oratoria nu ajuta cu nimic ,nici acum ,nici pe viitor....trebuie sprijin din partea celor care conteaza cu adevarat......ceea ce nu inteleg eu este ...ce ar putea face Guvernul?(am vazut ca si tu ai avut o atitudine in acest sens emisiunea trecuta..la a3 parca) pai intre statul roman si austrieci exista un contract beton ,beton fratilor si net in defavoarea statului roman ....contract agreat de NASTASE ....cum naiba sa distrugi un contract la nivelul asta ,sau cum naiba sa intervina Guvernul......dar ...daca o tinem tot asa si mai si primim un ajutor de la cei mari(transportatori ,taximetristi....Basescu a spus la TVR in seara asta ca nu poate interveni in desfasurarea contractului ) si facem fratilor o adevarata problema nationala din asta ....vom reusi .....singurii vinovati in treaba asta sunt cei de la OMV ..restul Dumnezeu sa-i ierte ..........parca pe la Cluj citeam azi ca se fac sesizari,de catre o asociatie a taximetristilor, catre OPC ......IA POFTITI O MODALITATE PRIN CARE STATUL ,GUVERNUL ASTA ,POATE CREA PRESIUNE PE OMV....restul cu dalea de genul m...BOC si sa m...BASESCU(cum avea pustulica ala pe tricoul alb ) ....PE MINE MA VOR TINE ACASA SIGUR......apelati la Guvern si daca nici astia nu-i vor convinge ,atunci chiar nu mai avem solutii...........trebuie sa vedem realitatea fratilor ....chiar daca ne place sau nu ne place .........ridicati mingea la fileu si veti fi ajutati si de Guvern ......mult succes si tine.o tot asa......(daca erai un orator mult mai bun ,se crea confuzie ....mesajul tau a fost clar si rupe miscarea de lupta asta politica din tara).....parerea mea si am dreptul la ea......
si inca ceva ,tie nu ti s-a parut ca pana si domnul HAGIU cerea ajutor Guvernului(cand spunea ca nu intervine si bla,bla,bla-el e orator) eu vreau sa aflu de la astia(poate-i intrebi tu ) cam in ce ar consta ajutorul Guvernului de care tot vorbesc ei ........oricum nu-l vad pe Boc cum se duce cu gasca la sediul alora si le rupe contractul in nas......dar impresia mea este ca si transportatorii sunt cam rasfirati ........poate -i strange si pe ei cineva?
tirtau is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 01:07   #1522
tirtau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 21
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
pentru inceput e destul de bine dany...e normal sa nu poti vorbi ca domnu Hagiu pentru ca dansu are totusi experienta in asa ceva dar trebuie sa o tinem tot asa sa nu renuntam...eu am facut un apel la asociatia pentru protectia consumatorului in romania si astept un raspuns...si am anuntat si cateva televiziuni sa se mediatizeze mai mult si la noi in oras si in celelalte...acum ramane de vazut ce se va intampla...sa pseram ca vin si transportatorii in ajutorul nostru
ptr ce ai facut sesizarea ,ceva legat de cauza asta....?
tirtau is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 02:04   #1523
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by tirtau View Post
si inca ceva ,tie nu ti s-a parut ca pana si domnul HAGIU cerea ajutor Guvernului(cand spunea ca nu intervine si bla,bla,bla-el e orator) eu vreau sa aflu de la astia(poate-i intrebi tu ) cam in ce ar consta ajutorul Guvernului de care tot vorbesc ei ........oricum nu-l vad pe Boc cum se duce cu gasca la sediul alora si le rupe contractul in nas......dar impresia mea este ca si transportatorii sunt cam rasfirati ........poate -i strange si pe ei cineva?
Guvernul.Presedentile,ministrul de finante se pot implica macar la nivel declarativ ( daca nu si mai mult)cum a facut-o Traian Basescu in septembrie 2005 amenintand cu scoaterea pissici moarte din sac(privatizarea Petrom) iata un extras al unui articol de la acea vreme:

"Daca MEC nu poate influenta deciziile OMV, in schimb, amenintarile presedintelui Traian Basescu ating coarda sensibila a austriecilor. Acum o saptamana, cand Petrom a depasit orice limita, scumpind benzina o data la trei zile, Basescu a intervenit cerand Consiliului Concurentei sa faca o investigatie. Iesirea presedintelui a avut drept efect o prima ieftinire a benzinei cu 900 lei. Acum doua zile, a fost suficient ca seful statului sa spuna ca are pe birou contractul de privatizare a Petrom, pentru ca pretul benzinei sa scada cu inca 800 lei."

Acum stiti si de cand a inceput celebrul caz de 5 ani al consililui concurentei...melcul romaniei se pare
Articolul intreg aici
http://www.newspad.ro/Facand-jocul-C...nte,23455.html

In aceea perioada exact dupa uraganul katrina cand preturile au luat-o puternic in sus,Ministrul austriac de finante a amenintat companiile petroliere cu celebra taxa Robin Hood...raspunsul a venit prompt cu o scadere in zilele ce au urmat de 3 eurocenti...la fel a procedat si Presedintele Francez Jacques Chirac,urmarea venind a doua zi -3 euro centi la pompa.
Ca fapt divers ieri Dl Hagiu a fost la o emisiune de la Alpha tv ploiesti la care un angajat la rafinaria petrom a comunicat sub anonimat pretul de iesire de pe poarta rafinariei...1.6 ron / litru (cu titei extras la 26 $ barilul dar socotit ca 90$ in costul de productie ca sa nu dea faliment concureanta zic ei)daca tinem cont ca avem accize cu 32 % mai mici ca si in Austria iar pretul este egal 5.13 lei per litru ne dam seama cam ce adaos exista de la rafinarie la pompa.
Iarasi un articol intersant cu motivul pentru care omv nu vrea sa vanda mai ieftin decat concurenta desi o pot face conform normelor U.E pretul total poate fi oricat de mic daca in el contine acciza minima obligatorie de 359 euro/1000 litri la care am ajuns la 01.01.2011 conform calendarului de aderare(practic acciza reprezinta 0.359 euro/litru adica 1.53 ron !!! ) S-au dus zilele cand credeam balivernele benzinarilor ca acciza este imensa si de aceea pretul este asa mare...mai tineti minte??? acum mai auzi pe vreunul sa mai zica asa ceva...de ce va intrebati...pentru ca devenim niste consumatori informati.

http://www.newspad.ro/Petrom-ne-minte-frumos,23926.html

Daca e cineva din rahova care poate sa ne ajute am citit aici

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1095

Ca la statia Luk oil din Calea Rahovei nr. 234 pretul este de 4.88 ron per litru...pretul este actualizat in data de 2 ianuarie era weekend si luk au reduceri de pret de 5 bani(500 lei vechi) la sfarsitul saptamanii + o promotie in restul zilelor la cate o statie din bucuresti/zi + 5 in tara cand cumperi benzina de 98 la pret de 95...ar cam trebuii sa le vizitam mai des aceste statii daca se confirma pretul asta mai mic...vizite scurte si alimentat pe bune nu ca la austrieci

Last edited by dany12epz; 07-01-11 at 02:11.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 02:58   #1524
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by tirtau View Post
ptr ce ai facut sesizarea ,ceva legat de cauza asta....?
da pentru cauza asta
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 09:05   #1525
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Petrom isi face preturile in functie de cotatiile internationale ale titeiului si nu-si permite sa le reduca sub nivelul concurentilor din piata romaneasca deoarece ar incalca astfel principiile de competitie loiala ale Uniunii Europene, a explicat ieri presedintele OMV, Wolfgang Ruttenstorfer (foto).

„Sunt povesti ceea ce spun ei. UE nu are treaba cu stabilirea preturilor. Pe ei ii intereseaza nivelul accizelor de la noi la combustibili“ ne spune analistul economic Ilie Serbanescu.

„In Romania, 60% din cererea de titei este acoperita din importuri, pana in 2010 acestea urmand sa creasca in medie cu sase la suta pe an. Petrom importa 20% din necesarul de petrol din tari precum Rusia sau Irak. In stabilirea preturilor, Petrom nu poate ignora preturile internationale si nici nu poate vinde titei la preturi sub cele ale pietei, nici macar propriilor sale unitati operationale, fiindca acest lucru ar pune compania sub incidenta concurentei neloiale. Am practica o politica de dumping daca am folosi preturi scazute pentru titeiul intern, deoarece am face concurenta neloiala celorlaltor companii de pe piata, care ar putea astfel sa dea faliment sau sa nu isi achite taxele catre stat“, a explicat Ruttenstorfer. El a exclus ipoteza potrivit careia Petrom ar fi redus preturile benzinei ca reactie la declaratiile presedintelui Traian Basescu sau la investigatia Consiliului Concurentei. (A.N.)Oficialul OMV al tuturor companiilor petroliere europene a reactionat, in conditiile in care unii ministrii au facut declaratii publice in favoarea unor preturi mai mici ale petrolului.

Oficialul Petrom a afirmat ca preturile practicate de Petrom sunt sub cele ale tarilor din jur si ca vor fi mentinute modeste. Cu toate acestea, graficele puse la dispozitie de Petrom arata ca pe 29 august pretul brut la pompa a titeiului era in Romania de 0,989 euro/litrul, iar in Bulgaria (tara fara productie de petrol) erau de 0,965 euro/litrul. Si la motorina, bulgarii erau sub noi: 0,860 euro/litrul fata de 0,932 euro/litriul

Petrom exporta circa 45% din productie, a adaugat seful OMV. „Aceasta deoarece titeiul romanesc este unul bun, iar rafinarea lui nu costa mult. Importam titei cu sulf la care pretul de rafinare creste mult“, spune analistul economic, Ilie Serbanescu.

In Romania preturile de productie se ridica undeva la 20 dolari pe baril. Ruttenstorfer a sustinut ca profitul obtinut din diferenta fata de cotatiile internationale va fi investit in modernizarea rafinariilor, a segmentului de productie si in distributie.

In urmatorii patru-cinci ani, un miliard de euro va fi investit in rafinarii, un miliard de euro in modernizarea capacitatilor de exploatare si productie si un miliard de euro pentru modernizarea statiilor de benzina.

Petrom are grija de celelalte companii din Romania. Scaderea preturilor la pompa ar avea consecinte importante asupra celorlate rafinarii din Romania, care nu au rezerve de petrol si importa toata cantitatea de titei de procesat, punandu-le in situatia de a nu-si mai putea plati taxele catre stat sau aducandu-le la faliment, a explicat Ruttenstorfer. Astfel, neputand suporta concurenta Petrom, competitorii ar putea sa considere mult mai profitabila desfacerea produselor la export, ceea ce poate determina dificultati in aprovizionarea pietei interne, apreciaza oficialii Petrom. „Sunt povesti. Ne cam desconsidera. Adevarul este ca acest contract de privatizare este unul perfect colonial. Austriecii pot face ce vor“, spune Serbanescu. Referitor la redevente si clauza din contractul de privatizare care prevede plafonarea acestora pe o perioada de timp, presedintele OMV a spus ca nivelul acestor taxe creste in functie de pretul international al titeiului. „Ele nu sunt aceleasi. Deja au crescut de la 80 de milioane de dolari la 130 de milioane de dolari, si vor continua aceasta tendinta. Nivelul redeventelor in Romania este comparabil cu cel din alte state ale Uniunii Europene.

Ele nu sunt fixe, dar au o anumita stabilitate“, a continuat presedintele grupului austriac. Ruttenstorfer a mai spus ca OMV si Petrom vor acorda tot sprijinul necesar Presedintiei in analiza contractului de privatizare, subliniind ca documentul si intregul proces de trecere in proprietate privata a companiei a fost unul transparent, profesionist si derulat sub atenta supraveghere a Fondului Monetar International sau a Uniunii Europene. (A.N.)

Ungaria scade TVA la carburanti

Incepand cu data de 1 octombrie, Ungaria va reduce taxa pe valoare adaugata aplicata combustibililor, pentru a diminua preturile carburantilor, in pofida obiectiilor Comisiei Europene, transmite Reuters. Oficialii de la Budapesta au informat ca reducerea TVA pentru combustibili reprezinta doar o parte dintr-un program mai amplu de scadere a acestei taxe aplicate bunurilor si serviciilor, de la 25% la 20%, reglementarea urmand sa intre in vigoare incepand cu anul viitor. Comisia Europeana si-a exprimat miercuri speranta ca statele membre UE nu vor reduce taxele pentru a contracara efectele cresterii pretului petrolului si a nominalizat Ungaria. Grupurile OMV, BP si Shell au anuntat ca reduc preturile practicate la combustibili in Austria, dupa ce ministrul de Finante, Karl-Heinz Grasser, a avertizat ca ar putea introduce o taxa speciala pentru firmele petroliere, transmite Reuters. Franta a decis acordarea de reduceri fiscale si de compensatii in valoare de 30 de milioane de euro (36,83 de milioane de dolari) destinate fermierilor si a anuntat masuri de incurajare a productiei de combustibili ecologici, transmite Reuters.
criminales is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 10:02   #1526
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

om trai si om vedea ce se va intampla !!! DACA nu ne imobilizam TOTI ....romanii (care mai sunt romani in zilele de azi CA EU daca as putea as ...renunta la cetatenia asta .....poate resusim sa cum o propietate in Bulgaria sa scapam de nebunia din tara asta ) ......altfel nu prea vad unde am ajunge ...

sa vedem in continuare ce vom rezolva cu aceste BOICOTURI .....ce e bine ca am cunoscut NOI proieteni FOARTE OK .....si niste oameni care au AVUT curajul sa isi spuna neajunsurile !!!

neajunsurile pentru care MERITA sa protestam ar fi MULTE dar cele mai improtante CAMATARIE pe fata :
1: Ridicarea Masinilor parcate NEREGULAMENTAR !!!
2: Benzina care creste fara rost in PROSTIE !!!
3: Taxa auto ILEGALA !!!
4: IMPOZITELE exagerate de mari !!! IN germania sunt MUUULT mai ieftine !!!
5: ..prea multe TAXE de drum , taxe de viniete , taxe de autostrade (zici ca e DRUM COMUNAL autostrada SOARELUI la INTRARE in BUCURESTI asfaltata cu BETON .... ROMANICA !!

si altele !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 11:30   #1527
tirtau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 21
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Guvernul.Presedentile,ministrul de finante se pot implica macar la nivel declarativ ( daca nu si mai mult)cum a facut-o Traian Basescu in septembrie 2005 amenintand cu scoaterea pissici moarte din sac(privatizarea Petrom) iata un extras al unui articol de la acea vreme:

"Daca MEC nu poate influenta deciziile OMV, in schimb, amenintarile presedintelui Traian Basescu ating coarda sensibila a austriecilor. Acum o saptamana, cand Petrom a depasit orice limita, scumpind benzina o data la trei zile, Basescu a intervenit cerand Consiliului Concurentei sa faca o investigatie. Iesirea presedintelui a avut drept efect o prima ieftinire a benzinei cu 900 lei. Acum doua zile, a fost suficient ca seful statului sa spuna ca are pe birou contractul de privatizare a Petrom, pentru ca pretul benzinei sa scada cu inca 800 lei."

Acum stiti si de cand a inceput celebrul caz de 5 ani al consililui concurentei...melcul romaniei se pare
Articolul intreg aici
http://www.newspad.ro/Facand-jocul-C...nte,23455.html

In aceea perioada exact dupa uraganul katrina cand preturile au luat-o puternic in sus,Ministrul austriac de finante a amenintat companiile petroliere cu celebra taxa Robin Hood...raspunsul a venit prompt cu o scadere in zilele ce au urmat de 3 eurocenti...la fel a procedat si Presedintele Francez Jacques Chirac,urmarea venind a doua zi -3 euro centi la pompa.
Ca fapt divers ieri Dl Hagiu a fost la o emisiune de la Alpha tv ploiesti la care un angajat la rafinaria petrom a comunicat sub anonimat pretul de iesire de pe poarta rafinariei...1.6 ron / litru (cu titei extras la 26 $ barilul dar socotit ca 90$ in costul de productie ca sa nu dea faliment concureanta zic ei)daca tinem cont ca avem accize cu 32 % mai mici ca si in Austria iar pretul este egal 5.13 lei per litru ne dam seama cam ce adaos exista de la rafinarie la pompa.
Iarasi un articol intersant cu motivul pentru care omv nu vrea sa vanda mai ieftin decat concurenta desi o pot face conform normelor U.E pretul total poate fi oricat de mic daca in el contine acciza minima obligatorie de 359 euro/1000 litri la care am ajuns la 01.01.2011 conform calendarului de aderare(practic acciza reprezinta 0.359 euro/litru adica 1.53 ron !!! ) S-au dus zilele cand credeam balivernele benzinarilor ca acciza este imensa si de aceea pretul este asa mare...mai tineti minte??? acum mai auzi pe vreunul sa mai zica asa ceva...de ce va intrebati...pentru ca devenim niste consumatori informati.

http://www.newspad.ro/Petrom-ne-minte-frumos,23926.html

Daca e cineva din rahova care poate sa ne ajute am citit aici

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1095

Ca la statia Luk oil din Calea Rahovei nr. 234 pretul este de 4.88 ron per litru...pretul este actualizat in data de 2 ianuarie era weekend si luk au reduceri de pret de 5 bani(500 lei vechi) la sfarsitul saptamanii + o promotie in restul zilelor la cate o statie din bucuresti/zi + 5 in tara cand cumperi benzina de 98 la pret de 95...ar cam trebuii sa le vizitam mai des aceste statii daca se confirma pretul asta mai mic...vizite scurte si alimentat pe bune nu ca la austrieci
este total anormal ca presedintele sau oricine altcineva sa intervina in desfasurarea unui contract,ba mai mult sa si stabileasca tarife,preturi etc.....nu este normal asa ceva ,iar daca austriecii erau asa de speriati cred ca se potoleau de mult......interesul oricarei firme este PROFITUL
tirtau is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 11:32   #1528
mariusika_jak

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 40
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

https://www.facebook.com/l.php?u=http...o-foto&h=80d1c
leam blocat benzinaria
mariusika_jak is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 11:36   #1529
mariusika_jak

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 40
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

sper k va placut interviul acordat de mine,primul care vb.sper k data viitoare sa vina mai multa lume k bani marunti sa faca un pik de crize aia de la moll))))
mariusika_jak is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 11:46   #1530
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by mariusika_jak View Post
sper k va placut interviul acordat de mine,primul care vb.sper k data viitoare sa vina mai multa lume k bani marunti sa faca un pik de crize aia de la moll))))
Mai bine v-ati orienta atentia catre grupul OMV-PETROM care detine monopolul pe piata chiar deasupra primului tau post aici sunt motive pentru care facem asta...trebuie ca toti sa ne concentram asupra unui singur concern daca azi unii vor fi la petrom altii la mol,unii la rompetrol altii la agip.....nu facem nimic.

Last edited by dany12epz; 07-01-11 at 12:04.
dany12epz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -