Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 21:55   #2611
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Sa mori tu! Da' noi ceilalti ce mama naibii crezi ca facem? Crezi ca in apropiere de vama se traieste din salar? Sau din Romania? In rest mi se rupe de altii, ca acolo unde e prostie, exista si saracie!
Sa mori tu! nu eu, mai plimbate si tu prin tara sa vezi saracie!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:02   #2612
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Sa mori tu! nu eu, mai plimbate si tu prin tara sa vezi saracie!
Mi se rupe de tara! Cine i-a votat pe astia?

Nu merg mai mult de 150 km departare de casa! E dezastru! Nu suntem tara demna de Uniune Europeana. Cumparaturile pentru casa le fac din Unagria, concediile in afara tarii (cu masina pentru placerea de a conduce pe autostrazi) si pentru calitatea serviciilor.

Crezi ca ma intereseaza pretul benzinei? NU! Ma intereseaza viitorul copilului meu! Daca ramane in tara va lucra pentru americani, pentru FMI! Daca pretul benzinei creste, implicit si cel al motorinei, vor creste toate produsele alimenatare. Problema este ca noi lucram pe salarii mici, preturile produselor achizitionate de noi sunt la nivel de UE, patronii romani sau straini cu afaceri in Romania realizeaza profituri mult mai mari ca in tarile lor. Deci, bani se fac! Unde sunt? La stat sau la patroni?

Last edited by Daci; 04-02-11 at 22:06.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:10   #2613
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Mi se rupe de tara! Cine i-a votat pe astia?

Nu merg mai mult de 150 km departare de casa! E dezastru! Nu suntem tara demna de Uniune Europeana. Cumparaturile pentru casa le fac din Unagria, concediile in afara tarii (cu masina pentru placerea de a conduce pe autostrazi) si pentru calitatea serviciilor.
Eu i-am votat?! Felicitari ca ti se rupe de tara!

Nu te intereseaza pretul benzinei si tot ce ai spus tu mai sus, doar viitorul copilului tau, pai viitorul lui nu este afectat de ce ai scris tu mai sus?

Last edited by DanSGH; 04-02-11 at 22:13.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:21   #2614
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Felicitari ca ti se rupe de tara!
Ce am invatat la scoala? La varstele noastre, majoritatea scolilor le-am facut dupa revolutie si am invata aceeasi scoala comunista cu istoria deformata, pentru a ne transforma in "iubitori de patrie".

Spunem un lucru bun despre tara asta. Eu traiesc la marginea ei, nascut intr-un cartier german din Arad, unde am crescut pana la varsta de 10 ani intre germani ( pana in anul 1990) cand au inceput sa paraseasca tara, oara de ce? Dar noi romanii am ramas sa speram la mai bine. Poate pentru unii a fost, pentru altii poate nu, dar uite, noi doi, spre exemplu, discutam in cotradictoriu si nu se rezolva nimic. Nu era mai bine sa fim uniti? Sa aspiram srpe aceleasi interese? Nu sa vindem resursele, nu sa vina supermarketurile straine sa ne vanda produse romanesti, nu sa vina un chior sa starneasca scandal intre bugetari si privati, angajati si pensionari, ba chiar persoane cu handicap, etc.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:26   #2615
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Problema este ca noi lucram pe salarii mici, preturile produselor achizitionate de noi sunt la nivel de UE, patronii romani sau straini cu afaceri in Romania realizeaza profituri mult mai mari ca in tarile lor. Deci, bani se fac! Unde sunt? La stat sau la patroni?
Uite una caldă: petrolul a stat la ~100 USD toată săptămâna, sărise la 102-103 USD/baril (Brent-ul) şi 91-92 USD/baril (WTIul) în ziua bursieră americană de ieri (după ora României s-a încheiat azi pe la prânz). Motivele nu erau practice, mai degrabă propagandistice (frica de război civil în Egipt, blocarea Canalului Suez etc).

Balonul a început să se dezumfle azi, la ora 16:00 (ora SUA), adică acum după ora noastră, Brent-ul e >99 USD, WTI-ul >88 USD. Până la încheierea zilei sperăm chiar să stăm mai bine.

Dacă-i aşa, Petrom şi Rompetrol ne dau înapoi cei 4 bani/litru la motorină?..

~Nautilus

PS chiorul comunist care stârneşte scandal o s-o facă mult şi bine atâta vreme cât adversarii săi (adică Pilotul şi Floricica) sunt şi mai răi, şi mai proşti decât el. Când alegi pe cineva într-o funcţie, alegi unul mai bun, nu "oricine, numai ăsta nu".

Last edited by Nautilus; 04-02-11 at 22:29.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:26   #2616
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Citat: "Cel mai usor de condus un popor este sa-l indobitocesti, ceea ce se intampla defapt in Romania!"

Mare dreptate ai! Sincer. Problema e ca multi il cred pe chior si altii il privesc ca pe un salvator.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:27   #2617
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

noi romanii nu suntem in stare sa ne unim...de la inceput pe acest forum cu aceasta discutie au fost zeci de discutii contradictorii fara rost.degeaba suntem maxim 1000 care vor sa faca ceva..restul de 20 de milionae ce fac?mai ziceau unii colegi sa luam exemplu de la cei din egipt..nici chiar asa dar macar 10 % din dorinta lor de schimbare sa o avem cu totii..
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:31   #2618
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Ce am invatat la scoala? La varstele noastre, majoritatea scolilor le-am facut dupa revolutie si am invata aceeasi scoala comunista cu istoria deformata, pentru a ne transforma in "iubitori de patrie".

Spunem un lucru bun despre tara asta. Eu traiesc la marginea ei, nascut intr-un cartier german din Arad, unde am crescut pana la varsta de 10 ani intre germani ( pana in anul 1990) cand au inceput sa paraseasca tara, oara de ce? Dar noi romanii am ramas sa speram la mai bine. Poate pentru unii a fost, pentru altii poate nu, dar uite, noi doi, spre exemplu, discutam in cotradictoriu si nu se rezolva nimic. Nu era mai bine sa fim uniti? Sa aspiram srpe aceleasi interese? Nu sa vindem resursele, nu sa vina supermarketurile straine sa ne vanda produse romanesti, nu sa vina un chior sa starneasca scandal intre bugetari si privati, angajati si pensionari, ba chiar persoane cu handicap, etc.
Sincer chiar nu stiu de ce te-ai luat de mine, si de ce discutam in contradictoriu ... nu cred ca am spus/scris undeva ca este bine in tara asta, cred ca am spus acelasi lucru ca si tine, exprimat altfel poate ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:31   #2619
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Dacă e ceva de făcut acum, în maxim câteva zile, sunt stickerele şi fluturaşii.

Deja am auzit de la diverşi oameni care nu au de-a face cu netul şi nu ştiu ce facem noi aici propunerea: "de ce nu alegeţi unul singur să-l boicotaţi, de exemplu Petrom?"

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:32   #2620
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
noi romanii nu suntem in stare sa ne unim...de la inceput pe acest forum cu aceasta discutie au fost zeci de discutii contradictorii fara rost.degeaba suntem maxim 1000 care vor sa faca ceva..restul de 20 de milionae ce fac?mai ziceau unii colegi sa luam exemplu de la cei din egipt..nici chiar asa dar macar 10 % din dorinta lor de schimbare sa o avem cu totii..
Tot protestul realizat de noi, nu multi la nivel de tara, am realizat ceva: putem fi uniti! Asta a demonstrat ceva intre noi cei tineri. S-au facut boicoturi in multe orase in acelasi timp ceea ce nu a fost trecut cu vederea.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:35   #2621
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Tot protestul realizat de noi, nu multi la nivel de tara, am realizat ceva: putem fi uniti! Asta a demonstrat ceva intre noi cei tineri. S-au facut boicoturi in multe orase in acelasi timp ceea ce nu a fost trecut cu vederea.
stiu ca si eu am fost implicat in asa ceva si mi-am dat interesul...dar suntem prea putini...la ultimele boicotari am atins un nivel maxim de cate persoane?1000-2000? si restul de 4 milioane de conducatori auto?
johnsonxxl is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:35   #2622
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Sincer chiar nu stiu de ce te-ai luat de mine, si de ce discutam in contradictoriu ... nu cred ca am spus/scris undeva ca este bine in tara asta, cred ca am spus acelasi lucru ca si tine, exprimat altfel poate ...
Te-ai luat de altii din tara care stiu sigur ca depind mai mult sau mai putin de "vecini" si ca nu e "jale in tara". Bine, sunt si altii...M-am simtit sa le iau apararea celor de pe langa mine, adica AR-TM-BH-SM. Sorry! Vreau sa se stie peste tot.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:43   #2623
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Concluzie personala: pentru a boicota OMV-Petrom-PetromV suntem prea putini la nivel national, deci cine iese in "profit"? Noi, cei care renuntam la masini incetul cu incetul, ne sustinem unii pe altii sa folosim bicicletele, spre exemplu sau mersul cu autobusul (care folosete combustilbil din benzinarii)...chiar nu mai stiu ce se poate face...ne-am unit cativa si vad ca o cam dam la intors...chiar singura modalitate e varsare de sange cu pierderi de vieti omenesti?
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:43   #2624
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Te-ai luat de altii din tara care stiu sigur ca depind mai mult sau mai putin de "vecini" si ca nu e "jale in tara". Bine, sunt si altii...M-am simtit sa le iau apararea celor de pe langa mine, adica AR-TM-BH-SM. Sorry! Vreau sa se stie peste tot.
Nu m-am luat de nimeni, doar i-am raspuns lui Rover ca era bine daca proportia era 50% cu 50%
Crede-ma am fost plecat prin tara, hai sa iti dau un ex in Lupeni, un angajat la Penny lucreaza 12h/24 pe un salariu minim pe economie.
Ok poate ma insel eu ca e jale in tara, chiar m-as bucura sa nu fie.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:46   #2625
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Cei puţini pot să fie mulţi în momentul în care mai lasă netul deoparte şi se mai adresează publicului în limbajul şi cu mijloacele pe care aceştia le înţeleg.

Însă dacă renunţă fiindcă "sunt puţini", în ochii publicului nu mai au niciun credit.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -