Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 08:14   #2671
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

N-ai vrea să citeşti ce e de postat azi

Băieţii deştepţi de la OMV şi Petrom adaugă 7 bani/litru la motorină īncepānd de azi īn toate staţiile OMV şi Petrom, īn timp ce preţul benzinei rămāne neschimbat (4,90 preţ de referinţă, probabil 4,96-5,0 preţ la pompă īn funcţie de staţie).

Īnsă faptul că benzina rămāne stabilă de aproape 2 luni īncoace (de la eliminarea celor 3 bani pe litru din taxe) nu e neapărat o victorie. Fiindcă transportul rutier şi feroviar de mărfuri şi lucrările agricole se fac 100% cu motoare Diesel.

Deci scumpirile produselor alimentare continuă. Indiferent cāt de avantajat sau dezavantajat este un automobilist de preţul benzinei.

Oare campania noastră a fost greşită, ar fi trebuit să fie "Ieftiniţi motorina"?

~Nautilus

PS Un mare blogger de la noi a aflat pe pielea, buzunarul şi motorul propriu calitatea carburantului din staţiile OMV şi procentul apei pe care acesta o conţine.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 09:01   #2672
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
N-ai vrea să citeşti ce e de postat azi

Băieţii deştepţi de la OMV şi Petrom adaugă 7 bani/litru la motorină īncepānd de azi īn toate staţiile OMV şi Petrom, īn timp ce preţul benzinei rămāne neschimbat (4,90 preţ de referinţă, probabil 4,96-5,0 preţ la pompă īn funcţie de staţie).

Īnsă faptul că benzina rămāne stabilă de aproape 2 luni īncoace (de la eliminarea celor 3 bani pe litru din taxe) nu e neapărat o victorie. Fiindcă transportul rutier şi feroviar de mărfuri şi lucrările agricole se fac 100% cu motoare Diesel.

Deci scumpirile produselor alimentare continuă. Indiferent cāt de avantajat sau dezavantajat este un automobilist de preţul benzinei.

Oare campania noastră a fost greşită, ar fi trebuit să fie "Ieftiniţi motorina"?

~Nautilus

PS Un mare blogger de la noi a aflat pe pielea, buzunarul şi motorul propriu calitatea carburantului din staţiile OMV şi procentul apei pe care acesta o conţine.

prpblema NASPA : am fost in hipermarket ieri sa fac cumparaturi , de obicei cumpar aceleasi chestii dereo clor salamuri lapte ....etc etc ....dar cand am vazut PRETURI am NUMAI dero care il folosesc eu sa scumpit cu 4 lei , clorul 50 bani , si lista continua
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:40   #2673
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Sambata am alimentat de la MOL cu benzina de 95, 5.01 ron/L ,astazi am alimentat de la aceiasi statie cu 4.99 ron/L ,probabil ca seful de statie a decis micsorarea,deoarece nu am auzit nimic ca s-ar fi ieftinit .
robert333 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:44   #2674
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by robert333 View Post
Sambata am alimentat de la MOL cu benzina de 95, 5.01 ron/L ,astazi am alimentat de la aceiasi statie cu 4.99 ron/L ,probabil ca seful de statie a decis micsorarea,deoarece nu am auzit nimic ca s-ar fi ieftinit .
ce ieftenire wow haideti cu totii la mol
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 15:58   #2675
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
ce ieftenire wow haideti cu totii la mol
Esti cam sarcastic !!! Tema acestui topic este "pretul carburantilor".Diferenta de pret este foarte mica dar stii vorba aia : Dar din Dar se face Rai (nu stiu exact cat la suta se aplica si aici,dar sper sa se inteleaga ideea)

Cu respect,Robert
robert333 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 16:01   #2676
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by robert333 View Post
Esti cam sarcastic !!! Tema acestui topic este "pretul carburantilor".Diferenta de pret este foarte mica dar stii vorba aia : Dar din Dar se face Rai (nu stiu exact cat la suta se aplica si aici,dar sper sa se inteleaga ideea)

Cu respect,Robert
ieftenirile astea sunt bataie de joc..dupa cum a postat colegul Nautilus mai sus motorina sa scumpit cu 7 bani desi pretul combustibililor a ramas constant... numai in tara noastra e totul aiurea
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 16:06   #2677
robert333

Stage 2
 
robert333's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 36
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
ieftenirile astea sunt bataie de joc..dupa cum a postat colegul Nautilus mai sus motorina sa scumpit cu 7 bani desi pretul combustibililor a ramas constant... numai in tara noastra e totul aiurea
Aici sunt total de acord cu tine !!! Cei de la OMV-Petrom fac ce vor pentru ca ei oricum au profit ,pentru ca din cate stiu eu majoritatea institutiilor statului alimenteaza de la Petrom ,pe baza acelor bonuri de carburant.
robert333 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 16:09   #2678
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by robert333 View Post
Aici sunt total de acord cu tine !!! Cei de la OMV-Petrom fac ce vor pentru ca ei oricum au profit ,pentru ca din cate stiu eu majoritatea institutiilor statului alimenteaza de la Petrom ,pe baza acelor bonuri de carburant.
macar de ar fi de calitate combustibilul vandut la preturile prezente...
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 17:56   #2679
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Unii şefi de staţii Petrom, cu de la ei putere, au decis să reducă preţul final la pompă cu 2-3 bani/litru pentru a atrage clienţi. Dar şi acest preţ final e peste cel de referinţă de pe site-ul Petrom (preţul de referinţă include profitul prognozat al staţiei, care primeşte carburanţii la un preţ decis īn interiorul companiei).

Exemple:

Petrom Tudor Vladimirescu (tot timpul a avut preţ cu 3-4 bani/litru mai mic decāt celelalte staţii);
Petrom Izvor (preţ cu 2-3 bani mai mic decāt celelalte staţii).

După ce se mai potoleşte isteria burselor petrolului (adică după ce se potolesc tulburările de la arabi), ar cam trebui să le mai dăm de ştire că suntem īncă vii.

Pānă atunci, eu am la activ, din ultimele 58 de zile, doar vreo 11 cu maşina

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:13   #2680
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

dupa atata timp de cand nu am mai calcat intr-un petrom azi am fost nevoit sa alimentez de la ei, eram pe drum si mi s-a aprins beculetul de benzina, primul peco a fost petromfoarte amabili angajatii, or fi ramas fara clienti
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:15   #2681
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Da, se zbat in chinuri benzinariile.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:44   #2682
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Ce fac OMV şi Petrom e mai puţin important, fiindcă oricum nu dau pe la ei.

La Rompetrol şi Lukoil īnsă, angajaţii īncearcă de fiecare dată să te convingă să cumperi ceva pe lāngă carburant, un sandviş, o ciocolată, orice.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:47   #2683
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Unii şefi de staţii Petrom, cu de la ei putere, au decis să reducă preţul final la pompă cu 2-3 bani/litru pentru a atrage clienţi. Dar şi acest preţ final e peste cel de referinţă de pe site-ul Petrom (preţul de referinţă include profitul prognozat al staţiei, care primeşte carburanţii la un preţ decis īn interiorul companiei).

Exemple:

Petrom Tudor Vladimirescu (tot timpul a avut preţ cu 3-4 bani/litru mai mic decāt celelalte staţii);
Petrom Izvor (preţ cu 2-3 bani mai mic decāt celelalte staţii).

După ce se mai potoleşte isteria burselor petrolului (adică după ce se potolesc tulburările de la arabi), ar cam trebui să le mai dăm de ştire că suntem īncă vii.

Pānă atunci, eu am la activ, din ultimele 58 de zile, doar vreo 11 cu maşina

~Nautilus
Aici intra marja aia de +/- 5% pe care fiecare statie si-o stabileste
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:51   #2684
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De cand cu scumpirile si protestele din ultima vreme,am renuntat sa mai alimentez de la Petrom.Sper sa renunte cat mai multi la compania asta.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 07:57   #2685
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Aseară, Rompetrol nu pusese īn practică majorarea cu 2 bani/litru la benzină de care se vorbea, Alto 101 era tot 5,72 lei. La Lukoil 95-ul era tot 4,94 şi Ecto 98-ul tot 5,47 lei.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -